2018 m. lapkričio 19 d. 10:59 val., pirmadienis

Kultūros naujienos

Klaipėdos kultūros magistrai bursis į klubą

Klaipėdos kultūros magistrai bursis į klubą nuotrauka, foto

Rugpjūčio 1-ąją, minint 757-ąjį Klaipėdos miesto gimtadienį, Pilies muziejuje į garbingas Klaipėdos kultūros magistrų gretas iškilmingai priimti dar trys ypač uostamiesčio menui, kultūrai ir mokslui nusipelnę vyrai: dailininkas Anatolijus Klemencovas, rašytojas, I. Simonaitytės bibliotekos direktorius bei skulptorius Juozas Šikšnelis ir archeologas, Klaipėdos universiteto rektorius prof. Vladas Žulkus.

Klaipėdos kultūros magistro titulas ir apdovanojimas renesansinio stiliaus žiedu su deimantu, sukurtu pagal Pilies muziejuje saugomą originalą, yra pats aukščiausias ir garbingiausias uostamiesčio kultūros ir meno žmonių įvertinimas. Kultūros magistrai renkami nuo 2002-ųjų, ne daugiau kaip po tris per metus. Apdovanojimo ceremonija visada vyksta per miesto gimtadienį Pilies muziejuje pagal tradicinį scenarijų (magistrų pristatymas ir pagerbimas, žiedo istorija, apdovanojimas, sveikinimai, vaišės).

Šiais metais Klaipėdos kultūros magistrų apdovanojimo ceremonija vyko renesanso epochos dvasioje. Iškilmingą atmosferą renginiui suteikė senosios muzikos kolektyvo iš Vilniaus "Banchetto musicale" atliekama muzika ir šokiai. Naujųjų kultūros magistrų nuopelnus išvardino renginio vedėjas, praėjusių metų kultūros magistrė aktorė Nelė Savičenko perskaitė Gintaro Grajausko esė - galimas kultūros magistro žiedo atsiradimo Klaipėdoje hipotezes. Žiedus naujiesiems kultūros magistrams įteikė ir trumpai pasveikino uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius. Meras atkreipė dėmesį, jog šis garbingas apdovanojimas įteiktas jau dviem dešimtims Klaipėdos kultūrai nusipelniusių veikėjų.

Keis moralinį įvaizdį

Dailininkas A. Klemencovas, tapęs Klaipėdos kultūros magistru, susimąstė apie savo moralę.
Gavę žodį apdovanotieji kultūros magistrai šiemet buvo sąmojingi. Grafikas, dizaineris, scenografas, ilgametis Jūros šventės įvaizdžio kūrėjas A. Klemencovas tvirtino, jog žiedas jam ne tik didžiausia vertybė, bet ir įpareigojimas.

"Turbūt po šio apdovanojimo pabandysiu pakeisti savo moralinį įvaizdį. Esu juk pilnas nuodėmių, banalus, grubokas, kartais net brutalus. Nuo šiol turėčiau būti kitoks: solidesnis, neleisti sau vaikėziškų išpuolių, nenorminės leksikos. Stengsiuosi", - juokavo dailininkas, pripažindamas, jog pasikeisti jam kažin ar pavyks. "Na, savimi patenkintu guru tai tikrai netapsiu", - pridūrė magistras.

Žiedą A. Klemencovas po ceremonijos įsikišo į kišenę. "Bijau ant piršto mautis, kad nepamesčiau", - sakė.

Organizuos susitikimą

Prozininkas, dramaturgas, vertėjas, 18 knygų autorius, I. Simonaitytės bibliotekos direktorius, skulptorius Juozas Šikšnelis priimdamas kultūros magistro žiedą sakė: "35-erius metus gyvenau su Klaipėdos kultūra susidėjęs. Pagaliau įteisinome savo santykius sužadėtuvėmis." Rašytojas pasidžiaugė, kad Klaipėdos kultūros magistrų apdovanojimu pastebimi ir įvertinami menininkai jiems dar gyviems esant. Savo nuopelnų rašytojas sakė nesureikšminantis ir priimantis kultūros magistro žiedą kaip avansą už tai, ką dar padarys ateityje.

"Aš myliu Klaipėdą", - sakė archeologas V. Žulkus, priimdamas kultūros magistro žiedą.
"Manau, kad Klaipėdos kultūros magistrai neturėtų kiekvienas atskirai džiaugtis šiuo žiedu, kad laikas burtis draugėn ir aktyviau reikštis miesto kultūriniame gyvenime. Galbūt kultūros magistrai gali turėti patariamąjį balsą formuojant miesto kultūros politiką, išsakyti savo nuomonę priimant kitus uostamiesčio kultūrai svarbius sprendimus", - svarstė J. Šikšnelis, pasižadėdamas po atostogų, jau šį rudenį, organizuoti pirmąjį kultūros magistrų susitikimą.

Žiedas istorijos trupiniuose

Trečiasis šių metų Klaipėdos kultūros magistras archeologas, Klaipėdos miesto ir Žemaitijos istorijos tyrinėtojas, aktyvus povandeninės archeologijos tyrimų populiarintojas, Klaipėdos universiteto rektorius, prof. habil. dr. Vladas Žulkus kukliai atsiprašė, kad nėra Klaipėdos kultūros kūrėjas, tik jos istorijos trupinių rankiotojas. "Tiesa, tarp tų trupinių kartais sublizga ir vienas kitas aukso žiedas", - kalbėjo V. Žulkus. (Būtent V. Žulkus, tyrinėdamas Klaipėdos piliavietės teritoriją, surado renesansinio stiliaus žiedą, kurio "šiuolaikiniai klonai" puošia kultūros magistrų rankas. - Aut. past.) Atsiliepdamas apie savo povandeninės archeologijos tyrimus kultūros magistras juokavo, jog po vandeniu slepiasi nuo kritikos, o savo pasisakymą pabaigė anūko pasufleruota fraze: "Aš myliu Klaipėdą."

SUŽADĖTUVĖMIS su kultūra pavadino savo apdovanojimą rašytojas J. Šikšnelis.
Pastaroji frazė taip patiko ceremonijoje dalyvavusiam kultūros ministrui Remigijui Vilkaičiui, kad jis leido sau ją pakartoti.

Ministras nusišnekėjo

Gaila, tačiau tai buvo vienintelė su ceremonija susijusi frazė ilgoje ministro sveikinimo kalboje. Pradėjęs savo pasisakymą pakilia gaida, jog Klaipėda - tai miestas, kuriame pildosi jo svajonė apie stiprų savarankišką kultūros regioną, netrukus R. Vilkaitis ėmė kalbėti nei šį, nei tą apie tai, kaip sunkiai ir kartais netikėtai per akimirką gimsta menas ir kaip sunkiai įvertinami jo kūrėjai. Susirinkusieji taip ir liko nesupratę, kodėl kultūros magistrų ceremonijos metu kultūros ministras leido sau ištarti žodį "korupcija" ir dėkoti vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui už tai, kad Jūros šventės metu Klaipėdoje tvarką palaikė policija. Taip pat niekas nesuprato ir ministro palinkėjimo V. Žulkui: "Tik nesugalvokite atstatyti Žalčio rūmų, nes turėsime daugiau problemų nei su Valdovų rūmais." Gal tai taip pat buvo sąmojis?..

P.S. Per aštuonerius metus Klaipėdos kultūros magistrų apdovanojimo ceremonijoje kultūros ministras dalyvavo pirmą kartą.

Jurga PETRONYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Nusilenkė Lietuvai, muziejui įteikęs kilnią dovaną nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Salantiškis krašto istorijos žinovas ir kolekcionierius 40-metis Paulius Vaniuchinas, anksčiau Kretingos muziejui...

Iš buto vagys išsinešė buitinę techniką nuotrauka, foto

Kriminalai, Sekmadienį, apie 14.00 val. atvykusi į savo butą esantį Kretingos r. Kretingsodžio...

Ruošiasi restauruoti Nidos bažnyčią nuotrauka, foto

Neringa, Neringos savivaldybė ieško, kas restauruotų Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčią.

Prasideda viešos diskusijos dėl vasaros ar žiemos laiko nuotrauka, foto

Lietuva, Pirmadienį prasideda dvi dienas truksiančios viešos konsultacijos dėl to, kurį laiką – vasaros...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 20 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Neringa, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...