2019 m. vasario 16 d. 21:09 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Kas yra lastadijos?

2018-02-17, 18:00

Aras MASIULIS

Kas yra lastadijos? nuotrauka, foto

KARALIAUČIUS. Seniausia lastadija čia susiformavo XIV a.

© Bildarchiv-ostpreussen.de

Senuose Europos miestuose lastadijomis (vok. Lastadie) buvo vadinamos krovos krantinės - sandėlių kvartalai, dažniausiai įsikūrę šalia uostų. Pavadinimas kildinamas iš vokiečių žodžio "die Last" - apkrova, našta, balastas. Taip pat tai buvo svorio matas Hanzos sąjungos (XIII-XV) klestėjimo laikais.

Lastadijomis garsėjo Karaliaučius, Liubekas, Dancigas, Ryga ir kt. miestai. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose šis žodis minimas 1348 m. Lastadijose būdavo statomi ne tik sandėliai, bet ir smuklės, tavernos, kur apsistodavo laivininkai, sielininkai, prekeiviai.

Mediniai sandėliai pradėti statyti plėtojantis prekybai ir ekonomikai, dar XIV amžiuje Kryžiuočių ordino valstybėje. XVI a. atsirado mūriniai sandėliai. Šie pastatai buvo skirti prekėms rūšiuoti, brokuoti, sverti, džiovinti, maisto produktų ir kt. atsargoms kaupti.

LIUBEKAS, svarbiausias Hanzos miestas ankstyvuoju sąjungos gyvavimo periodu. Senieji Hanzos laikų sandėliai. Fotolia nuotr.

Per sandėlius miestai ir valstybė vykdė ekonominę ir finansinę politiką, kontroliavo prekybą ir mokesčius. Sandėliuose buvo tikrinama prekių kokybė, jos ruošiamos eksportui. Į sandėlius viešiesiems darbams dirbti būdavo siunčiami baudų nesumokėję skolininkai.

XVI-XVII a. sandėlių architektūroje vyravo fachverko tipas.Sandėliai dažniausiai būdavo kelių aukštų su plačiomis durimis įvažiuoti vežimams.

Sandėliai turėdavo pavadinimus, pavyzdžiui, Klaipėdoje buvo Hermio, Leopardo, Trijų stogų, Dviejų brolių, Didysis, Karlo, Žaliasis (būdavo užrašyti ant sienos), - visi jie, iš viso 83, sudegė per 1854 metų gaisrą.

DANCIGAS (dab. Gdanskas) Antrojo pasaulinio karo nusiaubtą architektūrą prikėlė naujam gyvenimui.

Klaipėdos sandėliai garsėja dėl sąsajų su Trojos atradėju Henriku Šlymanu. Didžiojo gaisro metu Klaipėdoje turėjo būti ir H. Šlymano prekės, pirktos Amsterdavo aukcione: keli šimtai dažiklių (indigo, sandalo), 225 dėžės kavos, kurių vertė - 150 tūkst. talerių. Atvykęs iš Karaliaučiaus, Henrikas sužinojo, kad įvyko stebuklas: jo krovinys atvyko pavėlavęs, jam sandėliuoti neliko vietos, tad buvo specialiai pastatytas papildomas sandėlis nuošaliau, - jis liko nepaliestas ugnies. Netrukus kilęs prekių badas padarė Šlymaną dar turtingesnį.

P. S.

Klaipėdos sandėliai kartais pavadinami "Hanzos" (dėl architektūrinio tipo), tačiau uostamiestis šiai sąjungai nepriklausė. Nebuvo šios sąjungos narys ir Kaunas, nepaisant to, kad 1441 m. jame buvo įkurta Dancigo pirklių kontora. Hanzos miestų pirklių gildijos steigė kontoras ne tik sąjungai priklausiusiuose miestuose, kad plaikytų ryšius ir geriau organizuotų prekybą. Toliausiai rytuose įsikūrusios Hanzos kontoros buvo Didžiajame Naugarde, Pskove ir Kaune, kur apsistodavo Dancigo (Gdansko), Karaliaučiaus ir Torno pirkliai. XV-XVI a. Kaune egzistavo gan stipri vokiečių pirklių bei miestiečių grupė, kuri palaikė glaudžius prekybinius ryšius su Dancigu ir kitais Hanzos miestais.

KLAIPĖDA, restauruoti buvę sandėliai prie Dangės.

Šaltiniai: Mažosios Lietuvos enciklopedija, Robert Albinus, "Konigsberg Lexikon", "Hanza - Kaunas"

VERTA ŽINOTI

Hanzos sąjungos gyvavimo laikotarpis

Hanzos (Hansa) sąjunga užsimezgė Šiaurės Vokietijos miestuose XII a. pradžioje, vėliau apėmė Baltijos ir Šiaurės jūrų arealą ir klestėjo Šiaurės Europos pakrantėse tris šimtmečius, kontroliuodama prekybą tarp Vakarų Europos ir Šiaurės bei Rytų Europos kraštų. XV a. ėmė silpti, nustojo egzistavusi XVII a.

Miestai, priklausę Hanzos sąjungai

Dauguma Šiaurės Vokietijos miestų, didžioji dalis Prūsijos ir Livonijos ordino Baltijos jūros pakrantės miestų, Nyderlandų bei aktyviai į šios sąjungos veiklą įsitraukusių Švedijos miestų. Tarp jų: Liubekas, Hamburgas, Kylis, Brėmenas, Magdeburgas, Erfurtas, Berlynas, Kelnas, Dancigas, Elbingas, Karaliaučius, Talinas, Ryga ir kt.
Klestėjimo metu Hanzai priklausė arti 200 miestų.

Žymos: lastadijos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Vos užėjusi į kavinę ji paprašo: "Norėčiau ko nors užkąsti, tik nesaldžiai....

Eglė Jackaitė: "Gyvenimas pilnas galimybių ir naujų iššūkių!" nuotrauka, foto

Vaikystėje matydamas, kaip iš po tėčio kalto lekia skiedros, Algirdas Ridikas susidomėjo...

Tautodailininkas tęsia dialogą su medžiu nuotrauka, foto

Kultūros ministerija ir šalies savivaldybės pernai įsipareigojo padidinti biudžetinių kultūros įstaigų darbuotojų...

Kultūros darbuotojai aiškinosi dėl didesnių atlyginimų nuotrauka, foto

1993–aisiais metais suburtas profesionalus Klaipėdos choras "Aukuras" antradienį mini neeilinę šventę -...

Choras "Aukuras" švenčia 25 metų jubiliejų nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...