2012 m. vasario 11 d. 15:28 val., šeštadienis

Kultūros naujienos

Klaipėdos dramos teatre - tikroji Romeo ir Džuljetos istorija

2010-09-03, 00:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Klaipėdos dramos teatre - tikroji Romeo ir Džuljetos istorija nuotrauka, foto

NAUJAJAME spektaklyje vaidins E. Jackaitė ir V. Anužis.

© Valentino KLIMO nuotr.

Šįkart nusižengsime visiems nerašytiems kanonams - nerašysime apie pjesę, nepasakosime siužeto vingių. Anaiptol ne todėl, kad pjesė to nenusipelno - Efraimo Kišono pjesė "Ei, Džuljeta" pastatyta šešiasdešimtyje šalių ir populiari visame pasaulyje - kaip neretai nutinka, beveik visur, išskyrus Lietuvą. Rugsėjo 24 d. spektaklį išvys Klaipėdos dramos teatro žiūrovai.

Pasaulyje puikiai žinomas ir jos autorius, Izraelio rašytojas, žydiško humoro klasikas E. Kišonas. Jo bendras knygų tiražas pasaulyje siekia penkiasdešimt milijonų, knygos išverstos ir tapusios bestseleriais 37 pasaulio šalyse. Izraelyje, kur E. Kišonas beveik ištisus dešimtmečius buvo nepripažįstamas ir atvirai valdžios ignoruojamas, jo knygų tiražai viršija visų kitų Izraelio rašytojų knygų, sudėtų kartu, tiražus ir nusileidžia tik Tanachui - judėjų Biblijai.

Žydišką humorą vertina net aršiausi antisemitai - jis unikalus. Dažnai su liūdesio prieskoniu, autoironiškas, sarkastiškas - ir visada juokingas. Iki ašarų. Juokas pro ašaras ar vietoje verksmo. Tai humoras žmogaus, suvokiančio savo menkumą ir sugebančio iš savęs pasijuokti.

E. Kišono gyvenimas - tarsi dar viena neparašyta jo pjesė, juokinga ir tragiška vienu metu.

Efraimo Kišono gyvenimas - tarsi dar viena neparašyta jo pjesė, juokinga ir tragiška vienu metu. Ferencas Hofmanas - toks tikrasis jo vardas - gimė 1924 m. Budapešte, Vengrijoje. Šeimoje buvo kalbama tik vengriškai, mažasis Ferencas, šviesiaplaukis ir mėlynakis, nelabai ką nutuokė apie savo žydiškas šaknis, kol moksleivio pažymėjime neaptiko įrašo: tautybė - žydas. 1942 m. puikiai baigęs gimnaziją ir laimėjęs prestižinį Vengrijos literatūrinį konkursą, Ferencas nepriimamas į universitetą - nes žydas. Įsidarbina juvelyro pameistriu. 1944 m. į valdžią Vengrijoje ateina fašistinis Miklošo Horčio režimas - F. Hofmanas gyvena su padirbtais dokumentais, slapstosi rūsiuose ir griuvėsiuose. Vėliau pakliūna į Stalino "darbo stovyklą" Slovakijoje. Čia išgyvena.

Po karo Ferencas įsidarbina redaktoriaus pavaduotoju satyriniame žurnale "Ludaš Mati". Regis, ko daugiau norėti - puiki karjera ir soti egzistencija naujojoje socialistinėje valstybėje garantuota, bet Ferencas turi vieną slaptą ydą - jis tiesiog organiškai negali pakęsti komunistų ir jų buko muštro. Tad 1949 m. Ferencas nelegaliai palieka Vengriją (jau trečias sėkmingas pabėgimas!) ir apsigyvena Izraelyje - pakeičia pavardę, tampa Efraimu Kišonu. Kartu mokosi ivrito - kalbos, kurios iki šiol nemokėjo nė žodžio. Pamažu pradeda rašyti naująja kalba. Įsibėgėja - nuo 1953 m. jo knygos leidžiamos beveik kasmet, Kišonas tampa populiariu vokiškai kalbančiose šalyse, po pasaulį ima sklisti jo knygų vertimai. Tačiau Izraelio valdžią kandžios Kišono replikos siutina iki putų, tad isteblišmentas jį ignoruoja. Galų gale 2002 m., po dešimtmečių ignoravimo, netikėta žinia: E. Kišonui skiriama Valstybinė Izraelio premija. Tylos siena akimirksniu pramušama - apie Kišoną prabylama visur. Deja, Kišono triumfo nebesulaukia jo mylima žmona - likus trims savaitėms iki iškilmingo premijos įteikimo miršta nuo plaučių vėžio. Praėjus vos trejetui metų, 2005 m. miršta ir pats Efraimas.

