2018 m. sausio 20 d. 09:15 val., šeštadienis

Kultūros naujienos

Kas nuoširdu, tas tikra

(4)

Kas nuoširdu, tas tikra nuotrauka, foto

VERNISAŽAS. Tapybos maestro plūste plūdo bičiulių ir talento gerbėjų sveikinimai.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Gyvuoju tapybos klasiku tituluojamas klaipėdietis Algirdas Taurinskas parodomis Vilniuje ir Klaipėdoje mini savo brandų jubiliejų - 70-metį.

Tačiau esmė ne metai, o darbai, kurie gulė ant jau tikrai nebesuskaičiuojamų drobių. Menotyrininkė Kristina Jokubavičienė sakė, jog tai stiprios, jaunatviškos ir ekspresyvios dvasios menininkas, sugebantis pajūrio gamtos motyvus, Klaipėdos peizažus, portretus perteikti vis kitaip. "Ir jo paskutinieji darbai - paryškėję, pašviesėję", - įžvelgia skirtumus menotyrininkė. Jubiliejinėje parodoje Parodų rūmuose, kurių salės sujungtos ir su Baroti galerijos mene, gali sulyginti ankstesnius darbus su vėlyvaisiais.

A. Taurinsko tapyba ekspresyvi, koloristinė bei itin paveiki. Autorius tapo gamtos vaizdus, architektūrinius peizažus, natiurmortus. Pasak menotyrininkų, paprastuose siužetuose slypi didžiulė spalvos galia, dermė bei harmonija, vyrauja sodrus, meistriškas tapybinis potėpis, plastiškumas bei įtaiga. Tapytojas yra spalvos meistras, paveikslą kuria aktyvių, skambių spalvų derinius, juos "lengvai" sulydydamas į raiškią, emocionalią ir iškalbingą spalvinę simfoniją.

Šioje retrospektyvoje nemažai ir portretinės tapybos bei figūrinių kompozicijų. Ir iš laiko perspektyvos visiškai kitaip skamba tapytojui artimų žmonių, bičiulių portretai. Tarkime, aktorių Nijolės Narijauskaitės ir Broniaus Gražio figūrinė kompozicija, nuo kurios ir prasideda įžanga į A. Taurinsko tapytų drobių gausą. "Man anksčiau šiame aktorių portrete tarsi kažko trūko, lyg per daug, o šiandien šis darbas man net labai įstabus", - sakė menotyrininkas Petras Šmitas, kurį daugelį metų su A. Taurinsku sieja asmeninė draugystė. Ir jis šiandien didžiuojasi, kad gyvuoju klasiku vadinamo A. Taurinsko ranka yra tapiusi jo bei žmonos Felicijos portretus.

Aktorių dueto portreto pranašumus įžvelgė ir pati artistė N. Narijauskaitė, jau seniai apsipratusi su šia gigantiška drobe, kuri yra Gražių šeimos nuosavybė. "Nėra to paveikslo namuose, ir jie tapo tokie ištutėję ir bedvasiai", - prisipažino ji.

A. Taurinsko drobių gali atrasti beveik kiekvienuose vyresniųjų klaipėdiečių namuose. Su jais augo jaunoji Klaipėdos karta, perimdama iš tėvų estetines nuostatas ir suvokimą. Beje, ir pats A. Taurinskas, dėstydamas dailę Klaipėdos vaikų dailės mokykloje, tas nuostatas moksleiviams, kaip kadaise koloristai tapytojai profesoriai Vilniaus dailės instutute jam diegė. Ir Algirdas tas pamokas įsisavino puikiai, dažnai ir pranokdamas savo mokytojus.

Dailininkas gimė 1941 m. Šiauliuose. Būdamas septynerių metų kartu su šeima persikėlė gyventi į uostamiestį. Tuometiniame Lietuvos valstybiniame dailės institute 1961-1967 m. studijavo molbertinę tapybą. Baigęs institutą kurį laiką gyveno ir dirbo Elektrėnuose. Į Klaipėdą dailininkas sugrįžo 1971 metais. Nuo tų pačių metų jis - ir Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Jo surengtų parodų Lietuvoje turbūt niekas ir nebesuskaičiuotų. Kaip ir paveikslų, iškeliavusių į kolekcijas mūsų šalyje ir užsienyje.

Brandaus amžiaus sulaukusio dailininko tapyba nepraranda savo spalvinio įtaigumo. Ir jis savo drobėse - nuoširdus. O kas nuoširdu, yra tikra. Tuo nuoširdumu tapydamas A. Taurinskas beldžiasi į mūsų širdis. Ir kad tikrai randa atsaką, galėjai įsitikinti pačių įvairiausių profesijų ir amžiaus žmonių sausakimšose salėse per jo jubiliejinės parodos atidarymą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2011-12-14   23:52

IP: 88.118.252.23

taip: Algio mamytė į dirbtuves atnešdavo ir cepelinų ir visus dailininkus vaišindavo......ir šitas "ponas' gal ir atrodo tiek, tačiau turėjo didelių traumų, patyrė gaisro 70%nudegimą, degė kūnas ir kvėpavimo takai, po 5 operacijų liko invalidas, neteko vienos akies ir su tokiais negalios "daviniais" tapo ir rengia po 3 personalines parodas į metus ,ko jauniesiems ir palinkėsime!

Koks adresas?

2011-11-18   17:19

IP: 195.14.177.1

Tikrai cepeliakų nuboginčiau. Koks adresas?

Algirdas

2011-11-18   12:41

IP: 82.135.210.185

Asmeniniai dalykai sutrukdė ateiti į parodos atidarymą.Būtinai aplankysiu kitu metu.
Bet visiems A.Taurinsko talento gerbėjams palinkėčiau(ir patarčiau:)lankyti šį gyvą Lietuvos tapybos klasiką .Kas verdate cepelinus -nuvežkite jam porelę.Kas skanius barščius verdate-įpylkite stiklainiuką Algeliui...Prisiminkite,kad Mokyklos gatvėje yra toks vienišas dailininkas -A.Taurinskas,kuriam kartais velnioniškai liūdna (Verutė iškeliavusi Anapilin... ),kartais norisi persimesti keletu žodžių ,kartais paspausti ranką,pasidalinti mintimis.Dukra Rasa globoja savo tėtį,bet ji gyvena Vilniuje...
Taigi,nepalikime šio dailininko vienatvei per šventes ir gūdžiais žiemos vakarais...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai, paplūdimiuose lėbauja ir zenite "kabančia" saule džiaugiasi daugybė poilsiautojų, tačiau...

Donatas Želvys: "Išlaisvinus vaizduotę, galimybės tampa beribės" nuotrauka, foto

Suraskime darbėniškių seserų Chaimaičių gelbėtojus nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Lietuvos žydų tragiškas likimas nacių okupacijos 1941-1945 metais - skaudi, neužgyjanti žaizda...

Sausio 20-ąją gimtadienį švenčia nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, pažįstamas ar kolega švenčia gimtadienį,...

Startavo naktinis žygis „Klaipėdos sukilėlių keliais“ nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pektadienio vakarą startavo tradicinis naktinis pėsčiųjų žygis „Klaipėdos sukilimo dalyvių takais“.

Į Klaipėdą atvyksta A lygos čempionai nuotrauka, foto

Sportas, Sausio 20 dieną (šeštadienį) nuo 17.30 val. senojoje Klaipėdos "Neptūno" sporto salėje...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...