2020 m. gegužės 31 d. 14:17 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Teismas: darželio veiksmai neteisėti, bet sumos per didelės

2020-05-22, 15:12

Klaipėdos apygardos teismo inf.

Teismas: darželio veiksmai neteisėti, bet sumos per didelės nuotrauka, foto

© Klaipėdos apygardos teismo nuotr.

Reklama

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje byloje dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo priteisimo iš darželio auklėtinei ir jos mamai pakeitė pirmosios instancijos teismo sprendimą: sumažino mergaitei priteistą neturtinės žalos atlyginimą nuo 2500 Eur iki 500 Eur, jos mamai priteistą turtinės žalos atlyginimą sumažino nuo 1267,85 Eur iki 84,51 Eur, paliko mamai priteistą 500 Eur neturtinės žalos atlyginimą.

Ieškovės – mažametė mergaitė ir jos mama – kreipėsi į teismą dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo priteisimo iš darželio, kuriame susižalojo mergaitė. Ieškovės prašė priteisti 5000 Eur neturtinės žalos atlyginimą mergaitei, 1500 Eur neturtinės žalos ir 3048,40 Eur turtinės žalos atlyginimą jos mamai. Ieškovės teigė, kad darželio auklėtoja ir administracija netinkamai atliko savo pareigas, neužtikrino vaiko saugumo, nes ugdymo įstaigoje buvo naudojamos kėdės ir stalai, kurie neatitinka higienos normų reikalavimų. Nukentėjusi mažametė sėdėjo ant per aukštos kėdės, nukrito ir stipriai susižalojo nosį, dėl to teko daryti operaciją, susidarė randas.

Klaipėdos apylinkės teismas sprendimu ieškinį tenkino iš dalies ir priteisė iš darželio mergaitei 2 500,00 Eur neturtinės žalos atlyginimą, jos mamai – 1 267,85 Eur turtinės žalos ir 500 Eur dydžio neturtinės žalos atlyginimą, 675 Eur bylinėjimosi išlaidų, taip pat 865,15 Eur bylinėjimosi išlaidų priteisė darželiui iš mergaitės mamos.

Darželis su teismo sprendimu nesutiko ir apeliaciniu skundu prašė sprendimą panaikinti, o ieškinį atmesti. Apeliaciniame skunde nurodoma, kad apylinkės teismas nepagrįstai nurodė, jog įtakos mergaitės traumai turėjo vaiko nepriežiūra ar netinkama priežiūra; kad ikiteisminio tyrimo metu nebuvo nustatyta jokių neteisėtų darželio veiksmų; nėra paskirtų jokių drausminių ar kitokių nuobaudų nei darželiui, nei jos darbuotojams; priteistas neturtinės žalos atlyginimas yra per didelis, neatitinkantis sąžiningumo, protingumo ir teisingumo kriterijų.

Apygardos teismas, įvertinęs skundžiamo sprendimo turinį, šalių argumentus, pritarė apylinkės teismo nustatytoms aplinkybėms ir jų vertinimui, jog byloje surinkti įrodymai patvirtina, kad užsiėmimų metu darželio vaikų naudojami suoliukai neatitinka vaikų amžiaus ir ūgio, pateiktos suoliukų fotonuotraukos, jų aprašymas patvirtina, kad atsakovė pažeidė higienos normų reikalavimus. Teismo nutartyje pažymėta, kad „atsakovės kaltė yra vaikų nepriežiūra ar netinkama priežiūra, kuri turėjo įtakos ar nulėmė žalos padarymą. Mokykla ar kita institucija priežiūrą vykdo tol, kol vaikas yra ar turi būti jos žinioje. Mokykloje (darželyje) priežiūra turi būti užtikrinama užsiėmimų, renginių, pertraukų tarp jų metu, nepriklausomai nuo šių užsiėmimų, renginių laiko bei vietos. Tai gali būti mokyklos (darželio) teritorijoje ir už jos ribų, bet priežiūra turi būti organizuota ir tinkamai vykdoma ten, kur vyksta renginys ar užsiėmimas (pavyzdžiui, pamoka išvykus į gamtą, muziejų, kitą teritoriją; renginys ne darželio patalpose)“. Mergaitei atsiradusios žalos priežastis – nepritaikyto vaikui sėdėti suoliuko naudojimas darželio veikloje.

