Užmojis – įsibrauti į bankus be laužtuvo

Užmojis – įsibrauti į bankus be laužtuvo

Klaipėdoje atversta byla dėl siekio apgaule užvaldyti ir pasisavinti didelės vertės bankų turtą. Kaip aferos sumanytojai prieš teismą stojo kaunietis Artūras Venslauskas ir vilnietis Nerijus Antanavičius.

Buvęs Kraujo donorystės centro direktorius, tris kartus teistas 50-metis A.Venslauskas ir 34 metų N.Antanavičius, dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Mios sutuoktinis, su bendrininkais Simonu Paulausku ir Dariumi Petručiu kaltinami siekę apgauti Lietuvoje veikiančius Švedijos bankus ir pasisavinti jų turtą.

Kauno apygardos teismas A.Venslauską neseniai už kitus nusikaltimus nuteisė kalėti penkerius metus. Apskundęs nuosprendį nuteistasis tebelaikomas Šiaulių tardymo izoliatoriuje – taupant valstybės lėšas į teismą Klaipėdoje jis nevežiojamas.

Teisiamieji kaltinami tuo, kad neteisėtai įgijo, laikė ir perdavė svetimus elektroninių mokėjimo priemonių duomenis, kurių pakanka finansinėms operacijoms atlikti, neteisėtai juos naudojo, netgi užvaldė šiek tiek pinigų, bet buvo sustabdyti.

Viską buvo suplanavę

A.Venslauskas ir N.Antanavičius, 2016 metų pabaigoje parengę nusikalstamos veiklos planą, siekė įgyti kelias Lietuvoje veikiančias įmones, paskirti naujus direktorius, gauti elektroninius banko kortelių skaitytuvus, sudaryti apgaulingas sutartis.

Jų bendrininkai D.Petrutis ir S.Paulauskas sutiko vykdyti nurodymus – suvedinėti į elektroninius kortelių skaitytuvus mokėjimo kortelių duomenis, išgryninti pinigus.

Aferistai siekė, kad nuo mokėjimo kortelių sąskaitų pagal neteisėtai įgytus elektroninių mokėjimo priemonių duomenis nurašytos svetimos lėšos tarsi legaliai atsidurtų jų kišenėje.

Įgijo kortelių skaitytuvus

Pernai kovą N.Antanavičius Šiauliuose surado pagal skelbimą parduodamą įmonę „Geldara“, įsigijo visas jos akcijas, perėmė buhalterijos dokumentus, elektroninį banko kortelių skaitytuvą, mikliai įregistravo ir naująjį direktorių D.Petrutį.

Palangoje, S.Paulausko namuose, N.Antanavičius perimtą banko kortelių skaitytuvą prijungė prie interneto prieigos ir suvedė 25 užsienio piliečiams išduotų DNB banko mokėjimo kortelių bei vienos Lietuvoje išduotos „Swedbank“ kortelės duomenis.

„Atliekant šias operacijas neteisėtai įgytus elektroninių mokėjimo priemonių duomenis N.Antanavičiui ir jo parankiniams telefonu padiktavo A.Venslauskas“, – sakė prokuroras Saulius Galminas.

Manipuliuodami skaitytuvu ir užsienio piliečių mokėjimo kortelių duomenimis bendrininkai tikėjosi iš tuomečio DNB banko pagrobti 195 562 eurus.

Kurpė įvairias klastotes

Pajutęs apgaulę bankas vykdytinais pripažino tik 13 su svetimomis mokėjimo kortelėmis susietų nurodymų – 51 tūkst. 750 eurų sumą.

Pervestus į „Geldaros“ sąskaitas pinigus N.Antanavičius nurodė paimti ir atiduoti jam.

Užsukęs į Klaipėdos prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ esantį DNB banko skyrių D.Petrutis išgrynino tik 8230 eurų.

Kitų pinigų pasiglemžti nepavyko – bankininkams kilo pagrįstų abejonių dėl finansinių operacijų teisėtumo, todėl „Geldaros“ sąskaitos buvo užblokuotos.

