2019 m. balandžio 24 d. 11:45 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Primins prancūziškąją Klaipėdos istoriją

(4)

Primins prancūziškąją Klaipėdos istoriją nuotrauka, foto

VERTYBĖS. Romualdo Beniušio (kairėje) ir Žako Guifo draugystės dėka Klaipėdoje atsirado istorinių vertybių, kurios bus eksponuojamos Klaipėdos pilies muziejuje ruošiamoje naujoje Antrojo pasaulinio karo ekspozicijoje.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus sulaukė itin vertingos dovanos iš Prancūzijos. Tai - Klaipėdoje Antrojo pasaulinio karo metais kalėjusio prancūzo belaisvio Polio Guifo (Paul Guiffault) dokumentai, nuotraukos, pinigai, susiję su tuometiniu Mėmeliu. Jie bus eksponuojami Klaipėdos pilies muziejuje ruošiamoje naujoje ekspozicijoje "39-45".

Tokia dovana - aktyvaus visuomenininko, istorijos mėgėjo kretingiškio Romualdo Beniušio nuopelnas. Jis itin susidomėjo prancūzų karo belaisvių likimu Klaipėdoje Antrojo pasaulinio karo metais ir užmezgė ryšius su jų palikuoniais. P. Guifo istoriją R. Beniušis pernai aprašė ir "Vakarų eksprese".

Į Klaipėdą atvykęs karo belaisvio sūnus Žakas Guifo (Jacques Guiffault) darsyk prisiminė tėvo istoriją. Belaisviai, sykiu ir P. Guifo, Klaipėdoje gyveno 1940-1944 m. Vokietija ir Prancūzija buvo pasirašiusios Ženevos konvenciją, kuri nustatė elgesį su karo belaisviais, tad prancūzai Mėmelyje pusbadžiu negyveno, dirbo šeimose, gamyklose, viešbučiuose, padėjo žvejams ir kt. Vėliau prancūzai ir belgai nusprendė pasiduoti SSRS kariuomenei ir tikėjosi, kad taip jiems bus lengviau grįžti į tėvynę. Tačiau jie buvo laikomi tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir vokiečiai. Jie buvo gabenami tuose pačiuose vagonuose, gyveno lageriuose, šaltyje ir be maisto, sunkiai dirbo. Iš 250 prancūzų ir belgų gyvų liko tik apie 120, kuriems 1945 m. rudenį per Odesą pavyko grįžti į gimtinę. Dalis išsigelbėjusiųjų dėl ligų mirė grįžę namo.

P. Guifo patekus į sovietinį lagerį susirašinėjimas su šeima nutrūko. Tačiau jo žmona tikėjo, kad jos vyras vieną dieną grįš gyvas. Taigi ji kartu su sūnumi eidavo į stotį, sutikdavo atvykstančius traukinius, kol vieną dieną iš traukinio, įsikandęs pypkę, išlipo P. Guifo.

Išeidamas į karą P. Guifo buvo trisdešimties. Tuo metu jis turėjo pusantrų metų sūnų Pjerą, kurį jau po karo pamatė, kai vaikui buvo aštuoneri. Praėjus keleriems metams po grįžimo iš nelaisvės šeima susilaukė dar dviejų sūnų.

Buvusio karo belaisvio sūnus apie tėvo gyvenimą karo metu nedaug težino, nes jis apie tai mažai kalbėjo, labiau dalindavosi abstrakčiais prisiminimais apie tuometinį Mėmelį. Po tėvo mirties Ž. Guifo atrado dėžutę su dokumentais ir nusprendė ieškoti daugiau informacijos.

Sužinojęs, jog Klaipėdos pilies muziejuje ruošiama nauja ekspozicija apie Antrąjį pasaulinį karą, R. Beniušis pasiūlė į ją įtraukti ir šią istoriją bei praturtinti eksponatais, kuriuos į muziejų atvežė P. Guifo sūnus. Muziejui padovanota tėvo kareivio knygelė, dokumentas, pranešantis apie P. Guifo motinos mirtį, Klaipėdoje uždirbti ir šeimai išsiųsti pinigai, čia darytos nuotraukos, kiti dokumentai. Viena jautriausių vertybių - nuotrauka, daryta Danės krantinėje prie Ryžių malūno. Sūnus Žakas toje vietoje taip pat įsiamžino.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

nu nu

2017-08-10   09:24

IP: 85.255.235.76

Hujasia butu laimingas jei vokieciai ateitu - pakartotu savo proteviu Lietukio veiksmus? Debilu debilas.

Vasia

2017-08-10   08:12

IP: 149.254.184.139

Zidelis niu niu laukia sugrystant vokieciu.:) Nebijai ?

nu nu

2017-08-09   23:52

IP: 143.159.84.166

Akupantai lauk is Memelio

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Leidykla „Briedis“ pristato Mindaugo Milinio knygą „Afganistano mėsmalė 1979–1989“. Prieš 40 metų,...

M. Milinis. Afganistano mėsmalė 1979–1989 nuotrauka, foto

Klaipėdos centre, „Rūtų“ galerijoje, atidaryta skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo paroda „Reminiscensijos“ netikėtu kampu...

Skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo koliažai nuotrauka, foto

Minint Kultūros dieną jau tradiciškai kultūra į visus „rūmus ir lūšnas“ pirmadienio...

Priekulėje įteikta 9-oji E. Vicherto vardo premija nuotrauka, foto

Kultūros ministerijos konkursą eiti Žemaičių muziejaus „Alka“ direktoriaus pareigas laimėjo Eva Stonkevičienė, Telšių...

Žemaičių muziejui „Alka“ vadovaus Eva Stonkevičienė nuotrauka, foto

Pilies tilto kilnojime – pluoštas naujovių nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiemet ir vėl bus kilnojamas Pilies tiltas. Tiesa, anot uostamiesčio savivaldybės atstovų,...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: I. Kanto g. 44 Rezervacijų tel.: +370 698 39960

Priekabiavimo mastas Lietuvoje stulbina nuotrauka, foto

Kriminalai, Daugiau nei 200 - tiek praėjusiais metais lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė...

Lietuvos kurortuose nakvynės kainos toliau kyla nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Jau kurį laiką burnojantys tautiečiai sako, kad atostogauti Turkijoje yra pigiau...

Klaipėda, Paskelbta prieš 16 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 30 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 39 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 46 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...