2019 m. sausio 24 d. 08:07 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Šamano sapnas sugrąžino prie baltiškų šaknų

(4)

Šamano sapnas sugrąžino prie baltiškų šaknų nuotrauka, foto

Pavyzdžiui, mumifikuotas varles. Surinkdavau nuo kelio suvažinėtas varlytes, sukišdavau į smėlį. Kai jos mumifikuodavosi, išsikasdavau ir parsinešdavau, fotografuodavau. Tokie buvo mano vaikystės žaidimai. Vėliau tos keistos kolecijos daiktai tapo objektais, o dabar ir parodos eksponatais", - pasakojo menininkas Augustinas Našlėnas.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kūryba, gimusi iš šamaniškų meditacijų: įspūdingi fotomontažai, mistiški piešiniai, nupiešti automatiniu būdu, objektai su kaukolėmis ir išdžiūvusiomis varlėmis... Tokią parodą, pavadintą "Sapnų pjovėjas - regėjimų ieškotojas", šiandien Klaipėdoje pristatys menininkas Augustinas Našlėnas. Ši paroda - vienas iš Fotografijos šventės, kuri nuo 17 val. vyks Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose, projektų.

Multimedijos kūrėjas A. Našlėnas gimė Gargžduose. Meno studijas pradėjo Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualinio dizaino katedroje, vėliau studijavo šiuolaikinį meną Šefildo-Hallam universitete (Didžioji Britanija). Šiuo metu gyvena tarp Anglijos ir Lietuvos. Dirba barmenu ir kuria neįtikėtinus dalykus.

Pakomentuokite, prašau, parodos pavadinimą. Kas yra Sapnų pjovėjas?

Sapnų pjovėjas - tai šamano dvasia, galinti keliauti po nematomus pasaulius, pasiekti giliausias ir tolimiausias visatos dalis, persismelkti pro daugybę dimensijų.

Sapnų pjovėjas yra regėjimų ieškotojas. Jis susikalba su dvasiomis, archetipais, angelais, demonais ir kitais nematomų pasaulių gyventojais. Jis regi visatos audinį iš "išvirkščiosios" pusės.

Sapnų pjovėjo darbas - ieškoti visatos gelmėse paklydusių sielų ir grąžinti jas namo, ištaisyti negatyvių jėgų daromą žalą. Jis skleidžia džiaugsmą ir teigiamą energiją, bet reikalui esant tampa aršiu kovotoju. Sapnų pjovėjas vienodai gerai pažįsta ir šviesą, ir tamsą.

Šis keistas personažas, ištapytu kūnu, pirmą kartą pasirodė mano sapnuose 2014 metais. Aš tuo metu gyvenau Anglijoje. Tuo pat metu roko grupė "Baba Naga" manęs paprašė sukurti vaizdo klipą, kuriame būtų šamano personažas. Idėją vaizdo siužetui paėmiau iš savo sapnų. Įdomu, kad filmuojant vaizdo klipą mums nepavyko atrasti aktoriaus, kuris suvaidintų personažą, ir aš pats juo tapau. Vaizdo klipas visiems labai patiko. Po keleto mėnesių muzikantai man pasiūlė to nufilmuoto personažo pavidalu pasirodyti jų koncerte. Man tai buvo įdomus nuotykis, kuris visiems taip patiko, tad važinėjau su ta grupe po Angliją pusantrų metų. Viename iš performansų aš pasirodydavau scenoje su ragais, su dalgio pavidalo lazda, apkarstyta kaukolėmis. Šis personažas gavo Sapnų pjovėjo vardą. Jis panašus į giltinę, Sapnų pjovėjas angliškai "The Dream Reaper" net skamba panašiai kaip giltinė "The Grim Reaper".

Kai koncertai pasibaigė, jaučiau, kad noriu toliau su šiuo personažu ką nors daryti. Iš koncertų liko labai daug nuotraukų, tad Sapnų pjovėjas persikėlė į mano fotomontažus ir toliau dalyvauja įvairiose magiškose situacijose bei šamaniškuose nuotykiuose.

Jaučiuosi atradęs labai plačią dirvą, kurioje dar labai daug ką galima nuveikti. Tik pradėjau ją judinti. Idėja, kad galima importuoti objektus iš vaizduotės pasaulio į čia ir atvirkščiai mane domina labiausiai.

Papasakokite plačiau, kaip vyksta jūsų kūrybinis procesas.

Nuo 2012 metų aš praktikuoju šamanišką meditaciją su monotonišku būgno ritmu. Meditacijos metu regiu vizijas ir imu paišyti automatinio piešimo technika, kurią šiek tiek pristatysiu parodos atidarymo metu. Automatinis piešimas - tai piešimas be sąmoningos proto kontrolės, ranka piešia pati. Tai daugelis daro kalbėdami telefonu. Kai aš medituoju, patenku į šamanišką transo būseną, stengiuosi joje išlikti ir leisti rankai išreikšti. Buvau nustebęs, kad ranka gana tiksliai perkelia vaizdinius, kuriuos matau vizijose.

Kitas tipas piešinių, kuriuos aš pradedu transo būsenoje, o užbaigiu jau sąmoningai. Jiems būdingos pereinančios, skystos formos, viskas susijungia, nėra atskirų objektų, kaip mes suvokiame savo žemišką pasaulį. Ten atskirų daiktų nėra, viskas yra vientisa. Ir iš tikrųjų viskas yra būtent taip, daiktų atskirtumas yra tik iliuzija. Visi mes esame bangų ir dalelių sankaupos.

Fontomontažus kuriu kompiuteriu. Labai daug skirtingų nuotraukų fragmentų dėlioju į vientisas didelio formato kompozicijas taip, kad skirtumas tarp elementų nebūtų pastebimas, ir dar derinu su fraktaline grafika. Pastaroji geriausiai leidžia išreikšti dvasių ir žemiškojo pasaulio susidūrimą.

Šioje parodoje pirmą kartą pristatau ir objektus, kuriuos fotografuoju. Jie sukurti iš medžiagų, surinktų iš skirtingų vietų ir šalių. Juose sukomponuoti Baltijos jūros išplauti pagaliai, paukščių plunksnos iš miškų, kaukolės ir ragai, atkeliavę iš svetur.Iki šiol objektai buvo tarsi šalutinis kūrybinio proceso produktas.

Šamanizmo praktikoje riba tarp sielos kelionės ir apsėdimo yra labai trapi. Ar jums nebaugu?

Kai pradėjau mokytis šamaniškos meditacijos, atsirado mokytojas, kuris padėjo susigaudyti. Metus mokiausi pas senos kinų mokyklos daoistų šamaną, kuris gyvena Anglijoje, praktikuoja tuos dalykus ir moko kitus. Jis išmokė mane meditacijos, judesio meditacijos chi gong, kovos menų (jis yra tai chi specialistas). Tai atvėrė man naujus horizontus ir naują kūrybos metodą.

Taip, reikia drąsos nugalėti egocentrišką savisaugos instinktą, kad nueitum ten, kur niekas prieš tai nebuvo ir daugiau niekas neužklys. Tos patirtys įdomios tuo, jog pasąmonės pasaulis, vaizduotės šalis, į kurią papuoli, turi savo geografiją ir savo erdves.

Yra privati erdvė, mūsų sąmonės ir pasąmonės struktūra, kurioje yra asmeniniai išgyvenimai, prisiminimai, sapnai, psichologinės problemos. Už tos erdvės yra kita sfera - bendra visiems žmonėms ir ne tik žmonėms. Kai ištyrinėji save, tik tada patenki į tą plačiąją erdvę - pasak Karlo Gustavo Jungo, kolektyvinę pasąmonę. Ten susidūrimas su kitais protais ir kitų žmonių archetipais moko labai įdomių dalykų.

Sugrįžtate į Klaipėdos parodų sales iš Anglijos po ketverių metų. Ką veikėte per tą laiką?

Intensyviai dirbau prie kitų projektų. 2015 vasarą baigiau meno magistrantūros studijas Šefildo universitete, organizavome didelę parodą su bendramoksliais. Po to daugiau kaip metus dirbau prie kito projekto - audivizualinės instaliacijos, kuri buvo skirta Šefildo universiteto Biologijos skyriaus veiklai pristatyti.

Įdomu...

Šefildo universiteto mokslininkai atrado, kaip augalai bendradarbiauja su grybiena, kad vyktų medžiagų apykaita, ir sukūrė technologijas, leidžiančias greičiau regeneruoti nualintą dirvą. Jie apskaičiavo, jog, jeigu mes ir toliau Europoje taip eksploatuosime dirvą, po 2050-ųjų mums gresia badas, nes dirva pradės labai staigiai eroduoti. Mūsų tikslas buvo šią žinią pateikti menine kalba festivalyje "The Mind". Tai labai įdomus renginys, kuriame naujausius mokslinius tyrimus pristato meno darbai, jungiamos tradicinės ir šiuolaikinės formos.

Mūsų penkių žmonių komanda (aš vienintelis joje buvau ne britas) kūrėme vaizdo ir garso instaliaciją. Mano indėlis buvo fotokoliažų triptikas "Deivės iššaukimas". Jame panaudojau bičiulio skulptoriaus Antohny Bennett sukurtos fantastiškos daugiakrūtės deivės Artemidės skulptūros fotografijas.

Renginyje, kuriame buvo mūsų kūrinys, per dvi savaites apsilankė 9 tūkst. lankytojų. Dabar turime idėją šį darbą paversti videofilmu ir pasiūlyti BBC 4 kanalui.

Prisistatote, jog gyvenate tarp Anglijos ir Lietuvos. Ką reiškia "tarp"?

Šiuo metu gyvenu Klaipėdoje, mano tėvai gyvena Gargžduose, tačiau kiekvieną mėnesį bent savaitei vykstu į Angliją. Čia esu todėl, kad pradedu naują projektą su draugu ir kraštiečiu, kuris prisistato slapyvardžiu Vilo Spice, tikras jo vardas Vilius. Jis dėsto audiovizualinius menus Glazgo universitete.

Mes pradėjome kurti audiovideoinstaliaciją "Tylios šventovės". Vilius kuria erdvinio 5.1 garso takelį, o aš - vaizdinę dalį. Tai bus statiški fotomontažai, kuriuose tik kai kurios detalės judės.

Kas tos tylios šventovės?

Tylios šventovės - tai devyni istoriškai svarbūs taškai Minijos upės slėnyje nuo Macuičių piliaklanio iki Kvietinių kaimo. Tai ir Gargždų (Kalniškės) piliakalnis, XII a. šventvietė su išlikusiu aukojimo akmeniu, geležies amžiaus pilkapynas prie Kvietinių kaimo, kuriame 2015 metais atrado didelį lobį: dviejose urnose palaidoto labai gerbtino asmens palaikus, o po tuo sluoksniu dar akmens amžiaus virvelinės keramikos sluoksnio liekanas.

Projekto moto - "Susidraugavus su tyla, ji apdovanoja ženklais". Norime parodyti, kaip galima kitaip bendrauti su tomis vietomis. Vizualiojoje dalyje aš naudoju senovinius baltiškus ženklus, vadinamuosius sigilus. Tai yra ženklų kompozicijos, kurių prasmės lyg ir užmirštos, kai kurie žmonės sako, kad gali tas prasmes išmedituoti iš kontakto su ženklu.

Vilius sukūrė įdomią sistemą, kuri grafinį ženklą paverčia erdvinio garso struktūra. Jis sukurs tokią garsų sferą, kurioje girdimas natūralus tos vietos garso fonas - tyla. Tačiau tikros tylos gamtoje nebūna. Tos tylos klausantis žmogus vienu momentu išgirsta iš tų pačių garsų suformuotą garsinę struktūrą, kuri atitinka vaizdinį ženklą. Tai yra matematinė garso inžinerija. Vilius yra šios srities genijus.

Filmas bus suskirstytas į segmentus pagal metų ir paros laikus, tačiau viskas suksis ratu. Instaliaciją bus galima žiūrėti nuo bet kurios vietos. Jeigu viskas pavyks - kitais metais Klaipėdoje pakviesime į šio kūrinio premjerą.

