2019 m. vasario 22 d. 13:25 val., penktadienis

Kultūros naujienos

Koncertas "Degalai. Garsų energija" stebins tolimais kontrastais

Koncertas "Degalai. Garsų energija" stebins tolimais kontrastais nuotrauka, foto

Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.

Šiuolaikinės muzikos festivaliu "Permainų muzika" netrukus prasidės Klaipėdos koncertų salės septintasis koncertinis sezonas. Jo atidarymo koncertas "Degalai. Garsų energija" rugsėjo 17 dieną publiką stebins tolimais kontrastais: meditatyvią ramybę keis nuolatinis judėjimas, finale prasiveršiantis kaip galingas garsų energijos užtaisas. Klaipėdos kameriniam orkestrui diriguos Mindaugas Piečaitis.

Koncerto programa intriguoja dėl kelių priežasčių. Susidomėjimą kelia pasaulinės Remigijaus Merkelio ir Miklós Maros kūrinių premjeros. Pastarojo autoriaus, kuris gyvena Švedijoje, Concerto per piano ed archi/Koncertas fortepijonui ir styginiams buvo sukurtas pernai pianisto Daumanto Kirilausko prašymu ir jam dedikuotas. Solisto ir orkestro partijos, sekant klasikine koncerto tradicija, priešpastatomos viena kitai. Jų kontrastą sustiprina ir politonali harmonija. Nuolat vyksta greitų ir lėtų epizodų kaita, leidžiama pasireikšti pianisto virtuoziškumui. Pasak Daumanto, kuris koncerte gros solo partiją, "Miklós Maros parašė puikų kūrinį. Man jis patinka. Tikiuosi, jis patiks ir jums".

Naujausiame R. Merkelio kūrinyje vyrauja ramus, meditatyvus charakteris. Kompozitoriaus idėja buvo akustinio lounge – garsinės aplinkos sukūrimas. Tam jis naudoja styginių orkestrą ir įgarsintą fortepijoną, kurio garsų aidas skleidžiasi erdvėje ir kuria ramybės oazę.

Koncerte skambės ir klaipėdietiška Osvaldo Balakausko koncerto elektrinei violončelei ir styginiams "Polimelika" premjera. Kūrinys buvo sukurtas kaip Nacionalinės programos "Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009" užsakymas ir atliktas KKO koncertuose Kaune bei Vilniuje. "Polimelikos" solo partiją išpildysiantis KKO meno vadovas M. Bačkus teigia, jog, "žiūrint iš akademinių tradicijų, tai yra džiazas." Šiame tipiškai balakauskiškame kūrinyje svinguojantis muzikos charakteris valdo nuo pirmo iki paskutinio takto.

Amerikiečių kompozitorės Julios Wolfe muzika, pasižyminti energingu ritmu ir skambiais disonansais, priskiriama downtown naujosios muzikos krypčiai. Autorės įkvėpimo šaltiniai – rokas ir minimalizmas. J. Wolfe yra ansamblio "Bang on a Can" (beje, koncertavusio Vilniuje 1998 metais) įkūrėja ir viena iš meno vadovių.

Kompozitorės J. Wolfe ir kino režisieriaus Billo Morrisono multimedijinis projektas "Fuel"/"Degalai" turėtų tapti atidarymo koncerto kulminacija. Kūrinį inspiravo jūrinio miesto garsynas (gerai pažįstamas klaipėdiečiams): nesustojantis mechanizmų dūzgimas, laivų pakrovimo ir iškrovimo garsai, dokų girgždėjimas, sunkvežimiai ir traukiniai. Kompozitorė šią muzikinę drobę audžia su nuožmia energija.

"Menas atspindi laikmetį, kuriame gyvename, - sako su šiuolaikine muzika artimą ryšį turintis dirigentas M. Piečaitis. - Mūsų dabartis yra labai industrializuota, jai būdinga mechanika, beprotiškas, mašinalus judėjimas. Kompozitorė pasirinko ne banguojančią formos dramaturgiją, bet garsų energijos srautą nuo pat pradžios. Tai kūrinys, kuri kurio garsai teka kūnu lyg elektros srovė."

"Degalai. Garsų energija" – dar viena nauja Klaipėdos kamerinio orkestro programa, parengta su M. Piečaičiu, kuris šįkart turės pasiekti tikslią muzikos ir vaizdo sinchronizaciją diriguodamas ne tik orkestrui, bet ir įspūdingų miesto vaizdų dinamika užburiančiai videoprojekcijai.

Koncerto pradžia 18 val., o 17 val. II aukšto fojė vyks prieškoncertinis susitikimas su į festivalį atvykstančiais kompozitoriais M. Maros, O. Balakausku, R. Merkeliu, jų kūrinių solo partijų atlikėjais D. Kirilausku, M. Bačkumi ir dirigentu M. Piečaičiu.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

"Atlanto" gretose - galingi žaidėjai nuotrauka, foto

Sportas, Dar vasario mėnesio pradžioje apie išnykimą iš futbolo žemėlapio kalbėję Klaipėdos "Atlanto"...

Nutraukta Naujosios perkėlos rekonstrukcijos sutartis nuotrauka, foto

Klaipėda, „Smiltynės perkėla“ nutraukė sutartį su statybų bendrove UAB „LitCon“, kuri laiku neįvykdė...

Etikos paieškos: išvados nepasikeitė nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto politikai patvirtino antrą kartą pateiktas specialiai sudarytos komisijos išvadas dėl...

Į Klaipėdą atvyks NKL lyderis nuotrauka, foto

Sportas, ŠIANDIEN 18 val. Klaipėdos Sporto rūmuose (S. Dariaus ir S. Girėno g....

Sportas, Paskelbta prieš 11 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 41 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...