2018 m. balandžio 25 d. 17:29 val., trečiadienis

Kultūros naujienos

"Lietuva" ant bėgių ir Donelaitis

2014-11-14, 13:01

Arvydas JUOZAITIS

"Lietuva" ant bėgių ir Donelaitis nuotrauka, foto

MĮSLĖ. "Priešais Donelaičio bažnyčią radau relfefišką užrašą "LIETUVA AM", o šalia - to paties reljefo skabes su metų ženklais - 1903 ir 1918. Lietuvos tais metais dar nebuvo, tai iš kur tie ženklai?", - klausė Arvydas Juozaitis.

© Arvydo JUOZAIČIO nuotr.

Nepaprastai įdomus Kristijono Donelaičio gimimas sausio 1 dieną. Nepaprasti šie metai. Taip, šįmet mes gyvename su juo, visus šiuos 300-uosius mūsų literatūros dailiojo žodžio gimimo metus. Nuolat prisimindami jį. Nuolat jį cituodami dundame amžinybės traukiniu.

Ir štai - geležinkelis. Tikras stebuklėlis pradėjo XIX amžiaus viduryje raižyti geležies keliais Europą, vadinasi, ir mūsų Rytprūsius. Žemę papuošė lygūs kaip muzikinio instrumento stygos pylimai, jais ėmė riedėti gražuoliai plieno ir medžio drakonai. Prie gyvenviečių išdygo geležinkelio stotys, primenančios nedidelius rūmus. Žmonėms buvo suteikta proga bent trumpam ištrūkti iš amžinų savo užkampių.

Štai tada nutinka taip, kad plieno "dievas" įvažiavo ir į Tolminkiemį. Ėmė nuolat judėti pirmyn ir atgal po Donelaičio bažnyčios ir klebonijos langais. Darbščios būrų palikuonių rankos supylė tvirtą pylimą, suguldė pabėgius ir bėgius. Pamanyk tik: tai juk džiaugsmas, tekės lyg aklai vištai grūdas. Juk tūkstančiai kaimų liko gyventi be geležies kelio, o štai Tolminkiemiui prasivėrė pasaulis. Jeigu jau sėdai į traukinį, gali juo be vargo nukeliauti ir iki Paryžiaus ar Peterburgo. Išsyk keičiasi gyvenimas.

Ir štai 2014 metais - atradimas. Mums atradimas, nes Norbertui Stankevičiui, surengusiam parodą "Mažosios Lietuvos" muziejuje - joks atradimas. Jis, Rytprūsių aistruolis, jau senokai užrašus ant geležies bėgių (reljefu išlietus gamyklinius užrašus) Kaliningrado srityje tiria nuo 1987 metų, tada, kai rado plieno reljefą "Lietuva" Svetlogorsko-I (Raušių) geležinkelio stotyje. Parodoje iškabintos nuotraukos iš šios vasaros kelionės. Dviračiais aplankytas Tolminkiemis ir rastas turtas. Šalia tebestovinčios gražuolės (žinoma, apnykusios) stoties ant bėgių štai tokie užrašai: "TYSSEN 1940 LIETUVA", kitas "TYSSEN 1939 LIETUVA", dar kitas "HOHDANCE 1934 LIETUVA". Kitas - visai atitinkantis Prūsijos dvasią: "KRUPP 1943". Kas per stebuklas? Kodėl vokiečiai (ir belgai), liedami bėgius (amžinybės ženklus!), liejo ne kokį Litauische gebiet, kas būtų suprantama, o Lietuva?

Atsakymų prielaidos gali būti kelios. Rimčiausia tokia: tai Lietuvos vyriausybės užsakymai, atlikti Belgijos ir Vokietijos liejyklose, tačiau prieškario pasirengimų metu jų prigaminta tiek daug, kad produkcija likusi ir Vokietijos reikmėms. Antra, kad bėgiai išmontuoti Lietuvoje ir atgabenti į Rytprūsius, kai Lietuva buvo okupuota 1941-1945 metais. Trečia - tai N. Chruščiovo laikai. Kada Lietuvos TSR Ministrų taryba vykdė Kaliningrado srities ūkinį valdymą; tada galėjo būti tvarkomi ir geležinkeliai, atgabenant iš Lietuvos prieškarinius bėgius.

Žymos: donelaitis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai, paplūdimiuose lėbauja ir zenite "kabančia" saule džiaugiasi daugybė poilsiautojų, tačiau...

Donatas Želvys: "Išlaisvinus vaizduotę, galimybės tampa beribės" nuotrauka, foto

Tikrino vaisių įmonę ir rado narkotikų nuotrauka, foto

Kriminalai, Balandžio 25 d. Klaipėdos pareigūnai kartu su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos...

Transliavo rusišką TV - gavo 150 tūkst. eurų baudą nuotrauka, foto

TV ir radijas, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) skyrė 150 tūkst. eurų baudą televizijos...

Vieniši pensininkai bijo naujos sukčių bangos nuotrauka, foto

Klaipėda, Nors įvairiose žiniasklaidos priemonėse dažnai pranešama ir įspėjama apie vis įžūlesnių sukčių...

„Neptūnas“ į Kėdainius išvyksta be Edgaro Želionio nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien nuo 18 val. Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai Kėdainiuose žais Lietuvos krepšinio lygos...

Kriminalai, Paskelbta prieš 47 min.

TV ir radijas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...