2019 m. kovo 25 d. 01:45 val., pirmadienis

Mylimiausi mokytojai

Mylimiausiai mokytojai auklėtiniai plojo atsistoję

(6)

2010-10-05, 00:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Mylimiausiai mokytojai auklėtiniai plojo atsistoję nuotrauka, foto

Šiandien minima Mokytojų diena Vydūno vidurinės mokyklos fizikos ir matematikos mokytojai Romai Pociutei - ypatinga: "Vakarų ekspreso" surengtame konkurse "Mylimiausias mokytojas" ji sulaukė didžiausio įvertinimo.

"Vos tik baigėsi balsavimas - 12 val. - per pamoką visi mano auklėtiniai atsistojo. Įteikė gėlių ir saldainių. Esu tokia laiminga..." - vakar įspūdžiais dalijosi R. Pociutė, už kurią interneto svetainėje www.VE.lt balsuota 3623 kartus.

Konkurso laimėtojai R. Pociutei įteiksime "Mylimiausio mokytojo" statulėlę, knygą "Neregėta Lietuva" bei dienraščio "Vakarų ekspresas" prenumeratą.

Didžiulio palaikymo konkurse sulaukė ir 2627 balsus surinkusi mokyklos - darželio "Šaltinėlis" pradinių klasių mokytoja Ramunė Gulbinskienė. "Man pasisekė: mokiau ir mokau pačius šauniausiu vaikus", - džiaugėsi mokytoja.

"Blogas mokytojas yra tas, kuris teikia švietimo paslaugą. Tas, kuriam mokinys yra ne vaikas, bet mokinio krepšelis. Tokių neturėtų būti mokykloje", - sakė 1821 balsus konkurse surinkęs Klaipėdos aukštosios verslo mokyklos dėtytojas Kęstutis Gabšys.

Visus pasiūlytus kandidatus į mylimiausio mokytojo titulą galite išvysti internetinėje svetainėje www.VE.lt/konkursai

Roma Pociutė: "Čia mano širdis"

"Tikiuosi, kad jau radau savo šeimą, kurioje ir liksiu", - šitaip apie darbą Vydūno vidurinėje mokykloje sako fizikos ir matematikos mokytoja Roma Pociutė.

"Kad esu tarp kandidatų rinkimuose į mylimiausius Klaipėdos mokytojus, sužinojau gal prieš dvi savaites, visai netikėtai. Kalbėjausi su savo auklėtiniais ir paralelinės klasės mokiniais, kai vienas mokinys netyčia paklausė: "Ar matėte "Vakarų eksprese" savo rezultatus?" Tada ir supratau: mano brangiausieji auklėtiniai vėl kažką rezga... Mano auklėtiniai visada gražiai kalba apie mane, bet kai perskaičiau, kas parašyta, širdis visai sutirpo. Šie žodžiai man yra didžiausias įvertinimas", - "Vakarų ekspresui" sakė R. Pociutė.

Jie apibūdino jus kaip griežtą, bet teisingą mokytoją, kuri nenustoja mylėti savo mokinių nepaisant to, kokių nuodėmių yra pridarę. Jaučiatės savo rogėse?

Kai mokykloje rašydavome rašinius "Kuo norėtum būti?", visada rašydavau, kad norėčiau būti griežta ir tuo pat metu vaikus mylinti mokytoja. Prisirašiau. O jeigu rimtai, tai man labai patiko tikslieji mokslai, ypač matematika, tad savo ateitį siejau su jais. Norėjau būti arba inžinierė, arba matematikos mokytoja. Svajonė išsipildė. Labai džiaugiuosi, kad tapau būtent mokytoja, nes čia mano širdis.

O jei nebūtumėte mokytoja, kuo norėtumėte būti?

Jei nebūčiau mokytoja? Nežinau. Turbūt būčiau teisininkė. Tiesiog kartais užverda kraujas matant, kaip laimi neteisybė.

Kai pati buvote moksleivė, apie kokį mokytoją sakydavote "geras"? Ar dabar vertinimo kriterijai pasikeitė?

