2019 m. vasario 21 d. 03:49 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Prof. Domas Kaunas grąžino skolą Ievai Simonaitytei

(3)

Prof. Domas Kaunas grąžino skolą Ievai Simonaitytei nuotrauka, foto

PALAIKYMAS. Ievos Simonaitytės premijos laureatą prof. Domą Kauną pasveikinti atvyko ir rašytojos giminaitė iš Priekulės Marija Mickutė-Skrabs ir Edita Barauskienė.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Knygotyrininkui, bibliofilui, edukologui, kultūros tyrinėtojui prof. habil. dr. Domui Kaunui už parengtą ir išleistą atsiminimų knygą "Aš esu Etmės Evė" Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekoje įteikta 33-ioji literatūrinė I. Simonaitytės premija.

Šią premiją prof. habil. dr. Domas Kaunas pelnė antrą kartą. Pirmoji buvo paskirta 1998 m. už knygas "Klaipėdiškė" ir "Mažosios Lietuvos knyga".

Naują prof. D. Kauno knygą "Aš esu Etmės Evė" sudaro autentiški, 1978-1983 m. užrašyti 57 asmenų liudijimai apie I. Simonaitytės gyvenimo kelią, būdą ir kūrybą. Taip pat publikuojamos archyvinės nuotraukos, kai kurie dokumentai. Veikalas parengtas kaip mokslinė simonaitistikos šaltinių publikacija.

Papasakokite, kaip gimė ši knyga? Nuo ko viskas prasidėjo?

Aš esu priekuliškis, baigiau Priekulės mokyklą, matydavau rašytoją. Kai tapau studentas, ėmiau daugiau domėtis Mažąja Lietuva, kilo noras susitikti su I. Simonaityte ir daugiau iš jos sužinoti. Įsidrąsinęs užėjau pas rašytoją Priekulėje ir jau per pirmąjį mūsų susitikimą sulaukiau kvietimo apsilankyti pas ją Vilniuje.

LAUREATAS. Literatūrinę Ievos Simonaitytės premiją prof. habil. dr. Domas Kaunas pelnė antrą kartą.

Taip mes pradėjome bendrauti ir bendravome iki pat jos mirties. Kai jos nebeliko, aš dar daug sužinojau, daug supratau ir priartėjau prie jos kūrybinio pasaulio. Man kilo noras padaryti ką nors dėl I. Simonaitytės, jaučiausi jai skolingas.

Ėmiau bendrauti, susirašinėti su kitais žmonėmis, kurie ją pažinojo, ir kaupti jų atsiminimus. Ta sukaupta medžiaga pragulėjo pas mane per 40 metų.

Kodėl taip ilgai nepublikavote savo darbo ir kas paskatino dabar tai padaryti?

Dabar paskatino rašytojos sukaktis. Pristačiau savo darbą Kultūros ministerijai ir knygos leidyba buvo įtraukta į rašytojos jubiliejinių metų programą, tam skirtas finansavimas. Man tai buvo didelis iššūkis - turėjau per vienerius metus parengti leidinį. Tai labai trumpas laikas, nes reikėjo patikrinti tai, ką žmonės man pasakojo, parengti komentarus, ieškoti informacijos archyvuose. Juk ne viskas, ką žmonės kalba, yra tiesa.

Ar daug buvo neatitikimų, legendų tarp to, kaip žmonėms atrodė ir kokia iš tiesų buvo I. Simonaitytė?

Buvo, kad žmonės susidarė klaidingą nuomonę apie rašytoją. Kai kurias legendas žmonės pateikia kaip tikrovę, bet, jas atmetus, iš tų pasakojimų susidaro spalvingas, gražus I. Simonaitytės portretas.

Apibūdinkite rašytoją.

Ji buvo kilni, kūrybinga, bjauroko charakterio. Ji tokia ir buvo. Bet mes patys pasižiūrėkime į veidrodį, kokie esame - visko turime.

Kokią rašytojo savybę jūs pats iškeliate aukščiau visko?

Žinoma, kūrybą. Jos kūryba - tai rašytinis krašto istorijos dokumentas, perteiktas labai vaizdingai ir kūrybingai.

Viena iš jūsų iniciatyvų - įvykdyti I. Simonaitytės valią ir jos palaikus, kurie ilsisi Vilniuje, Antakalnio kapinėse, perlaidoti Priekulėje, prie rašytojos vasarnamio. Šią idėją iškėlėte prieš metus ir sukėlėte daug prieštaringų diskusijų. Kokioje stadijoje šis sumanymas yra dabar?

Visi artimieji jau susivienijo ir pritaria tam, kad reikia išpildyti rašytojos valią, kurią ji savo parašu patvirtino, buvo išsakiusi, tačiau sovietinė valdžia pasielgė kitaip. Dabar laikai kiti ir mes galime ir, manau, privalome tai padaryti.

 MECENATAS. Ievos Simonaitytės literatūrine premija įvertintą knygą "Aš esu Etmės Evė" autorius įteikė premijos mecenatui Rimantui Cibauskui (kairėje).

