2019 m. vasario 21 d. 12:23 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Kristijono Donelaičio ažūras

(2)

Kristijono Donelaičio ažūras nuotrauka, foto

MUZIKA IR SPALVOS. "Tik per atsitiktinumą išliko Kristijono Donelaičio poema "Metai", o muzikinė kūryba dingo negrįžtamai. Noras išgirsti nenuskambėjusią muziką paskatino mane sukurti paveikslus, atkartojančius įsivaizduojamas nežinomos muzikos formas, atgyjančias Prūsijos žemės spalvomis", - sakė Kristijonui Donelaičiui dedikuotos parodos autorė Jūratė Buožienė.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos galerijoje 13 L prieš kelias dienas paminėtas 305-asis lietuvių literatūros klasiko Kristijono Doneleičio gimtadienis. Renginio metu atidaryta Jūratės Buožienės autorinės tekstilės paroda "Donelaitis", pristatyta ir VšĮ Vieno aktoriaus teatro išleista unikali kompaktinė plokštelė "Metų" Metai", apipavidalinta šios autorės kūriniais.

Šioje kompaktinėje plokštelėje pirmą kartą MP3 formatu įrašytas visas išlikęs Kristijono Donelaičio literatūrinis palikimas - keturių dalių poema "Metai", šešios pasakėčios, trys eilėraščiai. Įrašus įskaitė Klaipėdos aktoriai: Jūratė Jankauskaitė, Virginija Kochanskytė, Nijolė Narijauskaitė, Nijolė Sabulytė, Julija Sakalaitė, Sigutis Jačėnas, Linas Lukošius, Darius Meškauskas, Vytautas Paukštė, Aleksandras Šimanskis, Liudas Vyšniauskas. Plokštelėje taip pat skamba Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro folkloro ansamblio "Aušrinė" dainuojamos dainos iš Martyno Liudviko Rėzos tautosakinio palikimo. Šis kolektyvas bei K. Donelaičiui skirtos eilės, kurias skaitė aktoriai Virginija Kochanskytė, Sigutis Jačėnas, nuskaidrino ir J. Buožienės parodos pristatymą.

POEZIJA. Aktorė Virginija Kochanskytė skaitė Kristijonui Donelaičiui dedikuotas eiles.

"Dar niekada mano parodos atidarymas nebuvo toks ilgas ir toks prasmingas", - po renginio dėkojo J. Buožienė. Vilniuje gyvenanti parodos autorė yra profesionali muzikė. Žinia, kad K. Donelaitis - viena iškiliausių Mažosios Lietuvos Švietimo epochos asmenybių - buvo itin universalus. Tarnaudamas visuomenei kaip evangelikų liuteronų kunigas, jis kūrė ne tik grožinę literatūrą, bet ir muziką, muzikos instrumentus ir įvairius prietaisus. "Deja, muzikinė Donelaičio kūryba dingo negrįžtamai. Noras ją išgirsti paskatino mane sukurti paveikslus, atkartojančius įsivaizduojamas nežinomos muzikos formas, atgyjančias Prūsijos žemės spalvomis", - sakė parodos autorė J. Buožienė.

MUZIKA. Mažlietuvių dainas iš Martyno Liudviko Rėzos tautosakinio palikimo renginyje atliko Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro folkloro ansamblis "Aušrinė".

Esate profesionali muzikė. Kaip atradote save vaizduojamojo meno srityje?

Netyčia, kaimynė darė servetėles ir parodė, supažindino su šibori audinių marginimo technika, kilusia iš Japonijos. Aš šią techniką dar pakeičiau, papildžiau įvairiomis detalėms.

ŽIŪROVAI. Klaipėdiečiai gausiai dalyvavo Kristijono Donelaičio 305-ojo gimtadienio paminėjime I. Simonaitytės bibliotekoje.

Tekstilės darbus itin sudėtinga šibori technika kuriate daugiau kaip 30 metų. Papasakokite plačiau apie ją. Ar nenusibodo, ar niekada nekilo noras imtis kitų vaizduojamojo meno žanrų?

Ne, nenusibodo, nors po kiekvieno darbo labai skauda veržiančių siūlų supjaustytus pirštus. Man ji kažkuo panaši į nespalvotos fotografijos gamybą. Tai taip pat ilgas, kantrybės reikalaujantis procesas. Iš pradžių tenka ilgai ilgai dygsniuoti audinį ir iš lėto traukti siūlą, nes jeigu lėtai netrauksi, dažas prasiskverbs. Po to merki į vonią su dažais, po to į vonią su vandeniu, ardai dygsnius ir žiūri, kas išeina. Jeigu neišeina, ko norėjai, vėl merki į dažus ir vandenį, eksperimentuoji ir bandai. O kartais ardai jau padarytą gražiausią kūrinį, užkabini kokį siūlą - drykst ir taip gimsta dar viena suknelė... Toks tad šis debesų menas.

