2020 m. gegužės 31 d. 14:07 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

„Saulė sodą sodino...“ apie juvelyrines rekonstrukcijas

„Saulė sodą sodino...“ apie juvelyrines rekonstrukcijas nuotrauka, foto

© Nuotraukose – laidos stopkadrai

Tautodailės tradicijų etalonas yra XIX a. tautodailė. Tačiau jos ištakos siekia pačius seniausius, priešistorės, laikus, į kuriuos mus perkelia lietuvių archeologų radiniai ir jų rekonstrukcijos.

Archeologijos duomenimis, Lietuvoje papuošalai iš metalo (vario) ir gintaro buvo žinomi nuo I tūkstantmečio pr. m. e. Juos gamino vietos meistrai (žalvaris ir sidabras buvo importuojami). Juvelyrikos dirbiniai Lietuvoje paplito žalvario amžiaus pradžioje (1600 m. pr. m. e.). Iš žalvario ir sidabro (kartais aukso) buvo daromi įvairūs papuošalai (antkaklės, apyrankės, segės, antsmilkiniai, žiedai, smeigtukai, kabučiai), puošiami ginklai, kario aprangos dalys, žirgo kamanos. Atskirų lietuvių genčių papuošalai vieni nuo kitų gerokai skyrėsi, tačiau puošybiniai motyvai turėjo nemažai bendrybių.

Pasak eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ prezidentės Daivos Luchtanienės, „Europoje eksperimentinė archeologija yra labai populiari ir turi gilias tradicijas, o Lietuvoje šis judėjimas palyginus gana jaunas. (...) Šiuo metu klubas turi 38 narius, rekonstruoja 25 amatus ir menus.“

Laidoje susitiksime su rekonstrukcijų meistru, juvelyru ir profesionaliu muzikantu Pauliu Ruku ir teirausimės, kodėl susidomėjo ekperimentine archeologija, kaip tapo klubo „Pajauta“ nariu, ką rekonstruoja, kaip vyksta rekonstrukcijos procesas ir iš kur semiasi idėjų savo kuriamiems juvelyrikos dirbiniams.

Prof. dr. Remigijus Venckus savo kritiniame straipsnyje apie juvelyro Pauliaus Ruko parodą „Virsmas” rašė: „Apmąstant Pauliaus Ruko kūrinius kyla esminiai klausimai apie juvelyrikos fenomeną. Didžiausias suglumimas mane užklumpa tada, kai regiu atkurtus, interpretuotus ir pritaikytus šiandienos dėvėjimui senosios juvelyrikos dirbinius. Pauliaus Ruko atidumas istorijai, kūrybinis jos perkėlimas į šiandieną rodo, kad net labai paprastas, kažkada buvęs tiesiog madingas daiktas, bėgant metams ir šimtmečiams tampa vertingas ir labiau meniškas. Tokiu būdu juvelyrika akimirksniu leidžia patirti kelionės laike svaigulį.“

Laida bus rodoma gegužės 24 d. (šį sekmadienį) 9 val., kartojama 25 d. (pirmadienį) 9 val., 26 d. (antradienį) ir 30 d. (šeštadienį) 11.15 val. per Balticum TV. Kūrybinė grupė: Nijolė Jačėnienė (režisierė), Jonas Tumasonis-Adominis (operatorius), Eglė Šilaikaitė (montuotoja), Kristijonas Lučinskas (kompozitorius), Laurynas Bolnis (videografikas), Sigutis Jačėnas (tekstų skaitovas). VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Partneriai: Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt ir dienraštis „Vakarų ekspresas“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Nuo birželio 1 dienos Švėkšnos muziejus nori jus pakviesti leistis į ...

Švėkšnos istorijos su ponia iš dvaro nuotrauka, foto

„Auksinis scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonija šiemet perkelta į rudenį – ji...

„Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonija perkelta į lapkričio 5-ąją nuotrauka, foto

Nuo penktadienio, gegužės 22-osios, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus atveria lankytojams visus savo...

Pradeda veikti Laikrodžių muziejus ir Prano Domšaičio galerija nuotrauka, foto

Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) valdyba 2019 Metų muziejininko vardą suteikė ...

Žemaitijos kultūros paveldą puoselėjanti J.Skurdauskienė tapo 2019 Metų muziejininke nuotrauka, foto

Mūsų tautietis Čikagoje tiesia krepšinio tiltus tarp Lietuvos ir Amerikos (II) nuotrauka, foto

SE, Tęsiame interviu su Čikagoje gyvenančiu ir ten krepšinį mėgstančius lietuvius aktyviai vienijančiu...

Policijos pareigūnai atiduos pagarbą tarnybos metu žuvusiam kolegai nuotrauka, foto

Kriminalai, Tarnybos metu nušautas Telšių apskr. vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių r. policijos komisariato...

Per reidą nubausti 8 keturračių ir motociklų vairuotojai nuotrauka, foto

Kriminalai, Per bendrą Valstybinių miškų urėdijos miškininkų, policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir...

NVSC: nauji koronaviruso atvejai - iš Vilniaus ir Klaipėdos apskričių nuotrauka, foto

COVID-19, Iš šeštadienį nustatytų penkių naujų koronaviruso atvejų, trys yra susiję su ligos...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...