2018 m. balandžio 26 d. 06:52 val., ketvirtadienis

Kultūros naujienos

"Balius Savojoje" - džiazo ritmas, aukso spalva

2007-04-13, 12:00

Nijolė JAČĖNIENĖ

"Balius Savojoje" - džiazo ritmas, aukso spalva  nuotrauka, foto

Premjera

Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre artėja premjera. Balandžio 21, 22 ir 29 bei gegužės 5 dienomis žiūrovai kviečiami į vengrų kompozitoriaus Paulo Abrahamo (1892-1960 m.) operetę "Balius Savojoje".

Uostamiesčio scenoje šis veikalas statomas pirmą kartą. Kūrybiniam procesui vadovauja dirigentas Stasys Domarkas, režisierius Ramūnas Kaubrys, scenografas Artūras Šimonis, kostiumų dailininkė Jolanta Rimkutė, choreografas Aurelijus Liškauskas, chormeisteris Vladimiras Konstantinovas.

Pagrindinius vaidmenis kuria Mindaugas Gylys, Mindaugas Rojus, Loreta Ramelienė, Rasa Ulteravičiūtė, Rita Petrauskaitė, Svetlana Konstantinova, Deivydas Norvilas, Virginijus Pupšys, Jadvyga Grikšienė, Valerija Balsytė, Šarūnas Juškevičius, Stasys Rezgevičius ir kt.

Šiandien apie "Baliaus Savojoje" muziką ir vaizdą kalbamės su premjeros muzikiniu vadovu ir dirigentu, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro meno vadovu prof. Stasiu Domarku ir scenografu Artūru Šimoniu.

Kuo pasižymi kompozitoriaus P. Abrahamo operetės "Balius Savojoje" muzika?

S. Domarkas: Abrahamas yra tipiškas XX a. pr. operetės kūrėjas. Jo muzika gyvybinga, lyriška, sentimentali, su pagražinimais ir džiazo elementais.

Orkestras džiazuos?

Grosime tai, kas parašyta natose. Pagrindinė "Baliaus Savojoje" tema yra "a la Štrauso" valsas. Skamba ir fokstrotas, ir lėtas fokstrotas, yra kompozitoriaus sugalvotas naujas šokis "Kengūra".

Beje, tais laikais buvo madinga, gal net ir privaloma, kurti naujus nematytus - negirdėtus šokius. Kartais tie šokiai kuriam laikui prigydavo - juos šokdavo gyvenime. Žodžiu, šokių muzikos operetėje yra labai daug.

Operetėse svarbią vietą užima kalbamieji tekstai - dialogai. Ar Jums neprailgsta laukti orkestro įstojimo?

Reikia įdėmiai klausyti prozos tam, kad muzika suskambėtų toje pačioje dvasioje, tarsi pratęstų tekstą. Visada įdėmiai klausau... Galiu kalbėti operetinėmis frazėmis (juokiasi).

Švenčiate kūrybinės veiklos keturiasdešimtmetį. Per tą laiką dirigavote daugiausia operetes. Koks Jūsų požiūris į operetę kaip muzikos žanrą?

Operetė atsirado kaip priešprieša sustabarėjusiam operos žanrui, buvo modernus žanras, atliepiantis naujausius laikmečio pasiekimus - libretas ir muzika atspindėjo konkrečios dienos moralinius, socialinius reiškinius ir kitas aktualijas.

Tačiau tam tikra dalis žiūrovų, dainuojamojo meno mėgėjų, tarsi susiskirstę į dvi kategorijas. Vieni pripažįsta vien operinį meną, o operetę vadina antrarūše, kiti mano, kad opera beviltiškai pasenusi ir pripažįsta tik operetę.

Europoje šis žanras populiarus, mėgstamas ir lankomas - organizuojami festivaliai, konkursai, leidžiami žurnalai, skirti operetei. Tiesa, latviai sunaikino operetę. Ir Amerikoje ji neprigijo. Kitokia pasaulėjauta, muzikinis skonis, techniniai pajėgumai lėmė, kad ten susiformavo miuziklas. Tuo tarpu Europoje klestėjo klasikinė operetė.

Kokia jūsų nuomonė apie operetę? Ar lengvam muzikos žanrui kurti scenovaizdį taip pat lengva?

A. Šimonis: Operetė tik iš pirmo žvilgsnio yra lengvas žanras. Ji "apaugusi" klišėmis, kurios sukuria naftalininį fasadą. Sekti senais atradimais - lengviausias kelias. Labai gerai, kad turėjau laiko ir apsispręsti, ir pasiruošti.

Nuo ko pradedate?

Nuo muzikos klausymo. Dirbdamas siekiu atrasti ką nors naujo sau: naujų priemonių, medžiagų, technologijų. Man labai svarbu surinkti medžiagą apie laikmetį, kuriame vyksta veiksmas. Vėliau atsirenku, kas tiksliausiai sukuria reikiamą spektaklio atmosferą.

"Baliaus Savojoje" veiksmas berods vyksta Pietų Prancūzijoje? Kokios spalvos vyraus naujajame spektaklyje?

Spektaklio veiksmas vyksta kurorte, įsikūrusiame Viduržemio jūros pakrantėje, Prancūzijos Rivjeroje. Pagal libretą, tai - trečio dešimtmečio Prancūzija, vyrauja retrostilius. Tada Europą atrado Amerika, ir turčiai atvažiuodavo čia poilsiauti. Todėl dekoracijų pagrindinis motyvas - kelionė.

Rinkdavosi čia ir vietiniai turtuoliai, bohema. Meno pasaulyje tuo metu reiškėsi Pikasas, Dali, Miro, - siurrealistinės nuotaikos vyraus ir spektaklio scenovaizdyje.

Spalvinė viso spektaklio gama - auksas, sidabras, kriauklės perlamutras. Kostiumų spalvos šviesios, pastelinės.

O jūrą scenoje matysime?

Kol kas paslaptis. Baseinas tikrai bus, kriauklės formos. Dekoracijos turėtų būti lengvos, kad lyg jaustume pajūrio vėją. Man patinka kinetika dekoracijose, šešėliai - lengvumas, todėl itin svarbūs apšvietimo niuansai. Naudosiu ir vėtrungės motyvą.

Kurios akimirkos prieš premjerą laukiate su nerimu?

Pirmojo žiūrovų atėjimo į spektaklį. Dažnai sulauki reakcijos, kokios net nesitiki. Be to, visai kitoks bendras įspūdis, kai pamatai visą spektaklį su žiūrovais, o ne per generalinę repeticiją. Iš pradžių labai sunku objektyviai spręsti, ar spektaklis pavyko, ar ne, nes dar matai atskirus komponentus, o ne visumą. Gal tik po penkto ar septinto spektaklio atsiriboji, gali kaip normalus žiūrovas žiūrėti spektaklį.

Nijolė JAČĖNIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūros naujienos

Vakar uostamiesčio Savivaldybė nusprendė, kad neprieštaraus, jog Muzikinio teatro rekonstrukcijos metu darbai...

Teatro rekonstrukcija: įveiktas dar vienas formalumas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybė iš biudžeto lėšų paskirstė 28 tūkst. eurų įgyvendinti 8...

Kultūros kvartalas siūlo gausybę nemokamų renginių nuotrauka, foto

Nei lietus, nei vėsus oras neišgąsdino norinčių paminėti Lietuvos Valstybės dieną su...

„Ir kas gi tu esi, Tėvyne..." nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai, paplūdimiuose lėbauja ir zenite "kabančia" saule džiaugiasi daugybė poilsiautojų, tačiau...

Donatas Želvys: "Išlaisvinus vaizduotę, galimybės tampa beribės" nuotrauka, foto

Balandžio 26-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Lietuvos ledo ritulininkai nugalėjo japonus nuotrauka, foto

Sportas, Kauno „Žalgirio“ arenoje vykstančio pasaulio ledo ritulio čempionato I diviziono B grupės...

Apie nuovargį galvojusi klaipėdietė darė milžinišką klaidą nuotrauka, foto

Sveikata, Apie sunkią kraujo ligos pradžią 2004 m. klaipėdietė Olga Žulienė (49...

Alaus dėžes kilnojusios darbuotojos incidentas atvėrė „Grūstės“ žaizdas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sunkias dėžes kėlusios ir skausmo „surakintos“ klaipėdietės, dirbusios „Grūstės“ prekybos centre, incidentas...

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...