2019 m. birželio 17 d. 01:35 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Sienų teršėjams valdžia žada košmarą

(43)

Pastarosiomis dienomis Klaipėdoje vėl dažnai diskutuojama apie piešinius ant sienų. Tik šįkart - nė žodžio apie meną bei saviraišką, o apie galbūt psichikos sutrikimų turinčius miesto priešus.

Praėjusios savaitės pabaigoje uostamiesčio policija per dieną sulaikė net tris sienų tepliotojus: du per pietus įkliuvo miesto centre, vienas vakare su įkalčiais pagautas prie Žvejų rūmų.

Pirmuosius sugavo Kriminalinės policijos pareigūnai, kurie tarnybinių uniformų nedėvi. Tokių priemonių nutarta imtis dėl to, kad anksčiau, pastebėję ateinančius policijos patrulius, pastatų terliotojai pabėgdavo.

Policijos pranešimai tarsi užtildė amžiną diskusiją - kas yra piešiniai ant sienų: menas tai ar nusikaltimas? Kategoriška teisėsaugininkų nuomone, tai mažų mažiausiai administracinis teisės pažeidimas ar net faktas, dėl kurio galima pradėti ikiteisminį tyrimą - baudžiamoji atsakomybė gresia tokiu atveju, jeigu pastato savininkas dėl piešinių patyrė didelių nuostolių - apgadintą sieną valė, perdažė ir pan.

Policijos atstovai primena, kad rašymas ant sienų gali būti traktuojamas kaip savivaldybės nustatytų Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas, tyčinis svetimo turto sunaikinimas ar sugadinimas, ar net chuliganizmas, už kurį gali tekti atsakyti ir "rašytojo" tėvams.

Gana aiškią ribą tarp meno ir kriminalo nubrėžia ir visuomenininkai - jeigu pieši ant savo nuosavybės, tai galbūt ir galima pavadinti meno kūriniu, tačiau jei nusitaikei į kaimyno namo sieną - prasilenki su įstatymu.

Bendras bruožas

Gegužės pabaigoje Klaipėdos savivaldybė paskelbė visuotinę nepakantumo akciją miesto pastatų ir daugiabučių namų fasadų bjaurotojams grafitais ir "tagais" - stilizuotais užrašais. Tikėtasi, kad jų sumažės, bet įvyko atvirkštinė reakcija - jų padaugėjo.

Tiek uostamiesčio policija, tiek piešiniams ant sienų nepakantūs klaipėdiečiai pagal bruožus atpažįsta tik vieną tepliotoją, kurio pėdsakus galima aptikti įvairiose miesto vietose, nuo centro iki miegamųjų rajonų, taip pat Smiltynėje.

Paslaptingojo vizitinė kortelė - užrašas "gin ov".

Pastarąją savaitę centrinėje dalyje pastebėta nauja jo "tagų" tirada ant valstybinių ir privačių įstaigų, organizacijų, gyvenamųjų namų sienų, apsauginių žaliuzių bei vartų, kliuvo stiklinėms autobusų stotelėms. Vyrauja chuligano (ar net būrio jų) parašai, tačiau yra ir kitokio pobūdžio užrašų, tarp jų - įžeidžiantis policiją.

"Paskelbus nepakantumo akciją "tageriams", gyventojai ir namų administratoriai tik praneša apie naujas tepliones, tačiau pareiškimų nerašo", - sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos biuro Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius.

Bausti, negalima pasigailėti

Klaipėdos vicemeras Vytautas Čepas pritaria, kad situacija kol kas negerėja, greičiau blogėja, tačiau priminė, jog prieš pagerėjimą visada būna pablogėjimas.

"Piešėjai gali pradėti neramiai miegoti - jie tikrai bus išgaudyti, į kovą su jais po truputį jungiasi visuomenė, policija. Įsivaizduokite, kokio masto tai yra problema, kad kriminalistai, tirdami žmogžudystes ir plėšimus, ėmė gaudyti "tagerius". Senieji ir kiekvienas naujas piešinys yra fiksuojami, kataloguojami, o kai kūrėjus pagausim - o juos tikrai pagausim, pasigailėjimo nebus", - sakė jis.

Anot vicemero, teršėjai tikriausiai nesuvokia, kad jų veikla jau prilyginama ne vaikų žaidimams, o rimtiems nusikaltimams - policijoje šiuo metu yra užregistruota keliolika pareiškimų dėl turto sugadinimo, bendra žala siekia apie 2 mln. litų. Vieno išterlioto kvadratinio metro nuvalymas ar uždažymas miestui atsieina 45 litus.

V. Čepas šiuo metu vadovauja Klaipėdos savivaldybės administracinei komisijai, kuri taip pat turi teisę bausti "tagerius".

