2019 m. vasario 20 d. 13:03 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Klaipėdoje skambės verpimo ratelių muzika

Išmokti verpti vilną senoviniu verpimo rateliu, groti verpėjų orkestre ir išsukti elektroninę sutartinę - tokias netikėtas, senąjį amatą ir muziką sujungiančias pramogas klaipėdiečiams ir miesto svečiams siūlo Klaipėdos etnokultūros centras bei Pilies muziejus.

Verpimo ratelis, įprastas buities įrenginys vilnai ir linams verpti, nenaudojamas jau daugiau kaip pusę amžiaus, tačiau daugelio senų namų palėpėse ratelių dar išliko. Rateliai yra sumanūs įrenginiai, dažniausiai gerai veikiantys iki šiol. Tad kodėl jų nepanaudojus pagal paskirtį ir neprisiminus senojo močiučių užsiėmimo?

Visi norintieji pabandyti ir išmokti verpti rateliu gruodžio 1-2 dienomis kviečiami atvykti į Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) organizuojamas verpėjų dirbtuves.

TRADICIJA. Dar yra išlikusių moterų, kurios moka verpti rateliu ir jos mielai perduoda senąjį amatą. Verpimo mokosi Ingrida Šilgalytė (kairėje).

Asmeninio albumo nuotr.

Verpėjų orkestras

Pasak Etnokultūros centro kultūrinės veiklos koordinatorės Ritos Šukienės, į verpimo dirbtuves buvo pakviestos verpimo įgūdžius dar atmenančios ir iki šiolei verpimo ratelius sukančios moterys iš Gargždų, Vėžaičių. Išmokti šio amato, jį prisiminti ir dalyvauti neeiliniame projekte panoro 18 dalyvių.

"Toks Klaipėdos regiono verpėjų susibūrimas pirmasis. O jį inicijavo jau keletą metų verpimo amatą Dzūkijoje gaivinanti, senuosius verpimo ratelius iš palėpių traukianti ir netikėtai įveiklinanti šiuolaikinio meno kūrėja Laura Garbštienė. Ji atkreipė dėmesį, kad kiekvienas ratelis turi savo unikalų skambesį, girgždesį, toną, ritmą. Ši verpimo ratelių muzika įkvėpė menininkę burti "Verpėjų orkestrą", - pristatė projekto idėją R. Šukienė.

L. Garbštienė pažymi, kad ramus, įtraukiantis, meditatyvus darbas verpimo rateliais ir jų skleidžiami magiški intensyvūs garsai sudaro kontrastą. "Verpimo ratelių muzika sukuria terpę susimąstymui apie aplinkosaugos ir ekologijos problemas", - sako projekto autorė.

Amatą įvaldžiusios projekto dalyvės dirbtuvių pabaigoje gruodžio 2 d. 16 val. surengs viešą "Verpėjų orkestro" performansą.

Elektroninės sutartinės

Neįtikėtinas sutapimas, tačiau netrukus po "Verpėjų orkestro" performanso, gruodžio 4 d., 17.30 val., verpimo ratelių muzika skambės kitoje uostamiesčio kultūros įstaigoje - Pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje (Priešpilio g. 2) vyks muzikinio ritmo performanso "Elektroninės sutartinės" pristatymas.

Šiame unikaliame, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtame pasirodyme prie verpimo ratelių sės ir naujas jų panaudojimo galimybes pristatys vyriška kompanija: muzikantas, grupės "Skamp" narys Viktoras Diavara, skulptorius Mindaugas Tendziagolskis ir audiovizualinio meno kūrėjas Vaclovas Nevčesauskas. Projekte taip pat dalyvaus multiinstrumentalistas Saulius Petreikis ir perkusininkas Gediminas Mačiulis.

"Elektroninių sutartinių" performanso metu verpimo ratelių ritmas bus susietas su kompiuterių programa ir čia pat klausytojų akivaizdoje kuriami nauji elektroninės muzikos garsai, įtraukiantys į užburiančią kelionę laiku.

Senovinius verpimo ratelius Pilies muziejuje Klaipėdos gyventojai galės apžiūrėti ir patys išbandyti jais išsiverpti savo sutartinę iki gruodžio 11 d.

PIRMTAKAI. Verpimo ratelio pirmtakus verpstukus siūlams verpti moetrys naudodavo visą gyvenimą, o po mirties simboliniai mažyčiai verpstukai joms būdavo dedami į įkapes. Verpstukai iš parodos "Klaipėdos (Memel) kraštas: nuo ištakų iki XVII amžiaus".

Verpimo rateliai kilo iš verpstukų

Abiejuose verpimo projektuose dalyvausianti Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus edukatorė, audėja, senosios audimo technikos rekonstruktorė Ingrida Šilgalytė džiaugiasi neeiline galimybe geriau pažinti verpimo amatą ir išvysti bei išgirsti originalią menininkų interpretaciją, panaudojant senuosius verpimo ratelius.

"Mano močiutė buvo verpėja, tačiau mane labiau patraukė audimas. Kai ėmiau gilintis į senojo audimo amato paslaptis ir jį rekonstruoti, teko praplėsti akiratį ir viską sužinoti iki siūlų atsiradimo. Taip išmokau verpti vilną verpimo rateliu ir jo pirmtaku verpstuku, dažyti siūlus senoviniu būdu ir vėliau iš jų išausti audinį", - savo patirtį pasakojo I. Šilgalytė.

Muziejininkė pažymėjo, jog Pilies muziejaus Šiaurinėje kurtinoje projekto "Elektroninės sutartinės" lankytojai gali sykiu apžiūrėti ir tarptautinę parodą "Klaipėdos (Memel) kraštas: nuo ištakų iki XVII amžiaus", kurioje, be kita ko, eksponuojami ir senoviniai gintaro verpstukai.

"Verpstukai pradėti naudoti dar neolito laikotarpiu ir buvo gaminami iš molio, akmens, gintaro. Tai apvalus ratelis su skylute per vidurį. Verpimas su jais - daug sunkesnis ir ilgesnis nei su verpimo rateliu. Siūlus 4 metrų ilgio ir pusės metro pločio audiniui išausti trys moterys turėdavo verpti kiekvieną dieną nuo ryto iki vakaro 4 mėnesius. Verpimo rateliai verpstukus Lietuvoje pakeitė tik XIX a. pab. - XX a. pr.", - pasakojo muziejininkė.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Kovo mėnesį, minint Teatro dieną, bus įvertinti Klaipėdoje kuriančių teatralų praėjusių metų...

"Padėkos kaukėms" gauti - keliasdešimt kandidatų nuotrauka, foto

"Viena yra teoriškai sumąstyti, kaip galėjo atrodyti ir ką veikti senovės kuršių...

Civilizacijos patogumus  įvertina  po archajiškų žygių nuotrauka, foto

Knygotyrininkui, bibliofilui, edukologui, kultūros tyrinėtojui prof. habil. dr. Domui Kaunui už parengtą...

Prof. Domas Kaunas grąžino skolą Ievai Simonaitytei nuotrauka, foto

Ketvirtadienį, sausio 31-ąją, sukanka 130 metų, kai pradėtas leisti lietuviškas žurnalas „Varpas“,...

Žurnalui „Varpas“ sukanka 130 metų nuotrauka, foto

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Indrė Šidlauskienė iš ŽŪM prisiteisė per 30 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Euras, Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) antradienį iš dalies patenkino pernai sausį iš...

Policija prašo pagalbos. Gal atpažįstate šiuos asmenis? nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-11, apie 23 val., Klaipėdoje, Laukininkų g., buvo sugadinta kavinės lauko terasa.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 53 min.

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...