2019 m. balandžio 18 d. 22:10 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Kriminalai

Kriminalai

Atnaujintas tyrimas dėl ketinimo pasikėsinti į du Klaipėdos pareigūnus

(2)

2019-02-21, 13:44

Prokuratūros inf.

Atnaujintas tyrimas dėl ketinimo pasikėsinti į du Klaipėdos pareigūnus nuotrauka, foto

Tęsiant Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto korupcinių veikų, prokurorai priėmė sprendimus kreiptis į teismą dėl leidimo taikyti griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą vakar sulaikytiems teisėjams Egidijui Laužikui, Viktorui Kažiui, Valdimarui Bavėjanui, Konstantinui Gurinui, Henrichui Jaglinskiui, advokatams Drąsučiui Zagreckui, Giedrei Cimbolienei, Aivarui Surbliui, Mariui Navickui bei dar devyniems kitiems įtariamiesiems.

Šiuo metu (vasario 21 d. 13.30 val. duomenimis) teismas leido suimti du įtariamuosius (vienam mėnesiui ir dviems mėnesiams).

Dėl kitų kardomųjų priemonių dar aštuoniems įtariamiesiems šiuo metu sprendimai nėra priimti, įtariamieji šiuo metu tebėra sulaikyti.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas taip pat priėmė nutarimą, kuriuo atnaujino pernai vasarą nutrauktą rezonansinį ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba, neteisėto informacijos apie privatų asmenų gyvenimą rinkimo ir rengimosi sunkiai sutrikdyti dviejų Klaipėdoje dirbančių pareigūnų sveikatą.

Generalinio prokuroro pavaduotojas savo sprendimą motyvavo tuo, kad atliekant ikiteisminį tyrimą, apie kurį buvo pranešta vakar, taip pat buvo gauti ir reikšmingi duomenys apie nutrauktame ikiteisminiame tyrime tirtas nusikalstamas veikas, kurie nebuvo žinomi ir nebuvo teisės aktų nustatyta tvarka ištirti priimant sprendimą nutraukti šį ikiteisminį tyrimą.

Atnaujinus šį ikiteisminį tyrimą, atsinaujino ir buvęs panaikintas įtariamųjų šiame tyrime statusas advokatui Aivarui Surbliui bei dar vienam asmeniui.

Kaip jau buvo pranešta, vakar šiame ikiteisminiame tyrime buvo sulaikyti 8 skirtingų teismų teisėjai, 5 advokatai bei 13 kitų asmenų.

Sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Pavyzdžiui, vienas iš tiriamų epizodų yra apie įtariamą poveikį asmeniui, kad jis už piniginį atlygį prisiimtų kito asmens kaltę ir atliktų bausmę už neteisėtą disponavimą labai dideliu kokaino kiekiu. Taip pat įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1000 iki 100 000 Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis sutartų kyšių suma gali siekti 400 000 Eur.

Vakar įvairiose Lietuvos vietose taip pat buvo atliekama apie šimtą kratų ir kitų suplanuotų proceso veiksmų, kurių metų gautą reikšmingų tyrimui duomenų. Šiuose proceso veiksmuose dalyvavo daugiau nei šimtas STT, policijos pareigūnų, prokurorų.

Šiandien Vyriausiosioji rinkimų komisija patenkino prokuratūros prašymą panaikinti Druskininkų mero Ričardo Malinausko ir jo patarėjo Aivaro Kadziausko teisinę neliečiamybę, kurią jie turėjo kaip kandidatai savivaldybių rinkimuose.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja, jį organizuoja ir kontroliuoja trijų specialiųjų Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei dviejų Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorų grupė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kaukė - bauginanti, atspindinti, išlaisvinanti

 

Kaukės - ant veido dėvimas meno dirbinys, vaizduojantis žmogaus, gyvūno ar fantastinės būtybės galvą - nuo seniausių laikų naudojamos ritualuose, apeigose ir vaidinimuose. Lietuvoje kaukės ypač populiarios per Užgavėnes, tad kitą savaitę vyks daug kaukių gamybos užsiėmimų. "Kaukė nėra paprastas žaislas, joje slypi didelės galios", - pažymi jas kuriantys ir naudojantys menininkai ir pataria, į ką atkreipti dėmesį kuriant Užgavėnių kaukę.


"Kaukes gaminti ir naudoti reikia labai atsargiai ir sąmoningai. Kaukės turi ritualinę, apeiginę funkciją ir nėra taip, kad pažaidęs ją padėsi ir nieko neatsitiks. Manau, kad kaukės kūryba nėra tik darbščiųjų rankų būrelis, kuriame pagal pavyzdį "tep lep" nulipdžiau kaukę, panaudojau ir numečiau.


Neišmanydamas gali prisifantazuoti ir prikurti tokių kaukių, kurias užsidėjęs gali kažkur pasilikti arba ką nors prisišaukti. Niekas neatsiranda iš niekur. Menas yra neregimojo pasaulio atvaizdas. Kaukės vaizdinys - tai informacija, kuri teka ne iš tavo sąmonės. Kaukė yra atvaizdas, kuris neša tam tikrą informaciją ir energiją iš kitų pasaulių", - įsitikinęs Vilkyčiuose gyvenantis ir kuriantis menininkas Darius Vilius.


Iš kito pasaulio


Baltiškas tradicijas puoselėjantis menininkas kuria kalvystės, keramikos dirbinius ir įspūdingas Užgavėnių kaukes, kurias bus galima pamatyti kitą savaitgalį Priekulėje organizuojamame Šiupinio virimo čempionate.


"Kaukių tema mane seniai vilioja. Visi kūrybiniai keliai patraukia dėl to, kad esi pasidavęs kažkokiai stichijai, jėgai ir per tave kai kas nori realizuotis. Tai mes galvojame: "aš noriu", "aš sukūriau", o iš tiesų per tave veikia būtybės, kurios neturi kito būdo išreikšti save šiame regimajame pasaulyje.


Kažkada aš ieškojau to tolimo, mitologinio pasaulio ir, regis, prisišaukiau. Pirmieji mano sukurti Užgavėnių personažai nėra tradiciniai, tai personažai baubų tema.


Tie, kurie mato daugiau, mane įspėjo, kad su kaukėmis elgčiausi atsargiau, nes jose pavaizduotos būtybės yra realios.


Nors mano sukurti personažai nėra baisūs, aš juos neutralizuoju įvyniodamas į medžiagą ir laikydamas neutralioje vietoje. Šiais metais norėjau pakeisti šią temą ir sukurti šviesesnių Užgavėnių simbolių, mitologinių personažų, tačiau abejoju, ar pavyks sumanymą įgyvendinti, nes neseniai palaidojau tėvą ir norėčiau ramybės periodo", - atviravo D. Vilius.


Išgąsdinti žiemą


Su menininku svarstėme, kodėl dauguma Užgavėnių kaukių vaizduoja baisius personažus.


"Šiandien sunku atsakyti į šį klausimą. Viena iš versijų, jog baisios kaukės turėdavo išgąsdinti žiemą, kita versija, kad kaukės prišaukia visus demonus ir jie nugali žiemą. Versijų yra daug ir įvairių. Jų prisiklausęs galiu pasakyti tik tiek, kad nežinau tiesos, tačiau suprantu, kad visos kalendorinės šventės yra labai rimtas dalykas.


Užgavėnių apeigos yra lemiančios žiemos virsmą ir pavasario atėjimą. Man regis, kad jos nėra iki galo atkurtos, nes daug kas nėra aišku. Man atrodo, kad šiandien mes iš Užgavėnių padarėme kažkokį pokštą su rimtais vaizdiniais.


Aš baigiau Vilniaus dailės akademiją, kurioje mus mokė šokiruoti žmones, bet manau, kad tai yra tuščia, buka ir teršėjiška. Manau, kad kūrinys turi sujungti žemę su dangumi, turi įvykti kvėpavimas tarp jų ir pokytis į gera, į šviesą", - dėstė D. Vilius.


Kaukė kaip simbolis


Kaukės yra viena iš meninės raiškos priemonių, kuri šiandien dažniausiai naudojama lėlių teatre.


"Kaukė lėlių teatre gali veikti kaip lėlė. Mes užsidedame kaukes ir tam tikra kaukės pusė atspindi tai, ką mes norime", - sako Klaipėdos lėlių teatro menininkė Aušra Bakanaitė.


Jos režisuotame spektaklyje suaugusiesiems "Malina" naudojamos kaukės - vienas įspūdingesnių ir ilgam įsimenančių vaizdinių. Spektaklyje naudojamos dvi kaukės reprezentuoja vieną žmogų. Malinos kaukė yra aštri, tamsi, pagaminta su spygliais. Kita kaukė yra veidrodinė - ji yra atspindinti, reflektuojanti ir suteikianti gyvybę, žaismą.


"Man kaukė patinka kaip simbolis. Didelė kaukė gali pakeisti žmogaus mastelį. Juk jau antikiniame teatre buvo naudojamos labai didelės kaukės ir kiekviena jų reiškė tam tikrą emociją. Įdomu, kad kaukėse būdavo įmontuoti vamzdžiai, kad geriau sklistų žmogaus balsas. Taigi jos buvo ir techniškai funkcionalios", - priminė režisierė.


Pašnekovė teigia, kad lėlių teatre už kaukės, kaip ir už lėlės, galima pasislėpti ir ji suteikia visai kitą plastiką kūnui.


"Su kauke gali padaryti tokių dalykų, kokių nepadarytum be kaukės. Tai rodo, kad kaukė turi ne tik vizualinę išraišką, bet ir stiprią energetiką. Man atrodo, kad kaukė išlaisvina", - sako A. Bakanaitė.


Spektaklio "Malina" veiksmas vyksta vidiniame kambaryje. "Mūsų viduje taip pat yra visokių kaukių, mes atrodome tarsi ne žmonės. Taip kilo idėja panaudoti kaukes kai simbolį. Spygliuotoji kaukė simbolizuoja aštrų protą, o veidrodinė - tai jausmų, gyvybės atspindys. Man atrodo, kad kaukės labai tinka šiame spektaklyje. Jos išreiškia žmogų kaip simbolį ir žmogų kaip lėlę. Pačios kaukės turi savyje daug prasmės ir stiprią energiją, kuri padeda aktoriams ir man. Regis, kiekvieną žiūrovą ji veikia individualiai", - samprotavo lėlių teatro kūrėja.


Kelias į save


Žinomas kino ir teatro aktorius Leonardas Pobedonoscevas kaukes atrado egzotiškajame Balyje sunkiu savo gyvenimo laikotarpiu. Balyje Leonardas susipažino su mokytoju Per Brahe (Mr. Topeng), kuris padėjo atrasti ryšį tarp Michailo Čechovo aktorinės sistemos ir hindų kultūros - Balio salos kaukių ir tradicinių šokių.


"Kaukės atsirado mano gyvenime tada, kai chaosas valdė mano galvą, daugybė personažų mane persekiojo ir aš negalėjau su jais atsisveikinti. Aš sirgau. Kaukės man padėjo atrasti save Baliečiai sako: "Kaukė - tarsi galinga talpykla klajojančioms energijoms. Tai mistinė galia, kuri gali padėti atsikratyti baimių, susikaustymo ir iliuzijų apie save", - sako Leo.


Pasak L. Pobedonoscevo, kaukė yra universalus būdas patekti į savo vidų ir išgirsti save.


"Patyrimas su kaukėmis - tai procesas, kuriame ištirpsta laikas, jame yra daug judėjimo ir išgyvenimų. Matau prasmę įtraukti į šį procesą ir kitus žmones.


Tie žmonės, kurie jau yra sąmoningumo kelyje, sugeba nuraminti protą, būti čia ir dabar, atsipalaiduoti, jie labai greitai įeina į šį procesą. Kaukė dar stipriau išreiškia tai, kuo jie gyvena, jų akys dar plačiau atsimerkia, ateina labai aiškus suvokimas dalykų, dėl kurių abejoji", - tvirtina aktorius, neseniai Lietuvoje pradėjęs vesti patyriminius ir transformacinius užsiėmimus su devyniomis archetipinėmis Balio kaukėmis.


"Mes visi gyvename su kaukėmis. Mumyse glūdi visa archetipų gama, tačiau jie tarsi miega, labai retai pasireiškia. Kažkoks archetipas yra dominuojantis. Užsidėjus kaukę, jis tarsi pastumiamas į šoną. Kaukė suteikia galimybę pajusti, koks archetipas yra joje integruotas, pagyventi juo. Užsidėjus kaukę pradeda gyventi užslėpti archetipai", - aiškina L. Pobedonoscevas.


Kai aš uždedu tau kaukę, tu nusiimi savo kaukę ir pasijunti savimi. Atgyja tie jausmai, kurie seniai laukė, kad galės pasireikšti.


Kaukių prasmė


Nuo senų laikų kaukės buvo naudojamos įvairiose teatralizuotose liaudies apeigose: per Užgavėnes, Velykas, vestuves, linamynius, vakarones. Manoma, kad jos buvo siejamos su pirmykščiais tikėjimais, saulės grįžimo šventėmis. Iki šių dienų išliko tik Užgavėnių kaukės.
Žiemos pabaigos šventės ir jų apeigos siekia senus pirmykštės žemdirbystės laikus. Atlikdami įvairias apeigas, žemdirbiai turėjo išvaryti žiemos demonus ir pažadinti iš miego šalčio sukaustytą žemę, o imdamiesi magijos žmonės tikėjo, kad atitinkamai pasielgę, jie privers antgamtines jėgas paklusti ir suteiks žemei derlingumo.
Su ritualais susijusios Užgavėnių kaukės skirstomos į keletą tipų: antropomorfines kaukes (čigonų, žydų, vaistininkų, vengrų, elgetų), zoomorfines (ožio, gervės, arklio, rečiau meškos) ir demonomorfines (velnio, giltinės).
Nuo seno kaukes gamindavosi patys vaidintojai, tik nuo XX a. vidurio Užgavėnių kaukes gamina ir liaudies meistrai. Jos būdavo daromos iš medžio, beržo tošies, pakulų, šiaudų, popieriaus, avikailio, vilnų, bulvienojų, senų apyvokos reikmenų, dažomos ryškiomis spalvomis.
Pažymėtina, kad prie kaukės priderinus kokį nors daiktą (rūtą, dalgį, svarstykles) personažui suteikiama simbolinė prasmė (nekaltybė, mirtis, teisingumas), o charakteringas kostiumas šaržuotai išryškina kai kurias žmogaus būdo savybes (linksmumą, smalsumą, piktumą, bukumą, kvailumą).

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Kriminalai

Nedarbingumo nustatymas - už kyšius nuotrauka, foto

Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Klaipėdos apygardos...

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad viešai aptarinėjama girto gimusio ...

Gimus girtam kūdikiui – diskusija apie negimusių vaikų apsaugą nuotrauka, foto

Organizuotas nusikalstamumas, Europolo duomenimis, yra didžiausia grėsmė saugumui Europoje. Žemyne smarkiai išaugo...

Didžiausia grėsmė saugumui - organizuotas nusikalstamumas nuotrauka, foto

2019-04-14, apie 10.20 val. į ligoninę pristatytas 1954 m. gimęs Klaipėdos rajono...

Suoliuku sulaužė kaukolę nuotrauka, foto

„Neptūnas“ kyla į antrąją vietą nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ (23-7) susigrąžino antrąją „Betsafe–LKL“ čempionato vietą. Kazio Maksvyčio auklėtiniai...

Tarptautinė diena be lifto skatina žmonių fizinį aktyvumą nuotrauka, foto

Lietuva, Lipimas laiptais yra paprastas būdas padidinti savo kasdienio fizinio aktyvumo lygį, net...

Klaipėdietės neatsilaikė prieš LSU nuotrauka, foto

Sportas, Rungtynėmis Kaune tarp Lietuvos sporto universiteto (LSU) ir Klaipėdos universiteto (KU) prasidėjo...

Šokančios Baltijos rankos - Eduardo Balsio gimnazijoje nuotrauka, foto

Renginiai, Finišavo Trečiasis Tarptautinis fortepijoninės muzikos festivalis. Drąsiai jį galime vadinti kultūriniu reiškiniu...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...