2019 m. vasario 16 d. 21:11 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

G. Petriko grąžinimas atvėrė senas žaizdas

(9)

2007-09-21, 12:00

"Vakarų ekspreso", Eltos, "Balsas.lt" inf.

G. Petriko grąžinimas atvėrė senas žaizdas nuotrauka, foto

Senos bylos

Buvęs bankrutavusio koncerno EBSW prezidentas Gintaras Petrikas vakar apie pietus iš Jungtinių Valstijų, kur slapstėsi ir buvo sulaikytas, parskraidintas į Lietuvą.

Parvežtas į Vilnių G. Petrikas beveik keturias valandas praleido 2-ajame miesto teisme, tačiau šios teisėjai atsisakė nagrinėti prokurorų prašymą bėglį suimti iki spalio 30 dienos. Motyvas - buvęs EBSW vadovas JAV išbuvo suimtas ilgiau, nei leidžia Lietuvos įstatymai.

G. Petrikas Lietuvoje kaltinamas pasisavinęs ir iššvaistęs milijonines fizinių bei juridinių asmenų lėšų sumas. Nukentėjusiems indėlininkams, kurių yra apie 15 tūkstančių, negrąžinta apie 80 milijonų litų.

Kaunietį G. Petriką JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai sulaikė dar 2004 metais. 2006-aisiais JAV teismas nusprendė G. Petriką išduoti Lietuvai, tačiau jis šį sprendimą apskundė.

Šių metų rugsėjo pradžioje Generalinė prokuratūra pranešė, kad 46 metų amžiaus garsusis bėglys sutiko būti išduotas Lietuvai. Šį G. Petriko sutikimą patvirtino Kalifornijos teismas.

Premjeras Gediminas Kirkilas šį mėnesį nesiryžo vertinti, ar po G. Petriko sugrąžinimo pinigus praradusiems indėlininkams atsiras vilties atgauti lėšas. Tuo tarpu Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas yra sakęs, kad žalos atlyginti tiesiog nebus kam.

EBSW veiklą tyrusi speciali Seimo komisija didžiausią kaltę dėl pradangintų žmonių indėlių suvertė visiems buvusiems Generalinės prokuratūros vadovams. Seimo patvirtintose komisijos išvadose įvardinti dabartinis parlamentaras Artūras Paulauskas, taip pat Kazys Pėdnyčia, Vladimiras Nikitinas ir Antanas Klimavičius. Komisija mano, kad jų veiksmai ar neveiklumas padėjo klestėti bankrutavusiam EBSW koncernui.

Išvadose pasiūlyta iš buvusių prokurorų reikalauti teisinės ir politinės atsakomybės. To paties pareikalauta ir iš buvusio teisingumo ministro Vytauto Markevičiaus, kuris šias pareigas ėjo 2001-2004 m. Tuomet esą antstoliai pusvelčiui pardavinėjo areštuotą EBSW turtą varžytinėse, o ministras nieko nematė. Tačiau iki šiol nesiimta jokių priemonių komisijos pasiūlymams įgyvendinti.

Kai kurie buvę laikinosios komisijos EBSW veiklai tirti nariai beveik neabejoja, kad komisijai dar teks susirinkti ir paieškoti atsakymų į neatsakytus klausimus dėl koncerno ir paties G. Petriko sąsajų su kai kuriomis partijomis bei politikais.

Nusivylę Investicinės Kauno holdingo kompanijos indėlininkai ne kartą rengė protesto akcijas
Iš "Vakarų ekspreso" archyvų

* Liūdnai pagarsėjęs koncernas "East-Baltic States-West" (EBSW) Kaune buvo įsteigtas 1992 m. rugpjūtį, jam vadovavo G. Petrikas.

* Tų pačių metų pabaigoje EBSW įsteigė dukterinę įmonę - investicinę akcinę bendrovę Kauno holdingo kompanija (KHK), kuri, neturėdama Lietuvos banko leidimo, pradėjo rinkti iš gyventojų indėlius, žadėdama už juos mokėti milžiniškas palūkanas.

* 1994 m. EBSW įsteigė savo Komercijos ir kredito banką (KKB).

