2019 m. gegužės 25 d. 13:01 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Premjeras: paaiškės ir daugiau tokių įmonių

2018-05-08, 08:55

Alvyda Bajarūnaitė, Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt

Premjeras: paaiškės ir daugiau tokių įmonių nuotrauka, foto

Premjeras Saulius Skvernelis.

© Stasio Žumbio nuotr.

Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijoje minima viena įmonė – „MG Baltic“, tačiau tokių įmonių – ne viena, LRT RADIJUI sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, informacija apie politinės sistemos veikimą ir verslo interesų įtaką politikai turi būti išviešinta.

– Pirmadienį paskelbta Valstybės saugumo departamento (VSD) informacija, kuri buvo skirta Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Ten teigiama, kad koncernas „MG Baltic“, siekdamas sau naudos, neteisėtai bandė paveikti valstybės bei teisėsaugos institucijas ir politikus. Jums, kaip vienam iš valstybės vadovų, ši medžiaga turbūt nebuvo naujiena?

– Teisingai pasakėte – ši medžiaga skirta Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Ji skirta būtent jiems. Komitetas atlieka tyrimą, didelės apimties tyrimą. Birželio 1 d. turi būti pateiktas išvadų projektas. Tada bus galima iš tikrųjų remtis parlamentinio tyrimo išvadomis, komentuoti ir aiškinti.

Kol kas, deja, šalyje laikas nuo laiko taip pasitaiko – informacija, kuri nėra slapta, bet skirta konkrečiam adresatui (Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui) vėl gerokai anksčiau tapo diskusijų objektu, nei parengtos komiteto išvados.

– Kaip vertinti pažymoje konstatuojamą teiginį, kad koncerno atstovų veikimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, nes gali destabilizuoti demokratinę ir politinę sistemą?

–  Manau, kad Lietuvoje žmonės turi teisę sužinoti apskritai visa tai, kas vyko Lietuvoje per paskutinius porą dešimtmečių. Dėl to tas tyrimas komitete ir buvo pradėtas. Čia paminėta viena iš įmonių, bet, kiek man žinoma, turbūt bus ne viena.

Tikrai turiu, gaunu tą informaciją, kuri teikiama VSD atskiromis tematikomis, bet apie išvadas, kurios bus, tikrai negaliu net spėlioti. [...] tikėtina, kad visi trys valstybės vadovai – prezidentė, Seimo pirmininkas ir ministras pirmininkas – bus išsamiai supažindinti su išvadomis.

Beje, esu linkęs pritarti, kad tos išvados būtų išslaptintos. Žmonės tikrai turi teisę žinoti, kas vyksta Lietuvoje, kas vyksta su mūsų politine sistema, kokie yra verslo interesai ir kaip tie interesai sprendžiami. Žmonės tai privalo žinoti.

– Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas užsiminė, kad, kai informacija bus paviešinta, ten gali būti ir daugiau verslo grupių. Ką apskritai galvojate apie verslo grupių įtaką politikams ir politikų sąsajas su verslu?

– Tai neišvengiama, bet tas neišvengiamumas turi būti labai aiškiai įvardytas. Verslas, natūralu, turi interesus, privalo juos turėti, tačiau viskas turi būti daroma vadovaujantis demokratinei valstybei priimtinais principais. Yra lobistai, galiausiai, yra interesų grupės, kurios atstovauja verslui. Verslo įmonės priklauso asociacijoms, su kuriomis mes susitinkame, bendraujame, turime darbo grupes. Tie procesai vyksta viešai, skaidriai ir aiškiai.

Blogai, kai tuos interesus bandoma įgyvendinti po stalu, po kilimu ar kitokiais būdais. Dar daugiau – kai bandoma nesąžiningai manipuliuoti politikais arba juos paveikti įvairiomis priemonėmis, t. y. finansinėmis, informacinėmis ir kitokiomis. Verslas, natūralu, visame pasaulyje privalo turėti interesus ir juos turi, tačiau tai sprendžiama visai kitokiais būdais.

[...] Tai, ką buvo galima paskaityti portaluose, tos pažymos dalis, tikrai daug kam yra naujienas. Turbūt didžiausia naujiena Lietuvos žmonėms. Politikai galbūt daugiau ar mažiau žinojo, nujautė. Kas dalyvavo, apie tai žinojo puikiai.

Dabar svarbiausia padaryti išvadas, o išvadose turėtų būti aiškios rekomendacijos, kas yra taisytina mūsų įstatymų leidybos prasme, kas yra taisytina specialiuose įstatymuose, kad ateityje tokių dalykų nebūtų.

Jeigu galvotume, kad tyrimas paviešintas, norint kažkam pakenkti, kažką sukompromituoti, tai būtų pati didžiausia klaida. Žmonės turi sužinoti, kas čia vyko, kaip tai daroma, kad labai dažnai, ką jie mato ekrane, yra viena, o kas vyksta už ekrano – visai kas kita. Jie tai turi suvokti.

Kartais žmonėms to kritinio mąstymo pritrūksta. Bet svarbiausias dalykas – padaryti taip, kad ateityje nebūtų galima naudotis nei įtaka, nei neskaidriais ryšiais, nei manipuliacijomis. Jeigu to pasieksime, tai ir tyrimo rezultatas bus pasiektas.

– LRT RADIJO klausytoja domisi, kodėl apie tokią padėti buvo tylima dešimtmetį? Anot jos, dabar tokia pati situacija susiklosčiusi su bendrove „Agrkoncernas“, tačiau taip pat veiksmų nėra imamasi.

– Dabar bandoma kalbėti apie kažkokias kitokias imperijas. Tai yra tiesiog nekorektiška, nes įmonė, kuri buvo paminėta, „Agrokoncernas“ nepirko politikų, nedarė įtakos politinėms sistemoms, neturėjo interesų vienoje ar kitoje srityje. Tokių duomenų bent jau man nėra žinoma. Šita įmonė, kaip ir visos kitos, šiai valdžiai vienodos. Jeigu tik bus intencijos ar kažkokie bandymai naudotis savo politine įtaka, vienareikšmiškai bus aiškus atsakymas.

Kodėl dešimtmetį apie tai nieko nebuvo? Yra kelios priežastys. Visų pirma – tų tarnybų pajėgumai. Turbūt galima ordiną, medalį kabinti buvusiam Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovui Sauliui Urbanavičiui. Jo vadovaujama STT tapo modernia, veržlia, labai pajėgia ikiteisminio tyrimo ir kriminalinės žvalgybos institucija. [...] Tai [žvalgybos informacija] yra tam tikras žinojimas, bet jį reikia pagrįsti įrodymais, surinkti tuos įrodymus.

Kalbant apie STT, jie galėjo realizuoti žvalgybos būdu VSD surinktą informaciją. Kitas dalykas, kam tų tarnybų vadovai turėjo teikti tokią informaciją? Tiems, kurie dalyvavo šiame voratinklyje?

– Klausytojos klausimas turbūt parodė, kad visuomenė dažnai televizijos ekrane mato viena ir neįsivaizduoja, kas vyksta gyvenime, todėl tas viešumas yra būtinas.

– Žinoma, viešumas yra būtinas. Esminis dalykas – kad žmonės galėtų patys matyti situaciją ir patys daryti išvadas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Mirė iš trečio aukšto balkono iššokęs paauglys nuotrauka, foto

2019-05-22 Klaipėdos miesto policijos komisariate gautas...

Pietvakarių Airijos Korko mieste slapstęsis vyro nužudymu 2006 metais įtariamas palangiškis Marius...

Ieškomas nusikaltėlis pasisavino pareigūno pavardę nuotrauka, foto

2019-05-22, apie 11 val., atvykęs į...

Kretingos rajone įsisuko avilių vagys nuotrauka, foto

2019-05-22, 18:12 val., gautas pranešimas, kad...

Skuodo rajone rastas vyro lavonas nuotrauka, foto

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

Kas valdo pasaulį: nuo absurdo teorijų iki tiesos nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sąmokslo teorijos (pavyzdžiui, apie kino studijoje filmuotą išsilaipinimą mėnulyje arba Lietuvą užvaldžiusį...

Botanikos sode - jautri paroda nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos universiteto Botanikos sode eksponuojamos jautrios fotografijos, kuriose užfiksuotos negalią turinčių žmonių...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...