2018 m. kovo 18 d. 04:16 val., sekmadienis

Kultūros naujienos

Kada skaitysime lietuvišką bestselerį vaikams?

(1)

Tema

Nijolės Kepenienės išleista knygelė vaikams "Baltosios žąsytės pasakos" buvo akstinas pasidomėti vaikų literatūros situacija. Kai kurie leidėjai tikina, jog lietuvių autoriams dabar - aukso amžius. Knygynai užversti ir knygelėmis patiems mažiausiems, tačiau ar susigundę tviskančiu viršeliu, vėliau nesusizgrimbam įsigiję visišką niekalą?

Kokios turėtų būti knygos vaikams, formuojančios jo pasaulėžiūrą, principus, lavinančios protą? Šiuo metu labiausiai grobstomų knygelių autorius Vytautas V. Landsbergis yra sakęs, jog rašydamas vaikams įsiklauso į jų kompiuterių sujauktą sąmonę, pats tampa naujojo pasaulio dalimi.

"Rašantysis vaikams turi išmanyti mažne viską: ir "Harį Poterį", ir lietuvių padavimus, ir kompiuterinius žaidimus, ir sekso technikas, ir Kristaus bei Budos gyvenimą", - sako V. V. Landsbergis.

"Pasakaičių rašymas - biologinis ciklas"

- juokauja Nijolė Kepenienė. Mat "Baltosios žąsytės pasakos" gimė, į pasaulį atėjus vaikaičiui Nagliui. "Būdamas septynių mėnesių, jis negalėjo man ko pašnabždėti, mudu dar nesikalbame žodžiais, bet pasižiūriu į jo akis, ir man atrodo, kad kūdikiai žino tai, ko mes nežinome. Tos pasakos skirtos jam. Kitam vaikui būtų kitokios. Bet rašant man visada svarbu bendrauti su gyvu vaiku ir nuoširdžiai kalbėtis, vengiant pamokymų", - sakė rašytoja, kažkada savo dukroms sugalvotas pasakas sudėjusi į knygeles.

Vienu didžiausių jos knygelės pranašumų kritikai laiko autorės piešinius. "Skatinau ją iliustruoti savo dukrą Šarūnę ir jos drauges, bet kūryba nėra tai, ko išmokstama dailės mokykloje, turi atrasti savą stilių, todėl mergaičių piešiniai man netiko. Pati nežinau, kodėl atėjo mintis popierių glamžyti, kišti į vandenį ir paskui paišinėti."

"Mes vaikystėje nebuvome išlepinti vaikiškais šedevrais, todėl skaitydavau "Čiauškutę", M. Tveną, Ž. Verną - ir tai buvo sudėtinga kalba bei ištisas pažinimo pasaulis. O ką dabar skaito vaikai? Adaptuotus tekstus, niekalus apie berniuką mergaičių tualete, pigią erotiką. Na, iš dalies galėčiau juos pateisinti dideliu krūviu mokykloje, gal lengva literatūra padeda jiems atsipalaiduoti. O gal jiems pravartu dabar atsivalgyti šio "greito maisto". Gal nereikia apsaugot vaikų nuo "tuščios" literatūros, nes yra baisesnių dalykų? Tegu jie tik atsirenka toje maišalynėje pasaulinės literatūros milžinus."

Rašytoją stebina tai, kad jos kiemo vaikai, užuot išėję į lauką, bendrauja kompiuteriu, sudarinėja "čatus", ir taip save skurdina, nes nemato draugo akių, mimikos, judesių.

"Galima susikurti ir kitokią virtualią erdvę, ugdant vaikų kūrybiškumą. Man teko dalyvauti Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos ir Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos projekte "Vaikai stebuklais auga", kuriame dalyvavo 6-14 metų vaikai. Pastebėjau, kad mergaitės rašo kiek modifikuotas pasakas apie princeses, o berniukai įkvėpimo semiasi iš kompiuterinių žaidimų bei kovinių filmukų, tačiau teksto kokybė priklauso nuo to, kaip juose tas kratinys susilydo. O štai vienas berniukas iš kaimo nustebino visiškai autentiško teksto magija. Gal jo tėvai neskaito patys ir nesiūlo jam menkavertės literatūros?

Ar elitinė literatūra gali tapti bestseleriu? Manau, gali. Klaipėdoje tvenkiasi galingos vaikų rašytojų pajėgos: S. Poškus, D. Kudžmaitė, R. Černiauskas. Man tikras perlas yra A. Každailio knyga "Ką pasakė plekšnytė".

