Mirties bausmė ar kalėjimas žudikui?

Mirties bausmė ar kalėjimas žudikui?

Ką paskutinėmis gyvenimo akimirkomis išgyveno Justina, tikrai nė vienas nesužinosime. Galime tai tik įsivaizduoti ir jau vien nuo tų minčių nueina pagaugai. Dar vienas kraupus nusikaltimas, dar viena skaudi netektis, dar vienas krauju aplietas ir be gailesčio nutrauktas gyvenimas, kuris palieka neišmatuojamai gilias žaizdas artimųjų širdyse. Rodos, galėjo gyventi ir džiaugtis dar tik prasidėjusiu gyvenimu. Bet... žmogaus jau nebėra.

Tai, kas įvyko šią savaitę Šilutės rajone, turbūt daugeliui žinoma, o mažeikiškės jaunos gražios merginos kraupi žūtis aptarinėjama ne viename susibūrime. Kaip žinia, šiame nusikaltime vienas iš įtariamųjų – šilutiškis. Lygiai taip pat jaunas, bet jau daugelio, ne paslaptis, prakeiktas amžiams. Belieka sulaukti galutinių ekspertų išvadų ir išgirsti, koks bus teismo sprendimas.

Priminsime, dingusios studentės palaikai aptikti trečiadienį netoli Macikų kapinių, šalia vandens griovio. Toji vieta - visiškai nuošali, apaugusi krūmokšniais ir brūzgynais. Suniokotas kūnas – be rūbų. Ekspertai nustatys, ar prieš mirtį Justina Šikšniūtė nebuvo išprievartauta. Tiesa, užfiksuotos ir aiškios grumtynių žymės prie Minijos upės, kur telkšo ir kraujo klanai. Visa tai patvirtina, kad paskutinėmis gyvenimo akimirkomis mergina iškentėjo nenusakomus skausmus.

Situacija tokia pat kaip ir Dembavoje

Ne taip seniai, 2013-ųjų rugsėjo mėnesį, Lietuvą buvo sukrėtę įvykiai Dembavoje, Panevėžio rajone, kur itin žiauriomis aplinkybėmis išžaginta ir automobilio bagažinėje gyva sudeginta abiturientė.

Po šių įvykių šalyje nusirito diskusijų ir nuomonių banga, kuri ilgai nenurimo. Jau tuomet Seimo narys Petras Gražulis užregistravo Baudžiamojo kodekso pataisas, leisiančias išimtiniais atvejais taikyti mirties bausmę. Tačiau veiksmai taip ir liko be atsako. Jokių sprendimų kol kas nepriimta.

Seimo nario projekte buvo siūloma, kad „tas, kas nužudė kankindamas ar kitaip itin žiauriai elgdamasis, būtų baudžiamas laisvės atėmimu iki gyvos galvos arba mirties bausme".

Tuomet pagal išsakytą P. Gražulio nuomonę, mirties bausmės įvedimas padėtų užkirsti kelią nusikaltimams ateityje ir apsaugotų visuomenę nuo nepataisomų bei pavojingų recidyvistų. Deja, panašūs nusikaltimai kartojasi.

Ar mirties bausmės grąžinimas sumažintų nusikalstamumą?

Pagal pastarųjų dienų įvykius Šilutės rajone, kaip skelbiama spaudoje bei televizijoje, iš Macikų kaimo (Šilutės r.) kilusiam įtariamam žudikui Valdui Jankauskui grėstų iki 20 metų nelaisvės. Įprastai Lietuvoje, Baudžiamajame kodekse už žmogžudystę baudžiama nuo 7 iki 15 metų. Ar ne pasityčiojimas? Kraupiai nužudyta dvidešimtmetė, o už tai – iki dvidešimt metų bausmės. Kas toliau? Laisvė, vėl galimybės daryti nusikaltimus bei griauti kitiems gyvenimus.

Ar šiandien inovatyvių technologijų eroje visuomenė jaučiasi saugi?

Gal vis dėlto prieš metus ištarti Seimo nario žodžiai jau šiandien galėtų įgauti užčiuopiamą prasmę? Ar vis dar reikės laukti, kol kur nors kita jauna mergina bus išniekinta, sudeginta, geriausiu atveju užkasta, o gal įmesta į upę ar kokius krūmynus? Kai taip nužmogėjome, mirties bausmės sugrąžinimas yra viena iš priemonių, padėsiančių atkurti saugumo jausmą.

Primename, kad Lietuvoje mirties bausmės vykdymas buvo sustabdytas 1996-aisiais, o 1998-ųjų gruodžio 21-ąją Seimas šią bausmę iš viso panaikino, palikdamas griežčiausią sankciją - įkalinimą iki gyvos galvos.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder