2017 m. lapkričio 24 d. 02:08 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kultūra  >  Baltų mitai

Baltų mitai

„Skrajojantys ežerai” artės prie Algirdo Juliaus Greimo galvojimų ir laimės

„Skrajojantys ežerai” artės prie Algirdo Juliaus Greimo galvojimų ir laimės nuotrauka, foto

Semiotikas Algirdas Julius Greimas (1917–1992)

„Žmogus juk augi tarp savųjų, daliniesi jų laime ir rūpesčiais. Ateina brendimo metai, ore skraido visokiausios idėjos: vienos atrodo savos, kitos – svetimos. Keliauji, skaitai, klausai, išgyveni kasdienybę ir netikėtumus. Kartkartėmis atsigręži, pasižiūri nueitą kelią, klausdamas: kas aš pats sau? Kas aš Lietuvai, kas man Lietuva? Ar galima drauge būti ir lietuviu, ir žmogumi, sirgti ir Lietuva, ir žmonija? Gyvenimo kelias, kai jį bandai peržvelgti, ir atrodo kaip bandymas suderinti ištikimybę su nuolat kintančiais pasaulio vaizdais.“ (Algirdas Julius Greimas)

Spalio 1 d., sekmadienį, 9 val. per Balticum TV ypatingas susitikimas – su filosofu prof. habil. dr. Arūnu Sverdiolu, kuris šiuo metu vadovauja VU A. J. Greimo semiotikos ir literatūros teorijos centrui, artėsime prie iškiliausio lietuvių semiotiko Algirdo Juliaus Greimo galvojimų bei sužinosime, kokiai centro veiklos krypčiai šiuo metu skiriamas didžiausias dėmesys.

Filosofas Arūnas Sverdiolas

Po savaitės, spalio 8 d., mitologė dr. Daiva Vaitkevičienė atskleis, kaip mitologijoje aiškinama, kas yra žmogaus laimė: kuo rūpinasi deivė Laima ir kaip dauginti laimę, yra viena Laima ar trys laimos, ką reiškia išsireiškimas „laimė kaip... kepurė“ ir kokie su tuo susiję ritualiniai veiksmai, taip pat – apie simbolius Žirgeliai ir Roželė.

Mitologė Daiva Vaitkevičienė

„Mitologiniai kontekstai tiktai patvirtina šią bendrą žodžio „lemti“ prasmę: ar tai būtų Laima savo trobelėje, ar trys laimos palangėje, nei vienu, nei kitu atveju jos nieko „nelemia“ ir žmogaus likimo nenustato, jos tik garsiai praneša, koks naujagimių likimas laukia. Ši Laimos – ar laimų kaip pranešėjų rolė įmanoma tik tada, jei jinai – arba jos – „žino“ likimą. Žinojimas – o anaiptol ne sprendimas – yra tad pagrindinis Laimą kaip dievybę apibūdinantis bruožas.“ (Algirdas Julius Greimas)

Piešia Monika Furmanavičiūtė

Dar pamatysime padavimą „Luokės kalnas“, kurį smėlyje nupiešė dailininkė Monika Furmanavičiūtė, o skambant kompozitoriaus Kristijono Lučinsko muzikai perskaitė aktorius Sigutis Jačėnas.

Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontažo inžinierius Algis Galatiltis. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai dienraštis „Vakarų ekspresas“, interneto portalas Alkas.lt

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Baltų mitai

Lapkričio 24-ąją gimtadienį švenčia nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Bronislavas Vyšniauskas: "Siekti dar yra ko - norisi ir olimpinio aukso" nuotrauka, foto

Žmonės, "Aš visada siekiu maksimumo. Jei jau imuosi kokios veiklos, viską darau iš...

Kembridže studijuojantis Gilbertas Umbražūnas spėjo pasiilgti Klaipėdos nuotrauka, foto

Žmonės, "Metų klaipėdiečio" rinkimuose į Jaunojo talento nominaciją pretenduojantį Gilbertą Umbražūną galima vadinti...

Sinoptikė: kol kas orai bus kaip sūpuoklės nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Atlantas per vasarą prikaupė daug šilumos ir dabar pamažu atiduoda mums, ...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 8 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...