2019 m. gegužės 22 d. 06:10 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Šeimyniški „Baltų šventadieniai“

(2)

Šeimyniški „Baltų šventadieniai“ nuotrauka, foto

Laidos apie lietuvių vaikų šventes ir Motinos dieną.

© Laidos stop kadras

Naujausiose laidose „Baltų  šventadieniai“ dėmesį skirsime dviem glaudžiai susijusioms temoms – pirmoje laidoje, kuri bus rodoma šį sekmadienį (04 28 d. 9 val. per Balticum TV), kalbėsime apie lietuvių vaikų šventes, antroje – apie Motinos dieną.

Senosios lietuvių vaikų šventės tyrinėtos labai menkai. Ko gero, vienintelis šiuo metu besigilinantis į šią temą ir parengęs kelis darbus – „Lietuvių vaikų šventės“, „Senovinis kalendorius vaikams apie senąsias lietuvių šventes“, „Lietuvių šeimos papročiai“ (knygos išleistos bendradarbiaujant su Kauno leidykla „Šviesa“) ir kitas – yra  etnologas,  Kauno Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. Arūnas Vaicekauskas.

Iš paties mokslininko sužinosime, kaip senaisiais laikais žemdirbių bendruomenės patirtis būdavo perduodama vaikams, ar iš tiesų vyravo nuomonė, kad „vaikų vieta ant pečiaus“,  kokiose žemdirbių kalendorinio ciklo šventėse dalyvaudavo vaikai, ir, apskritai, kaip būdavo išmokstama tradicinės kultūros.

Taip pat apsilankysime folkloro  ansamblio „Virvytė“ repeticijoje, kuri vyko svetingų Vijos ir Rolando Vainučių šeimos namuose, ir akivaizdžiai įsitikinsime, kaip mokomasi įvairių liaudies žaidimų ir dainų mūsų dienomis. Ansamblio vadovė, etnomuzikologė dr. Loreta Sungailienė paatviraus apie tai, kaip pavyksta repeticijose ir renginiuose  suvaldyti įvairaus amžiaus vaikus.

Dalyvausime linksmų ir muzikalių žmonių bendruomenės, gebančios sukurti jaukią šeimynišką aplinką net ekstremaliomis filmavimo aplinkybėmis, susibūrime.

Laidą kartos 29 d. (pirmadienį) 09.00 val., gegužės 1 d. (trečiadienį) 11.30 val.,  2 d. (ketvirtadienį) 16.30 val. ir 4 d. (šeštadienį) 14.30 val. per Balticum TV.

Po savaitės visi švęsime  Motinos dieną. Laidoje  kviesime pasid˛iaugti vieni kitais – dukroms ir sūnums mamomis, mamoms vaikais...

Paklausysime, ką apie šventės ištakas papasakos folkloro ansamblio „Virvytė” narė,  tautosakininkė dr. Jurga Sadauskienė, ansamblio mamų ir dukrų dainavimo, Vainučių šeimos – Akvilės,  Vijos, Rolando, Marijos, Prano – styginių ansamblio atliekamos smagios aukštaičių polkos.

Antroje laidos dalyje matysime apeiginio folkloro grupės „Kūlgrinda” naujos kompaktinės plokštelės „Giesmės Austėjai” koncerto, vykusio Vilniaus Dailės akademijos Gotikinėje salėje, fragmentus ir išgirsime filosofo dr. Igno Šatkausko mintijimus apie bičių motinėlę, senovės baltų  deivę Austėją. 

Laida bus rodoma Motinos dieną, sekmadienį (05 05 d. 9 val.) per Balticum TV, ją kartos 6 d. (pirmadienį) 09.00 val., 7 d. (antradienį) 11.30 val. , 9 d. (ketvirtadienį) 16.30 val. ir 10 d. 13.30 val.

„Baltų  šventadienius“ parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Dėkojame už pagalbą Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt.

Laidas iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras”.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ne drabužiai svarbiausia,

2019-05-03   20:51

IP: 86.38.24.184

o protėvių pasaulėjautos puoselėjimas, nes ji sutelkdavo žmones ir mokė juos gerbti gamtą ir vienas kitą, ko deja šių laikų komentatoriai nebevertina... puikios ir labai vertingos laidos!

QRZ

2019-04-30   08:34

IP: 185.11.26.161

Kažkaip beraštiškai statomas lygybės ženklas tarp lietuvių ir baltų. Baltai yra visuma, o lietuviai buvo tik viena iš rytų genčių. Nors buvo bendri pagoniški dievai, papročių, elgesio, gyvensenos skirtumo buvo pagal kiekvieną gentį, etnoregioną. Net sielos išėjimo supratimas buvo skirtingas. Žiemgaliai tikėjo kad siela iškeliauja anapus Saulės, lietuviai-aukštaičiai kad siela apsigyvena miško paunksmėje. Kuršiai buvo jūrininkai, žvejai, piratai ir kariai. Žiemgalių veiklos spektras labai platus - jūrininkai, pirkliai, nagingi amatininkai, žvejai, medžiotojai ir žemdirbiai. Žemaičiai žemdirbiai, žvejai, medžiotojai ir kariai. Na apie lietuvius, aukštaičius nekalbėsime:-))). Čia reikia spręsti pagal kokį regioną gimę protėviai, tais baltų kostiumais ir rengtis. Esi nuo Klaipėdos - kuršių, esi nuo Lionkavos - žiemgalis, esi nou Telšės žemaitis. O čia visi apsirengę vėlesnio laikotarpio žemaičių-aukštaičių drabužiais. Kai jau buvo krikščionybė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešojoje bibliotekoje, minint I. Kanto (1724–1804) 295-ąsias...

Imanueliui Kantui skirta mokslinė konferencija nuotrauka, foto

Taip sako laivadirbys Simas Knapkis apie paskutinę "Nacionalinę ekspediciją". "Šis projektas -...

"Tai tikrai nebus lengvas finišas" nuotrauka, foto

Prestižiškiausiame šiuolaikinio meno renginyje 58-ojoje Venecijos bienalėje pagrindinis prizas skirtas Lietuvai. Venecijos...

Triumfas: pirmą kartą Lietuva įvertinta „Auksiniu liūtu“ nuotrauka, foto

Šiandien Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, kuri kasmet primena...

Kartų kaita: ar vis dar mylime kalbą ir knygas? nuotrauka, foto

Palangos verslas pasitinka vasarą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Turizmo sezonas tikrai prasidėjo“, – sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos...

Pajūrio derbyje pasiekta pergalė! nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygoje Klaipėdos „Atlantui“ pavyko nutraukti penkerių nelaimėtų rungtynių seriją. Uostamiesčio...

Gargždų gimtadienio šventė: mažiau, bet originaliau nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Likus dviem savaitėms iki 766-ojo Gargždų miesto gimtadienio, vakar Kultūros centro konferencijų...

Ugniagesiai pataria, kaip apsisaugoti nuo žaibo nuotrauka, foto

Lietuva, Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuoja, jog praėjusį savaitgalį žaibai Lietuvoje padegė keturis...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...