2019 m. sausio 23 d. 21:56 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Vytautas Paukštė: "Aktoriaus misija - kaip sielos vedlio, kuris turi eiti minios priekyje"

(1)

Vytautas Paukštė: "Aktoriaus misija - kaip sielos vedlio, kuris turi eiti minios priekyje" nuotrauka, foto

GYVENIME. Vytautas Paukštė su dukterimi Ada, pačia didžiausia jo sukurtų vaidmenų gerbėja.

© "Respublikos" archyvo nuotrauka.

"L ir ie - lie, tu ir va - Lietuva", - prieš 40 metų skandavome kartu su Klaipėdos dramos teatro aktoriumi Vytautu Paukšte, vaidinusiu Mažvydą Justino Marcinkevičiaus dramoje "Mažvydas".

Skandavome ir didžiavomės galį tai daryti. Vytautas Paukštė suvaidino ir karalių Mindaugą to paties autoriaus dramoje "Mindaugas". Ir "Mažvydas", ir "Mindaugas", režisuoti Povilo Gaidžio, ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje sukėlė furorą. Į Klaipėdą autobusų virtinės su pačių įvairiausių rangų žmonėmis, neišskiriant ir ministrų, važiavo žiūrėti "Mažvydo" ir skanduoti "Lie-tu-va", o "Mindauge" veidrodyje, didumo sulig scena, tos Lietuvos pamatyti. Spektaklių sėkmę lėmė ir pagrindinius vaidmenis juose atlikęs V. Paukštė.

"Aktoriaus misija - kaip sielos vedlio, kuris turi eiti minios priekyje. Kaip kunigo šlakstykle mojuoji. Į žodžius, kuriuos sakai, įdedi tai, ką išgyvenai, tautos istorinę patirtį, kurią turi prisiminti", - sakė Nacionalinės premijos, "Auksinio scenos kryžiaus", šiųmetinės "Sidabrinės gervės" laureatas, teatro ir kino aktorius Vytautas Paukštė. Jis visą save ir savo patirtį yra sudėjęs ne tik istorinėse dramose, bet ir kiekvienam spektaklyje, kuriame vaidindavo ir vaidina. "Aktorius turi panašią sielos vedlio misiją kaip kunigas. Turi eiti minios priekyje",- įsitikinęs aktorius, švenčiantis savo 85-ąjį jubiliejų.

FILME. Marijono Giedrio režisuotame filme "Herkus Mantas" V. Paukštė atliko vyskupo vaidmenį. Klaipėdos dramos teatro nuotr.

"Žodis Vytauto Paukštės lūpose - tai pirmiausia minties strėlė, paleista į mus. Jo scenos kalba turėtų gėrėtis reiklūs kalbininkai, tokia ji skambi, aiški, garsi, prasminga ir itin taisyklinga. Ir tai visų pirma - artisto pagarba žiūrovui. Vytauto puikus intonavimas stebina plačiu diapazonu, atspalviais, niuansais. Girdi Vytauto ironiškas gaideles, subtilų, švelnų humorą, sarkazmo aštrumą, patyčių smūgiavimą. Vytauto veikėjai turi savo kalbėjimo (ir mąstymo) ritmą, energiją, spalvą, savotiškai "sinkopuoja", "praretina" ar pagreitina žodžius. Personažo kalbėjimo būdas Paukštei - svarbi jo herojaus charakterio spalva", - analizuodama aktoriaus kūrybą rašė teatrologė Irena Veisaitė.

V. Paukštė nuo 1963 m. iki dabar dirba Klaipėdos dramos teatre. Lietuvos teatro istoriją puošia iškiliausi aktoriaus vaidmenys, pradedant karaliais ir vyskupais, baigiant budeliais ir tarnais.

Didelis aktoriaus vaidmenų aruodas ir kine. Lietuviškame kine Paukštė suvaidino apie tris dešimtis vaidmenų režisierių Almanto Grikevičiaus ("Jausmai", "Ave, vita"), Vytauto Žalakevičiaus ("Visa teisybė apie Kolumbą", "Savaitgalis pragare"), Marijono Giedrio ("Herkus Mantas"), Algimanto Puipos ("Velnio sėkla", "Arkliavagio duktė", "Elzė iš Gilijos", "Moteris ir keturi jos vyrai", "Elektroninė senelė", "Edeno sodas" ir kt.), Raimundo Banionio ("Mano mažytė žmona") bei kitų režisierių filmuose.

Lapkričio 4 d. 19 val. Klaipėdos dramos teatre, kurio vienu iš simboliu jau yra tapęs V. Paukštė, vyks vakaras, skirtas jam. "Nusilenkimas aktoriui" - taip įvardytas tas vakaras, kurio režisierius Gintaras Varnas, dailininkas - Gintaras Makarevičius. Vakare dalyvaus Klaipėdos kamerinis orkestras (vadovas Mindaugas Bačkus), Klaipėdos dramos teatro aktoriai, vakaro vedėjai - Nelė Savičenko ir Mikalojus Urbonas. Rengiasi atvykti ir jo gausus gerbėjų būrys ne tik iš Klaipėdos, bet ir visų Lietuvos kampelių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

m

2017-11-05   00:00

IP: 213.103.241.236

Sveikinimai! Sveikatos!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

"Kai mama prašydavo, kad tėtis mane paauklėtų, jis, būdamas mažakalbis, tik ramiai...

Dalia Balsytė: "Man regis, kad tėčiui pavyko perduoti estafetę" nuotrauka, foto

Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos galerijoje 13 L prieš kelias dienas paminėtas...

Kristijono Donelaičio ažūras nuotrauka, foto

Sausio 8 d. 17 val. bibliotekos Konferencijų salėje vyks autorės Jolantos Onos...

Knyga apie Meksiką nuotrauka, foto

Sausio 1-ąją vidurdienį prie Petro Deltuvos sukurto paminklo K.Donelaičiui susirinkęs būrys šviesuolių...

Šviesuoliai paminėjo Kristijono Donelaičio gimtadienį nuotrauka, foto

Liepę nugriauti naują namą, valdininkai kirto dar kartą nuotrauka, foto

Klaipėda, Daugiavaikė klaipėdiečių šeima tik kelias dienas pasidžiaugė žinia, kad jų naujas namas...

„Neptūnas“ nugalėjo Slovėnijos čempionus nuotrauka, foto

Sportas, Vyrų krepšinio klubų Čempionų lygos 12-ojo turo rungtynėse D grupėje trečiadienį...

Mūsų laisvūnams - dvylika medalių nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vykusiame Lietuvos imtynių čempionate, kuriame varžėsi per 200 įvairių Lietuvos miestų...

Mirė garsus menininkas Jonas Mekas nuotrauka, foto

In Memoriam, Savo namuose Niujorke trečiadienio rytą mirė žinomas lietuvių kilmės menininkas, filmų kūrėjas...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...