Dabar rašome projektą ir prašysime finansavimo šiam darbui. Jeigu gausime, tai bus didelė prejera, jeigu negausime - mažesnė, bet ji vis tiek bus. Darysime tai savo lėšomis.

Ar yra dėsninga, kad praktikuodamas šamanišką meditaciją, kiniškas dvasines technikas atradote savo šaknis?

Taip. Šamaniškoje tradicijoje tai yra natūralus procesas. Pradėjęs praktikuoti meditaciją, pajunti ryšį su protėviais, su savo kraujo linija, gimine. Kyla poreikis sukurti ką nors, kas tai išreikštų. "Tyliųjų šventovių" projektas - tai mano sugrįžimas prie savo šaknų, kontaktas su baltiška praeitimi. Labai įdomu, kad Vilius pajuto tą patį poreikį, nors jis praktikuoja indiškos tradicijos praktikas. Šią vasarą mes kartu apėjome tas devynias vietas. Abu vienu metu dirbome: aš fotografavau, jis įrašinėjo. Mums tai buvo tarsi piligriminė kelionė.

Informacija. Fotografijos šventę Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro parodų rūmuose trečią kartą organizuoja Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius. Kertinė šventės ašis - Remigijaus Pačėsos retrospektyvinės fotografijų parodos "Geltona gulbė neatplauks" atidarymas ir fotografijų albumo "shtai" pristatymas. Kitas šventės akcentas - Niujorke gyvenančio avangardinio kino guru Jono Meko fotografijų parodos "Frozen Frames / Sustingę kadrai" iš A. Kulikausko rinkinio pristatymas. Šventę vainikuos Augustino Našlėno kūrybos parodos "Sapnų pjovėjas - regėjimų ieškotojas" atidarymas ir kūrybinio šamanizmo seansas. Šventė vyks šiandien nuo 17 val.

Nuotraukų galerija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

patricijai

2018-11-10   15:12

IP: 84.46.244.90

dalba"jobe"nr3-3.

Psichologė

2018-11-09   17:47

IP: 107.178.38.27

Gražu, kad žmogus nesišlaisto gatvėmis, o bando sukurti ką nors unikalaus. Kita vertus, jeigu pradedi sapnuose matyti vizijas, reikėtų apsilankyti pas psichologą, nes tai gali būti ankstyva psichinės ligos stadija... arba vaikystėje patirtų skaudžių išgyvenimų padarinys.

va

2018-11-09   13:49

IP: 46.249.187.55

Ir kas iš tų demoniškų košmarų ???

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

"Kai mama prašydavo, kad tėtis mane paauklėtų, jis, būdamas mažakalbis, tik ramiai...

Dalia Balsytė: "Man regis, kad tėčiui pavyko perduoti estafetę" nuotrauka, foto

Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos galerijoje 13 L prieš kelias dienas paminėtas...

Kristijono Donelaičio ažūras nuotrauka, foto

Sausio 8 d. 17 val. bibliotekos Konferencijų salėje vyks autorės Jolantos Onos...

Knyga apie Meksiką nuotrauka, foto

Sausio 1-ąją vidurdienį prie Petro Deltuvos sukurto paminklo K.Donelaičiui susirinkęs būrys šviesuolių...

Šviesuoliai paminėjo Kristijono Donelaičio gimtadienį nuotrauka, foto

Besmegenius lipdyti galima ne tik iš sniego nuotrauka, foto

Švietimas, Sausio 22 d. Klaipėdos vaikų laisvalaikio centro klubo "Draugystė" kieme šurmuliavo įvairių...

Ketvirtadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************** Protingos mintys: „Žmogus turi būti prieinamas aistroms, bet ir pajėgus jas...

Dziudo atstovams - šeši medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Kėdainiuose dvi dienas vykusiame atvirame Lietuvos dziudo jaunių ir jaunučių čempionate Klaipėdos...

Liepę nugriauti naują namą, valdininkai kirto dar kartą nuotrauka, foto

Klaipėda, Daugiavaikė klaipėdiečių šeima tik kelias dienas pasidžiaugė žinia, kad jų naujas namas...

Švietimas, Paskelbta prieš 45 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...