Tekstilė - mano vasarų užsiėmimas. Nes šiems darbams sukurti reikia daug erdvės ir vandens. Tad užsiimu tuo tik vasarą tėvų sodyboje.

Pristatymo metu užsiminėte, kad sodyba, esanti Klaipėdos rajone, ir paskatino domėti Mažąja Lietuva.

Kai nuvažiuodavau į Nidą ar Juodkrantę, mane visada labai žavėdavo namų spalvos. Toks keistas ir patrauklus atrodydavo tamsiai raudonos ir mėlynos derinys. Vėliau tėvai įsigijo sodybą Šnaukštuose, buvusiame Lietuvos ir Mažosios Lietuvos pasienyje, ir šio krašto tema tarsi pati atėjo. Šalia sodybos yra buvęs muitininkų namas. Ta vieta mane įkvėpė daugiau domėti Mažąja Lietuva. O Kristijono Donelaičio asmenybė nuo Mažosios Lietuvos - neatsiejama. Pradėjau skaityti, domėtis, Klaipėdos universitete atradau daug įdomių mokslinių darbų.

Iš K. Donelaičio kūrybos kas jus labiausiai paliečia, jaudina, įkvepia?

Dar negreitai aš suprasiu K. Donelaitį. Jis kaip kunigas moko, moko, moko... Optimistiškiausias jo kūrinys, mano nuomone, yra negrožinės literatūros veikalas "Apie separacijos naudą", kurį jis vertė, bet ir nuo savęs daug pridėjo. Tad šiame veikale K. Donelaitis optimistiškai kviečia kurti, dirbti, veikti. Skaitant jo grožinę kūrybą - man liūdna. Taip pat, kaip klausant Mikalojaus Konstantino Čiurlionio. Viskas leidžiasi žemyn, žemyn ir taip trūksta saulės, probrėkšmių. Vien slegiantis, sunkus gyvenimas. Žinoma, toks jis ir buvo, juk K. Donelaitis rašė taip, kaip matė. Iš šios dienos perspektyvos jį analizuojant tegalime džiaugtis, kaip gerai mes dabar gyvename.

Jūsų kūriniai atrodo net labai šviesūs ir optimistiški. Kurgi dingsta tas K. Donelaičio liūdesys?

Čia yra tai, kas išsikristalizavo, nuskaidrėjo. Kaip lapas, kol supūva, nėra gražus, bet kai viskas iškrenta, lieka nuostabus ažūrinis rėmelis. Tai ir K. Donelaičio kūryba per ilgą laiką ir manyje sukrito, liko tik ažūras.

Donelaitis. "Ąžuols gyrpelnys".


Donelaitis. Fortepijonas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nijole

2019-01-05   11:00

IP: 212.117.14.137

Nuostabus darbeliai.Sveikinu, Jurate!!!!

iš didelio rašto..

2019-01-04   14:26

IP: 86.38.154.132

Jūratės Buožienės tekstilės paveikslai - tikrai ne ažūras, nes ažūras - (pranc. ajoure - permatomas): 1. dekoratyvinis kiauraraštis, plonas audinys, nėrinys, mezginys su įvairios formos skylutėmis; 2. juvelyrinė pynė iš plonų metalinių siūlų

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Moteris režisiere būti negali, bet gali pabandyti – su tokia nuomone susidūrė...

Dalia Ibelhauptaitė: aš negaliu pralaimėti nuotrauka, foto

Kovo mėnesį, minint Teatro dieną, bus įvertinti Klaipėdoje kuriančių teatralų praėjusių metų...

"Padėkos kaukėms" gauti - keliasdešimt kandidatų nuotrauka, foto

"Viena yra teoriškai sumąstyti, kaip galėjo atrodyti ir ką veikti senovės kuršių...

Civilizacijos patogumus  įvertina  po archajiškų žygių nuotrauka, foto

Knygotyrininkui, bibliofilui, edukologui, kultūros tyrinėtojui prof. habil. dr. Domui Kaunui už parengtą...

Prof. Domas Kaunas grąžino skolą Ievai Simonaitytei nuotrauka, foto

Tokio teismų sistemos sukrėtimo dar nebuvo nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Visos valdžios, kiek jų mes per beveik tris Nepriklausomybės dešimtmečius turėjome, visada...

Išmanusis radaras - Taikos prospekte nuotrauka, foto

Klaipėda, Uostamiesčio vairuotojai turėtų suklusti - į naują vietą perkeltas Liepų g. ir...

Duobes žymi pagaliais nuotrauka, foto

Klaipėda, Uostamiesčio Tilžės gatvės atkarpoje susidariusios net iki pusmetrio gylio duobės. Tokiomis sąlygomis...

Šviesos Raganų kalne - ir artėjančius tris savaitgalius nuotrauka, foto

Neringa, Gera žinia, kad šviesos instaliacijas Juodkrantėje esančiame Raganų kalne bus galima išvysti...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 19 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 22 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 39 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...