2018 m. lapkričio 13 d. 01:14 val., antradienis

Kultūros naujienos

Keliaujantis į uostamiesčio praeitį

(13)

Keliaujantis į uostamiesčio praeitį  nuotrauka, foto

Pažintis

Klaipėdietis istorikas Vasilijus Safronovas išpažįsta sveiką maksimalizmą - kritiškumą sau ir kitiems bei dvasinių vertybių prioritetą prekybos centrų kultūros atžvilgiu.

23-ejų istorijos magistras ketina stoti į jungtinę Klaipėdos universiteto ir Lietuvos istorijos instituto istorijos krypties doktorantūrą.

Istoriko prigimtį išduoda kad ir kalbėsena - Vasilijus žodžius dėlioja ramiai ir korektiškai, paisydamas faktų ir pavadinimų tikslumo. Tačiau, būdamas ištikimas savo gimtajam miestui ir dar paauglystėje pasirinktam istoriko keliui, pasilieka sau teisę improvizuoti. O kaip kitaip paaiškinsi, kad vienas iš labiausiai jo mėgstamų muzikos stilių - kaip saulė rūko skraistėje besimainantis, kaip pati žmogaus siela spalvotas džiazas?..

Prieš keletą metų paruošei miestui dovaną, neįprastą mokyklinio amžiaus klaipėdiečiui, - knygą "Klaipėdos miesto istorinės raidos bruožai"... Ar ką nors rengi dabar?

Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriui ją išleidus, vėliau knygą taisiau ir pildžiau, tačiau mėginimas perleisti ją nepavyko: rašiau raštus įvairioms institucijoms, tačiau galų gale Savivaldybė leidybai skyrė 3000 Lt... Ši suma per maža - reikėtų bent 10 tūkst. Lt, taigi kol kas ketinimų teko atsisakyti. Apie kitus leidybos projektus kol kas nekalbėsiu - nenorėčiau paleisti anties, - šypsosi.

Ar pastaraisiais keliais metais, be studijų, teko įgyvendinti kitokių istorinių projektų?

Taip, pavyzdžiui, buvau atsakingas asmuo realizuojant projektą "Šeimos albumų istorijos", kuriam vadovavo Ruth Kibelka-Leiserowitz - istorikė iš Berlyno Laisvojo universiteto, pasirūpinusi ir šio sumanymo finansavimu. Rinkome senujų Klaipėdos krašto gyventojų pokario fotografijas, atspindinčias šį laikotarpį. Iš viso surinkome 700 nuotraukų, surengėme parodų visame Klaipėdos krašte. Jeigu gausime finansavimą, išleisime šių nuotraukų katalogą.

Vis mini finansavimo sunkumus...

Jeigu man kažko reikia, stengiuos tai gauti. Tačiau, tarkim, tokioje situacijoje, kai esu parengęs knygą, ne man vienam asmeniškai reikia, kad ji būtų išleista: ji skirta plačiajai publikai, tad norėtųsi jausti miesto suinteresuotumą. O apskritai sutikčiau, kad ir istorikui reikia turėti vadybininko gyslelę - jeigu neieškosi nišų prasimušti, gali tyrinėti, rašyti, bet tavo darbai paprasčiausiai nepasieks adresato.

Ar tavęs neviliojo Vilnius?

Dažnai sulaukiu šio klausimo. Taip, Vilniaus universitetas - seniausia Lietuvos aukštoji mokykla, turinti gilias tradicijas. Bet kai pasižiūri dėstymo programas, jos nelabai skiriasi, Klaipėdos universitete mums dėstė daug specialistų, atvažiuojančių iš sostinės.

Tikriausiai vienas iš motyvų renkantis studijų vietą buvo ir tavo domėjimasis būtent gimtojo miesto praeitimi?

Taip. VU istorikai specializuojasi labiau ties Lietuvos istorija. Aš domiuosi Vakarų Lietuvos regionu, Klaipėdos miestu.

Kokių atradimų patyrei atlikdamas tyrinėjimus?

Sovietmečiu sukurtas mitas, neva Klaipėda buvo labai smarkiai sugriauta per Antrąjį pasaulinį karą. Radau dokumentų, palyginau žemėlapius bei nuotraukas ir pamačiau, kad pokario laikotarpiu Klaipėda buvo sugriauta gerokai labiau nei per patį karą...

Po karo dėl visko buvo kaltinami "hitlerininkai", buvo labai patogu jiems primesti kaltę. Sovietinėje lektūroje visur rasi tokio tipo pasisakymų: neva "hitlerininkai", traukdamiesi iš miesto, sugriovė 60 proc. to, 50 proc. ano... Kad tie procentai paskaičiuoti 1945 m. liepą, kai nuo vokiečių pasitraukimo sausį jau buvo praėjęs pusmetis ir per tą laiką dalis per karą apdegusių pastatų buvo išardyta plytoms - nutylima.

