2020 m. liepos 8 d. 02:25 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Mano Klaipėda

Mano Klaipėda

Uostamiestis po 50 metų: šalies sostinė ar... dykvietė?

2002-06-14, 12:00

Jolita KRANIAUSKAITĖ

Uostamiestis po 50 metų: šalies sostinė ar... dykvietė? nuotrauka, foto

2002 metai Klaipėdoje paskelbti jubiliejiniais. Jubiliejinių metų programa pavadinta labai simboliškai - "Miestas, kuriame aš noriu gyventi". Ir tai ne atsitiktinai, nes pagal sociologinių tyrimų duomenis, net 92% uostamiesčio gyventojų didžiuojasi tuo, kad yra klaipėdiečiai. Nei vienas kitas Lietuvos miestas negali pasigirti tokiu rodikliu.

Visi jubiliejinių metų renginiai yra susieti su miesto praeitimi, dabartimi bei ateitimi. Viena iš akcijų, kuri yra tarsi dovana miestui ir miestiečiams, kurie švęs Klaipėdos 800 metų jubiliejų, vadinosi "Klaipėda po 50 metų". Žmones nuo seno viliojo galimybė keliauti laiku ir kadangi mes negalėjome akcijos dalyviams pasiūlyti laiko mašinos, pakvietėme Klaipėdos abiturientus mintimis nusikelti į ateitį ir pabandyti atspėti, kaip gimtasis miestas atrodys po 50 metų.

Daugiau nei 200 Klaipėdos moksleivių išreiškė norą tapti ateities pranašais. Jų rašiniai, sudėti į nerūdijančią kapsulę, liepos 10 d. bus užkasti Laikrodžių muziejaus kiemelyje ir ten saugomi penkiasdešimt metų. 2052 metų vasara turėtų įvykti antroji šios akcijos dalis - rašiniai perskaityti, išanalizuoti, o jų autoriai, jau garbaus amžiaus piliečiai, arba jų palikuonys, pakviesti į specialią ceremoniją, kurioje būtų apdovanoti geriausi ateities pranašai.

Šviesi ar niūri ateitis laukia Klaipėdos

Visus moksleivių rašinius pirmiausia būtų galima suskirstyti į dvi kategorijas: 90% moksleivių Klaipėdos ateities viziją regi optimistiškai ir 10% - pesimistiškai.
Pradėsime nuo pirmųjų. Daugelio abiturientų nuomone Klaipėda taps svarbiausiu Lietuvos miestu, gerai žinomu pasaulyje, savo didžiu ir gyventojų skaičiumi pralenksiančiu Vilnių ir Kauną. Gyventojų skaičius turėtų išaugti, pagal įvairių autorių nuomone, nuo 250 tūkstančių iki 1 milijono.

"Gali atsitikti ir taip, kad Klaipėda taps Lietuvos sostine" (Aleksandras Bira, M. Gorkio mokykla). "Arba visa Klaipėdos teritorija bus paskelbta laisvąja ekonomine zona, kurioje bus sukurta net 60% visų valstybės pajamų. Klaipėdoje atsiras oro uostas, astronautikos centras, vandens atrakcionų parkas, bus pastatytos dvi saulės energijos elektrinės, keli nauji futbolo stadionai, nauji koncertų, parodų bei sporto rūmai", teigia Aleksandras.

"Klaipėda turės didelius ledo rūmus ir stiprią ledo rutulio komandą" (Vytautas Navickas, Vytauto Didžiojo gimnazija).

Daugelio moksleivių nuomone, išaugs Klaipėdos universiteto vaidmuo, bus įkurtas mokslo ir technologijos centras, panašus į amerikietiškąjį Silicio slėnį (Silicon Valley). Jis galėtų atsirasti Karklėje.

"Jūrų muziejus ir delfinariumas taps stambiu jūrinių tyrimų bei pramogų kompleksu" (Domas Mačiūnas, Vytauto Didžiojo gimnazija). "Klaipėdoje sustiprės savivalda, daugiau lėšų bus skiriama miesto tvarkymui. 80% gyventojų turės aukštąjį išsilavinimą", teigia Domas.

"Pavyks išspręsti vieną didžiausių socialinių problemų, t.y. pavyks sustabdyti narkomaniją" (Saulius Bartninkas, Vytauto Didžiojo gimnazija). Didelis dėmesys moksleivių rašiniuose yra skiriamas uostui. Jų manymu, uostas bus modernizuotas ir žymus visam pasaulyje. "Klaipėdos uostas taps vienu svarbiausiu krovinių pervežimo centru Europoje" (Indrė ir Ilma Daukšytės, Simono Dacho vid. mokykla).

"Modernus Klaipėdos uostas pagaliau pradės nešti pelną ir pačiam Klaipėdos miestui, o ne vien plauks į Lietuvos biudžetą" (Ieva Šredersaitė, Vytauto Didžiojo gimnazija).

Moksleivių vizijose keisis ir Klaipėdos senamiestis. "Švyturio" alaus gamykla sėkmingai konkuruojanti užsienio rinkose ir gaunanti milžinišką pelną, savo lėšomis atrestauruos visą senamiestį. Ir tai bus pats didžiausias jos indėlis Klaipėdos miestui ir klaipėdiečiams (Regimantas Kasinskas, P. Mašioto vid. mokykla). Tik "Meridianas" liks savo vietoje ir toliau bus laikomas Klaipėdos simboliu. Bus atrestauruota Klaipėdos pilis, uždarytas eismas senamiestyje. Daugelis pastatų bus stiklinėmis sienomis.