Informacija. Literatūrinė I. Simonaitytės premija teikiama nuo 1987 m. už kūrinius, atspindinčius Klaipėdos krašto ir Mažosios Lietuvos dvasią arba įprasminančius rašytojos Ievos Simonaitytės atminimą.
I. Simonaitytės premijos laureatas pagal tradiciją paskelbiamas ir apdovanojamas Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje, minint rašytojos gimtadienį - sausio 23 d.
Iki 2010 metų premijos mecenatais buvo bendrovės, privatūs asmenys, Klaipėdos apskrities viršininko administracija, biblioteka. Nuo 2011 m. premijos mecenatas yra UAB "Mūsų laikas" valdybos pirmininkas, kultūros mecenatas Rimantas Cibauskas. Premijos dydis šiuo metu yra 2 000 eurų.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Ievos Simonaitytės testamentas

2019-02-04   00:18

IP: 89.116.10.54

Kai išslysiu tuo taku, kuriuo visi išeina, sumeskite kapą mano palaikams prie mano namelio ant Minijos kranto. Bet nestatykite nei kryžiaus, dėl to, kad aš visą amžių po kryžium vaikščiojau. Taip pat atitolinkite ir visus akmenis nuo kapo. Tegul neslegia jie manęs. Juk sunkus kaip akmuo buvo mano gyvenimas. Leiskite man gulėti tarp linksmų rožių ir gvazdikų. Tegul žydi bijūnai ir jurginai. Beje, kaipo pavėsis būtų malonu sidabrinis klevas. O kapo užrašas: Jau lazdą padėjau, kelionė baigta.. (1961)

Kapinės

2019-02-01   11:09

IP: 86.100.107.136

Žmones laidoja kapinėse, ne prie vasarnamio, ar paminklo. Turbūt priekuliškiai viską apsvarstė.

nuomonė

2019-02-01   09:51

IP: 46.249.187.55

Dėl tokio rašytojos palaikų perlaidojimo entuziazmo kyla abejonių. Rašytojos "artimieji" - tai kas ? Kaip suprantu, geri pažįstami,taip vadinami "šyšioniškiai", bet ne giminaičiai. Ir tie jau senosios, nueinančios kartos. Nebeliks kam to kapo prie laikino vasarnamio prižiūrėti. Priekulėje yra Simonaitytės paminklas, apie kurio egzistavimą pati rašytoja, būdama gyva, net numanyti negalėjo. Būtų logiška ir teisinga ties tuo paminklu ir palaidoti šią krašto įžymybę.Vieta garbinga, netoli bažnyčia, miestelio centras. Apie tokį rašytojos pagerbimą ji tikrai neprieštarautų, jeigu būtų žinojusi, kad jos garbei bus sukurtas toks gražus ir didelis paminklas Priekulės centre. Rašytojos paskutinė valia buvo labai kukli, padiktuota sovietmečio suvaržymų. Į tai būtina atsižvelgti. O jos talento dėka išlikęs rašytinis paminklas išnykusiai Prūsų tautai vertas kilmingos perlaidojimo vietos bei ceremonijos. Talentinga rašytoja Ieva Simonaitytė varta geriausio atminimo - savame krašte, mylima ir pagerbta visų kraštiečių, o ne siauro pažįstamų rato. Tokio rango ir aukštos dvasinės kultūros žmonės visuomet perdėtai kuklūs.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Kovo mėnesį, minint Teatro dieną, bus įvertinti Klaipėdoje kuriančių teatralų praėjusių metų...

"Padėkos kaukėms" gauti - keliasdešimt kandidatų nuotrauka, foto

"Viena yra teoriškai sumąstyti, kaip galėjo atrodyti ir ką veikti senovės kuršių...

Civilizacijos patogumus  įvertina  po archajiškų žygių nuotrauka, foto

Knygotyrininkui, bibliofilui, edukologui, kultūros tyrinėtojui prof. habil. dr. Domui Kaunui už parengtą...

Prof. Domas Kaunas grąžino skolą Ievai Simonaitytei nuotrauka, foto

Ketvirtadienį, sausio 31-ąją, sukanka 130 metų, kai pradėtas leisti lietuviškas žurnalas „Varpas“,...

Žurnalui „Varpas“ sukanka 130 metų nuotrauka, foto

Namuose - sėkmingas revanšas prieš KTU nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno" rankininkai trečiadienį Lietuvos rankinio lygos rungtynėse namuose nugalėjo "Kauno Ąžuolo-KTU" ekipą....

"Atlantas" jau treniruojasi ir turi trenerį nuotrauka, foto

Sportas, Džiugi žinia Vakarų regiono futbolo sirgaliams - Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vykdomojo...

Gyvenimu Lietuvoje patenkinti vis daugiau gyventojų nuotrauka, foto

Lietuva, Gyventojų, besidžiaugiančių gerėjančiu gyvenimu, šalyje daugėja. Per pastaruosius metus 3 proc....

LRTK „Simpsonus“ paliks ramybėje nuotrauka, foto

Lietuva, Įvertinusi atliktą tyrimą ir papildomą informaciją, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK)...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...