1993-1995 m. EBSW supirko kone dviejų šimtų įmonių, tarp jų - ir Klaiėpdoje, kontrolinius akcijų paketus ir tapo vienu iš privatizacijos proceso lyderių. Tam naudotos įmantrios finansinės schemos, indėlininkų pinigai, kreditai, už kuriuos net neketinta atsiskaityti. Tik nedaugeliui įmonių, kurias supirko EBSW ir jos dukterinės bendrovės, pavyko išvengti bankroto.

* 1995 m. iškėlus baudžiamąją bylą dėl Investicinės Kauno holdingo kompanijos (KHK), priklausiusios EBSW, lėšų iššvaistymo stambiu mastu ir tyčinio bankroto, EBSW buvo uždrausta disponuoti savo turtu. Tačiau 1996 m. rudenį, priėmus Baudžiamojo proceso kodekso 195 str. papildymą, teismas nuėmė areštą nuo EBSW turto. Netrukus jis buvo pradėtas pardavinėti. Žmonių, kurie KHK buvo sunešę apie 18 mln. JAV dolerių, buvo per 10 tūkstančių.

1995 m. vasarą, kai KHK pripažino negalinti išmokėti ne tik palūkanų, bet ir grąžinti indėlių gyventojams, prasidėjo grandininė reakcija: ant bankroto ribos atsidūrė beveik visos pagal jungtinės veiklos sutartį veikusios bendrovės, kurių būta apie 80, priklausiusios koncernui EBSW.

* 1996 m. bankrutavo Komercijos ir kredito bankas. Išaiškėjo, kad išvaistytas LVKB, kurio tarybos pirmininkas buvo G. Petrikas, turtas.

* 1997 m. po trumpo suėmimo G. Petrikui paskelbtas namų areštas, vėliau jis dingo ir su sužadėtine, "Mis Lietuva 93" dalyve Joana Kripaityte, slapstėsi užsienyje. Pora susilaukė dviejų vaikų.

* 2003 m. Kauno apygardos teisme lygtinai nuteista KHK direktorė Jolanta Barysienė, o valdybos pirmininkui Valdui Krasnickui skirta 5,5 m. nelaisvės.

* 2003 m. duomenimis, KHK skola indėlininkams sumažėjo nuo 81 iki 24 milijonų litų.

* 2004 m. gegužės 3-ąją G. Petrikas sulaikytas Los Andžele (Kalifornija).

* G. Petriko sulaikymas atvėrė ir tūkstančių klaipėdiečių, patikėjusių Kauno holdingo kompanijos pažadais, senas žaizdas. Nuo 1993-ųjų pabaigos didžiulėmis palūkanomis už paskolintus pinigus susiviliojo apie 3 tūkstančiai uostamiesčio gyventojų. Iki G. Petriko sulaikymo bent dalis prarastų indėlių buvo grąžinta tik 3-4 proc. jų.

 

"Vakarų ekspreso", Eltos, "Balsas.lt" inf.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Brone

2010-05-02   07:32

Varnas varnui akies nekerta!Taip ircia!

Aras

2010-05-02   07:32

Petrikas nekaltas ,kalta aplinka(Braziaus)

dana

2010-05-02   07:32

petrikas tik statytinis

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Itin kruopščiai įrengtose automobilio slėptuvėse – kontrabandiniai rūkalai nuotrauka, foto

Kauno teritorinės muitinės pareigūnams Kybartų kelio poste įkliuvo Rusijos pilietis D. P.,...

Pirmadienį muitininkų patrulis Juragiuose (Kauno raj.) sulaikė automobilį BMW X6. Mašiną vairavęs...

Sulaikytas prabangus BMW su kanapių ir kokaino kontrabanda nuotrauka, foto

Klaipėdos pareigūnai skelbia sučiupę girtą vairuotoją.

„Volkswagen Golf“ vairavo girtas nuotrauka, foto

Socialdemokratai politinių oponentų prašo neperžengti politinės konkurencijos ribų po to, kai Pagėgiuose...

Pagėgiuose suniokota kandidatės į merus reklama nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...