Jaučiu nuoskaudą dėl pavėluotai suvokiamos paveldo vertės. Pavyzdžiui, dabar esama susirūpinimo senamiesčio apsauga. Tai, kas yra už jo ribų, rečiau pavadinama vertybe. Neatsižvelgiama į tai, kad tiek senamiestyje, tiek naujamiestyje, Vitėje nėra išlikusių senesnių nei XVIII a. pabaigos pastatų. Taigi visi seni Klaipėdos pastatai yra iš to paties laikotarpio, bet kažkodėl senamiestis saugomas, o toliau - statykite ką norite. Biurokratinė sistema vykdo įstatymus, bet norėtųsi daugiau iniciatyvos, pavyzdžiui, nuoseklios paveldo saugojimo koncepcijos.

Ką toliau tirsi?

Planuoju domėtis santykio su praeitimi aspektu, kuris prisideda prie identiteto kūrimo, - šypteli. - Pasiliksiu prie Klaipėdos problematikos.

Kokių netikėtų reakcijų į tavo veiklą tenka sulaukti?

Dėl bendravimo problemų nekyla. Kartais suveikia tai, kad viską siekiu vertinti kritiškai, nekeliaklupsčiauju prieš vadinamuosius autoritetus. Toks esu nuo mokyklos laikų. Prisiskaičiau postmodernių filosofinių veikalų, kurie sutvirtino tokį požiūrį.

Yra tekę dirbti su studijomis nesusijusį darbą?

Ne, ir neieškojau. Matai, kai esi susiplanavęs, kad rytoj tyrinėsi tą, poryt dalyvausi ten, esi įsivažiavęs į mokslą, kaip pagrindinę veiklą, kitokie dalykai rūpi mažiau.

Kiek tau svarbios materialinės vertybės?

Nesu iš tų žmonių, kuriems žūtbūt reikia užsidirbti daug pinigų. Manau, jeigu pakanka pragyvenimui - puiku, turi kiek daugiau - irgi gerai, bet nereikia į tai koncentruotis. Mano biudžetas ne toks jau ir didelis, žinau, ką reiškia patirti pinigų stygių, bet šito nedramatizuoju.

Kas tau labiau patiktų - užsiimti pedagogine veikla ir tapti profesoriumi ar būti tiesiog tyrinėtoju?

Antrasis variantas arčiau širdies, bet jeigu tirsi ir nepritaikysi savo žinių pedagoginiame procese, kas iš tų tavo žinių? - šypsosi. - Mielai pasistažuočiau kuriame nors Vakarų universitete. Apie tolimą ateitį nespėliosiu, bet žinodamas, kad nesu linkęs į drastiškus žingsnius ir pokyčius, manau gyvensiąs Lietuvoje ir liksiąs prie mokslo. Čia - mano kultūrinė terpė, o mokslas - mano sritis, - šypsosi.

Valerija LEBEDEVA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

hm

2010-05-02   07:35

paprastumas ir kulklumas amzinos dorybes.... ir didis zmogus yra tik savo darbais, o ne kitu menkinimu...

v.

2010-05-02   07:34

Zmogus negailintis kritikos, protingas, krupstus. Pagirtina, kad nekompleksuoja del savo kalbos, nes kartais truputeli dreba balsas kai kalba. Zino savo verte, visada turi savo nuomone.Is tokio zmogaus galima daug ko pasimokyti.

studente

2010-05-02   07:34

Nu va prasideda del destymo, jis ir man deste, beje, ka kalba suprast eina, o del pasikelimo,tai kaip jis turetu su studentais bendraut, gal kaip su draugais?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

LSKL: abi Klaipėdos ekipos suklupo Kaune nuotrauka, foto

Sportas, Baigėsi pirmasis Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionato ratas, po kurio ryškėja...

Liberalų sąjūdį palieka dar penki nariai nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos liberalų sąjūdyje toliau pučia permainų vėjai. Praėjusios savaitės pradžioje oficialiai apie...

Kai išsiskirsto poilsiautojai, pajūryje užverda darbai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Lietuvos pajūris – vos 90 km ilgio. Kaimynų latvių Baltijos kranto...

Slengiškai patvirtino norą prisijungti prie Klaipėdos nuotrauka, foto

Klaipėda, Slengiškiai visuotinės apklausos metu dar kartą patvirtino, jog nori atsiskirti nuo Klaipėdos...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...