Sumažindama mergaitei priteistą neturtinės žalos atlyginimą, teisėjų kolegija nurodė, kad nepaisant to, kad buvo nustatyti neteisėti darželio veiksmai, „mergaitės patirti sužalojimai šiuo metu neriboja jos įprasto gyvenimo sąlygų ir nesukelia papildomų nepatogumų. Mergaitė dėl sužalojimo pasekmių kokių nors nepatogumų nejaučia, lanko tą patį darželį, yra linksma, bendraujanti. Byloje nėra duomenų, jog dėl patirtos traumos pasunkėjo vaiko ugdymas ir lavinimas“. Sumažinusi mergaitės mamai priteistą turtinės žalos atlyginimą teisėjų kolegija nurodė, kad dalis prašomos priteisti turtinės žalos sumos (negautos pajamos, nuomos mokestis, kelionės išlaidos, sugadintų rūbų kaina, dalis mergaitės apžiūros išlaidų) nėra pagrįsta įrodymais.

Bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija panaikino apylinkės teismo sprendimo dalį, kuria paskirstytos šalių turėtos išlaidos advokato pagalbai apmokėti apylinkės teisme, ir paliko kiekvienai šaliai jos turėtas išlaidas. Teisėjų kolegija konstatavo, kad, iš esmės pripažinus neteisėtais darželio veiksmus ir iš dalies tenkinus reikalavimą dėl neturtinės žalos, išlaidas advokato pagalbai apmokėti paskirsčius pagal patenkintų ir atmestų reikalavimų dalis (kai darželiui priteista daugiau bylinėjimosi išlaidų nei mergaitės mamai), ieškovė taptų atsakinga už atsakovės bylinėjimosi išlaidas dėl reikalavimo, kuris buvo patenkintas, o tai neatitiktų teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principų.

Apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo paskelbimo dienos, tačiau per 3 mėnesius gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Iš vergijos Ispanijoje išlaisvinti aštuoni lietuviai, suimti du juos išnaudoję tautiečiai nuotrauka, foto

Iš vergijos Ispanijoje išlaisvinti aštuoni lietuviai, vietos policija sulaikė du juos išnaudojus...

Penktadienį sutrikus technologiniams procesams kilo gaisro pavojus „Orion Global Pet“ gamykloje Klaipėdoje,...

Dėl gaisro pavojaus iš PET granulių gamyklos Klaipėdoje evakuojami darbuotojai nuotrauka, foto

Š. m. gegužės 12 d. Kretingos r. PK Reagavimo skyriaus vyriausieji patruliai...

Kretingos rajono patruliai pavogtus daiktus surado anksčiau, nei jų pasigedo savininkas nuotrauka, foto

Gegužės 21 d. rytą buvo gauta informacija iš Lietuvos kelių policijos ...

Greičio mėgėjui surašė 47 protokolus ir skyrė beveik 6 tūkst. eurų baudą nuotrauka, foto

Daugelio amžių dvasia nuotrauka, foto

SE, Dabar jau niekas nepapasakos, kaip viskas iš tiesų buvo. Tačiau šiek tiek...

Mūsų tautietis Čikagoje tiesia krepšinio tiltus tarp Lietuvos ir Amerikos (II) nuotrauka, foto

SE, Tęsiame interviu su Čikagoje gyvenančiu ir ten krepšinį mėgstančius lietuvius aktyviai vienijančiu...

Policijos pareigūnai atiduos pagarbą tarnybos metu žuvusiam kolegai nuotrauka, foto

Kriminalai, Tarnybos metu nušautas Telšių apskr. vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių r. policijos komisariato...

Per reidą nubausti 8 keturračių ir motociklų vairuotojai nuotrauka, foto

Kriminalai, Per bendrą Valstybinių miškų urėdijos miškininkų, policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir...

SE, Paskelbta prieš 16 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...