2019 m. gegužės 22 d. 10:28 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Filmai

Filmai

Emilija Riviere: "Noriu išbandyti kino ribas"

Emilija Riviere: "Noriu išbandyti kino ribas" nuotrauka, foto

IDĖJOS. Klaipėdietės režisierės Emilijos Riviere galvoje nuolat gimsta filmų idėjos. Šiuo metu jaunoji kūrėja mąsto apie ypač įdomų projektą - sapnų moduliavimą, kuris vėliau nugultų pilnametražiame filme. Ji nori atlikti eksperimentą, kurio metu kvapais, garsais ar prisilietimais būtų keičiama sapno eiga.

© Asmeninio albumo nuotr.

Rugsėjo 26-30 dienomis Klaipėdoje vyks atrasis Europos kino festivalis "Go Debut". Tarptautinėje kino šventėje savo pirmuosius trumpametražius filmus pristatys debiutuojantys kino kūrėjai iš visos Europos. Beveik visą savaitę Klaipėdoje ir Nidoje taip pat vyks kūrybinės dirbtuvės, kino profesionalų susitikimai, įdomūs pokalbiai ir diskusijos, kuriose dalyvaus svečiai iš Europos ir JAV.

Savo debiutinį darbą festivalyje pristatys ir klaipėdietė kino kūrėja Emilija Riviere. Filmas "Mobijus" jau buvo rodomas kino festivaliuose visame pasaulyje (Prancūzijoje, JAV, Čilėje, Brazilijoje ir kt.), o Europos nepriklausomo kino festivalyje Paryžiuje pavasarį jis laimėjo prizą už geriausią kinematografiją.

"Mobijus" pasakos apie merginą, kuri, kaip teigia režisierė, savo kūne pradeda jausti keistus simptomus, kurie jai padeda išsiaiškinti visatos formą.

"Ji po truputį išsiaiškina, jog jos kūnas - vienintelis visatos topologijos įrodymas. Mobijus yra visatos topologijos, apie kurią kalba filmas, tik žemesnės dimensijos, metafora," - moksliškai bandė paaiškinti mergina.

Filmą jau rodei įvairiuose kino festivaliuose visame pasaulyje. Kam gi dar jį rodyti mažytėje Klaipėdoje dar tik antrus metus rengiamo festivalio metu?

Tai - lietuviško filmo premjera, norėjau, kad ji vyktų gimtajame mieste.

Festivalis "Go Debut" yra skirtas jauniems kino kūrėjams, debiutantams. Sakyk, ar sudėtinga prasimušti jauniems kino talentams Lietuvoje ir užsienyje?

Manau, Lietuvoje prasimušti šiek tiek lengviau dėl mažesnės konkurencijos. Lengviau rasti rėmėjų ar žmonių, tiesiog norinčių padėti, padirbėti aikštelėje. Prasimušti tarptautiniu lygiu itin sudėtinga. Taigi dažnai režisierių vaikai nuo mažų dienų dalyvauja kino aikštelėse vykstančiuose procesuose ir taip užsitikrina sau darbo vietas. Vien talento tikrai neužtenka.

Kokius sunkumus, iššūkius tenka patirti? Pasidalink savo patirtimi.

Kuriant filmą turbūt sunkiausia atsirinkti tinkamą komandą, žmones, su kuriais tikrai lengva ir smagu dirbti, kurių vizija atitinka tavąją. Tai tenka daryti bandymų ir klaidų metodu, o toks procesas užtrunka.

Taip pat svarbu suvokti ir niekada nepamiršti, jog kūrybiniame procese filmas yra svarbiausias jo kūrėjui. Niekam kitam jis labiau nerūpės. Taigi nereikia tikėtis, kad 5 valandą ryto kūrybinės komandos nariai kibs į darbus žvilgančiomis akimis ar kupini energijos.

Kaip tapti sėkmingu kino kūrėju? Kokių savybių turi turėti jaunas režisierius, kad prasimuštų šioje srityje?

Manau, kad reikia turėti originalių idėjų, turėti ką pasakyti. Kai aplink tiek daug balto triukšmo ir beveidžių kūrėjų, išsiskirti, jei sukursi tai, ko dar nebuvo sukurta. Be to, manau, reikėtų mokėti suvaldyti komandą, pastebėti stipriausias žmonių savybes ir mokėti jas pritaikyti kūrybiniame procese.

Žinoma, kino kūryba yra neatsiejama nuo finansų. Geros kino juostos nesusuksi už ačiū, tiesa?

Taip. Ši tema turbūt skaudžiausia kiekvienam jaunam (ar nebūtinai) kino kūrėjui. Finansavimą gauti be galo sunku.

Kita vertus, Jonui Mekui užteko buitinės kameros...

Jono Meko technika ir stilius - visai kitoks. O man svarbus kadro grožis, apgalvota kinematografija, rakursas.

Kaip sekasi darbuotis ties egzotiškų kvepalų reklama "Savannah", su kuria pretendavai į "Švyturio" Klaipėdos ateities" stipendiją?

Sekasi puikiai, tik kol kas vis dar ieškome finansavimo.

