2019 m. vasario 16 d. 07:22 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Įteikti Klaipėdos kultūros magistrų žiedai

Įteikti Klaipėdos kultūros magistrų žiedai nuotrauka, foto

ŽIEDAI. Klaipėdos kultūros magistrams įteikti auksiniai žiedai, pagaminti pagal renesansinio žiedo, saugomo Pilies muziejuje, pavyzdį.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Minint Klaipėdos miesto gimtadienį, skulptoriui Algirdui Bosui ir fotomenininkui Remigijui Treigiui įteikti kultūros magistrų žiedai. Abu menininkai džiaugiasi sulaukę tokio garbingo apdovanojimo, tačiau pripažįsta, kad tai jiems ir nemenka atsakomybė.

"Man tai - ir didelis džiaugsmas, ir nerimas. Nežinau, kodėl. Kai kurių dalykų, kaip ir kūrybos, kartais nepavyksta paaiškinti, - prieš ceremoniją užplūdusius jausmus įvardijo R. Treigys. - Žinoma, apdovanojimas atneša ir atsakomybę. Juk pati magistro sąvoka turi mokytojo ar vado reikšmę."

Ištuštėjusio miesto žavesys

R. Treigys aukščiausiu uostamiesčio menininkų apdovanojimu įvertintas už fotografijų meninės kalbos išskirtinumą ir įtaigumą. Išskirtinio braižo fotomenininko darbuose dažniausiai žmonių neišvysi, tačiau, pasak pašnekovo, jo nuotraukose žmones reikia pajausti, nes jie slypi už kadro.

Pasiteiravus apie pirmuosius žingsnius fotografijoje, atsakė, kad būdamas dar jaunuolis šį meną atrado kaip žaidimą. "Tai pavadinčiau žaidimu būti menininku, - juokėsi jis. - Vėliau staiga apie tave pradeda rašyti kritikai, analizuoja tavo darbus, ir taip po truputį tampi rimtu menininku, jeigu taip galima pasakyti."

Pašnekovas sutiko, kad Klaipėdoje maža jaunų fotomenininkų. Esą Vilnius ir Kaunas turi gilias šio meno tradicijas, tačiau Klaipėdoje nuo seno stigo fotografijos. "Matyt, šį meną atradęs jaunimas išvažiuoja į užsienį ar Vilnių, kur studijuoja, tobulėja. Juk neužtenka vien pasiimti į rankas fotoaparatą, pradėti paveiksluoti ir jau vadinti save menininku. Reikia ilgai ir kantriai mokytis", - teigė kultūros magistras.

Anksčiau ir R. Treigiui buvo kilęs noras išvažiuoti iš Klaipėdos, tačiau dabar gyvenamosios vietos nekeistų. "Manau, kad miesto žavesys slypi tame, kad jis yra ištuštėjęs. Man tai patinka. Apskritai Klaipėda ir šio krašto istorija mane įkvepia kurti. Man šis miestas - tarsi šiaurės Atlantida. Horizontai, rūkai, lygumos, jūra man daug reiškia. Turbūt ne be reikalo mano fotografijose, kuriose atsispindi miestas, peizažai ar interjeras, kone visuomet galima įžvelgti horizontą", - teigė R. Treigys.

Iš viso menininkas surengė apie pusšimtį personalinių parodų, taip pat dalyvavo 80-yje grupinių parodų. Rudenį R. Treigys dalyvaus parodoje Berlyne ir meno mugėje Veronoje.

Klaipėdai - per 30 darbų

A. Bosas apdovanojimu džiaugėsi kiek solidžiau: "Mano amžiuje jau niekas pernelyg nestebina: nei apdovanojimas, nei koks nors garbės laipsnis. Tačiau džiugu, kad mane pastebėjo ir atrinko. Viskas taip gražiai sutampa: miesto gimtadienis, valstybės šimtmetis. Jausmas labai malonus. Esu labai dėkingas."

Iš Kėdainių kilęs menininkas pastebėjo, kad brandžiausia jo kūryba gimė Klaipėdoje. "Suskaičiavau apie trisdešimt darbų, kuriuos esu sukūręs Klaipėdai. Manau, ne tiek ir mažai", - sakė jis.

Pirmasis Klaipėdą puošiantis darbas - "Bundanti mūza", kuri stovi Klaipėdos universiteto Menų akademijos kiemelyje. Jis apgailestavo, kad šis kūrinys matomas tik nedaugeliui klaipėdiečių, nes kiemelio vartai dažnai užrakinti. Menininkas tikisi, kad šią skulptūrą pavyks perkelti šalia akademijos fasado.

