2019 m. kovo 20 d. 19:18 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Kultūra

Kultūra

Helovinas ar Vėlinės? Atsakymas ateis suaugus

(4)

2017-11-01, 08:23

Darius ČIUŽAUSKAS

Helovinas ar Vėlinės? Atsakymas ateis suaugus nuotrauka, foto

© ELTA nuotr.

Ne tik Klaipėdos krašto papročių, tradicijų ir folkloro ekspertė bei puoselėtoja, etnologė Valerija Jankūnaitė įsitikinusi, kad Vėlinės turėtų sulaukti gerokai daugiau televizijų dėmesio, nes ši diena skirta ne liūdėti, o ramiai prisiminti anapus iškeliavusius mums artimus ir brangius žmones.

- Ar Visų šventųjų diena vis dar svarbi lietuviams, - „TV publika“ paklausė žinomos pajūrio etnologės Valerijos Jankūnaitės.

- Lietuviai nuo senovės Vėlines laikė labai svarbia ir gerbtina diena. Žmonės labai tikėjo vėlėmis. Tikėjo, kad jos juos ir jų laukus apsaugo nuo blogo oro, blogųjų dvasių ir visų kitų negerų dalykų. Juk nesaugomas gali susirgti ir net numirti, tad vėlės buvo labai gerbiamos ir tądien už mirusiuosius visi meldėsi. Tai ramybės laikas. Jau vien tuo, kad yra ruduo, visi darbai nudirbti, visos skolos atiduotos. Todėl ir laukdavo į namus grįžtančių vėlių, tikėdavo, kad jos apsigyvens kartu. Net žvakutes ant palangių statydavo, kad savo vėlę prisiviliotų. Vėlinių vakarą susėsdavo visi apie stalą, pagerbdavo mirusius maldele ir juos prisimindavo.

- Visų šventųjų diena yra paskelbta ne darbo. Ar šiais laikais tai netapo pačia didžiausia jos vertybe?

- Einant šimtmečiams ši diena darėsi vis kitokia. Juk žmonių gyvenime viskas vis labiau aiškėjo. Tad, lyginant su senesniais laikais, šiandien pelnytai galima paklausti, ar Vėlinės yra tik pareigos atlikimas, ar nuoširdus bendravimas su vėlėmis. Tądien matome pilnus kelius mašinų, daugybę į kapines važiuojančių žmonių, žvakėmis apdėtus kapus. Bet ar tai yra tikra? Juk anksčiau ir paminklų tokių didelių nestatydavo. Žmogaus prisiminimo buvo tiek, kiek laikėsi medinis kryžius. Kai jis supūdavo, sudegindavo ir tuo pasibaigdavo. Didesnė atmintis būdavo, kai gimusiajam suteikdavo senelio ar prosenelio vardą. Juk žmogaus prisiminimas priklauso ne nuo to, ilgai ar trumpai jis gyveno, o kaip gyveno. Ryškiai prisimename padariusius kitiems daug gero. Ir greitai pamirštame tuos, kurie kaip tekantis vanduo nubėga.

- Dažnas mirusiuosius prisimena ir pagerbia tik lapkričio 1-ąją. Ar vienos dienos užtenka?


- Yra daug tokių „atvykau, palikau ir viskas“. Vėlinės tęsiasi visą savaitę, tačiau kažkodėl visi nori per vieną dieną viską atlikti. Visų šventųjų dieną reikia nueiti į bažnyčią ir gerai pasimelsti už visus šventuosius, kad jie suteiktų daugiau jėgų ir pasitikėjimo visiems metams į priekį, paprašyti sėkmės ir gerumo. O jau kitą dieną ir visą savaitę galima eiti lankyti kapų, kaip ir buvo daroma. Mirusiuosius mylėti reikia visus metus ir kartkartėmis aplankyti. Kad ir per mūsų kalendorines šventes, nes kiekvienoje jų vėlė užima savo vietą.

Viską reikia daryti neskubant, nenuklojant kapo žvakėmis. Aš suprantu prekybininkų interesus. Tačiau nereikia galvoti, kad kuo daugiau ir gražesnių žvakių bus ant kapo, tuo labiau jį papuoši ir labiau mylėsi mirusįjį. Priešingai. Žmogus į kapines turi atsinešti šventintą žvakutę ir nuo jos uždegti kitas žvakes. Tik tada liepsnelė tampa tarpininke tarp gyvųjų ir mirusiųjų. Tik tada tikrai ramiai mintyse pasikalbėsi su vėle, atsiprašysi, paklausi ar paprašysi duoti kokį ženklą. Tai yra bendravimas, kuris gali vykti ne tik per tam tikrą, bet ir savą maldą. Tik tokiu atveju išeinama iš kapų tarsi naujai atgimus, pabuvus tarp labai artimų ir gerų žmonių.

Todėl per Vėlines reikia daugiau ramybės. Nebūtina skubėti per vieną dieną aplėkti visos Lietuvos. Skirkite tam kelias dienas. Ir būtinai pasiimkite vaikus, kad jie žinotų savo giminės istoriją.

- Jei Vėlinės skirtos ne liūdėti, ar neturėtų jos sulaukti daugiau televizijų dėmesio?

- Tą dieną televizijų Vėlinėmis užgriozdinti nereikėtų, bet joms skirtų laidų tikrai reikia. Juk yra žmonių grupė, kuri negali ne tik niekur išvažiuoti, bet net ir iš namų išeiti. Jiems televizorius tarsi vienintelis švyturėlis. Galima parengti laidų, kurias stebėdamas žmogus galėtų ramiai pabūti, prisiminti. Kad ir lietuviškos liaudiškos giesmės, kurios yra nepaprastai gražios. Žmogus pats atsirinktų, kas jam artima. Tai, kas jam keltų ne liūdesį, o prisiminimus. Pabūtų tos nuotaikos, nes žino, kas jo laukia. Ir kad tai nebūtų laukimas kažko baisaus.

- Ar nekyla grėsmė, kad anksčiau ar vėliau Vėlines nukonkuruos jaunimo pamėgtas ir vis labiau populiarėjantis Helovinas?

- Čia visai kitas dalykas. Jaunimui yra pasidarę labai liūdna. Visi tik gieda ir dainuoja, o jam juk pašėlti reikia. O čia staiga atsirado iš kitur atėjusi šventė. Uždrausti jos negalima ir net nereikia to daryti. Šventė niekada nebūna gyva, jei ji neturi pamato. O Helovinas jo neturi, nes viskas vyksta kavinėse ir klubuose. Jei jaunimui patinka užsidėti kaukes ir kvailioti, tegul. Tuo labiau kad jis žino, jog yra piktosios dvasios, ir varo jas iš miesto. Aišku, apmaudu, kad pasiduodame verslui, kuriam rūpi tik viena - pirkite, pirkite, pirkite. Na, perka, prisigeria, va tau ir Helovinas. Ir antrą dieną nepasiruošę eina į Vėlines. Čia jauno žmogaus šėlsmas. Suaugę žmonės tokių žaidimų nežaidžia. Nors daug kas ir piktinasi, bet juk reikia jaunimui išsišėlti. Nieko baisaus, jis užaugs. Prisiminkime, kokie mes buvome jaunystėje. Ką, nešėlome? Pasitikrinome save, pasirinkome, kas mums reikalinga, ir tuo dabar esame.

Parengta pagal priedą „TV publika“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

cha

2017-11-01   20:15

IP: 78.58.78.7

prie ko čia drausti, prie ko čia kolonija??? gal pasigydykit

krikscionis

2017-11-01   13:01

IP: 77.182.59.193

reikia uzdrauti visokias Helovinas ,amerikonai suugalvojo ameriknai tegul ir vencia ju nereikia ir smerkti ,o mums normaliems ir protingiems katalikams tai nepriimtina.

Vynas

2017-11-01   12:36

IP: 78.57.208.240

Helovynas spalio 31-ją, o Vėlinės lapkričio 2-ją, taigi laiko švesti abi yra.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kultūra

"Mano Klaipėda yra tokia, kokia ji yra mano fotografijose. Tai rytinė arba...

Kad nufotografuotų senamiestį, Robertas Gabrys jame apsigyveno nuotrauka, foto

Šiandien šviesaus atminimo Ivonos Žiemytės, ilgametės "Vakarų ekspreso" žurnalistės, gimtadienis. Jį paminėti...

Ivonos gimtadienis nuotrauka, foto

Tokios situacijos, kai menininkui rengiamasi teikti Nacionalinę kultūros ir meno premiją, bet...

Darius Meškauskas: nemokame elgtis su laisve nuotrauka, foto

Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos galerijoje atidarytoje fotomenininko Roberto Gabrio kūrybos...

Paroda – kaip švelnus uostamiesčio mergaitės bučinys nuotrauka, foto

A. Rusteika: Jie vėl ateina mūsų išgelbėti nuotrauka, foto

Nuomonės, Ateina gelbėtojai ir vėl išnyksta, atėjo konservatoriai visiems laikams – išgelbėjo nuo...

Prasidėjo deklaracijų pildymo įkarštis nuotrauka, foto

Ūkis, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) nuo kovo 20 d. gyventojai jau gali deklaruoti...

Tirs Alinos Velykienės elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos miesto...

Suformuota koalicija, bet vartai kitiems neužtrenkti nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas trečiadienį pasirašė bendradarbiavimo sustartį su Klaipėdos konservatorių lyderiu...

Nuomonės, Paskelbta prieš 16 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 56 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...