2019 m. sausio 21 d. 15:49 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Sužibo viltis nebekalėti iki gyvos galvos?

(4)

2018-05-23, 12:48

Gediminas Pilaitis, lrytas.lt

Sužibo viltis nebekalėti iki gyvos galvos? nuotrauka, foto

© R. Danisevičiaus nuotr.

Iki gyvos galvos įkalinto kauniečio Henriko Daktaro užmojus ištrūkti į laisvę stabdo teismai – atmestas ir dar vienas prašymas sušvelninti jam skirtą bausmę už sunkius nusikaltimus.

H.Daktaro advokatas Vytautas Sirvydis kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą (KAT) prašydamas palengvinti ginamojo teisinę padėtį – paskirti kitokios rūšies bausmę nei kalėjimas iki gyvos galvos.

Tai ne pirmas toks už sunkius nusikaltimus įkalinto H.Daktaro prašymas. Nuteistasis jam skirtą laisvės atėmimo bausmę iki gyvos galvos apskundė Europos žmogaus teisių teismui (EŽTT).

Laisvė – prezidentės dovana

Nors H.Daktaras įrodinėja, kad bausmė iki gyvos yra nehumaniška, nesuderinama su šalies Konstitucija ir europine teise, jo skundą prieš dvejus metus nagrinėjusi Aukščiausiojo teismo išplėstinė kolegija atmetė šiuos argumentus ir nepakeitė apkaltinamojo nuosprendžio.

Lietuvos teisė nenumato galimybės kalėti iki gyvos galvos nuteistiems asmenims švelninti bausmes, siekti lygtinio paleidimo, amnestija taip pat dar niekam netaikyta.

H.Daktaras buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

Bausmė H.Daktarui galėtų būti sušvelninta tik prezidentės Dalios Grybauskaitės aktu – malonės dekretu.

Negalima atimti vilties

Už grotų dienas leidžiančiam H.Daktarui viltį įžiebė Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), konstatavęs, jog Lietuvoje nuteistiesiems iki gyvos galvos taikomos teisinės nuostatos prieštarauja pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių konvencijai, draudžiančiai kankinti žmones.

Kitas nuteistas kalėti iki gyvos galvos ir apskundęs nuosprendį EŽTT Lukiškių kalinys Kęstutis Matiošaitis jau gali džiaugtis švystelėjusia galimybe kada nors ištrūkti į laisvę.

Neginčijęs K.Matiošaičiui skirtos bausmės už itin žiaurų kalinio nužudymą, Europos žmogaus teisių teismas fiksavo konvencinių teisės normų pažeidimą Lietuvoje – nuteistiesiems iki gyvos galvos esą neužtikrinama galimybė reikalauti bausmės sušvelninimo.

„Netgi labiausiai pasibjaurėtinus ir baisiausius nusikaltimus įvykdę žmonės nepraranda esminio žmogiškumo ir gebėjimo keistis. Nors jiems skirtos laisvės atėmimo bausmės yra ilgos ir pelnytos, jie išsaugo teisę tikėtis, jog vieną dieną išpirks savo kaltes.

Šios vilties iš jų negalima visiškai atimti“, – pažymėjo bylą „Matiošaitis ir septyni kiti prieš Lietuvą“ išnagrinėję EŽŽT teisėjai.

Nuteistieji – prieš Lietuvą

Tokius pat skundus dėl pažeistų teisių į švelnesnes bausmes EŽŽT buvo pareiškę dar 6 už sunkius nusikaltimus iki gyvos galvos nuteisti Lietuvos piliečiai: Vladas Beleckas, Juozas Maksimavičius, Rolandas Lenkaitis, Aidas Kazlauskas, Piotras Gervinas ir Edmundas Svotas.

Tarptautinė žmogaus teisių ir laisvių konvencija dar nebuvo įsigaliojusi tuo metu, kai K.Matiošaitis ir A.Kazlauskas buvo nuteisti mirties bausme, kurią teismai vėliau sušvelnino įkalinimu iki gyvos galvos. J.Maksimavičius nuo mirties bausmės atleistas prezidento malonės dekretu.

Europos žmogaus teisių teisme nagrinėtoje K.Matiošaičio byloje juristai įrodinėjo, jog laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė Lietuvoje nėra absoliuti – ją dar gali sušvelninti šalies prezidentė, nedraudžiama prašyti malonės nepagydomomis ligomis sergantiems kaliniams.

EŽŽT byloje „Matiošaitis ir kiti septyni prieš Lietuvą“ konstatuota, jog visi nuteistieji iki gyvos galvos turi aiškiai žinoti, kokiomis sąlygomis ir kada vėl galės kreiptis dėl jiems skirtų bausmių sušvelninimo.

Malonės prašymų nagrinėjimo procedūra taip pat turi būti aiški ir skaidri.

Gynėjo skundas atmestas

Advokatas V.Sirvydis prašė palengvinti H.Daktaro likimą remdamasis naujausiais EŽŽT sprendimais, bet KAT kolegija atmetė prašymą kaip nepagrįstą teigdama, kad nenurodyta jokių naujų aplinkybių, kurios nebūtų išnagrinėtos pirmosios ir apeliacinės instancijų teismuose.

KAT nutartyje taip pat pažymėta, jog EŽTT sprendimo dėl pažeidimo K.Matiošaičio ir kitų nuteistųjų negalima tiesiogiai taikyti H.Daktarui.

Juo labiau kad jo ir kitų iki gyvos galvos įkalintų asmenų pareiškimai EŽTT dėl bausmių sušvelninimo dar neišnagrinėti.

Seimas svarstys įstatymo pataisas

Klaipėdos apygardos teismas nesiėmė vertinti bausmės H.Daktarui pagrįstumo, kol vyriausybė nenuspręs, kokių veiksmų reikėtų imtis, kad būtų pašalintas EŽŽT nurodytas nacionalinės teisės pažeidimas dėl Lietuvoje neužtikrinamų iki gyvos galvos nuteistų asmenų teisių.

„Keičiant H.Daktarui paskirtą bausmę nebūtų aišku, kokiais kriterijais vadovaujamasi, – tokia situacija neatitiktų įstatymų įtvirtinto peržiūros instituto prasmės“, – akcentuojama KAT nutartyje.

H.Daktaras buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

H.Daktaro viltys kada nors įkvėpti laisvės oro neišblėso – su EŽŽT sprendimais susijusių Baudžiamojo kodekso pataisų svarstymas įtrauktas į Seimo birželio veiklos programą.

Lietuvoje bausmę iki gyvos galvos atlieka 112 nuteistųjų. Tarp jų 92 asmenys laikomi Lukiškių tardymo izoliatoriuje kalėjime, o 28 perkelti į Pravieniškių pataisos namus-atvirąją koloniją.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Juozui

2018-05-23   20:33

IP: 78.57.208.240

Jam du kulkosvaidžius duoti ir nusiųsti ten, kur 141 banditas sėdi.

2018-05-23   17:26

IP: 81.111.126.250

Kiek ilgai sita personaza reklamuosime

Juozas

2018-05-23   16:49

IP: 68.5.120.158

Daktarą reikia išleisti ir paimti STT konsultantu, daug valdininkų sėstų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Klaipėdoje apiplėšta mergina nuotrauka, foto

Sausio 19 d. apie 15 val. Klaipėdoje, tarp 1-osios ir 2-osios...

Klaipėdos apskrities policija praneša, kad šiąnakt uostamiestyje peiliu buvo sužalotas vyriškis. Jam...

Klaipėdoje sutuoktiniai santykius aiškinosi su peiliu nuotrauka, foto

Naktį į sekmadienį per eismo įvykį, automobiliui BMW atsitrenkus į medį, ...

BMW trenkėsi į medį, 19-metis keleivis - reanimacijoje nuotrauka, foto

Niujorke prasidėjusiame Joaquino Guzmano-El Chapo teisme netrūksta spalvingų detalių apie narkotikų...

El Chapo byloje pažerta baisybių ir įdomybių apie narkotikų barono gyvenimą nuotrauka, foto

Vetavo pataisas dėl lengvatos perkant tarnybinius butus nuotrauka, foto

Lietuva, Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo Seime priimtas pataisas, sukuriančias lengvatines sąlygas tarnybinių...

Klaipėdietis bagažinėje vežė 1000 pakelių cigarečių nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiestyje patikrinę automobilį ...

"Lietuva buvo, yra ir bus artima Sakartvelo draugė" nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos ir Sakartvelo dvišalius santykius, Sakartvelo bendradarbiavimą su Europos Sąjunga, europinių...

Inicijuoja tyrimą dėl premjero neskaidraus konsultavimo nuotrauka, foto

Lietuva, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija Seime inicijuoja tyrimą dėl galimai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...