Paprašytas išskirti keletą svarbiausių darbų, A. Bosas atsakė, kad kaip motinai kiekvienas vaikas yra svarbus, taip ir menininkui - jo darbai. Tačiau galiausiai įvardijo keletą kūrinių: Klaipėdą puošiantis "Martynas Mažvydas", "Bundanti mūza", "Ilgesio paukštė", Kretingoje - paminklas pamokslininkui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai ir kiti. Menininkas didžiuojasi sukūręs paminklą "Linkuvai ir linkuviams", puošiantį Linkuvos miesto Vienybės aikštę. Paklaustas, kiek iš viso jis sukūręs darbų, menininkas atsakyti negalėjo. Esą vien medalių - per pusantro šimto.

Pasak pašnekovo, kuriant kiekvieną darbą būtina viena sąlyga - jis turi būti geras, kokybiškas ir aiškus. "Kad draugai ir priešai nebadytų pirštais ir nesulauktum piktdžiugiškų replikų "šįsyk prašovei, brangusis". Jei nepasisekė, viešojoje erdvėje eksponuojamų darbų juk nepaslėpsi. Taigi atsakomybė yra didelė", - apie darbo specifiką pasakojo menininkas.

A. Bosas apgailestavo, kad prieš 30 metų specialiai Klaipėdos dramos teatro fasadui sukurtas bareljefas-pano "Dialogas" vis dar laikomas teatro rūsiuose. Meno kūrinys turėjo papuošti kultūros įstaigą po rekonstrukcijos, tačiau, pritrūkus lėšų, taip ir nebuvo sumontuotas iki šių dienų. "Užtektų atsisakyti dviejų trijų fejerverkų šou ir galėtume šiuo reljefu papuošti teatro fasadą. Nors darbas sukurtas prieš tris dešimtmečius, jis būtų aktualus ir šiandien", - kraipė galvą skulptorius.

Apskritai A. Bosas džiaugėsi, kad likimas jį nuvedė skulptoriaus keliu: "Viskas priklauso nuo terpės, kur likimas tave įmeta. Šeimyna skųsdavosi, kad paišydavau ant knygos viršelių, tvorų, tačiau vieną sykį atvažiavo dėdė, kuris dirbo vaikų meno mokykloje, ir paragino mamą, kad ši mane leistų mokytis dailės. Man pasisekė. Jei ne šis nutikimas, gal šiandien būčiau šaukštus drožęs, - šmaikštavo jis. - Šiais laikais visiems žymiai lengviau - juk visur gausu meno mokyklų. Anksčiau jų buvo labai mažai."

Žvelgiant į gausią jo kūrybą, susidaro įspūdis, kad A. Bosas dirba labai daug. "Iš tiesų, kai reikia, galiu dirbti labai greitai. Kėdainiuose stovinčią 4 metrų pločio, 3 metrų aukščio, bronzinę daugiafigūrę reljefinę Jonušo Radvilos skulptūrą aš sukūriau per mažiau nei pusantro mėnesio", - prisiminė kultūros magistras.

Nuotraukų galerija

 

© Egidijaus Jankausko nuotraukos

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Egidijaus Jankausko nuotraukos

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

Vaikystėje matydamas, kaip iš po tėčio kalto lekia skiedros, Algirdas Ridikas susidomėjo...

Tautodailininkas tęsia dialogą su medžiu nuotrauka, foto

Kultūros ministerija ir šalies savivaldybės pernai įsipareigojo padidinti biudžetinių kultūros įstaigų darbuotojų...

Kultūros darbuotojai aiškinosi dėl didesnių atlyginimų nuotrauka, foto

1993–aisiais metais suburtas profesionalus Klaipėdos choras "Aukuras" antradienį mini neeilinę šventę -...

Choras "Aukuras" švenčia 25 metų jubiliejų nuotrauka, foto

Palangiškis dailininkas Marius Kavolis yra žinomas visame pasaulyje. Jo tapybos darbai eksponuoti...

Visuomet save išdidžiai pristato palangiškiu nuotrauka, foto

Nepriklausomybę minės varžydamiesi nuotrauka, foto

Sportas, VASARIO 16 dieną (šeštadienį) Klaipėdos sporto klube "Burpis" (Naikupės g. 21) nuo...

Apie patriotizmą Vasario 16-osios šviesoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Ar sunku būti patriotu? Arba kaip sako didieji šio subtilaus reikalo žinovai...

Vasario 16-ąją šalies vadovai pasitinka susikiršinę nuotrauka, foto

Lietuva, „Respublikos“ savaitės akiratyje - prieš Valstybės atkūrimo dieną itin paūmėjusios šalies aukščiausių...

D. Gailius: „Turime neblogus šansus įveikti „Rytą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ šiandien išvyko į Vilnių, kur šį savaitgalį sieks iškovoti pirmąjį...

Sportas, Paskelbta prieš 22 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...