Na, o recenzentai, manau, neaprėpia milžiniško visų vaikiškų knygelių srauto, jie linkę lipdyt etiketes: pasklaido mane ir prilipdo: "Supriešina tėvus ir vaikus", - sako N. Kepenienė.

Autorei, 2001-aisiais pelniusiai Metų knygos vaikams rašytojo karūną, tebeskauda, kad jos knyga paaugliams "Išgelbėk mane 2" nesusilaukė kritikų atgarsio: "Man tas berniukas Paulius, sėdįs invalido kėdėje ir norintis išgelbėti pasaulį stebuklais, sapnuojasi, kalbina, ir galbūt prie jo dar sugrįšiu.

Kaip aš "prasimušiau" į leidyklas? "Gimtasis žodis" imasi mano literatūros, nes aš jiems verčiu, kitoms dar nesisiūliau, na o su leidėjais Demereckais esame bendraamžiai, sutampa požiūriai. Taip ir buvo: atėjau su rankraščių ir piešinių maišu, ir jie mane priėmė."

"Buvau iš karto suaugęs",

- sakė "Libra Memelensis" leidyklos direktorius Kęstutis Demereckas, paklaustas, kokias vaikiškas knygas įsiminė. Tik augindamas savo vaikus kokius dvylika metų jis kasdien skaitė jiems apie hobitus, trolį Mumį, Mikę Pūkuotuką, ir tų knygų net pristigdavę.

"Lietuviškos knygelės turi būti ritminga kalba, sakiniai - tarsi poezija, tarsi niūniavimas prie lopšio. Pradžia - intriguojanti, o pabaiga rami.

Matyti, kad Nijolė Kepenienė pasakas kuria gyvai, tiesiogiai, o paskui užrašo. Aha, vaikutis dar neminga, tai spontaniškai prideda kokį gabaliuką, kurio, rodos, pasakoje neturėtų būti.

Ne visa, ką ji parašė, yra stebuklas, bet stebuklų jos kūryboje randu. Tai knyga visai šeimai, nuostabu, kad aš, senas niūrus žmogus, staiga imu juoktis..." - negailėjo pagyrimų pokalbininkas, išleidęs jau penktąją Nijolės knygą.

"Išleisti vaikišką knygutę - ne popsą, ne skaitalą, yra visiškai nepelninga. Neapsimoka! Štai išleidome Poškienės eilėraštukus "Metų ratai". Nuostabi, graži knyga, nukainota iki 2 litų, nes niekas neperka.

Vietiniams vaikams, regis, iškart reikia pasaulinės literatūros. Turėtų pradėti nuo savo pasakų, nes jos ugdo mentalitetą; tačiau kas bežino "Jūratę ir Kastytį"? - leidėjas juokėsi Nijolės knygą išleidęs kilnių motyvų vedinas.

"Tokią knygą išleisti tiesiog reikėjo! Paradoksalus jos stilius primena Biseto pasakas, Martinaičio "Kukučio balades". Manyčiau, Nijolės knygos yra visiškai naujos, autentiškos, sukurtos bendraujant su vaikais. Nijolė - vienintelė autorė moteris, pelniusi nacionalinį įvertinimą už knygą vaikams. Na, dar Ieva Simonaitytė... Ir tik viena Nijolės knyga gavo 5 000 litų paramą iš Kultūros ministerijos. Dėl jos knygų vertimų tariamasi su anglais, turkais, parašyta paraiška Kultūros ministerijai išversti jos naują knygą "Netikri padavimai" į italų kalbą, nes ją ketinama pristatyti pavasarį tarptautinėje knygų mugėje, vyksiančioje Turine. Gal tai ir bus sensacija?"

Beje, leidėjas neturi iliuzijų, kad kada nors lietuviai vaikų rašytojai išleis pasaulinį bestselerį. Juk pasaulyje žinomas tik genialusis Donelaitis. Sovietmečiu mūsų autoriai buvo verčiami bent į čekų, bulgarų kalbas, o dabar tarptautinėse knygų mugėse mūsų autorių ir jų knygų suaugusiems niekas nepastebi. Pasauliui nedrąsiai pasiūlėme Sruogos "Dievų mišką", Jurgos Ivanauskaitės knygą.

