2020 m. gegužės 28 d. 07:25 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Filmai

Filmai

Aktorė R. Arbačiauskaitė: mokykla ruošia egzaminams, ne gyvenimui

Aktorė R. Arbačiauskaitė: mokykla ruošia egzaminams, ne gyvenimui nuotrauka, foto

Kadras iš filmo "Sistema"

© Organizatorių nuotr.

Reklama

„Švietimo sistema yra tarsi nuolatinės lenktynės: dėl mokinių krepšelių, mokinių-šimtukininkų, reitingų, dėl siekio atitikti ir viršyti reikalavimus. Susidaro įspūdis, kad mokykla – tai fabrikas“, – sako aktorė Regina Arbačiauskaitė.

Ji naujame lietuviškame filme „Sistema“ sukūrė griežtą, „sistemos“ veidą atspindintį personažą, o kūrybai peno davė pačios aktorės neapykanta sisteminiam muštrui.

Mokykloje – muštras

„Biurokratija, perdėti reikalavimai pedagogams ir vaikams yra nesąmonė. Tai švietimo sistemoje reikia rauti iš šaknų. Mane pačią filme vedė neapykanta: vaidinau tai, ko aš realiai gyvenime nepernešu – tai muštras. Tokiam muštrui priešinasi ir jaunas žmogus, kuris, tikiu, filme atpažins tą blogąją švietimo sistemos pusę, prieš kurią jis maištauja“, – filmą su švietimo sistemos nūdiena sugretina aktorė.

Ji prisipažįsta susižavėjusi filmo kūrybine grupe – jaunais klaipėdiečiais, kurie dega aistra išjudinti nusistovėjusį vandenį, dega nepasitenkinimu ugdymo tradicija, kurios esmė – moksleivius paruošti egzaminams, o ne gyvenimui.

R. Arbačiauskaitės vaidmuo – geležinis sistemos veidas

R. Arbačiauskaitė puikiai pažįstama iš vaidmenų filmuose „Velnio nuotaka“, „Riešutų duona“, „Dievų miškas“, filmavosi seriale „Giminės“, sukūrė daugybę vaidmenų teatre.

Ji filme „Sistema“ įkūnijo pavaduotoją Stefaniją Šarkutę – tipišką švietimo sistemos veidą, geležiniu kumščiu palaikančią tvarką ir ritmą mokykloje.

Vaidmuo griežtas ir trikdantis, kaip pati aktorė pabrėžia – vienodos spalvos, tačiau per šiuos bruožus puikiai įkūnijantis „sistemos“ sąvoką.

„Pats žodis sistema – lyg keiksmažodis, ir tik dabar, per atstumą žvelgdama į praeitį, suprantu tam tikrus dalykus. Mokykloje buvau labai aktyvi, pilna energijos, lankiau įvairius būrelius, lyg ir galėjau atsiskleisti. Bet kaip aš dabar suprantu, ta sistema siekė suvaldyti žmones arba nukreipti tam tikra reikalinga linkme“.

Pasak aktorės, vaikai, ypač šiuolaikiniai, išsyk pajaučia, kai juos norima kontroliuoti, todėl ir filme atsiranda maišto: „Juk jaunas žmogus visada priešinasi įspraudimui į rėmus“.

Anot aktorės, ne tik moksleiviai yra supančioti akademinių rėmų. Ji įsitikinusi, kad ir patys pedagogai taip jaučiasi, o „sistemai“ prijaučiantis kolektyvas žlugdo bet kokias iniciatyvas. „Pagrindinis vaikų kontaktas yra su mokytojais, todėl šie turi būti ypatingi.“

Reklama

Filme kiekvienas atpažins save

Aktorė R. Arbačiauskaitė svarsto, kad žmonės negali egzistuoti be sistemos, svarbu tik, kad ji nebūtų žalinga: „Mes kaip tos bitės ar skruzdėlės – be sistemos negalime gyventi, bet svarbu, kad ta sistema būtų nukreipta ne muštruoti, valdyti, o kūrybiškai auginti. Jei žmogus yra talentingas, svarbu jo nesprausti į rėmus, kitaip tai yra žmogaus laužymas. Man atrodo, apie visa tai ir yra šis naujas lietuviškas filmas“.

Aktorė džiaugiasi, kad filmas „Sistema“ pasirodo itin tinkamu metu: „Filmas pasirodo tuomet, kai mes aktyviai diskutuojame, koks turi būti švietimas. Filmo žanras išryškins švietimo sistemos piktžaizdes. Negali likti tam abejingas“.

Ir nors, anot aktorės, filmas nenuplaus visų švietimo sistemos problemų, bet, jos giliu įsitikinimu, kad laikas turi viską sustatyti į vietas. „Tam reikia jaunų, naujų žmonių švietimo sistemoje ir išsilaisvinimo“, – pokyčius ateityje regi R. Arbačiauskaitė.

Sarkastiška komedija „Sistema“ filmuota Drevernos (Klaipėdos r.) mokykloje. Visa kūrybinė grupė ir aktoriai – klaipėdiečiai.

Filmas „Sistema“ pasirinktuose kino teatruose pasirodys šių metų balandžio 3 d.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Filmai

Statistika rodo, kad Lietuvoje per metus moksleiviai vidutiniškai praleidžia 28 milijonus pamokų....

Naujame filme klouną mokyklos direktorių suvaidinęs E. Brazys: „Mūsų vaikai nenori eiti į tokią mokyklą“ nuotrauka, foto

Artėjant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai kovo 10-ąją KU kviečia švęsti laisvę. Nuo...

KU bendruomenę ir miestiečius kviečia į filmo „Vanago portretas“ peržiūrą nuotrauka, foto

„Švietimo sistema yra tarsi nuolatinės lenktynės: dėl mokinių krepšelių, mokinių-šimtukininkų, reitingų, dėl...

Aktorė R. Arbačiauskaitė: mokykla ruošia egzaminams, ne gyvenimui nuotrauka, foto

Didžiausias LGBT+ filmų festivalis Europoje „BFI Flare“ netrukus surengs filmo „Advokatas“ pasaulinę...

Eimutis Kvoščiauskas pristatys filmą „Advokatas“ prestižiniame Britų kino instituto festivalyje: „svajonės tampa realybe!“ nuotrauka, foto

D.Adomaitis nustebęs: apie esminį „Ryto“ sprendimą sužinojo iš žiniasklaidos nuotrauka, foto

Sportas, Vilniaus „Ryto“ sprendimas po 18 metų pertraukos palikti Eurolygos šeimą bei prisijungti...

Buriuotojai pradeda sezoną ant vandens nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos buriuotojai sezoną ant vandens atidarys jau pačią pirmąją dieną, kai bus...

Kuo sudėtingesnis šiukšlinės dizainas, tuo sunkiau jai atlikti savo paskirtį nuotrauka, foto

Klaipėda, Žurnalistė Rasa Pangoninenė socialiniuose tinkluose pasidalino šiomis nuotraukomis ir tokiu prierašu:

Sportininkų namuose - Ramūno Navardausko dviratis nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sportininkų namai pasipildė nauju eksponatu - dviračių sporto entuziastas Nikita Lapin...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...