2019 m. kovo 21 d. 01:53 val., ketvirtadienis

Kultūros naujienos

Jaunimo duoklė lietuviškam žodžiui

(3)

Jaunimo duoklė lietuviškam žodžiui nuotrauka, foto

PRASMĖ. "Poeto žodžiais pasakyti kasdieniai dalykai įgauna gilesnę prasmę", - sakė Klaipėdos "Ąžuolyno" gimnazijos auklėtiniai Greta Gerazimaitė ir Žilvinas Graibus.

Tradiciniame "Vakarų ekspreso" inicijuotame jaunųjų skaitovų konkurse, šiemet dedikuotame poeto Henriko Radausko gimimo 100-mečiui, pirmą kartą dalyvavo ir dainuojamosios poezijos atlikėjai.

Praėjusį pirmadienį bičiuliautis su poetiniu žodžiu ir daina į Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės biblioteką susirinkęs gausus būrys Klaipėdos krašto moksleivių ir pedagogų vos tilpo Gerlacho palėpėje. Čia vyko Klaipėdos apskrities ir miesto moksleivių meninio skaitymo ir dainuojamosios poezijos konkurso "Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu!" laureatų apdovanojimo ceremonija.

Projekto vadovė aktorė Virginija Kochanskytė, UNICEF geros valios ambasadorė Lietuvoje, pasveikino pilietišką jaunimą, atnašaujantį lietuviškam žodžiui, priminė, jog poetas H. Radauskas tarpukariu dirbo Klaipėdos radiofone, rašė į tuo metu uostamiestyje leistą laikraštį "Vakarai", kurio kultūrines tradicijas iš esmės tęsia ir šiemet 20-metį švęsiantis "Vakarų ekspresas".

Konkurso nominantams buvo įteikta "Vakarų ekspreso" žurnalistės, V. Kudirkos premijos laureatės Gražinos Juodytės knyga "Klaipėdos akvarelės" ir vertingos šio projekto partnerių - "Drukos" bei "Eglės" leidyklų - knygos. Vakarą vainikavo dainuojamosios poezijos ir meninių skaitymų literatūrinė-muzikinė kompozicija "Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu!", kurioje drauge su konkurso laureatais keletą lyriškų ir žaismingų dainų atliko žinomas aktorius, poetas, bardas Olegas Ditkovskis. Jis palinkėjo jauniems žmonėms puoselėti savyje tai, kas juos išskiria iš kitų.

"Aš manau, kad tie, kurie čia skaitė poezijos ir prozos tekstus, darė tai ne formaliai, o labai nuoširdžiai ir įkvėptai. Jeigu pedagogas sugeba pasakyti, kad poezija - tai ne prievarta iškalti šeši poezijos posmai, o stulbinamas pasaulis, tai jaunas žmogus mokės atskleisti tą pasaulį ne tik sau, bet ir scenoje", - sakė "Varpo" gimnazijos pedagogė Violeta Baniulienė, jau daugelį metų ruošianti moksleivius skaitovų konkursams.

"Ąžuolyno" gimnazijos ugdytiniai Greta Gerazimaitė ir Žilvinas Graibus, jaudinamai atlikę improvizaciją H. Radausko eilėms "Kaštanas", taip pasidalino įspūdžiais: "Mūsų duetas susidarė teatro pamokų metu. H. Radauską pirmiausia atradau sau, pagal jo eiles parašiau dainą. Rašau ir savo eiles - apie meilę, nes apie tai lengviausia rašyti. Dažniausiai iš pradžių gimsta melodija, po to - žodžiai", - sakė Žilvinas.

"Aš dalyvauju skaitovų konkursuose, pati rašau prozą, esė. Su Žilvinu kartu parengėme poetinę kompoziciją, dabar esam čia, gal bus ir daugiau projektų. Taip, manau, kad poezija gydo sielą nuo abejingumo, cinizmo ir vidinės tuštumos. Atrodo, poezija pasako lygiai tą patį, ką mes sakome ir šiaip - bet taip tauriai, tokiomis metaforomis, kad visai kitaip įsiklausai į žinomus dalykus ir kitaip į juos pažiūri", - sakė Greta, nesidrovėjusi prisipažinti, kad ją iš tikrųjų įkvepia žydintys kaštonai.

Šio projekto partneriai - Kultūros rėmimo fondas, Klaipėdos savivaldybė, Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, organizatoriai - VšĮ "Amber Projects", UAB "Promo plius".

"Puiku, kai žmogus girdi žmogų"

Olegas DITKOVSKIS, aktorius, bardas

Vis daugiau jaunimo ateina ne tik paklausyti dainuojamosios poezijos į koncertus, bet kuria ir patys. Visais laikais jaunimas buvo perspektyviausia visuomenės dalis, tik ne visada turėjo, kaip ir kur pasireikšti. Nebent klasės vakarėlyje, o ne didžiojoje scenoje. Dabar iš tiesų daug galimybių laisvai, veržliai propaguoti tai, ką jie daro ir mąsto, ir labai retai tai būna primesta mokytojų pareiga.

Dvasingumo proveržis vyksta ir dėl kitų priežasčių. Kaip sakė Mao Dzedungas, - kuo sunkiau, tuo geriau. Jauni žmonės dar neuždirba pragyvenimui, juos išlaiko tėvai, tačiau jie gali sau leisti atsiduoti kūrybai. Ačiū Dievui, jaunųjų kūryboje mažėja skepticizmo, dirbtinumo, o daugėja tikrumo ir gelmės. Visiems įsipyko amerikonizmai, serialai, gausybė bevertės informacijos. Pas mus nebėra cenzūros cinizmui ir pseudokultūrai, vyrauja bukinimas, dvasios žlugdymas, bet atsiranda daugybė žmonių, kurie tam atsispiria ir atranda savo temas savo autentiškai kūrybai.

Aš pats rašyti eiles ir groti pradėjau nuo penkiolikos metų. Vilniuje turėjau labai gerą literatūros mokytoją Violetą Tapinienę, kuri atvėrė ir skatino kūrybiškumą. Pasakydavo: "Kitą savaitę gilinsimės į K. Binkio kūrybą, tad tu turi parašyti muziką." Man tais laikais rūpėjo "Rolling Stones" ir "Led Zeppelin", bet mokytoja mane paskatino kurti tokią muziką, kuria galėjau prabilti į bendraamžių širdis. Dabar man dainuojamoji poezija - tam tikra gyvybės išraiška, tai ne kokia "Eurovizija". Puiku, kai galime girdėti, ką žmogus kalba, nes jau buvo pradėję atrodyti, kad nebegirdime vieni kitų.

Laureatai

Dienraštis "Vakarų ekspresas" sveikina konkurso laureatus bei juos paruošusius mokytojus:

Greta Gerazimaitė ir Žilvinas Graibus, Klaipėdos "Ąžuolyno" gimnazija, mokytoja Audra Lenkauskienė.

Šarūnas Daukantas, Klaipėdos siuvimo ir paslaugų verslo mokykla, mokytoja Vilija Šeputienė.

Ieva Beržanskytė, Justina Strašinskaitė, Klaipėdos "Vėtrungės" gimnazija, mokytoja Jolanta Pliatkienė.

Pranas Cirtautas, Gargždų "Vaivorykštės" gimnazija, mokytoja Giedrė Poškienė.

Modesta Jonauskytė, Gargždų "Vaivorykštės" gimnazija, mokytoja Jūratė Buivydienė.

Gytis Šimelionis ir Vytautas Didikas. Klaipėdos Vydūno vidurinė mokykla

Ričardas Mova, Klaipėdos "Vėtrungės" gimnazija, mokytoja Jolanta Pliatkienė

Laura Alifanaitė, Svajonė Mačerniūtė, Deivyda Sakalauskaitė, Aurėja Rimkutė, "Ąžuolyno" gimnazija

Gerda Petravičiūtė, Klaipėdos "Varpo" gimnazija, mokytoja Violeta Beniulienė

Viktorija Mockutė, Indrė Teternovaitė, Gabrielė Sruogytė, Karolis Lengvinas, Gargždų "Vaivorykštės" gimnazija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

m

2010-06-10   19:18

IP: 84.46.209.85

kiek laimes dabar zmogui...

Zilvinas

2010-06-01   21:26

IP: 86.100.118.201

Svarbu kad as fotkej :D

Vy

2010-05-27   21:28

IP: 84.46.209.85

tiek fotkino rengini, o tik kelias foto imete. geda...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...