Atvėrė kitą privačiu lėktuvu iš Maskvos atskridusio ir COVID-19 užsikrėtusio vaiko istorijos pusę

Atvėrė kitą privačiu lėktuvu iš Maskvos atskridusio ir COVID-19 užsikrėtusio vaiko istorijos pusę

Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) savaitės pradžioje pranešus, kad savaitgalį koronaviruso (COVID-19) infekcija buvo patvirtinta penktadienį iš Maskvos privačiu lėktuvu į Vilniaus oro uostą atskridusiam vienuolikmečiui, kurio du šeimos nariai yra infekuoti ir guli Maskvos ligoninėje, aiškėja daugiau įvykio detalių.

NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė dar pirmadienį portalui lrytas.lt tvirtino, kad, jei oro uoste nepilnamečius tikrinę specialistai būtų žinoję, kad jų šeimos nariai jau serga koronavirusu ir yra hospitalizuoti kitos šalies gydymo įstaigoje, jie iš karto būtų buvę vežami į Santaros klinikas.

„Jeigu specialistai apie tai būtų sužinoję iš anksto, vaikai būtų iš karto vežti į Santaros klinikų Vaikų ligoninę“, – portalui lrytas.lt tvirtino R.Lingienė.

Tiesa, NVSC atstovų pasiteiravus, ar vaikai bei už juos atsakingi tėvai šią informaciją nuslėpė, patys NVSC darbuotojai pripažino, kad tokio klausimo, ar asmuo turėjo kontaktą su užsikrėtusiuoju, oro uoste atvykusiųjų į Lietuvą pildomame klausimyne net ir nėra.

Koronavirusu serga vienas iš vaiko tėvų

Klaipėdos apskrityje sekmadienį buvo nustatytas naujas įvežtinis COVID-19 atvejis. Netrukus paaiškėjo, kad užsikrėtė 11 metų vaikas, penktadienį privačiu lėktuvu parskridęs iš Maskvos į Vilniaus oro uostą kartu su dar vienu nepilnamečiu šeimos nariu. Iš pradžių buvo pranešta, kad vaikai skrido pas giminaičius, gyvenančius Klaipėdos apskrityje.

Abu nepilnamečiai buvo patikrinti Vilniaus oro uoste, tačiau jokių nerimą keliančių simptomų jie nejautė. Vis tik jiems buvo nurodyta 14 dienų izoliuotis ir per artimiausią parą pasidaryti koronaviruso tyrimus mobiliojoje patikros stotelėje Klaipėdoje, kur vienam vaikui ir buvo nustatytas COVID-19.

Anot R.Lingienės, vaikus iš Vilniaus oro uosto pasiėmė artimas giminaitis iš Klaipėdos, kurio namuose jie šiuo metu ir izoliuojasi.

Kai vienam iš nepilnamečių buvo nustatytas teigiamas koronaviruso testas, paaiškėjo, kad du jo šeimos nariai jau serga COVID-19 ir dėl šios infekcijos yra hospitalizuoti Maskvos ligoninėje. Vienas iš užsikrėtusių šeimos narių – vienas iš infekuoto vienuolikmečio tėvų.

„Buvo užsakytas privatus skrydis, gauti reikalingi leidimai ir asmenys atskrido į Vilniaus oro uostą, iš kur juos pasiėmė asmuo, turėjęs teisę tą padaryti. Bent vienam iš tėvų, mano žiniomis, tikrai nustatyta COVID-19 liga ir jis gydomas Maskvos ligoninėje“, – teigė R.Lingienė.

Nenurodė, kad du šeimos nariai jau serga

Kaip vėliau portalui lrytas.lt aplinkybes patikslino R.Lingienė, Vilniaus oro uoste NVSC darbuotojams nebuvo nurodyta, kad nepilnamečių šeimos nariai yra užsikrėtę koronavirusu ir guli ligoninėje.

Anot jos, jeigu vaikai būtų nurodę, kad jų šeimos nariai serga COVID-19, jie iš karto būtų buvę nuvežti į Santaros klinikų Vaikų ligoninę.

R.Lingienė pabrėžė, kad abu nepilnamečiai izoliuojasi giminaičių namuose Klaipėdoje, kur tam esą sudarytos tinkamos sąlygos.

„Sąlygos tam yra tinkamos. Ten yra didelis namas“, – portalui lrytas.lt situaciją komentavo R.Lingienė, akcentuodama, kad vaikas, kuriam nustatytas virusas, jokių infekcijai būdingų simptomų nejaučia.

Nors iš pradžių NVSC atstovai įvardijo, kad abu grįžę nepilnamečiai gyvena Maskvoje, vėliau portalui lrytas.lt jie patikslino informaciją, jog vaikų gyvenamoji vieta yra Klaipėda.

Tai reiškia, kad nutarimo dėl karantino nuostatos jiems nedraudė grįžti į Lietuvą.

Kaip oro uostuose vyksta atvykstančiųjų tikrinimas?

NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė lrytas.lt teigė, kad NVSC specialistai oro uoste grįžusių asmenų net ir nesiteirauja, ar jie turėjo kontaktų su užsikrėtusiaisiais.

Paprasčiausiai jiems duodamas pasirašyti sutikimas izoliuotis, nurodomi svarbiausi asmens duomenys.

„Sutikime būti izoliuotam nėra klausimų, skirtų tikslinti, ar asmuo užsienyje turėjo kontaktą su sergančiuoju. Pats jo grįžimas iš užsienio yra prilyginamas galimam kontaktui su sergančiais“, – teigė G.Megelinskienė.

Kaip portalui lrytas.lt informaciją patikslino NVSC Vidaus administravimo skyriaus patarėja Jolanta Čereškienė, NVSC specialistai, oro uostuose pasitikdami grįžusius iš užsienio, „organizuoja patikrinimą dėl COVID-19 ligos simptomų.

Tai ir yra daroma kiekvienu atveju – pasiteiraujama ar asmuo gerai jaučiasi, ar nėra ūmioms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms būdingų simptomų pasireiškimo, pamatuojama kūno temperatūra.“

 

Formą pildė vaikų mama nuotoliniu būdu

Nepilnamečių saviizoliacijos sutikimo formas turi užpildyti už juos atsakingi suaugusieji. „Jeigu vietoje nėra asmenų, atvykusių kartu ir turinčių teisę užpildyti dokumentus už nepilnamečius, dokumentacijos pildymas ir jos sužiūrėjimas perduodamas departamentui, kuriame gyvena nepilnamečių atstovai“, – aiškino G.Megelinskienė.

NVSC Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Brigitos Kairienės teigimu, šiuo atveju vaikų saviizoliacijos sutikimo formos buvo pildomos jiems jau grįžus į Klaipėdą. Saviizoliacijos sutikimo formas pildė vaikų mama, su ja susisiekus telefonu ir el. paštu, pateikus formų šablonus ir rekomendacijas dėl saviizoliacijos.

Nors iš pradžių skelbta, kad vaikų gyvenamoji vieta yra Maskvos miestas, saviizoliacijos sutikimo formoje buvo nurodyta, jog vaikų nuolatinė gyvenamoji vieta – Klaipėdos mieste.

URM: vaikai turi Lietuvos pilietybes, už jų patikrą buvo atsakingos kitos institucijos

Užsienio reikalų ministerijos (URM) portalui lrytas.lt atsiųstame laiške aiškinama, kad abu nepilnamečiai yra Lietuvos piliečiai, todėl jie turėjo teisę su specialiu leidimu atvykti į šalį.

„Gegužės 8 d. Užsienio reikalų ministras išsiuntė Susisiekimo ministrui prašymą pavesti išduoti leidimą vykdyti skrydį, kuriuo į Lietuvą turėjo grįžti du nepilnamečiai Lietuvos piliečiai.

Prašymus dėl leidimų skrydžių organizavimui URM teikia Susisiekimo ministerijai atsižvelgdama į humanitarines priežastis, Lietuvos piliečių repatriacijos atvejais.

Keleivių sveikatos būklę tikrina ir karantino metu taikomų atvykimo į Lietuvos teritoriją reikalavimų vykdymo užtikrinimą atlieka kitos kompetentingos Lietuvos institucijos“, – teigiama lrytas.lt ministerijos pateiktame atsakyme.

Anot URM, skrydžiai keleiviams vežti į Lietuvos tarptautinius oro uostus vykdomi tik gavus Lietuvos transporto saugos administracijos išduotą atskirą leidimą oro susisiekimui vykdyti pagal susisiekimo ministro pavedimą.

Jis išduodamas atsižvelgiant į užsienio reikalų ministro teikimą, išskyrus skrydžių maršrutus, kurių atnaujinimui pritaria Vyriausybė užsienio reikalų ministro siūlymu.

Kaip nurodoma URM svetainėje, karantino metu į Lietuvą draudžiama atvykti užsieniečiams, išskyrus:

• užsieniečius, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečių šeimos nariai (tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), sutuoktiniai, globėjai)

• ekipažų ir įgulų narius, kurie dirba tarptautinius komercinius krovinių vežimus vykdančiose Lietuvos įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius krovinių vežimus visų rūšių transporto priemonėmis;

• asmenis, turinčius nacionalinę vizą bei atvykstančius darbo, verslo ar studijų reikalais;

• asmenis, turinčius teisę gyventi Lietuvos Respublikoje;

• asmenis, turinčius imunitetų ir privilegijų pagal 1961 m. Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių ir 1963 m. Vienos konvenciją dėl konsulinių santykių;

• NATO bei NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujančius asmenis ir juos aptarnaujantį personalą bei jų šeimos narius.

• sveikatos priežiūros specialistus, atvykstančius teikti transplantacijos paslaugų.

• nuo gegužės 11 d. – Lenkijos Respublikos piliečius, atvykstančius darbo, verslo ar studijų reikalais;

• nuo gegužės 15 d. – Estijos Respublikos ar Latvijos Respublikos piliečius.


Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder