2019 m. vasario 21 d. 04:11 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Visuomet save išdidžiai pristato palangiškiu

2019-02-10, 10:04

Rasa GEDVILAITĖ, "Palangos tiltas"

Visuomet save išdidžiai pristato palangiškiu nuotrauka, foto

© etaplius.lt nuotrauka

Palangiškis dailininkas Marius Kavolis yra žinomas visame pasaulyje. Jo tapybos darbai eksponuoti įvairiose pasaulio galerijose. Ar įsivaizduojąs save veikiantį ką nors kitą? Tvirtai atsako, kad ne: jis dirba tai, prie ko linksta jo širdis.

Jo darbai – itin spalvingi, ryškūs, tad neveltui jo pirmoji visuomenei skirta paroda Palangoje, kuri pristatyta, atitinkamai ir pavadinta „Pavasario terapija“.

Visuomenei skirta paroda Palangoje – pirmoji

Kad ir kur bebūtų eksponuojami jo darbai, Marius visuomet save išdidžiai pristato palangiškiu (jis čia gimęs ir čia užaugęs), tačiau Palangoje visiems prieinamos jo darbų parodos iki šiol nebuvo.

Kodėl? Ogi, kaip patikino pašnekovas, nelabai ir būta kur. „Prieš keletą metų buvo surengta mano paroda, tik ji buvo uždarose patalpose, ne visiems prieinama. Tokią, kad būtų galima pristatyti žmonėms, įmanoma rengti A. Mončio namuose-muziejuje arba Gintaro muziejuje.

Dabar jau yra ir Palangos kurorto muziejus, kuriame ir pristatysiu savo parodą. Kartą lankiausi vienoje parodoje, įsikalbėjome su kuratorėmis ir pasiūlė man pačiam surengti parodą.

O ką, sutikau, neatsisakiau, reikia gi ir savame mieste surengti parodą, – teigė Marius, kuris mielai prisideda paaukodamas savo paveikslų ir labdaros renginiams. – O Palangoje gyventi ir kurti – labai gerai.

Lietuva nėra didelė, bet kur gali nuvažiuoti. Visose parodose akcentuoju, kad esu iš Palangos, tyliai garsinu Palangą“.Palangiškis pripažįsta, kad jo širdis visuomet linko prie šiuolaikinio meno, prie abstrakcijų, daug nė nereikėjo galvoti, kuriuo keliu jam pasukti.

„Tiesiog mane visada žavėdavo abstraktus menas ir viskas. Visuomet žiūrėdavau, domėdavausi šiuo stiliumi. Niekada netroškau tapyti peizažų ar kokių gėlyčių, man tai netiko.

Pajaučiau savo kelią ir juo einu. Man atrodo, kad taip geriausia. Žinai, kur link eini, kas tau patinka ir nesiblaškai“, – sakė M. Kavolis.Marius atskleidė, kad šeimoje daugiau menininkų nėra, jis šį kelią pasirinko vienintelis.

„Balta varna? Nu gal ne balta, o daugiau spalvota varna“, – nusijuokė pašnekovas.

Paveikslai žadina vaizduotę

Dėmesio nekaulijantis menininkas tikina, kad dėl žinomumo iečių nelaužo ir nekovoja dėl to, kad žūtbūt būtų eksponuojama jo paroda. „Padarysiu parodą – gerai, nepadarysiu – taip pat gerai.

O kam reikia, mane jau žino. Dėmesys man tikrai nėra labai svarbus“, – kuklus išliko Marius.Pašnekovas pripažino, kad parodų metu jis nemėgstąs daug apie save kalbėti – apie jį turi kalbėti jo darbai, o ne jis pats, – įsitikinęs.

„Sunku ką pasakyti. Man patinka, kai žmonės apie darbus diskutuoja tarpusavyje, kalbasi apie tai, ką regi mano paveiksluose. O regėti kiekvienas gali labai skirtingus dalykus.

Abstraktus menas duoda peno vaizduotei. O mano matymas jau kabo ant sienos. Žiūrėkite ir vertinkite jūs“, – teigė M. Kavolis.Mariaus darbai patinka įvairaus amžiaus žmonėms, net ir vaikams, kurie taip pat pasineria į spalvų pasaulį. Ir parodos pavadinimas puikiai atspindi palangiškio darbus – „Pavasario terapija“.

Abstraktūs paveikslai žadina vaizduotę, priverčia pamąstyti, šiek tiek sujaukti savo smegenėles, – patikino ir pats menininkas.Parodoje bus eksponuojama apie 20 Mariaus paveikslų. Kai kurie – iš savos kolekcijos, kai kurie – skolinti. 

„Mano namų sienas taip pat puošia mano paties paveikslai, jų bus ir parodoje. Negi savo namuose kabinsiu kitų darbus, jeigu turiu savo. O be to, jie keičiasi. Vieni iškeliauja, kiti atsiranda vietoje.

Man patinka toks laviravimas“, – sakė Marius.

Gerbėjams vieno darbo nepakanka

Jo darbų yra iškeliavusių į įvairias šalis, puošia ne vienų namų sienas.

Jis atskleidė, jog nėra tokio jo meno gerbėjo, kuris būtų nupirkęs tik vieną jo paveikslą – įprastai perka bent du, kad vienam paveikslui nebūtų liūdna be draugijos, – kaip juokauja meno gerbėjai.

„Arba patinka mano darbai, arba nepatinka. Kuriems jau patiko, tai jie ir grįžta“, – sako Marius.Pasiteiravus dėl meno vertinimo mūsų šalyje, menininkas teigė, kad gal šiek tiek jau kitaip žiūrima į meną, apskritai kultūrą, tačiau Lietuvai dar reikia gerokai augti, įsitikinęs jis.

„Dabar jau nebėra taip, kad žmonės kilimus ant sienų kabintų. Einame į normalų pasaulį, atsilikdami, bet einame. Visas menas pas mus atsilieka 20-30 metų, apie ką kalbėti“, – pastebėjo pašnekovas.

O menininkams neatsilikti padeda šiuolaikinės galimybės, juk galima stebėti viso pasaulio pulsą, domėtis, nesustabarėti vietoje.

Tą ir daro abstraktaus meno puoselėtojas, sugebantis į žmonių gyvenimus įnešti daugiau spalvų. Pasiteiravus, ar jam reikia įkvėpimo šaltinio, Marius tik nusijuokia: „Įkvėpimas ateina dirbant“. O dirbti, jis patikino, reikia, laimei, kad jis atrado nišą, kurioje darbas yra tiesiog malonumas.

Sėkmės istorija

Palangiškio Mariaus Kavolio tapybos darbai yra apsilankę daugelyje Lietuvos ir pasaulio galerijų, LR Vyriausybėje.

Šio pripažinto ir sparčiai garsėjančio kūrėjo darbus galima išvysti ir Palangoje.

Palangos kurorto muziejuje atidarytašio autoriaus paroda „Therapy of Spring“. Mariaus sėkmės istorija prasidėjo 2014 m., kuomet jo paveikslą „nr.1“ pastebėjo Rebecca Wilson, vienos iš prestižiškiausių ir žinomiausių šiuolaikinių meno galerijos „Saatchi“ direktorė. Jo darbas buvo įtrauktas į šios galerijos kolekciją.

Netrukus atidaryta ir pirmoji personalinė paroda. Paroda sulaukė pasisekimo – Marius kviečiamas į užsienio šiuolaikinio meno muges, galerijas ir muziejus. Jis savo darbus pristatė Italijoje, Rusijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Ispanijoje, Azerbaidžane, Jungtinėje Karalystėje.

2015 m. Londone vykusiame labdaros aukcione, skirtame paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-ąsias metines, už M. Kavolio darbą „Green Line“ buvo pasiūlyta didžiausia suma, jis sulaukė aukščiausių įvertinimų. 

2018 m. vasarą Mariaus darbas buvo parduotas Barcelonos aukcione Lamas Bolaño, tarp pasaulinio pripažinimo sulaukusių tapytojų: Ricardo Opisso, Joan Miró, Antoni Clavé.Marius save pristato taip: „Augau Palangoje. Mokiausi Palangos senojoje gimnazijoje.

Taip pat lankiau Stasio Vainiūno mokyklos dailės skyrių. Piešdavau nuo vaikystės. Matyt dėl to mama ir nuvedė į dailės mokyklą. Nelabai pamenu, kaip ten sekėsi. Lyg ir nepatiko jos lankyti.

Jaučiausi spaudžiamas. Bet dabar prisimenu kaip gerą laiką ten. Daug metų nenorėjau nei tapyti, nei piešti. Tik po kažkiek laiko sugalvojau pradėti, nors studijavau tarptautinį verslą, bet pradėjau tapyti. Visada domėjausi menais, galvojau, kokio paveikslo noriu. Mačiau, kad kitų menininkų kūryboje trūksta spalvų ir pradėjau bandyti. Kaip sakau – užfiksuoti energiją.

Todėl ir dominuoja mano paveiksluose ryškios spalvos. Natūralu, kad vieniems patinka, o kiti, galbūt, nesupranta. Taip ir turi būti, svarbiausia, kad žmonės domisi“.Publicistas Vytautas Valevičius yra pasakęs:

„Mariaus Kavolio darbai – nerealistiški, įtraukiantys: yra įvairių pasaulio matymo būdų. Tai, ką regime šioje galerijoje, yra vienas iš jų. Juk pagrindinė meno funkcija yra įtraukti žiūrovą į kūrinį“.

Mariaus darbų paroda veiks iki kovo 22 d.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Kovo mėnesį, minint Teatro dieną, bus įvertinti Klaipėdoje kuriančių teatralų praėjusių metų...

"Padėkos kaukėms" gauti - keliasdešimt kandidatų nuotrauka, foto

"Viena yra teoriškai sumąstyti, kaip galėjo atrodyti ir ką veikti senovės kuršių...

Civilizacijos patogumus  įvertina  po archajiškų žygių nuotrauka, foto

Knygotyrininkui, bibliofilui, edukologui, kultūros tyrinėtojui prof. habil. dr. Domui Kaunui už parengtą...

Prof. Domas Kaunas grąžino skolą Ievai Simonaitytei nuotrauka, foto

Ketvirtadienį, sausio 31-ąją, sukanka 130 metų, kai pradėtas leisti lietuviškas žurnalas „Varpas“,...

Žurnalui „Varpas“ sukanka 130 metų nuotrauka, foto

Namuose - sėkmingas revanšas prieš KTU nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno" rankininkai trečiadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse namuose nugalėjo "Kauno Ąžuolo-KTU" ekipą....

"Atlantas" jau treniruojasi ir turi trenerį nuotrauka, foto

Sportas, Džiugi žinia Vakarų regiono futbolo sirgaliams - Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vykdomojo...

Gyvenimu Lietuvoje patenkinti vis daugiau gyventojų nuotrauka, foto

Lietuva, Gyventojų, besidžiaugiančių gerėjančiu gyvenimu, šalyje daugėja. Per pastaruosius metus 3 proc....

LRTK „Simpsonus“ paliks ramybėje nuotrauka, foto

Lietuva, Įvertinusi atliktą tyrimą ir papildomą informaciją, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK)...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...