2019 m. kovo 19 d. 05:34 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Pasisėmė patirties, kaip dirbti su nelegaliais atvykėliais

(1)

2018-10-14, 14:22

Dovilė URNIKIENĖ, „Pajūrio naujienos“

Pasisėmė patirties, kaip dirbti su nelegaliais atvykėliais nuotrauka, foto

© „Pajūrio naujienos“

„Nelegalių migrantų mastai yra sunkiai suvokiami, kol pats nepamatai savo akimis“, – sakė Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnas Tomas Mikelkevičius, kuris du mėnesius praleido Graikijos Lesbo saloje, kur su kolegomis iš kitų šalių dirbo, sprendžiant nelegalių migrantų problemą.

T. Mikelkevičius į Graikiją išvyko pagal Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros Frontex programą ir čia dirbo balandžio–birželio mėnesiais. Iš viso į šią šalį tuo metu buvo komandiruoti 5 pareigūnai iš Lietuvos, Graikijos teisėsaugai nuolat talkina kolegos ir iš kitų Europos Sąjungos šalių.

Atvykėlius sugrąžindavo į Turkiją

Didžiausias nelegalių migrantų srautas į Lesbo salą atkeliauja iš Sirijos, Irano, Irako ir Afrikos šalių. Šių šalių gyventojai Lesbo salą pasiekia per Turkiją, kuri yra visai šalia ir jos krantai, skalaujami Egėjo jūros, matyti plika akimi.

„Aš buvau eskorto pareigūnas, taigi mūsų komanda dirbo ne su tais, kurie ką tik atvyko į Graikiją, o su tais, kurie, jau perėję teisines procedūras, vis dėlto negavo prieglobsčio ir turėjo būti išsiųsti iš šalies. Jie turėjo būti grąžinti atgal į Turkiją ir mano užduotis buvo juos lydėti kelionėje lėktuvu arba keltu, atvykus perduoti Turkijos pareigūnams“, – paaiškino T. Mikelkevičius.

Anot pašnekovo, deportuojami asmenys nebūdavo patenkinti tokiu likimu, tad lydintiems pareigūnams tekdavo matyti ir ašaras, ir pykčio priepuolius, besipriešinančius asmenis prireikdavo tramdyti ir prievarta įsodinti į lėktuvą ar keltą. Kartą vienas asmuo bandė iššokti iš kelto – nežinia, ar jis juokavo, ar ketinimai buvo rimti, o gal, svarstė T. Mikelkevičius, taip norėta patikrinti pareigūnų budrumą.

„Iki komandiruotės pabaigos buvo likusios 3 dienos – manęs laukė vienas persikėlimas keltu, o popiet – skrydis. Kai pamatėme lėktuvą, kuriuo teks skristi, jis atrodė „ne pirmos jaunystės“ ir nekėlė didelio pasitikėjimo. Tačiau baisiausia buvo, kai lėktuvu jau reikėjo leistis Turkijoje – prieš save pamatėme audrą. Tada iš tikrųjų buvo neramu, nes nežinojome, kaip baigsis skrydis“, – atmintin įsirėžusiu atsiminimu pasidalijo T. Mikelkevičius.

Turizmo rojuje – nelegalių atvykėlių stovyklos

Anot T. Mikelkevičiaus, nelegalių atvykėlių minia buvo marga – vieni iš savo tėvynės bėgo gelbėdami savo gyvybes nuo karo, teroro, kiti, galima numanyti, ieškodami geresnio gyvenimo. Nelegalūs imigrantai įsikurdavo stovyklose, kur buvo aprūpinti lovomis, maistu, jiems sudarytos kitos būtinos sąlygos laikinam apsigyvenimui. Tačiau pasitaikydavo, kad dėl kultūrinių skirtumų, kokių nors žmogiškų ambicijų ar principų stovyklose kildavo tarpusavio konfliktai, riaušės, kurias teisėsaugininkams tekdavo malšinti.

