2019 m. vasario 19 d. 04:14 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Mano Klaipėda

Mano Klaipėda

Ryškėja Skulptūrų parko tapatybės ženklai

(13)

Ryškėja Skulptūrų parko tapatybės ženklai nuotrauka, foto

NUOMONĖ. Pasaulyje yra visokių skulptūrų parkų, bet mūsiškis - išskirtinis, neblogesnis už kokį Barselonos parką, sako kai kurie uostamiesčio menininkai.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Parke yra paveldosaugininkų į saugomų objektų sąrašą neįtraukta savitai sumūryta vadinamoji patrankų kalvelė, galbūt pastatyta 1809 m., kai vokiečiai ruošėsi karui su Napoleonu.

LABIRINTAS. Pakilęs virš sakralios kapinių erdvės, simbolinis lieptelių labirintas vestų istorinės atminties takais.

Istorikas sakė, jog XIX pr. šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje buvo redutų (gynybinių įtvirtinimų), kurių vienas stūkso Šaulių namų kieme, kitas - įeinant į Skulptūrų parką.

Anot S. Simanaitienės, neprižiūrimas šis redutas sugrius, reikėtų jo paskirtį žyminčios lentelės, nes praeiviai galvoja, jog tai tualetas

Be didelių utopijų

"Konferencijose diskutuojant su istorikais, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus pasiūlė architektams dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, ir gavome užduotį pateikti pasiūlymus, kaip galima būtų vystyti tą parką", - sakė Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos valdybos pirmininkas Vaidotas Dapkevičius.

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos valdybos pirmininkas Vaidotas Dapkevičius.

Buvo suformuotos trys kūrybinės grupės, kurias sudarė ir kraštovaizdžio architektai. Vienoje jų dirbo sociologė, kuri analizavo žmonių elgesį parke, kaip jie norėtų įprasminti atminimo vietą ateinančioms kartoms. Pateikti trys radikaliai skirtingi projektai - vieni žaismingesni, kiti - gilesni, jie buvo sudėti į atskirą leidinį.

Pokalbininkas mano, jog architektai atspindėjo šį laikmetį, dabartinę situaciją, kaip naudojamas Skulptūrų parkas. Galbūt po 10 metų pasikeistų ne viskas, bet kai kurie dalykai būtų traktuojami laisviau. Buvo išskirtos, identifikuotos kelios zonos, neatmetant nei kapinių atminimo funkcijos, nei meninės bei poilsinės.

"Didelis skaudulys buvo tai, kad miestas parką norėjo paversti vien poilsine zona, o ten esančiose kapinėse yra savavališkai pastatytų paminklų ir daug chaoso, tai visuomenės susiskaidymo, vienas kitų negirdėjimo atspindys. Mūsų grupė siūlė parką paversti susitaikymo, sutarimo simboliu. Priėmėme svarų sprendimą, kad istorinė atmintis, palaidojimai, įvykiai sugultų į vieną atodangą, tokį elementą, kuris neišsišoka iš žemės, yra tarsi pagal pagrindinį taką einanti linija. Mums atrodo, kad neverta taškais pažymėti kiekvienos kapavietės, bet svarbu, kad visi būtų lygūs, ir kad žmogus, lankydamas tą vietą, galėtų suvokti, kokie istoriniai įvykiai vyko.

Kitos grupės siūlė savus variantus: rytinę zoną prie Trilapio gatvės skirti memorialui, grąžinti kraštotyrininko Dionizo Varkalio surinktus reliktus - tvoreles, kryžius, kitus kaltinius elementus. O Mažvydo alėjai artimesnę zoną siūlyta palikti labiau žaismingesnę, akcentuoti skulptūras, jas apšviesti. Visi siūlė Skulptūrų parką labiau atverti aplinkinėms teritorijoms - Liepų, Trilapio, Daukanto gatvėms ir Mažvydo alėjai. Ir kad per apleistą universiteto teritorijoje esantį stadioną galima būtų patekti prie Donelaičio paminklo, o stadione - aktyviai judėti", - sakė V. Dapkevičius, pažymėjęs, kad buvo įdomių- dizaino elementų, naktinio apšvietimo, garsinio fono pasiūlymų.

