2019 m. vasario 23 d. 20:36 val., šeštadienis

Kultūros naujienos

Linksmajai dailei - podukros dalia

Linksmajai dailei - podukros dalia  nuotrauka, foto

Balandžio 1-ajai

Kodėl Lietuvoje bankrutavo kadaise vienas populiariausių periodinių leidinių - karikatūrų žurnalas "Šluota"? Kodėl lietuviai neskaito komiksų? Kodėl šaržo piešimą dailininkai prilygina išmaldai? Atsakymų į šiuos klausimus ieškojome su humoristinės dailės nesibaidančiais klaipėdiečiais menininkais bei menotyrininkais.

Sunaikino spaudos laisvė

Šiandien mažai kas žino, kad grafikas Valdemaras Kalninis yra ir karikatūristas. Klaipėdietis menininkas daugelį metų piešė karikatūras sovietmečiu ėjusiam labai populiariam žurnalui "Šluota".

"Man patinka piešti ir patinka humoras. Smagu būdavo piešiniais pasišaipyti iš įvairių anų laikų aktualijų. Tačiau, kai "Šluota" bankrutavo - nustojau piešti karikatūras. Nėra paklausos", - sakė V. Kalninis.

Dailininkas svarsto, jog karikatūrų žurnalą Lietuvoje sunaikino spaudos laisvė. "Sovietmečiu, kai laisvas žodis buvo suvaržytas, karikatūromis buvo galima daug ką pasakyti. Menininkus cenzūra mažiau varžė. Kai atgavome nepriklausomybę - atsirado labai daug įvairių leidinių, kurie atvirai rašė tiesą. Paradoksas, tačiau "Šluota" tada sustabarėjo ir galiausiai išnyko", - apgailestavo V. Kalninis.

Natūralus procesas

Menotyrininkai Ignas Kazakevičius ir Kristina Jokubavičienė konstatavo, jog linksmosios dailės žanrai Lietuvoje atsidūrė antrame plane, tačiau įvardinti šios situacijos priežastis nesiryžo.

"Nemanau, kad karikatūros, komiksai, šaržai būtų praradę savo aktualumą, tiesiog nėra lyderio, kuris galėtų juos įdomiai, konceptualiai pateikti leidinyje. O gal čia pasireiškia ilgai gniuždytas tautos charakteris. Atgavę išorinę laisvę - praradome vidinę", - svarstė I. Kazakevičius.

"Manau, kad tai natūralus procesas. Gal surimtėjome? Gal štilis atsirado, kai buvo liautasi kryptingai vystyti satyros žanrą. Dabar politinė satyra dailininkams ir žiūrovams gal per sudėtinga, buitinė - neįdomi. Gal išaugus poligrafijos kokybei karikatūras iš spaudos išstūmė fotografijos? Kodėl savo vietos neatranda komiksai - sunku atsakyti", - kalbėjo K. Jokubavičienė.

Nėra tradicijų

Klijuotus komiksus iš laikraščių iškarpų prieš porą metų kurti pradėjo klaipėdietis menininkas Darius Vaičekauskas. Mozaikos bei kultūros vadybos studijas Vilniaus dailės akademijoje baigusį vaikiną komiksas sudomino kaip lakoniška žodžio ir vaizdo sintezė.

"Komiksas - pramoginis dailės žanras, tačiau tai - ne tik amerikietiški Betmeno ar prancūziški Asterikso ir Obelikso nuotykiai. Komiksu galima paliesti labai aštrias ir skaudžias problemas", - mano pašnekovas.

Lietuviškų komiksų rinkinį išleisti svajojančiam Dariui įspūdį padarė Švedijoje išleistas komiksų leidinys, kuriame geriausi pasaulio komiksų kūrėjai savaip pasakoja Rugsėjo 11-osios teroro akto Amerikoje istoriją bei slovakų neįgaliųjų dailininkų komikso leidinys, kuriame jie labai žiauriai tyčiojasi iš savo negalių bei visuomenės požiūrio į neįgaliuosius.

Tokio komikso pasirodymas Lietuvoje sukeltų panašią reakciją, kaip musulmoniškasis pasaulis reagavo į Mahometo karikatūras, nes pas mus nėra šio dailės žanro tradicijų. Nežinau, kodėl lietuviai abejingi komiksams. Informacijos ir įvairių leidinių perteklius galėtų būti to priežastimi, aukšti tačiau gyvųjų, interaktyviųjų komiksų "Dvyračio žynių" reitingai liudija ką kita"...

Šaržas kaip cirkas

Trys žinomi, rimti uostamiesčio dailininkai grafikas Romas Klimavičius bei tapytojai Virginijus Viningas ir Rytis Martinionis vasarą įsitaiso Palangos gatvėje ir piešia šaržus. Tapydami šmaikščius portretus menininkai aplankė ir daugelį Europos didmiesčių. Paklausti, kodėl piešia šaržus, visi trys vienbalsiai tvirtino - "dėl pinigų".

"Turi būti trenktas, kad sėdėtum gatvėje ir pieštum savo malonumui. Jokio kaifo toks piešimas neteikia", - griežtai išrėžė R. Klimavičius.

Šaržas, pasak grafiko, - "duoninis" dalykas. "Gal kam ir menas iš to išeina, man tai nepavyksta. Manau, kad gatvėje nėra ir negali būti didelio meno. Ar turguje pardavinėjami paveikslai - menas? O cirkas - menas?", - retoriškai klausė dailininkas.

Mankšta dailininkui

Virginijų Viningą kolegos vadina geriausiu šaržo piešėju ir žinovu. O ir pats menininkas šaržus piešia su malonumu, vadina juos "gera mankšta dailininkui".

"Matyt jau toks esu linksmų plaučių. Todėl man ne svetimas linksmojo portreto žanras. Žinoma, tai ir geras pajamų šaltinis. Nors šaržas kainuoja tiek, kiek alaus bokalas, tačiau jį nupiešti trunki vos 3-5 minutes", - pasakojo V. Viningas.

Geriausias įvertinimas šaržo piešėjui, pasak dailininko, kai pozuotojas iš juoko nuo kėdutės pakilti negali. "Juk visi apie save esame labai geros nuomonės. O šaržas išryškina trūkumus. Todėl kompleksuoti ir žinomi žmonės baiminasi būti šaržuojami", - sakė pašnekovas, kiekvieną savaitgalį piešiantis šaržus prekybos centre "Akropolis".

Geriausi klientai - suvalkiečiai

Rytis Martinionis šaržų piešimą vadina trečiaeiliu dalyku, po tikrojo meno - tapybos, ir pedagoginio darbo. "Kadangi Klaipėdoje menų parduoti negaliu, o skolas išsimokėti reikia..." - pasiguodė dailininkas.

Pasak R. Martinionio šaržo piešėjas turi ne tik valdyti techniką, bet ir turėti noro bendrauti su žmonėmis. Galbūt todėl šis užsiėmimas tapo savotišku gyvenimo būdu", - sakė R. Martinionis.

Nupiešti gerą šaržą, anot dailininko, ne bet kas sugeba. "Sunku tiksliai pagauti charakteringą bruožą. O jei dar žmogus pilkas kaip pelė... Juk nepasakysi: "Atleisk, bet tu neįdomus personažas". O kitą kartą pradeda pats pozuotojas ar jo bičiuliai aiškinti kaip ir ką piešti, pretenzijas reikšti. Reikia kantrybės su tokiais. O geriausi klientai - suvalkiečiai, jie labiausiai vertina menininko darbą", - pasakojo tapytojas R. Martinionis

Jurga PETRONYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Skleidė Budriuose mokslo šviesą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kretingoje gyvenanti gydytoja Emilija Jankauskaitė-Pakutinskienė (gim. 1936 m.) stropiai saugo savo tėvų...

Ekonomikos vertinime - daugiau pozityvumo nuotrauka, foto

Ūkis, Gyventojai pozityviau vertina šalies ekonominę ir savo šeimos finansinę padėtį. Nuotaikos...

„Su gera bėgimo batų pora galima užkariauti pasaulį" nuotrauka, foto

Žmonės, Garsus japonų rašytojas Haruki Murakami savo knygose bėgimo sportą įvardija kaip savo...

Šilumos aukciono rezultatai mažina šilumos kainą vartotojams nuotrauka, foto

Euras, Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) patvirtinus ir įsigaliojus naujai...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Ūkis, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...