Kaip manai, kodėl reikalingi tokie festivaliai kaip "Go Debut"? Ar Lietuvoje bei užsienyje pažįsti daug neatrastų ar deramai neįvertintų talentų?

Taip, tai puiki iniciatyva duoti postūmį ir pripažinimą jauniems kino kūrėjams. Pažįstu nemažai talentingų ar potencialo turinčių žmonių. Tačiau labai liūdna, jog dėl finansavimo stokos talentams sunku atsiskleisti.

Esi minėjusi, kad Klaipėda yra tobulas miestas kino scenarijams kurti. Sakyk, kai grįžti į savo gimtąjį miestą, kokios istorijos kyla galvoje?

Manau, kad scenarijus ne visada priklauso nuo miesto. Įkvėpimas kyla įvairiomis aplinkybės: keliaujant, patiriant ką nors naujo. Na, o grįžus namo tereikia viską užrašyti. Klaipėda man patinka tuo, jog čia be galo ramu. O kai tiek daug istorijų ir jų nuotrupų laikai mintyse, čia jų niekas neišblaško. Taigi tokioje ramybėje mintis lengviau "suklijuoti" į visumą.

Turbūt galvoje knibžda idėjos kurti pilnametražį filmą. Gal galėtum pasidalinti ateities planais?

Taip, šiuo metu pilnametražis filmas vis dar scenarijaus rašymo etape. Ateityje norėčiau pabandyti kurti ir virtualios realybės kiną, režisuoti videožaidimus. Apskritai noriu išbandyti kino ribas.

Šiuo metu vystau projektą / interaktyvią patirtį - sapnų moduliavimą. Mano tikslas - stebint miegančio dalyvio akių judesius, tam tikru momentu paleisti garsus, paskleisti kvapus ar veikti sapnuojantį žmogų prisilietimais ir taip keisti sapno eigą. Dar neaišku, kada pavyks realizuoti idėją, nes kyla daug etinių klausimų. Pasirodo, nedaugelis norėtų apnuoginti savo pasąmonę, be to, sunku nustatyti ribas, kada ir kur žmogus norėtų ar turėtų keisti sapno eigą. Taip pat projektas techniškai sudėtingas, nes sapną reikėtų vizualizuoti ir kol kas aiškiai to padaryti nepavyktų.

Apie "Go Debut"

Šiemet festivaliui "Go Debut" buvo pateikta per 700 filmų iš 47 Europos šalių. Festivalio dalyviai ir žiūrovai galės pamatyti 58 filmus, kurie bus pristatomi septyniose konkursinėse, iš kurių viena skirta Lietuvos kūrėjams, ir nekonkursinėse programose. Pagrindinis festivalio prizas - auksinė "Anikės" statulėlė.
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą programą "Dokumentinė Klaipėda" pristatys festivalio partneriai AMMI. Ekrane bus galima pamatyti kino darbus, sukurtus prieš festivalį vyksiančiose kūrybinėse dirbtuvėse.
Minint legendinio švedų kino kūrėjo Ingmaro Bergmano šimtąsias gimimo metines, žiūrovai turės progą pamatyti dokumentinį filmą "Įsibrovus pas Bergmaną". Festivalis vyks Klaipėdos "Kultūros fabrike", alaus darykloje "Švyturys Brewery" ir Nidos erdvėse.
Vienas iš svarbiausių festivalio renginių - prancūzų kino programa bei debiutinio režisieriaus-animatoriaus seminaras, skirtas animacijos kūrimo ypatumams.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Filmai

Žinomo rusų režisieriaus Kirilo Serebrenikovo romantine istorija „Vasara“ uostamiestyje prasidėjo „Kino pavasaris“....

Klaipėdoje prasidėjo didžiausia kino šventė šalyje nuotrauka, foto

„Man labai pasisekė. Esu palaimintas“, – sako aktorius Arnas Fedaravičius. 27-erių lietuvis...

Bėgo iš pamokų į kiną, o dabar vaidina BBC seriale nuotrauka, foto

Uostamiečio gyventojams dėl savo išskirtinių renginių gerai pazistama kūrybinė erdvė „Kultūros fabrikas“...

Klaipėdiečiai pamėgo jaukius kino pasimatymus nuotrauka, foto

Gruodžio 3–5 d. Lietuvos kino centras trečiąjį kartą šiais metais kviečia nemokamai...

Klaipėdoje nemokamai pristatys lietuviškus filmus nuotrauka, foto

Olimpinė čempionė plaukikė R. Meilutytė baigia savo karjerą nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos plaukimo federacija (LPF) trečiadienį patvirtino – Rūta Meilutytė apsisprendė – baigia...

KNNP vasaros buveinė pradeda veiklą Smiltynėje nuotrauka, foto

Neringa, Gegužės 25 d. (šeštadienį) kartu pasitikime vasarą žaliojoje Klaipėdos miesto oazėje Smiltynėje,...

Triskart iš eilės pavogė po smūginį gręžtuvą nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-17, 2019-05-18 ir 2019-05-21 iš parduotuvės...

Planuoja tvarkyti Macikų lagerio kompleksą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vyriausybė per pasitarimą trečiadienį aptars buvusio nacių ir vėliau sovietų naudoto...

Neringa, Paskelbta prieš 33 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...