2019 m. balandžio 19 d. 18:04 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Miesto istorijos

Miesto istorijos

Apie Klaipėdos pilies likimą - interaktyviai

Apie Klaipėdos pilies likimą - interaktyviai nuotrauka, foto

ETAPAI. Besikeičiančiuose animaciniuose vaizduose matyti, kad XIII a. vid. pirmoji medinė Klaipėdos pilis iškilo Dangės žiotyse buvusioje salų ir pelkių teritorijoje. Iliustruojama, kaip ji vėliau buvo palaipsniui rekonstruojama, kol tapo bastionine, kaip buvo griaunama XIX a., kaip jos teritorija XX a. viduryje buvo užstatyta Bandomosios laivų remonto įmonės pastatais.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdos pilies muziejaus lankytojai nuo šiol gali susidaryti itin išsamų vaizdą, kaip nuo XIII amžiaus iki pat šių dienų keitėsi uostamiesčiui pradžią davusi pilis ir jos teritorija.

Muziejaus ateities planuose - ir 3D ekskursija po senąją Klaipėdą.

Kūrė metus

Tradicinės Muziejų nakties proga Mažosios Lietuvos istorijos muziejus (MLIM) pristatė įrangą, kuri animaciniais vaizdais perteikia, kaip keitėsi miesto širdis. Lankytojai liesdami kompiuterio ekraną gali paskaityti ir atskirų pilies gyvavimo laikotarpių komentarus bei istorinę medžiagą, pamatyti archeologinių radinių nuotraukas, planus, dokumentus, žemėlapius bei graviūras.

Pasak MLIM vadovo Jono Genio, įgyvendinant šį daugiau nei metus trukusį projektą siekta tiek istorijai neabejingiems miestiečiams, tiek turistams kuo paprasčiau ir aiškiau perteikti, kaip keitėsi Klaipėdos pilis. Tam panaudota animacija, paremta archeologiniais ir istoriniais tyrinėjimais.

"Pirmasis XIII amžiaus vaizdas, kurį sumodeliavome, yra tarsi fantazija - nors piliavietės teritorijos tyrinėjimai vyksta jau beveik keturis dešimtmečius, tik prieš kelerius metus šiaurinės kurtinos perkasoje buvo aptikti XIII amžiaus pėdsakai. Kita vertus, visi turimi duomenys rodo, kad kitaip, ko gero, ir negalėjo būti", - pasakojo J. Genys.

XIII a. situaciją atspindinti animacija parodo, jog tuo metu pilis buvo statoma Dangės žiotyse buvusioje salų ir pelkių teritorijoje, priešais Kuršių nerijos smaigalį, kuris tuo metu buvo daugmaž senosios perkėlos vietoje.

Vėlesnių laikotarpių vaizdus perteikiančios animacijos rodo, kaip pilis buvo rekonstruojama, kol tapo bastionine (apie pastarąją yra išlikę itin daug duomenų, leidžiančių atkurti apie 85 proc. tiesos atitinkantį vaizdą). Iliustruojamas ir pilies griovimo bei dalies fosos užpylimo procesas, prasidėjęs XIX a.

"Dažnai yra linkstama manyti, jog daugiausiai piliavietė buvo apgriauta sovietmečiu. Tačiau du bastionai iš jos buvo likę jau iki sovietų. Sprendimas šiuose bastionuose Tarybų Sąjungos laikotarpiu įrengti slėptuves karo atvejui ir išsaugojo paskutinius pilies likučius, nors bastionų vidus ir buvo nemenkai pakeistas", - sakė muziejaus direktorius.

Pasak J. Genio, kuriant interaktyviąją pilies istorijos versiją bendradarbiavo konkursą laimėjusi IT įmonė ir muziejininkai. Darbai atsiėjo per 10 tūkst. litų. Didžioji reikiamos sumos dalis buvo gauta iš Kultūros rėmimo fondo, apie trečdalį pridėjo pats MLIM.

Informacija kompiuterio ekrane, o esant grupėms - ir per projektorių - perteikiama lietuvių, vokiečių, anglų ir rusų kalbomis.

3D ekskursija

J. Genio teigimu, muziejus turi ir daugiau planų, kaip kuo daugiau Klaipėdos istorijos perteikti pasitelkiant moderniąsias technologijas.

"Vienas iš tokių - sudaryti galimybę virtualiai, 3D erdvėje pasivaikščioti bent po dalį XIX amžiaus pabaigos-XX amžiaus pradžios Klaipėdos. Nors ir yra išlikę nemažai to meto ikonografinės medžiagos, tačiau šis projektas pareikalautų baisiai daug darbo, nes muziejus visgi negali užsiimti interpretacija, turi būti atkurta reali to meto situacija, tikslus kiekvieno namo vaizdas", - sakė J. Genys.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Miesto istorijos

Kurortai išsiskiria tuo, kad čia kuriama speciali infrastruktūra. Klaipėda, užgožta Neringos ir...

Dienraštyje - Klaipėdos atsivėrimo marioms istorija nuotrauka, foto

Žvelgiant į Klaipėdą nuo laivo denio jūroje iš pradžių išvysi ilgą šviesiomis...

Dienraštyje - Klaipėdos atsiverimo marioms istorija nuotrauka, foto

Kitą savaitę skaitytojus pasieks dar viena knyga, skirta Klaipėdos miesto istorijai.

Apie XVI a. Klaipėdos koklio sceną ir jos užkulisius nuotrauka, foto

Klaipėdos pilies muziejaus lankytojai nuo šiol gali susidaryti itin išsamų vaizdą, kaip...

Apie Klaipėdos pilies likimą - interaktyviai nuotrauka, foto

Klaipėdos centre - naujas "Alyno" baras nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos centre - Mažvydo alėja 3 - duris atvėrė daugelio pamėgtas jaukus...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (574) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams? nuotrauka, foto

Nuomonės, Dar 2018 m. spalio mėnesį Lietuvos Seimas įteisino medicinines kanapes. Nuliūdinsiu visus...

Išpuoliai prieš Prancūzijos bažnyčias – nutylėta tema nuotrauka, foto

Pasaulis, Tamsi, grėsminga Paryžiaus katedrą naikinusių liepsnų simbolika – nepriklausomai nuo gaisro priežasties....

Klaipėda, Paskelbta prieš 59 min.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...