"Pas mus ateina autoriai, ir mes verčiamės per galvą, stengiamės padėti jiems išleisti knygą, suieškodami pigesnį popierių, pigesnę spaustuvę. Knygos išleidimas, tarkime, kainuoja 3 tūkstančius, tačiau nuperkamos vos kelios knygos. Knygynai gąsdina mus nepriimsią poezijos, nes tiesiog neturi lentynų, kur ką krauti. Pasitelkti dailininką autoriui kainuotų didelius pinigus, o iliustracijos - vaikiškos knygos sėkmės laidas. Manau, kad tarptautinėje knygų mugėje V. V. Landsbergio knygas pirko kaipsyk dėl piešinių", - įsitikinęs ponas Kęstutis.

Nespjaukime į šulinį...

Rašytojas Rimantas Černiauskas sutiktų su mintimi, jog vaikų literatūra yra tarsi pavainikė.

"Štai S. Geda, stebuklingas autorius, neprisipažįsta esąs vaikų rašytojas; pirmiausia pabrėžia esąs vertėjas, poetas. Mes įpratę manyti, kad vaikai yra kvaileliai, ir jiems rašo tie, kurie nesugeba rašyt suaugusiems. Nors, pavyzdžiui, M. Vainilaitis, kai pasiryžo kurti vien tik vaikams, jau buvo tobulas meistras.

Kartais prie vaikų literatūros priskiriami rašytojo vaikystės prisiminimai. Radzevičius nėra rašęs nieko vaikiško, bet jo apsakymų herojus neretai yra vaikas. Ir tai pritempiama prie vaikų literatūros, tik ar patys vaikai tai skaito?" - svarsto pokalbininkas.

Anot R. Černiausko, lietuvių knygos nuo P. Mašioto ir M. Valančiaus laikų atgraso skaitytojus savo didaktika.

"Ji turėtų būti, bet - užmaskuota, išplaukianti iš siužeto ir pokalbių. Laimei, lietuviai jau įsisavino Luiso Kerolo ir Astridos Lindgren pamokas. Nuo V. Petkevičiaus apsakymų vaikams prasideda nonsenso literatūra, suręsta su humoru. Yra K. Sajos šaunių, linksmų apysakų. Puikūs šių dienų autoriai - V. V. Landsbergis, S. Poškus. Turime tris tikrai labai gerus realistinės vaikų literatūros meistrus - Bitę Vilimaitę, V. Račicką ir V. Žilinskaitę. Itin linksmų eilėraščių yra Erlicko", - vardino pokalbininkas.

Pats R. Černiauskas šiuo metu ruošia leidybai knygelę "Slieko pasaka" apie mokytojus, nenorinčius eiti į mokyklą, "Pasakėlių vaikams - vanagams ir sliekams" tęsinį.

Rašytojas nemetė akmenėlio į leidėjų daržą: šie pažadėjo išleisti knygą net jei autoriui nepavyks rasti rėmėjų, nes mano - jeigu knyga vaikams patiks, tėveliai nupirks ir už 30 litų.

Rimantas sako, jog pasaulis neperka lietuvių autorių, nes jų neremia pati valstybė.

"Švedai tai remia knygų leidybą. Fondai užmoka už vertimą, už redagavimą, remia knygų eksportą. Dėl mūsų pačių menkinančio požiūrio į vaikų literatūrą mūsų vaikai skaito adaptuotas, blizgančias užsieniečių knygas", - įsitikinęs R. Černiauskas.

Ivona ŽIEMYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai, paplūdimiuose lėbauja ir zenite "kabančia" saule džiaugiasi daugybė poilsiautojų, tačiau...

Donatas Želvys: "Išlaisvinus vaizduotę, galimybės tampa beribės" nuotrauka, foto

Kovo 18-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

„Koralas“ žengė tvirtą žingsnį bronzos medalių link nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos salės futbolo pirmenybėse šeštadienį prasidėjo priešpaskutinio turo kovos. Bene didžiausią susidomėjimą...

Kelyje į Rusnę vanduo pakilo iki 72 cm nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Toliau kyla vandens lygis krašto kelio Šilutė-Rusnė apsemtame ruože. Apsemto ruožo...

Pralaimėjo pirmąsias ketvirtfinalio rungtynes nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai pralaimėjo pirmąsias Baltijos rankinio lygos ketvirtfinalio rungtynes, tačiau viltis...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...