E. Kišono pjesės iki šiol Lietuvoje nebuvo statomos. Jaučiame milžinišką malonumą, galėdami pristatyti žiūrovams šį autorių ir jo populiariausią pjesę "Ei, Džuljeta". Apie ką ji, telieka maža paslaptimi. Pasakysime tik tiek - tai tikroji, ne mažiau įstabi ir graudi, Romeo ir Džuljetos istorija. Istorija apie pasibaigusią jaunystę, apie išblėsusią meilę - apie tai, kas lieka, kai nieko nelieka. Apie mus pačius. Apie tai, kaip visa tai ištverti. Juokinga - iki ašarų ir pro ašaras - istorija. Kišono "Ei, Džuljeta" - tai, kaip rašydavo prieškario kulinarijos receptų knygose - Šekspyras kitaip.

Pjesę išvertė rašytojų duetas - Jeruzalėje gyvenantis Marjanas Belenkyj (jį žiūrovai neakivaizdžiai jau pažįsta - tai Genadijaus Chazanovo, Klaros Novikovos, Jano Arlazarovo bei kitų Rusijos artistų monologų autorius) bei klaipėdietis Gintaras Grajauskas.

Spektaklį režisavo klaipėdiečiams puikiai pažįstamas Alvydas Vizgirda, o scenoje šįkart matysite net dvi Klaipėdos dramos teatro aktorių sudėtis: R. Šaltenytę, I. Reklaitį, E. Brazį, V. Leonavičiūtę, V. Mickevičių, R. Idzelytę bei E. Jackaitę, V. Anužį, V. Jočį, J. Jankauskaitę, K. Žvinklį, S. Šakinytę. Spektaklio scenografė - M. Vosyliūtė, kompozitorius - G. Kizevičius.

Klaipėdos dramos teatro inf.

reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Garsiausia pasaulyje Lietuvos operos primadona Violeta Urmana vėl laukiama Vilniuje. Dainuodama...

Garsiausia Lietuvos operos solistė Violeta Urmana vėl užsuks į Vilnių nuotrauka, foto

Berlyne prasideda tarptautinis kino festivalis, vyksiantis jau 62-ąjį kartą. Per 10 dienų...

Prasideda tarptautinis Berlyno kino festivalis nuotrauka, foto

Sausio pabaigoje Prahoje įvyko paskutinė žinomo danų choreografo Palle Granhoj šokėjų atranka...

Petras Lisauskas šoks naujajame garsaus danų choreografo Palle Granhoj pastatyme nuotrauka, foto

Palangos meras konservatorius Šarūnas Vaitkus pareiškė, kad Palanga galėtų priimti Rusijos...

Palangos meras nori pasikviesti rusų festivalį "Naujoji banga" nuotrauka, foto

Nida kvies į "Stintapūkio šventę" nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vasario 17–19 dienomis Neringoje vyks "Stintapūkio šventė" - Nida kvepės ne tik...

Klaipėda virsta miestu vaiduokliu nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 65-erius metus Klaipėdoje gyvenanti nevyriausybinės organizacijos "Žalia banga" pirmininkė Dalia Žukienė, kaskart...

Palanga ruošia vežimą žiemą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Artėjantį vasaros sezoną, kurį Palanga skelbs gegužės 11-13 dienomis, kurorto paplūdimiai turėtų...

Meilė - ir žydintis sodas, ir dilgėlių laukas... nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai, Ar užgesinta neištikimybės, sumaitota abipusės paniekos meilė gali prisikelti it feniksas iš...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 15 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 15 val.

Klaipėdiečiai, Paskelbta prieš 15 val.

Naujienos

Labiausiai laukiamos savaitgalio žinios didelių pretenzijų į aukštąjį pilotažą neturintiems žvejams turbūt...

Stintos pakeitė ganyklas nuotrauka, foto

VE.lt pristato kai kuriuos šeštadienio, vasario 11-osios, renginius Klaipėdoje.

Klaipėda: VE.lt pristato vasario 11-osios įvykius nuotrauka, foto

Klaipėdos "Neptūno" krepšininkai, "Švyturio" arenoje stebint 4000 sirgalių, Lietuvos krepšinio lygos...

"Neptūnas" paerzino LKL vicečempionus nuotrauka, foto

Garliavos sporto centre vykstančio Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) taurės moterų varžybų...

"Lemminkainen" pralaimėjo pusfinalyje nuotrauka, foto

reklama

Orai Klaipėdoje

 

Šiandien

Rytoj

Poryt

Naktį

-8

-8

-7

-7

-11

-11

Dieną

-7

-7

0

0

-2

-2

ve.lt Blogas

Tuščia statinė visada barškesnė už pilną

“Besididžiuodamas esąs palangiškis R. Palaitis pinigų dažniau atranda...

Raimundas Palaitis

Raimundas Palaitis

Socialdemokratai - Klaipėdos gėda!

Klaipėdos miesto tarybos nariai praėjusią savaitę palaimino suskystintų...

Kestutis Gabsys

Kestutis Gabsys

reklama

reklama

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...