Kai buvau mokinė, buvau įsimylėjusi savo anglų kalbos mokytoją. Visada galvojau, jei būčiau mokytoja, būčiau tokia kaip ji: reikli, bet gebanti ir pajuokauti. Ji buvo mano mokytojo idealas. Mano nuomonė nepasikeitė ir ligi šiol.

Žinia, Seime buvo siūlymas, kad 30 metų pedagoginio darbo stažą įgiję ir 55 metų sulaukę mokytojai galėtų išeiti į pensiją. Viena Seimo narė paklausta, kiek mokytojų po 30-ies metų darbo su šiuolaikiniais vaikais tampa nepakaltinami, atsakė žinanti, kad tokių problemų turi beveik kas antras trečias pedagogas.

Dažniausiai tokias išvadas daro tie, kurie niekada nėra dirbę mokykloje. Mokytojauju jau 12 metų, ir ne pirmoje mokykloje. Dirbau net kartu su mane mokiusiais mokytojais - ir nė apie vieną šitaip nepasakyčiau.

Mokytojas turi būti kūrybiškas, jaunatviškas, galintis pašokinėti, pažaisti su mokiniais. Įsivaizduoju, kaip gali atrodyti kitiems, kai 50 metų mokytoja šokinėja ar žaidžia žaidimus su mokiniais. Arba per pamoką kūrybiškai, ne taip kaip vadovėlyje parašyta, supažindina mokinius su II Niutono dėsniu... Siaubas. Leidžiam ją į pensiją. O patys ir toliau rašys: "Sudominkit mokinius savo dėstomu dalyku, kūrybiškai dirbkite per pamokas..."

Kokie mokytojo asmenybės bruožai Jums atrodo svarbiausi?

Pirmiausiai mokytojas turi sudominti savo dalyku, kad mokiniai ne tik suprastų, apie ką jis kalba, bet ir suvoktų, kodėl jo mokomas dalykas yra toks svarbus. Be to, mokiniai turi pajausti, jog mokytojas jais tiki ir kad jie jam svarbūs.

Tobulų darbų, kaip ir žmonių, tikriausiai nėra. Ką jūs norėtumėte keisti švietimo srityje?

Gal reikėtų keitimus daryti ne konkrečioje srityje, o paskirti, kad jai vadovautų tos srities specialistai. Ir būtinai pasitelkčiau žiniasklaidą į pagalbą, kuri skleistų tik teigiamas emocijas apie vienokius ar kitokius laimėjimus toje srityje.

Ramunė Gulbinskienė: "Svarbiausia - emocinis ryšys"

Mokyklos - darželio "Šaltinėlis" pradinių klasių mokytoja Ramunė Gulbinskienė džiaugiasi, kad šis konkursas buvo svarbus ir antrokėliams: per pamokas jie nuolat prašydavo leisti kompiuteryje patikrinti konkurso eigą...

"Šis įvertinimas parodė, kad mano pastangas vertina ne tik kolegos, dabartiniai mokiniai ir jų tėveliai, bet ir buvę auklėtiniai", - džiaugiasi jau aštuoniolikti metai toje pačioje įstaigoje dirbanti mokytoja.

Sakote, kad pedagoginę gyslelę paveldėjote iš savo tėčio, kuris vadovavo vaikų muzikos mokyklai. Niekada nesusimąstėte, kuo dar galėjote tapti?

Būdama darželinukė žaisdavau su lėlėmis mokyklą. Turiu metais jaunesnį brolį, tai visuomet jaučiau pareigą jam padėti ir mokyti. Dėl savo pasirinkimo nėkart nesudvejojau. Sakoma, jei nori suprasti, ko verta siekti gyvenime, paklausk savęs, ko po šimto metų reikės tavo sielai, kūnui, vaikams, draugams. Iš tiesų net neįsivaizduoju, kuo dar galėčiau būti.

Išvardykite svarbiausius mokytojo asmenybės bruožus.

Dalykiškumas, kūrybiškumas, komunikatyvumas. Nuoširdumas, šiuolaikiškumas ir begalinė kantrybė.