"Bus atstatytas požeminis tunelis, vedantis nuo Jono kalnelio iki Kopgalio Smiltynėje. Už jo stiklinių sienų žmonės galėtų gėrėtis Baltijos jūros augmenija ir gyvūnija" (S. Pukytė; Prano Mašioto vid m-kla); Klaipėda ir jos apylinkės taps tikru turistų rojumi. Klaipėdoje plėtosis pramogų verslas. "Pajūrio paplūdimiai prilygs Havajų ar Viduržemio jūros pakrantėms" (I. Vibernaitė; Vyturio vid m-kla); "Miesto pragyvenimo šaltinis? Prašom! Nieko geriau "Švyturio" alaus ir "Klaipėdos maisto" dešrelių turistai neberas, todėl mes ne tik maitinsime poilsiautojus mieste, bet ir eksportuosime į kitas Europos šalis savo laivais" (Ana Timonina, M. Gorkio mokykla). Tiltas bus nutiestas iš Klaipėdos į Smiltynę, o Simono Samauskio iš P. Mašioto vid. mokyklos, nuomone toks 50 km tiltas jungs Klaipėdą ir Nidą.

Kas antras moksleivis savo rašinyje mini Jūros šventę. "Didžiausia Klaipėdos šventė, Jūros šventė, bus pripažinta valstybine švente ir taps didžiausia ir labiausiai švenčiama Lietuvoje" (Liutauras Sakalauskas, Simono Dacho vid. mokykla). Daugelis moksleivių mano, kad Jūros šventė bus švenčiama savaitę ar net visą mėnesį ir prilygs Brazilijos karnavalams. "Jūros šventė ir po 50 metų neapseis be nuostabaus "Švyturio" alaus" (Vilma Laurinavičiūtė, H. Zudermano vid. mokykla). Įdomu tai, jog moksleiviu nuomone, ir Seimas skirs daugiau pinigų šiai šventei.

Moksleiviai rašo ir apie kitas šventes, tokias kaip Džiazo festivalis, bei naujas tradicijas Klaipėdoje. "Naujųjų metų dieną visose maisto parduotuvėse žmonėms leidžiama nemokamai pasirinkti 10 produktų, kurių jie pageidauja", o prieš kovo 8-ąją "kiekvienas vyras įmeta pinigų į dėžę, kuri yra miesto centre - Mažvydo alėjoje. Vėliau pinigai surenkami ir už juos nuperkamos gėlės. Kaip tai gražu!!!" (Jekaterina Dvornikova)

Pranašystės, kurių išsipildymo nelaukiame

"Cheminis ginklas, išmestas į jūrą per 2-ą Pasaulinį Karą, jau turėtų pradėti irti ir pasklis nuodai. Iš pradžių išmirs Baltijos jūros flora ir fauna, o tada nuodai pradės skverbtis ir į žemyną... Klaipėda Lietuvos žemėlapyje figūruos ne kaip trečias pagal dydį Lietuvos miestas, o kaip dykvietė, visų apleista ir užmiršta" (Gediminas Dapševičius; Vytauto Didžiojo g.); "Atgimimo aikštės pakraščius jau baigia apnešti smėlis ir skalauja jūra. Globalinis atšilimas šiek tiek kilstelėjo jūros lygį... (P. Kaveckas, Vytauto Didžiojo gimnazija); "Mieste knibždėte knibždės valkataujančių šunų, elgetų mažų vaikų, kurie jau nestebins mūsų. Jų bus pilnas miestas, prašančių sušelpti duonai. Skulptūrų parke vyks grumtynės dėl vietos nakvynei ant suolelio" (Inga Kulikauskaitė, Vytauto Didžiojo gimnazija); "Dėl buvusio atominio karo bus daug radiacijos. Danės upės vanduo bus juodos spalvos, čia plaukios pusiau sugriautas "Meridianas". Visi miškai aplink miestą bus išpirkti, žmonėms ten vaikščioti bus draudžiama" (Maksimov, M.Gorkio vid. mokykla).

Tai tik keletas ištraukų iš pesimistinių Klaipėdos ateities scenarijų. Tikiuosi, kad jie niekada netaps realybe vien jau vardan to, kad po 50 metų galima būtų kartu surinkti visus šios akcijos dalyvius ir šventiškai apdovanoti geriausius ateities pranašus.

Žymos: mano klaipėda

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mano Klaipėda

Filosofas, rašytojas bei publicistas Arvydas Juozaitis paskyrė 12-ą metų tam, kad kruopščiai...

„Niekuomet Klaipėda nebuvo toks lietuviškas miestas, koks yra dabar“ nuotrauka, foto

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos...

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms.

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams, vasarą ypač dažnai sulaukiantiems svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių, tenka pasukti...

Kur Klaipėdoje nuvesti svečią? nuotrauka, foto

Klaipėdos tenisininkų pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Liepos 4-5 d. Klaipėdoje vyko Lietuvos reitinginis U12 turnyras "Prince cup 2020",...

BMW su LGBT atributika ne juokais supykdė internautus nuotrauka, foto

Automobiliai, Birželis pasaulyje minimas kaip „LGBT Pride“ mėnuo – tai mėnesis, kai organizuojamos...

Vidmantas Dambrauskas: "Tokia rinkėjų valia ir ją reikia gerbti" (Visas tekstas) nuotrauka, foto

Klaipėda, Didžiausiame Vakarų Lietuvos dienraštyje "Vakarų ekspresas" tęsiame pažintis su Klaipėdos miesto tarybos...

Pokyčiai: svarbi informacija moksleivių tėvams nuotrauka, foto

Švietimas, Nors karantino metu nebuvo reikalaujama turėti galiojantį moksleivio sveikatos pažymėjimą, dar birželio...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 5 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...