Siekdami pagrįsti mokėjimus sukčiai DNB bankui pateikė fiktyvių sandorių dokumentus. Vadeivų nurodymu bendrininkai iš piršto laužtas prekių sąskaitas faktūras ir sutartis sukurpė anglų kalba ir perdavė bankui elektroniniu paštu.

Pirko dar vieną įmonę

S.Paulauskas klastotes pasirašinėjo kaip prekių užsakovas, o D.Petrutis – kaip „Geldaros“ direktorius. Sukčiai įkliuvo, kai sunerimę bankininkai kreipėsi į teisėsaugą.

Maždaug tuo pat metu aferistai kėsinosi ir į „Swedbank“ pinigus. Buvo sutarta, kad N.Antanavičius, tarpininkaujant teisininkui Sigitui Živoltui, įsigis dar vieną Šiauliuose parduodamą įmonę „Laikonta“, perims elektroninį banko kortelių skaitytuvą.

Kaunietis – niekuo dėtas?

Pasikvietęs bendrininkus į Vilniuje nuomojamą butą N.Antanavičius jiems pranešė, kad įgytos „Laikontos“ akcijos bus perrašytos tariamo direktoriaus S.Paulausko vardu.

Vilniuje S.Paulauskas ir N.Antanavičius susitiko su A.Venslausko esą nurodytu, bet nenustatytu asmeniu, kuris perdavė neteisėtai įgytus svetimų banko kortelių duomenis. Vėl prisijungę prie interneto ir naudodami kortelių skaitytuvą bendrininkai mėgino iš „Swedbank“ išpumpuoti dar 37 960 eurų.

Penkis nurodymus dėl 4900 eurų išmokėjimo bankininkai pripažino vykdytinais, tačiau pinigai į įtartiną sąskaitą nenuplaukė.

Teismo salėje N.Antanavičius jam pateiktus kaltinimus pripažino iš dalies, o bendrininkai D.Petrutis ir S.Paulauskas – visiškai.

Televizijos konferencijos būdu teismo procesą iš kalinimo įstaigos stebintis A.Venclauskas teigė, kad nesupranta prokurorų kaltinimų: „Neprisimenu, kad būčiau kam nors perdavęs svetimų mokėjimo kortelių duomenis.“

Tardymo izoliatoriaus vartai neatsivėrė

A.Venslauskas prieš Kalėdas tikėjosi ištrūkti į laisvę – Klaipėdos apylinkės teismas jam skirtą kardomąją priemonę suėmimą pakeitė į namų areštą ir asmens dokumentų poėmį.

Teisėjas Svajūnas Bliudsukis tokią nutartį grindė tuo, kad A.Venslauskas yra vedęs, turi du mažamečius vaikus, gerai apibūdinamas darbdavių – bendrovės „Veroturas“ savininkų.

„A.Venslauską ir toliau laikant įkalintą, kardomoji sankcija gali neatitikti Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos“, – baiminosi S.Bliudsukis.

Tačiau prokuroras S.Galminas kauniečiui palankią S.Bliudsukio nutartį apskundė. Teismų suolus trinantį A.Venslauską jis apibūdino kaip asmenį, kuriam bausmės – kaip nuo žąsies vanduo: „Jis ne kartą yra teistas už didelės vertės svetimo turto iššvaistymą, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, bet iš savo klaidų nesimoko.“

Klaipėdos apygardos teismas panaikino S.Bliudsukio nutartį. A.Venslauskas ir toliau laikomas už grotų. Pažymėta, jis į naujas finansines aferas pasitelkus svetimus mokėjimo kortelių duomenis ir skaitytuvus įsipainiojo po to, kai bausmė jam buvo atidėta.

Anksčiau kaunietis teistas už skandalingą aferą – kraujo plazmos išvežimo iš Lietuvos į Austriją organizavimą. Plazma ten neteisėtai parduota už 1,7 mln. litų.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder