„Agurkiniai“ neteko laisvės ir turtų

„Agurkiniai“ neteko laisvės ir turtų

Trejus metus trukęs teisėsaugininkų pavojingiausia, stipriausia ir geriausiai organizuota šalies nusikaltėlių gauja laikytos Kauno „agurkinių“ grupuotės bylos nagrinėjimas vakar baigėsi teismo nuosprendžiais visiems dvylikai teisiamųjų. Neįrodžius, kad organizavo verslininko nužudymą, vienvaldis jos lyderis Saulius Velečka į laisvę grįš po mažiau nei dešimties metų, netekęs sukauptų turtų.

Klaipėdos apygardos teisme nagrinėtą baudžiamąją bylą sudarė 153 tomai. Proceso pradžioje ant teisiamųjų suolo sėdo trylika asmenų, kaltintų nuo 2005 metų įvykdytais sunkiais nusikaltimais, teisėsaugininkų įvardijami kaip „agurkinių“ gauja. Tačiau nuosprendžio dienos sulaukė ne visi. Po pusmečio 54 metų jos narys Česlovas Stanevičius mirė.

S.Velečka pripažintas kaltu dėl tyčinių keturių sunkių ir trijų labai sunkių nusikaltimų, tarp jų ir ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizavimo ir vadovavimo jam. Be jo, gaujos branduolį sudarė stabili tarpusavyje glaudžiai susijusių ir kriminalinę patirtį turinčių asmenų grupė - Norbertas Tučkus, Tadas Petrošius bei broliai Darius ir Audrius Petkauskai. Vienvaldis grupuotės lyderis S.Velečka, turintis Agurko pravardę, priiminėjo sprendimus organizuojant ir darant nusikaltimus, sprendė tarp savų ir su kitomis grupuotėmis kilusius nesutarimus. Jis su A.Petkausku valdė bendrus „agurkinių“ pinigus.

Daugiausia grupuotė užsiėmė neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių, psichotropinių medžiagų ir šių medžiagų pirmtakais, jų platinimu ir kontrabanda. Šis „verslas“ ne tik apraizgė Europą, bet ir buvo nusidriekęs iki Pietų Amerikos. Nusikalstamu būdu uždirbti pinigai paskirstyti tarp jos narių. Šios lėšos naudotos nusikalstamai veiklai plėtoti ir įkalinimo įstaigose atsidūrusiems bendrininkams remti.

Nors valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras prašė už padarytus nusikaltimus S.Velečką į belangę pasiųsti 20 metų, teismas jį įkalino 14 su puse metų. Įsiteisėjus nuosprendžiui, jo bausmės atlikimo laikas bus pradėtas skaičiuoti nuo 2013 metų pradžios. Analogiška bausmė skirta ir D.Petkauskui. Jo brolis Audrius kalės metais trumpiau, N.Tučkus ir T.Petrošius - po 13, Saulius Vyšniauskas ir Dmitrijus Romanovičius - po 12 metų, Tadas Vieraitis - 11 metų. Konstatuota, kad nėra įrodymų, jog S.Velečka organizavo verslininko Vidmanto Sadausko nužudymą. 2011 metais Kaune pastarąjį nušovė D.Romanovičius, už tai gavęs 10 tūkst. eurų atlygį.

Linas Perminas, kuris šiuo metu atlieka 14 mėnesių laisvės atėmimo bausmę Švedijoje, pataisos namuose praleis 4 metus. Į Skandinaviją jis spruko vos paleistas už 29 tūkst. eurų užstatą. Laisvėje paliktam Gintautui Cegelskiui ir Kęstučiui Liukaičiui 4 metų laisvės atėmimo bausmės atidėtos dvejiems metams. Redui Vilkauskui skirta lygtinė trejų metų laisvės atėmimo bausmė atidėta metams.

Savo kaltes pripažino tik L.Perminas ir D.Romanovičius, jie ne tik nuoširdžiai gailėjosi, bet ir padėjo teisėsaugininkams atskleisti nusikaltimus bei nustatyti juose dalyvavusius asmenis.

Teismas nurodė konfiskuoti daugiau kaip 400 tūkst. eurų vertės kaltinamųjų turtą, įsigytą iš nusikalstamu būdu gautų lėšų, taip pat ir jų turtą, registruotą kitų asmenų vardu. Valstybei atiteks žemės sklypai, trys lengvieji automobiliai ir vienas vilkikas. Nužudyto verslininko artimiesiems D.Romanovičius privalės atlyginti daugiau kaip 57 tūkst. eurų įvertintą turtinę ir neturtinę žalą. Šiuo nuosprendžiu bylos nagrinėjimas nesibaigs. Jį žadėjo skųsti tiek prokuroras, tiek nuteistieji.

„Agurkinių“ gaują sutriuškinę teisėsaugininkai 2014-aisiais pripažinti Metų sekliais.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder