Už melagingą pranešimą policijai – bauda

Už melagingą pranešimą policijai – bauda

Priėmus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, didžiausias dėmesys skiriamas reagavimui į smurtinius nusikaltimus, jų užkardymą ir tyrimą. Įsijungia ir visos socialinės institucijos, nevyriausybinės organizacijos, kad suteiktų pagalbą aukai. Tačiau už melagingą pranešimą gresia piniginė bauda.

Piktinosi pareigūnais

Į „Bangos“ redakciją kreipėsi Irena iš vienos rajono seniūnijos, kuri pranešusi policijai apie smurtaujantį vyrą namuose, buvo nubausta 14 eurų. „Kodėl taip atsitiko? Kokioje valstybėje aš gyvenu?“ – piktinosi moteris.

Moteris pasakojo, jog prieš 37 metus ištekėjusi už vyro, piktnaudžiaujančio alkoholiu. Pasak jos, metams bėgant, priklausomybė stiprėjo. „Galvojau apie skyrybas, bet kai 2009 m. užsiminiau vyrui apie tai ir užgyvento turto dalybas, jis manęs vos nenužudė. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Vyras atsiprašė, pažadėjo, kad taip nebesielgs, bet aš išsikrausčiau iš buto, nes man buvo baisu gyventi su alkoholiku“, – kalbėjo pašnekovė.

Irena su vyru neišsituokusi, tačiau kartu negyvena. Bute su tėvu įsikūrusi dukra ir anūkėlė. „Vasario 6 d. nuėjau aplankyti, bet mane pasitiko neblaivus vyras, piktai klausdamas, ko čia atsivilkau, nes čia man niekas nepriklauso. Jis pradėjo mane stumdyti, keikti. Iškviečiau policiją. Atvykę pareigūnai alkotesterį pakišo man, o ne vyrui. Jie pasakė, kad mėlynių ant mano kūno nėra, nesu sužeista, todėl vyro niekur neveš iš namų, atseit nesą tokio įstatymo. Vadinasi, kol nesumušė ar neužmušė, pagalbos nesulaukti? Stumdymas, iškoneveikimas bjauriais žodžiais – psichologinis smurtas, bet manęs niekas negina“, – piktinosi Irena.

Sprendimą galėjo apskųsti

Irenos teigimu, gegužės 18 d. policijos pareigūnai į namus pristatė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono PK nutarimą administracinio nusižengimo byloje. Jame rašoma, kad balandžio 4 d. Klaipėdos rajono PK Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Andrius Burba, nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamai Irenai, neviešame posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą ir nustatė, kad Irena nusižengė, nes melagingai pranešė apie smurtą artimoje aplinkoje. Taigi pareigūnas pritaikė Administracinio nusižengimų kodekso 489 str. 1 d. ir moterį nubaudė 14 eurų bauda.

„Manęs nieko neklausinėjo. Nubaudė, kad pasiskundžiau, – stebėjosi Irena. – Ar policija rea­guos tik tada, kai mane sužalos ar nužudys? Ar dėl psichologinio smurto negaliu šauktis policijos pagalbos, nes gresia pavojus?“

Birželio 8 d. ji gavo Klaipėdos rajono PK viršininkės Rasos Stasiulaitienės laišką, kad šį sprendimą gali apskųsti Klaipėdos rajono apylinkės teismui per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo priėmimo dienos.

R. Stasiulaitienė: „Šiemet rajono Policijos komisariate pradėti 87 tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje, o praėjusiais metais – 193.“

Liudytojai smurto nepatvirtino

Aiškinantis konfliktą ir pasiteiravus seniūnijos, kurioje gyvena Irena, darbuotojų, šie pasiūlė jos elgesį vertinti atsargiai.

R. Stasiulaitienės teigimu, tą kartą pagal šios gyventojos pranešimą atvykę pareigūnai apklausė įvykio liudytojus – vyrą, dukrą. Jie tvirtino smurto nebuvus. Dukra patikino, kad tėtis niekada nesmurtavęs prieš mamą.

Pareigūnė suskaičiavo, jog nuo 2015 m. į butą, kuriame gyvena Irenos vyras, dukra ir anūkėlė, ji kvietusi policiją apie 10 kartų, iš jų penkis – dėl smurto artimoje aplinkoje. „Į visus iškvietimus skubėjo skirtingi ekipažai ir visi kvalifikavo vienodai: pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje nepasitvirtino. Penktą kartą buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas. Bauda dėl melagingo pranešimo – nuo 14 iki 30 eurų. Pirmą kartą baudžiamai gyventojai taikytas administracinis nurodymas – baudą mažinti per pusę, tačiau ji nesumokėjo 7 eurų, todėl skirta pilna bauda“, – dėstė R. Stasiulaitienė. Ji pridūrė, kad Irenos atžvilgiu policija atlieka ikiteisminį tyrimą, bet kol nepasibaigęs, jo atskleisti negalėjo.

Pareigūnės teigimu, dažnai žmonės neatsakingai kviečia policiją – susiginčiję, susipykę dėl neištikimybės, norėdami pagąsdinti ir panašiai. „Ir būna įsitikinę, kad jų problema didžiausia. Antai skambino vyras į policiją, kad žmona atsisakė atiduoti degtinės butelį. Buvo iškviesti pareigūnai, kad nepilnametė duktė atsisakė kurti krosnį. O juk tuo metu kažkur galėjo būti nužudymas ar sunkus sveikatos sutrikdymas, o pareigūnai padėti negali“, – kalbėjo R. Stasiulaitienė.

Gaišina policininkus

Viršininkė akcentavo, jog, prieš 5 metus priėmus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, didžiausias dėmesys skiriamas reagavimui į smurtinius nusikaltimus, jų užkardymą ir tyrimą, siekiant padėti aukai.

Daugiausia iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruojama savaitgaliais. Dažniausiai policijos šaukiasi sodininkų bendrijų (ypač Dituvos) gyventojai. Antai pirmąjį gegužės savaitgalį – tikras smurto artimoje aplinkoje protrūkis: nuo penktadienio iki sekmadienio vakaro pradėti 9 ikiteisminiai tyrimai. Pagalbos šaukiasi ne tik socialinės rizikos šeimos. „Policijai žinomi „taškai“ – dėl kiekvieno kivirčo policiją kviečiančios šeimos, – teigė R. Stasiulaitienė. – Iškvietimas dėl smurto artimoje aplinkoje priskiriamas B kategorijai – pareigūnai privalo atvykti per 20 minučių, nesvarbu, kur įvykis yra. O jeigu tai melagingas pranešimas, o tuo metu realiai pagalbos šaukiasi auka? Gaištamas laikas, o viena kita minutė gali nulemti įvykio eigą. Taigi leiskime, kad specia­liosios tarnybos paslauga naudotųsi tie, kuriems to prireikia.“

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder