2019 m. balandžio 26 d. 10:44 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Gyvsidabriu nuodyti teisininkai valstybės palikti likimo valiai

2018-07-17, 10:47

Darius ČIUŽAUSKAS, Respublika.lt

Gyvsidabriu nuodyti teisininkai valstybės palikti likimo valiai nuotrauka, foto

Dešimtmetį gyvsidabriu Ukmergės teisme nuodyti teisininkai priversti bylinėtis su juos „nurašiusia“ valstybe.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Priteistas kompensacijas, kaip pasityčiojimą įvertinę gyvsidabriu apnuodyti Ukmergės teisme dirbę teisininkai pasiduoti nežada. Nors netrukus teismas vėl atvers jų bylą, iki šiol baisias pasekmes jaučiantys žmonės vilčių nepuoselėja. Neabejodami, kad Lietuvos teismuose teisybės rasti nepavyks, jie užtarimo tikisi sulaukti tik Europos žmogaus teisių teisme Strasbūre.

Rugpjūčio pabaigoje Panevėžio apygardos teismas pradės nagrinėti gyvsidabriu apnuodytų Ukmergės teisme dirbusių teisininkų (prokurorų, teisėjų, teismo tarnautojų, advokatų) apeliacinius skundus. Jais prašoma panaikinti praėjusiųjų metų spalį priimtą Širvintų rajono apylinkės teismo nutarimą. Juo teismo darbuotojams iš valstybės priteistas po 1500 eurų įvertintos neturtinės žalos atlyginimas. Prokurorui ir advokatams priteista perpus mažiau - po 750 eurų. Taip pat iš dalies kompensuotos bylinėjimosi išlaidos (215 eurų). Iš viso teismui ieškinius buvo pateikę per 30 asmenų. Beveik visi jie prašė iš valstybės priteisti po 225 550 eurų.

Gyvsidabriu apnuodyta Ukmergėje dirbanti advokatė Regina Šaltinienė tokį teismo sprendimą ir priteistas sumas vertina kaip elementariausią pasityčiojimą iš sunkiai nukentėjusių žmonių. Kurie oficialiai net ir nukentėjusiaisiais pripažinti nebuvo.

„Man priteisė 750 eurų. Manau, aš valstybei galiu dvigubai tiek grąžinti už man padarytą žalą. Tikrų tikriausias pasityčiojimas. Mes 10 metų buvome nuodijami gyvsidabriu ir teisme išgirdome, kad patys prisigalvojome ligų. Neva tik išsigandome ir jautėme nerimą. Juk negali tomis pačiomis ligomis sirgti tiek jauni, tiek seni žmonės. Teisme dirbusios moterys gimdė vaikus su apsigimimais. Aš pati anksčiau niekada neturėjau bėdų, o man dėl apsinuodijimo nustatyta neuropatija - vos paeinu. Jei gyvsidabrio norma pas žmogų yra 0,002, tai pas mus rasta nuo 5,5 iki 10,4. Dabar dėl sudaužyto termometro ant kojų keliamos specialiosios tarnybos, o teisme rasti apie 5,8 kilogramo gyvsidabrio. O kiek dar nerasta. Ir svarbiausia, kad nėra nei jokio gydymo, nei jokios reabilitacijos. Už savo pinigus pasidarome tyrimus, kurie siunčiami į Vokietiją“, - „Vakaro žinioms“ sakė R.Šaltinienė.

Apeliacinius skundus parašė beveik visi gyvsidabriu apnuodyti Ukmergės teisininkai. Toliau kovoti nesiryžo tik keli teisėjai.

„Jiems kilo pavojus netekti darbo. Tačiau nemanau, kad ir Panevėžio apygardos teisme mes ką nors laimėsime. Juk varnas varnui akies nekerta. Teisme mes buvome apnuodyti ir negi dabar teismas prisiims kaltę, o teisėjas eis prieš savo klaną. Juokinga buvo išgirsti teisėjo klausimą, gal mes per daug žuvies valgome. Nors visi žino, kad žuvyje daugiau fosforo, o ne gyvsidabrio. Manau, kad tikrai eisime iki Europos žmogaus teisių teismo Strasbūre. Priteistų mums po 10 tūkstančių eurų ir užtektų. Valstybė ir taip nustekenta, juk tiek milijonų per visokias aferas ištaškoma. Aš esu Lietuvos pilietė ir turiu nors kokią vertę turėti. Sovietų Sąjungos laikais žmogus „kainavo“ 10 kapeikų, o dabar mes, matyt, nekainuojame nieko, tik esame našta valstybei. Reikalingi tik per rinkimus. Skaudu“, - neslėpė nusivylimo R.Šaltinienė.

Pirmą kartą gyvsidabris Ukmergės teismo pastate rastas 2003 metais. Jis surinktas. Tačiau niekas net neįtarė, jog šio pavojingo metalo teisme yra gerokai daugiau. Po to jis aptiktas ir rinktas 2012 metų pabaigoje bei 2013 metų pradžioje. Nuodingų gyvsidabrio garų koncentracija leistiną normą viršijo tūkstančius kartų. Kaip šis metalas atsidūrė teisme ir kas dėl to kaltas, nenustatyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas sustabdytas.

„Gyvsidabris į teismo pastatą greičiausiai pateko, kai vyko jo remontas. Prieš 2003 metus. Tuo metu jame nebuvo jokių vaizdo kamerų ir galėjo vaikščioti kas netingėjo. Ryte rasdavo posėdžių salėse girtuokliaujančius asmenis. Aš pati atėjusi į teismą nesupratau, kas darosi - mačiau palmę ir ją supantį gyvsidabrio „žiedelį“. Augalą išvežė į šiukšlyną, patalpas išvėdino ir visi toliau dirbo. Kas galėjo taip padaryti? Manau, kad pykstantis ant teismo pirmininko. Tik dabar neaišku, už ką ir ant kurio. Šis pastatas dabar parduodamas už 1 eurą, bet niekas jo neperka. Koks durnius pirks. Juk galą gali gauti“, - sakė advokatė R.Šaltinienė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Girtas karys įsilaužė į sveikatingumo centrą nuotrauka, foto

2019-04-21, apie 19 val. 06 min. Klaipėdos apskr. VPK gautas pranešimas, kad...

2019-04-21, apie 02:16 val., Plungėje A. Jucio g., bare, neblaivus (2.25 prom.) 1975 m. gimęs...

Muštynės bare Plungėje baigėsi išmuštais dantimis nuotrauka, foto

Brėkštant, Klaipėdos rajone, Dituvoje, nuo kelio lengvai nuvažiavo automobilis „Nissan”.

Girtas Nissan vairuotojas nuvažiavo nuo kelio nuotrauka, foto

2019-04-19 į Klaipėdos policiją kreipėsi 1963 m. gimęs vyras, nurodydamas, kad 2019-04-19, Vytauto g.,...

Požeminiame garaže apvogė nuomotą BMW nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (9) nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Liubovės Stanišauskienės atsiminimai apie kapines labiausiai susiję su 1962-1966 metais, kai ji...

"Dragūnas" šiandien gali žengti į finalą nuotrauka, foto

Sportas, Daugkartiniai Lietuvos čempionai Klaipėdos "Dragūno" rankininkai Lietuvos rankinio lygos (LRL) atkrintamosiose kol...

Klaipėdos paplūdimiamas - Mėlynosios vėliavos nuotrauka, foto

Klaipėda, Džiugi žinia - Mėlynosios vėliavos programos Tarptautinė taryba nusprendė Smiltynės I ir...

„Smiltynės perkėla“ gerokai prisidės prie šalies biudžeto nuotrauka, foto

Klaipėda, Praėję metai „Smiltynės perkėlai“ buvo rekordiniai perkėlimų skaičiumi, tai itin teigiamai atsispindėjo...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 43 min.

Sportas, Paskelbta prieš 44 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...