Kita vertus, atvykėliai nėra laikomi uždaryti stovyklose, jie gali laisvai keliauti po visą salą, tad joje, užtikrindami viešąją tvarką, visą parą budi pareigūnai.

„Turizmas sužlugdytas“, – taip T. Mikelkevičius apibūdino Lesbo salą, kuri dar visai neseniai garsėjo kaip tobula vieta atostogoms, viliojanti puikiu klimatu, alyvuogių giraitėmis, gražiais paplūdimiais ir svetingais tradiciniais kaimeliais. Paklaustas, kaip į atvykėlius reaguoja vietiniai gyventojai, kurių gyvenimas smarkiai pasikeitė, T. Mikelkevičius sakė, kad įvairiai – vieni jų gaili ir žvelgia su užuojauta, supratingumu, kiti – piktinasi, kad dėl masės imigrantų, kurių tikslas – pasiturinčios Europos Sąjungos šalys, dabar Graikija turi daug problemų.

Patirtis pravers darbe

T. Mikelkevičius policijoje dirba beveik 20 metų, šiuo metu jis yra Reagavimo skyriaus vyriausiasis specialistas. Didelę ir įvairiapusę patirtį turintis pareigūnas neslėpė, kad iššūkį dalyvauti tarptautinėje programoje jis priėmė paskatintas Kretingos rajono policijos komisariato viršininko Arūno Pužausko.

„Žinoma, tuos du mėnesius neturėjome darbuotojo, Tomo darbus turėjo perimti jo kolegos, tačiau esu įsitikinęs, kad jo įgyta patirtis pravers ateityje. Kuo daugiau turi žinių, tuo greičiau ir geresnį sprendimą gali priimti. Galų gale kitaip imi vertinti tas problemas, su kuriomis mes susiduriame savo darbo kasdienybėje“, – kalbėjo A. Pužauskas.

Gebėjimas spręsti konfliktus tarp skirtingų kultūrų žmonių, tarp vietinių ir atvykėlių, A. Pužausko ir T. Mikelkevičiaus manymu, gali praversti ir dabar – juk mūsų šalis taip pat turi įsipareigojimų priimti pabėgėlių, kas žino, gal ateityje gerėjant ekonominei situacijai, jų mūsų šalį užplūs ir daugiau.

Be to, Lietuva jau dabar patrauklia vieta gyventi ir dirbti tampa skurdesnių Europos šalių piliečiams, tad policijos pareigūnams praverčia gebėjimas rasti kalbą su skirtingo mentaliteto žmonėmis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Įdomu

2018-10-14   20:00

IP: 176.198.119.28

Koks % pabėgėlių Lietuvoje?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Kol šeimininkas miegojo, vagys tuštino jo piniginę nuotrauka, foto

2019-03-14 Kretingos r. PK užregistruotas vyro, gim. 1987 m., pareiškimas, kad apie...

2019-03-14 Kretingos r. PK užregistruotas pareiškimas, kad iš miške Nausėdų k., prie...

Iš traktoriaus pavogė kurą ir į baką pripylė žemių nuotrauka, foto

2019-03-14, 18:20 val., Šilutės pl. Klaipėdoje buvo sustabdytas automobilis „Mercedes Benz“, kurį...

Sustabdytas girtas Mercedes Benz vairuotojas nuotrauka, foto

Skaudi nelaimė ketvirtadienį įvyko Palangoje.

Mirė Palangoje mikroautobuso partrenkta moteris nuotrauka, foto

Rinkimai baigėsi: prasideda koalicijų galvosūkiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Savivaldos rinkimai Klaipėdos apskrityje baigėsi ir iš anksto prognozuotomis pergalėmis, ir intrigomis....

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Gyvūnai, Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Arvydo Vaitkaus situacija kelia klausimų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus ketinimai toliau vadovauti uostui ir kartu...

Prie Sendvario žiedo - eismo apribojimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo pirmadienio ryto vairuotojams teko keisti įpročius Šilutės plente prie Sendvario žiedinės...

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 13 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...