2018 m. rugsėjo 20 d. 03:24 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Vytautas Paukštė: "Aktoriaus misija - kaip sielos vedlio, kuris turi eiti minios priekyje"

(1)

Vytautas Paukštė: "Aktoriaus misija - kaip sielos vedlio, kuris turi eiti minios priekyje" nuotrauka, foto

GYVENIME. Vytautas Paukštė su dukterimi Ada, pačia didžiausia jo sukurtų vaidmenų gerbėja.

© "Respublikos" archyvo nuotrauka.

"L ir ie - lie, tu ir va - Lietuva", - prieš 40 metų skandavome kartu su Klaipėdos dramos teatro aktoriumi Vytautu Paukšte, vaidinusiu Mažvydą Justino Marcinkevičiaus dramoje "Mažvydas".

Skandavome ir didžiavomės galį tai daryti. Vytautas Paukštė suvaidino ir karalių Mindaugą to paties autoriaus dramoje "Mindaugas". Ir "Mažvydas", ir "Mindaugas", režisuoti Povilo Gaidžio, ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje sukėlė furorą. Į Klaipėdą autobusų virtinės su pačių įvairiausių rangų žmonėmis, neišskiriant ir ministrų, važiavo žiūrėti "Mažvydo" ir skanduoti "Lie-tu-va", o "Mindauge" veidrodyje, didumo sulig scena, tos Lietuvos pamatyti. Spektaklių sėkmę lėmė ir pagrindinius vaidmenis juose atlikęs V. Paukštė.

"Aktoriaus misija - kaip sielos vedlio, kuris turi eiti minios priekyje. Kaip kunigo šlakstykle mojuoji. Į žodžius, kuriuos sakai, įdedi tai, ką išgyvenai, tautos istorinę patirtį, kurią turi prisiminti", - sakė Nacionalinės premijos, "Auksinio scenos kryžiaus", šiųmetinės "Sidabrinės gervės" laureatas, teatro ir kino aktorius Vytautas Paukštė. Jis visą save ir savo patirtį yra sudėjęs ne tik istorinėse dramose, bet ir kiekvienam spektaklyje, kuriame vaidindavo ir vaidina. "Aktorius turi panašią sielos vedlio misiją kaip kunigas. Turi eiti minios priekyje",- įsitikinęs aktorius, švenčiantis savo 85-ąjį jubiliejų.

FILME. Marijono Giedrio režisuotame filme "Herkus Mantas" V. Paukštė atliko vyskupo vaidmenį. Klaipėdos dramos teatro nuotr.

"Žodis Vytauto Paukštės lūpose - tai pirmiausia minties strėlė, paleista į mus. Jo scenos kalba turėtų gėrėtis reiklūs kalbininkai, tokia ji skambi, aiški, garsi, prasminga ir itin taisyklinga. Ir tai visų pirma - artisto pagarba žiūrovui. Vytauto puikus intonavimas stebina plačiu diapazonu, atspalviais, niuansais. Girdi Vytauto ironiškas gaideles, subtilų, švelnų humorą, sarkazmo aštrumą, patyčių smūgiavimą. Vytauto veikėjai turi savo kalbėjimo (ir mąstymo) ritmą, energiją, spalvą, savotiškai "sinkopuoja", "praretina" ar pagreitina žodžius. Personažo kalbėjimo būdas Paukštei - svarbi jo herojaus charakterio spalva", - analizuodama aktoriaus kūrybą rašė teatrologė Irena Veisaitė.

V. Paukštė nuo 1963 m. iki dabar dirba Klaipėdos dramos teatre. Lietuvos teatro istoriją puošia iškiliausi aktoriaus vaidmenys, pradedant karaliais ir vyskupais, baigiant budeliais ir tarnais.

Didelis aktoriaus vaidmenų aruodas ir kine. Lietuviškame kine Paukštė suvaidino apie tris dešimtis vaidmenų režisierių Almanto Grikevičiaus ("Jausmai", "Ave, vita"), Vytauto Žalakevičiaus ("Visa teisybė apie Kolumbą", "Savaitgalis pragare"), Marijono Giedrio ("Herkus Mantas"), Algimanto Puipos ("Velnio sėkla", "Arkliavagio duktė", "Elzė iš Gilijos", "Moteris ir keturi jos vyrai", "Elektroninė senelė", "Edeno sodas" ir kt.), Raimundo Banionio ("Mano mažytė žmona") bei kitų režisierių filmuose.

Lapkričio 4 d. 19 val. Klaipėdos dramos teatre, kurio vienu iš simboliu jau yra tapęs V. Paukštė, vyks vakaras, skirtas jam. "Nusilenkimas aktoriui" - taip įvardytas tas vakaras, kurio režisierius Gintaras Varnas, dailininkas - Gintaras Makarevičius. Vakare dalyvaus Klaipėdos kamerinis orkestras (vadovas Mindaugas Bačkus), Klaipėdos dramos teatro aktoriai, vakaro vedėjai - Nelė Savičenko ir Mikalojus Urbonas. Rengiasi atvykti ir jo gausus gerbėjų būrys ne tik iš Klaipėdos, bet ir visų Lietuvos kampelių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

m

2017-11-05   00:00

IP: 213.103.241.236

Sveikinimai! Sveikatos!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Paskutinę rugsėjo savaitę, 26-30 dienomis, uostamiestyje vyks tikra kino šventė. Penkias dienas...

Jaunųjų kino kūrėjų dėmesys - besaikiam vartojimui nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriui jau trečiadienį pradės vadovauti Eglė Deltuvaitė. Nors...

Kultūros skyriui vadovaus Eglė Deltuvaitė nuotrauka, foto

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) ir Lietuvos fotomenininkų sąjunga pateikė fotomenininko Remigijaus...

Nacionalinei premijai gauti - R. Treigio kandidatūra nuotrauka, foto

Rugsėjo 5-10 dienomis Italijos Veronos ir Mantujos miestuose įvyko tarptautinis “Salieri -...

Klaipėdietės ir prancūzės duetas pasiekė 2 vietą prestižniame konkurse nuotrauka, foto

Policijos pareigūnams - mero sveikinimai nuotrauka, foto

Klaipėda, Geriausios Lietuvos policijos pareigūnų komandos konkurse antrą vietą užėmusius Klaipėdos pareigūnus trečiadienį...

Tikintiesiems: atmintinė ko nesinešti į susitikimą su popiežiumi nuotrauka, foto

Lietuva,

Savaitgalį Klaipėdoje - tautinės olimpiados 80-mečio minėjimas nuotrauka, foto

Sportas, Jau ateinantį savaitgalį Klaipėdoje ketinama iškilmingai paminėti pirmąją Lietuvos tautinę olimpiadą, vykusią...

Ieškomas niekšas, sumušęs moterį su vaiku vežimėlyje nuotrauka, foto

Kriminalai, Po šeštadienį Klaipėdoje Dragūnų rajone įvykdyto šiurpaus nusikaltimo, kai buvo užpulta vežimėlį...

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...