Mokytojų darbas reikalauja neeilinių pastangų, atsidavimo ir energijos. Reikia turėti talentą, tam tikrą pedagoginę gyslelę. Man regis, svarbiausia mokytojo darbe - užmegzti su vaikais emocinį ryšį.

Dabar visi kalba apie vaikų teises. Ar mokytojai nesijaučia beteisiai?

Buvo atvejų, kai tikrai reikėjo socialinio pedagogo nuomonės, patarimo. Tačiau mūsų mokyklėlėje socialinio pedagogo nėra, tai skaičiau daug literatūros, gavau naudingų patarimų iš direktorės bei pavaduotojos lūpų, kad galėčiau teisingai spręsti kilusias problemas.

Programos "Renkuosi mokyti" dalyviai užsiminė, kad mokyklose yra gal tik 20 proc. atsidavusių mokytojų. Likę 80 proc. į savo darbą esą žiūri formaliai.

Nesutinku. Pažįstu labai daug puikių pedagogų. Jau vien mūsų mokyklėlėje visi 100 procentų atsidavę savo profesijai ir dirba iš širdies.

Kokių žinote gudrybių, priverčiančių mokinius per pamoką suklusti?

Stebuklingų neturiu. Taikau įvairius metodus. Labai gerai jaučiu, kada jie pavargsta ir būtina pertraukėlė.

Kurios gėlės mielesnės: kurias dovanoja vyras ar gautos iš mokinių? Kurios ilgiau nevysta?

Gauti gėlių visuomet miela. Tik vienokie jausmai užplūsta, kai gėles dovanoja vyras (beje, dovanoja dažnai), kitokie - kai mokiniai. Nevysta tos, kurios dovanotos su meile.

Ar dažnai išgirstate komplimentų iš mokinių?

Tikrai labai labai dažnai. Nors jie ir mažučiai, tačiau pastebi viską: ir naują drabužį, ir papuošalus, net batus... Beveik kasdien pasako: "Mokytoja, kokia jūs gera, geriausia pasaulyje mokytoja". Kai kurie atvirai prisipažįsta, kad myli... Ar reikia didesnio įvertinimo?

Viena jauna mokytoja mokykloje išbuvo lygiai dvi savaites. Išėjo sakydama: "Tokiam žvėryne aš nedirbsiu". Ar kartais nesijaučiate panašiai?

Kadangi išbuvau daugiau nei 2 savaites, tai tikriausiai turiu šiek tiek daugiau kantrybės nei ana jauna mokytoja. Aš žvėriukų nesutikau mokykloje. Man pasisekė: aš mokiau ir mokau pačius šauniausius vaikus!

Kęstutis Gabšys: "Vaikas - ne "mokinio krepšelis"

Uostamiesčio politikas Kęstutis Gabšys tik nuo praėjusių metų pradėjo dėstyti Klaipėdos aukštojoje verslo mokykloje ir iš karto pelnė studentų simpatijas.

Kada sužinojote, kad atsidūrėte tarp kandidatų tapti mylimiausiu Klaipėdos mokytoju? Ar jums tai svarbus įvertinimas?

Kad esu nominuotas "Mylimiausio mokytojo" titului, paskelbė viena klaipėdietė socialiniame tinkle "Facebook". Perskaitęs aprašymą iš pradžių supykau, po to ilgai juokiausi. Mane nominavęs žmogus ar žmonės buvo tikrai linksmų plaučių. Nesijaučiu esąs vertas mylimiausio mokytojo titulo. Manau daugelis balsuoja už mane dėl mano visuomeninės veiklos.

"Paskaita apie korupciją paliko neišdildomą įspūdį. Dabar žinau kiek, kam ir kada", - taip jus apibūdino studentai. Tai kiek ir kada?

Tai slapta informacija. Kad ją sužinotumėte, turite įstoti į Klaipėdos aukštąją verslo mokyklą, o prieš tai dvejus metus studijuoti teisę.

Studentai pasakoja, kad teoriją praskaidrinate anekdotais.