"Kitiems pažeidėjams dar galima atleisti, tačiau šiems - jokiu būdu. Tai piktybiniai miesto priešai, juo labiau kad Klaipėdoje yra dvi sienos, skirtos piešėjams, ateityje tikriausiai bus ir trečia", - žadėjo jis.

Yra ir drastiškų pasiūlymų

Vakar vicemeras dar kartą susitiko su policijos atstovais aptarti tolesnės kovos su teplionėmis strategiją, rytoj senamiestyje planuojama akcija, kurios metu verslininkų padovanotais dažais savanoriai atnaujins ištepliotas sienas.

Visuomenininkai taip pat siūlo nuo "tagerių" nukentėjusius gyventojus aktyviau kreiptis į draudimų bendroves, į kovą su jais rekomenduojama stoti net bankams ir nekilnojamojo turto bendrovėms - esą užterštas fasadas kenkia jiems mažindamas pastatų vertę.

"Tagerių" medžioklė už atlygį - dar vienas pasiūlymas. Už sučiuptą pažeidėją verslininkai esą galėtų atsidėkoti nemokamais mobiliojo ryšio pokalbiais, mobiliaisiais telefonais, degalais ir kt.

Pasigirsta ir labai drastiškų pasiūlymų - žmonių, bandančių įrodyti, kad sienų tepliojimas yra menas, automobilius ir namus apipurkšti dažais, o ryte paklausti jų nuomonės.

Esami arba būsimi impotentai?

Vicemeras teigė labai norįs pažeidėjams pažvelgti į akis ir paklausti, kodėl jie taip daro, beje, vedamas ir profesinio smalsumo. V. Čepas yra psichologas.

"Kiti nusikaltimai daromi siekiant sau naudos, o čia gresia tik nuostoliai. Tai kodėl jie taip elgiasi? Dėl adrenalino? Gal tai pradinis impotencijos požymis, sublimacija - negalėdami išnaudoti seksualinės energijos, realizuoja ją darydami tai, kas draudžiama", - svarstė mero pavaduotojas.

2006 metais Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad paaugliai, paišantys ir purškiantys dažais sienas neleistinose vietose, turi charakterio anomalijų požymių ir psichikos sutrikimų, yra linkę daryti nusiteikimą prieš visuomenę liudijančius nusikaltimus.

Olandų mokslininkas Keesas Keizeris po atliktų eksperimentų padarė išvadą, kad tarp subjaurotų sienų gyvenantys žmonės linkę į netvarką bei nusikaltimus.

Žymos: grafiti

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ginas butelyje

2011-09-28   01:20

IP: 78.61.70.63

youtube.com/watch?v=kIDWgqDBNXA&ob=av2e

VLN-KLP

2011-09-23   11:13

IP: 86.100.144.254

Miesto rūbas su aerozolinėm dėmėm arba kalėjimo mentalitetas.

Ką kalba senamiesčio sienos, naktinių vandalų nuterliotos aerozoliniais dažais?
Kiekvieną dieną ir naktį , žiemą ir vasarą jos kalba:
Nusikaltimas, dėl kurio niekam neskauda, niekam nerūpi, jei rūpi, tai matyt nieko negali padaryti, o gal net nenori ar neturi nė organizacinių gebėjimų.
Tai reklama nebaudžiamumo, visiško nepilietiškumo ir vizualinės netvarkos.
Tuo metu miesto vyr. dailininkas kruopščiai derina reklaminės iškabos senamiestį projektą , rūpinasi pusmetriu vaizdinės harmonijos.
Kam toks vargas, kai kilometrai senamiesčio sienų nudergti tagininkų keverzonėm.
Kam iš pipetės lašinti grožį, kai kibirais pilama bjaurastis.
Gal vyr. dailininką porai metų atleisti iš darbo ir nusamdyti vieną policininką ir vieną valytoją , kurie atstatinės estetinę vertę.
Kai viskas susitvarkys- vėl priimti į darbą.Gal?

Kai taip vadinamų legalių grafitininkų klausia , gal žinot kas yra jūsų kolega ir kolegos GIN OV , sutatrinai kraipo galva , ne nieko nežino, kai pagauna vieną iš trijų kurie sutartinai piešė kokį "bendrą kūrinį" , tai sako jis kitų dviejų nepažįsta.

Solomono medžioklės socialiniame tinkle „Facebook“ iniciatorius, TV laidų vedėjas bei sostinės tarybos narys Algis Ramanauskas-Greitai žurnalistams teigė, esą vandalai lieka nenubausti ir dėl to, kad sostinėje ir visoje Lietuvoje vyrauja savotiškas kalėjimo mentalitetas:

„Tie, kas įduoda nusikaltėlius, yra „ožiai“. Dėl ko taip yra? Dėl to, kad daugybė žmonių yra išaugę kalėjime, net fiziškai jame nebūdami. Kalėjimo dvasioje yra išaugę. Tu esi skundikas – tu esi „ožys“. Tie žmonės iki šiol diktuoja mūsų visuomenei – kas yra „ožys“ ir kas yra „bachūras“. Tai yra siaubinga“, - piktinosi A.Ramanauskas.


Vilniuje, jau gėdijasi tokias pasakas sekti, tai sutartinai nutarė, kad jie viską žino ir pažįsta, bet negali sakyti, nes bijo tiesiog fizinio susidorojimo."


Kriminalistai šypsosi į ūsą ir prie alaus sako:
paimk lapą papieriaus, atspausdink visą informaciją su nuorodomis kur Facebook , ar Youtube , kas yra kas , kas yra tago, nusidriekusį per viso senamiesčio sienas savininkas.

Pvz štai festivalis, štai pvz. Petras šalia "savo meno" , pažiūrėkite parašas, pereikit XX gatvę ir rasite bent 20 namų su tuo tagu, jo grupė YYY . Štai jų Facebook , o štai tai Youtube ir pan.

ir rašyk.... esu pilietiškas, bet noriu likti gyvas ir pageidautina sveikas , tai pasirašau A.
Idėk į voką ir išsiusk į policiją, ar Algiui Greitai , ar abiem.

2 var. Nusipirk pigiausią telefono kortelę , surašyk viską žinutėmis ir išsiūsk ten pat, kortelę išmesk į miesto šiukšlių dėžę,

3 var. Išsiūsk Algiui Greitai e.laišką
iš naujo el pašto iš nemokamos WI- Fi zonos , ar kokios internetinės kavinės. Tai gi tu būsi jo bendražygis, jo idėjos fanas, nors tiek pasitikėk.

Dabar pabandyk paneigti, kad kriminalistai neteisūs.
Tada pasimąstyk kiek esi pilietiškas, o gal kaip Hansas Kristianas Andersenas turi pasakoriaus talentą, kad susikurti sau dar vieną pasaką, kodėl dabar to negali padaryti?
grafitas, naudingas mineralas

2011-09-20   23:13

IP: 78.61.62.102

ir vel su savo debiliskom teorijom jie cia filosofuoja... jus tikrai niekad sito nesuprasit ir geriau kad nesuprastumet.. jus ka bedarysit visu neisgaudysit, ir ju vistiek tik dauges, tai yra undergroundinis judejimas kuris duoda kazkoki uzsiemima writeriams, o ne padvale sedet ir semkas gliaudet ir alu gert, nors zmones ka nors veikia, jo ir dabar visi mane uzsipulkit kad niokoja jie viska, paziurekit uzsieni, vilniui kas dedas, sito nepakeisit. davai (:

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Įmonėje „Orion Global Pet“ kilo gaisras nuotrauka, foto

Šiandien ryte Klaipėdos LEZ įmonėje „Orion Global Pet“ kilo gaisras.Ketvirtadienį 10.12 val....

2019-06-09 Klaipėdos m. PK gautas moters, gim. 1964 m., pareiškimas apie tai,...

Nusiaubė išnuomotą butą nuotrauka, foto

Ankstų antradienio rytą Šilutės rajone iš Nemuno ištrauktas skenduolis. Jo žūtį apgaubė...

Šilutės rajone žuvo iš pasalos sprukęs rusas nuotrauka, foto

„Elusive Child Protection Unit“ (ECPU) – savanorių būrys, gaudantis seksualinius nusikaltėlius, –...

Anglijoje sugautas su nepilnamete galimai susitikti planavęs lietuvis nuotrauka, foto

Siūlykite kandidatus "Klaipėdos švyturio ateities" stipendijai nuotrauka, foto

„Švyturio“ stipendija, Iki pirmadienio vidurnakčio dar galima siūlyti kandidatus bendrovės "Švyturys-Utenos alus" įsteigtai "Klaipėdos...

Gargždų motorizuotas jaunimas nori gyventi draugiškai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Chuliganai, velniai, kurie gyvenimą pavertė pragaru, patys nemiegantys ir kitiems neleidžiantys per...

Mokytojui: nueik nežinia kur, parnešk nežinia ką nuotrauka, foto

Švietimas, Sužibo švieselė tunelio gale - Švietimo ateities forumo ir „Consilium Educationis“ iniciatyva...

Paryžiaus katedroje vėl buvo aukojamos mišios nuotrauka, foto

Pasaulis, Šeštadienį Paryžiaus Dievo Motinos katedroje mišios buvo aukojamos pirmą kartą po...

„Švyturio“ stipendija, Paskelbta prieš 7 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasaulis, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...