2019 m. gegužės 25 d. 20:42 val., šeštadienis

Kultūros naujienos

Gyvas piešimas kaip kasdienė praktika

Gyvas piešimas kaip kasdienė praktika nuotrauka, foto

GYVA. Piešti gali išmokti kiekvienas.

© Anitos BECK nuotr.

Nepriklausoma menininkų iniciatyva "Gyvas Piešimas" (GP) - atvira erdvė visiems norintiesiems išbandyti save dailės virtuvėje piešiant gyvą modelį arba pozuojant portretui - Klaipėdoje veikia ketvirtuosius metus. Užsiėmimai trečiadieniais bei šeštadieniais, 18-22 val., vyksta Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kiemo galerijoje. Portretai piešiami nemokamai.

Dalyviai čia negauna jokių pamokymų arba paskaitų apie tai, kaip reikia ar nereikia piešti. Pakanka žinoti, kad atėjai būtent šito - tai atveria laisvę individualiam braižui, savotiškai autoterapijai. Piešinių aptarimai nėra privalomoji dalis, o gyvas modelis tėra atspirtis: vienas imasi akademinio piešimo, kitas šaržuoja, trečias paišo savo sukurtas situacijas - kūrybiška aplinka skatina įsitraukti ir užsikrėsti pavyzdžiu, o amžiaus ar pasiruošimo cenzo - nėra. Pozavimas trunka nuo pusvalandžio iki valandos, savanoriai modeliai gauna savo portretų kopijas.

Kiek piešėjų vieną ar kitą vakarą susirinks studijoje - visuomet yra intriga, tačiau studijos statistika, kuri, anot jos įkūrėjų, niekuomet nebuvo savitikslė, kalba pati už save: GP profilyje socialiniame tinkle "Facebook" per trejetą metų paskelbta daugiau kaip 3000 čia sukurtų piešinių. Nuo 2010 metų GP studijoje uostamiestyje įvairiu metu nuosekliai rezidavo 18 autorių, periodiškai lankėsi piešti apie 100, jiems pozavo kone triskart daugiau modelių. Tiesa, studiją sumanę entuziastai menininkai pastebėjo, kad nemažai žmonių net norėdami išmėginti GP nedrįsta ateiti, dvejoja ir lieka gerbėjais prie ekranų.

Iniciatyva, anot sumanytojų, susikūrė kaip reakcija į vartotojišką, virtualų laiko leidimą. Įsiklausant į vidinius poreikius, ieškant ko nors tikresnio ir gyvesnio, buvo grįžta prie vaizdavimo ištakų - seno gero piešimo. Keli bendraminčiai pradėjo piešti miesto baruose, o gavę patalpas KKKC, ėmė rinktis Meno kiemo galerijoje.

Ilgainiui GP nariai ėmė nebeapsiriboti stacionaria veikla: savo iniciatyva arba sulaukę kvietimų, jie rengia "ekspedicijas" į įvairias bendruomenes, vaikų dienos centrus, globos namus, kitas organizacija bei renginius. Apsilankę suteikia galimybę įsitraukti ir šeimininkams. Tokie renginiai tampa gerąja praktika abiem pusėms - šeimininkai visada kviečia apsilankyti dar. Šiemet vasarą Giruliuose vyko jau trečioji GP surengta piešimo stovykla. Įgyvendinti šį sumanymą mielai padeda Klaipėdos miesto savivaldybės viešiosios bibliotekos Girulių biblioteka-bendruomenės namai bei Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras.

Atviri ieškojimai sulaukia ne vien piešėjų entuziastų, bet ir autoritetingų specialistų dėmesio. Studijos nariai dėkingi grafikui ir pedagogui Augustinui Virgilijui Burbai, kuris reguliariai lankosi studijos užsiėmimuose ir dalijasi su piešėjais savo teorinėmis žiniomis bei įžvalgomis. GP nariai turi ir daugiau planų, kaip būtų galima augti ir plėtoti socialiai aktyvią dailės iniciatyvą, tačiau susiduria su proziškais sunkumais - veiklos koordinavimas ir administravimas reikalauja vis daugiau dėmesio ir resursų. "Matyt, įveikiame natūralius raidos etapus", - sako jie.

Žinia apie GP studiją pasklido už Klaipėdos ribų. Šiemet studijos veikimo modelis bendraminčių pritaikytas Vilniuje; pasigirsta apgailestavimų, kad tokių iniciatyvų nėra Kaune ar Šiauliuose. Galbūt tik kol kas - GP iniciatoriai pasirengę pasidalinti patirtimi. Tuo metu buvę uostamiesčio GP studijos dalyviai, išvažiavę į Angliją ir Ispaniją, mielai tęsia tokias iniciatyvas su artimais aplinkiniais bei palaiko ryšį su Klaipėdos piešėjų bendruomene.

Piešimas - prieinama ir techniškai patraukli dėmesio koncentracijos forma. Išbandžius šią proto mankštą, lengva vėliau ją daryti bet kur, o dailės įgūdžiai pravers ne tik dailininkui.

Žymos: piešimas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

"Man tai patinka", - lyg nujausdamas klausimą apie aukščio baimę patikina charizmatiškasis...

Aurelijus Liškauskas: „Kabėdamas ant sienos pasaulį matau kitaip" nuotrauka, foto

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Klaipėdą nuspalvino nuotaikingas spalvų bėgimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Kaip praėjusiais, taip ir šiais metais Klaipėda nusidažė įvairiomis spalvomis. Šeštadienį Klaipėdoje...

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Klaipėda, Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 41 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...