Kadangi studentai jau nebe vaikai, anekdotus pasakoju nuotaikai paskaidrinti - pagal dėstomą temą. Man patinka sovietiniai politiniai anekdotai.

Kodėl pasirinkote dėstytojo profesiją?

Mano močiutė dar smetoninės Lietuvos laikais buvo kaimo mokytoja. Manau, tai genuose. Po studijų nuolatos pagalvodavau apie doktorantūrą, tačiau pagalvodavęs vis atidėdavau geresniems laikams. Pernai gavau pasiūlymą iš Klaipėdos aukštosios verslo mokyklos. Bijojau vadovybės ir studentų vertinimų, bet darbas labai patiko. Daugelis mano pažįstamų teigia, kad pasakojant apie paskaitas ir studentus man ima degti akys.

Aš dėstau viešąjį administravimą, viešąją politiką ir apie nevyriausybines organizacijas studentams, kurie bus teisininkai ir dirba (arba dirbs) viešajame sektoriuje. Taip laimiu triskart: sutinku daug naujų žmonių, studentams perduodu savo praktinę patirtį, esu priverstas atnaujinti savo žinias, kurias po to galiu panaudoti miesto valdyme. Kartais tikrai būna gėda klausytis politikų ar valdininkų, pasakojančių nesąmones, už kurias studentui be skrupulų parašyčiau dvejetą.

Ką keistumėte švietimo srityje?

Popieriai, popieriai ir popieriai. Šiandien mokytojas pildo per daug popierių, kurie neturi nieko bendra su vaiko ugdymu ir auklėjimu. Jau nesvarbu, kaip vaikas išmokomas, kokias vertybes įgyja mokykloje, svarbu, ar gražiu šriftu yra parašytas, ar tinkamose vietose yra pabrauktas ugdymo planas. To neturėtų būti.

Išskirkite po 3 teigiamus ir neigiamus pedagogo bruožus.

Laikausi šių principų: būti griežtam ir teisingam, žiauriai spausti per studijas ir lengviau - per egzaminus. Nuolatos mokytis, kad studentai netyčia nežinotų daugiau už tave. Tai, manau, tinka dėstytojui. Mokytojui turbūt svarbiausia yra ne tiek mokyti, kiek ugdyti žmogų. Tai kur kas svarbiau nei išmokyti matematikos ar gramatikos.

Blogas mokytojas yra ne mokytojas, o švietimo paslaugos teikėjas; jam mokinys yra ne vaikas, bet "mokinio krepšelis". Tokių neturėtų būti mokykloje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2010-10-05   19:18

IP: 78.61.9.43

Roma Pociūtė - viena pačių geriausių sutiktų mokytojų kiek turėjau per 12 metų. 11 ir 12 klasėse fizikos pamokos buvo turbūt pačios laukiamiausios. Didžiulė pagarba ! ;*

Monika

2010-10-05   10:47

IP: 86.100.73.220

pati pati geriausia aukletoja pasaulyje :))))

sveikinimai

2010-10-05   09:31

IP: 194.197.79.18

Roma gera mokytoja

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mylimiausi mokytojai

Šiandien minima Mokytojų diena Vydūno vidurinės mokyklos fizikos ir matematikos mokytojai Romai...

Mylimiausiai mokytojai auklėtiniai plojo atsistoję nuotrauka, foto

Lietuvoje pastebėti pirmieji gandrai nuotrauka, foto

Lietuva, Artėjant Gandro dienai, kuri minima pirmadienį, Liaudies buities muziejus pakvietė prisiminti...

Kodėl klaipėdiečiai A.Hitlerį sutiko su džiaugsmu? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, Lygiai prieš 80 metų – 1939 m. kovo 23 d. - į...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube nuotrauka, foto

Kelionės, Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas, populiariąsias kelionių...

Sužinokite, kas laukia: savaitės astrologinė prognozė nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė kitai savaitei, kovo 25-31 dienoms. Horoskopą parengė Sidonija Kulikauskienė. AVINAS...

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 7 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...