Idėjos esą turėtų tenkinti bet kokio amžiaus, mentaliteto ir skonio žmonių poreikius.

Skulptūros keičia žmonių sielas

"Parką reikia puoselėti kaip gyvą organizmą, o šiaip jame nieko nekeisčiau, nebent kai ką kokybiškesnėmis medžiagomis", - sakė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas, Nacionalinės premijos laureatas, skulptorius Arūnas Sakalauskas, kurio 5 skulptūros puošia parką.

Jo nuomone, viduryje miesto keista matyti kapines, tad sakralinė parko erdvė turėtų būti gerai apgalvota. Čia turėtų bėgioti vaikai, reikėtų įrengti atraktyvią zoną su laipynėmis, bet be karuselių, kitų mechaninių įrengimų, nes mieste nedaug ramybės oazių. Reikia modernesnės krepšinio aikštelės, sutvarkyti lauko teniso aikštyną, patogesnių suolų, fontano, o dviračių takai galėtų vesti kažkur tolyn iš parko, o ne čia ir baigtis. Reikia genėti merdinčius medžius, pasodinti naujų augalų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Saulius

2013-03-24   13:22

IP: 86.100.138.232

Pernykščių lapų neina išvežti, o planai grandioziniai. Ar nepaprasčiau būtų balandžio talką suorganizuoti ir padiskutuoti tuo pačiu?

DISKUSIJA apie atliekų tvarkymą

2013-03-23   10:50

IP: 85.232.146.92

Kovo 26 d. (antradienį), 10 val. Klaipėdos m. savivaldybėje (3 a.), Liepų g. 11,

KONFERENCIJA - DISKUSIJA
"Atliekų tvarkymo aspektai Lietuvoje ir Švedijoje: panašumai, skirtumai ir pasiūlymai Klaipėdai”.

Organizatoriai:
Aktyvūs pilietiški klaipėdiečiai, siekiantys pokyčių atliekų tvarkymo sistemoje Klaipėdoje.

PROGRAMA:
1. Įžangos žodis. Ligita Girskienė, Bandužių seniūnaitė.
2. Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo strategija 2013-2015 metais. Pagrindiniai aspektai. Pranešėjai R. Šličienė ir A. Piepalius. UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras“.
3. Atliekų rūšiavimo, antrinio panaudojimo organizavimas Klaipėdos miesto savivaldybėje. Dabartis ir perspektyvos. Pranešėja R. Chockevičienė, Klaipėdos miesto savivaldybė.
4. Biodegraduojančių atliekų surinkimas ir perdirbimas Klaipėdos regione. ES paramos panaudojimas. Pranešėja Jolanta Norkienė, Visuomeninio judėjimo „Klaipėdieti ! Atgaivinki savo miesto parką" (Asociacija „Aš Klaipėdai“) vadovė.
5. Atliekų tvarkymo politikos panašumai ir skirtumai Lietuvoje ir Švedijoje. Pasiūlymai Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai, gyventojams. Pranešėjas Gediminas Paplauskas.
6. Atliekų deginimo procesas. Aplinkosaugininkų požiūris. Poveikis aplinkai. Pranešėja Jolanta Uktverytė, ekologinio klubo “Žvejonė” narė.
7. Atliekų deginimo jėgainė - nauda ar našta klaipėdiečiams". Pranešėjai UAB "Fortum Heat Lietuva" atstovai A. Kasparavičius ir Tomas Eikinas.
8. Spaudos konferencija. Diskusija.


Kontaktiniai asmenys:
Ligita Girskienė, Bandužių seniūnaitė tel. 861837860 ar el. paštu: ligita.girskiene@gmail.com
Jolanta Norkienė, Visuomeninio judėjimo "Klaipėdieti ! Atgaivinki savo miesto parką" (asociacija "Aš Klaipėdai") Vadovė, tel. +37068685468 ar el. paštu: klaipedaparkas@gmail.com

Jonas

2013-03-22   16:41

IP: 86.100.148.215

Jau buvo šio skulptūrų parko architektūros idėjų konkursų. Buvo parengtas skulptūrų parko sutvarkymo projektas. Bet viskas kol kas stovi vietoje. Dabar džiuginant visuomenę bus vėl švaistomos mokesčių mokėtojų lėšos ir sprendimai padedami į biurokratines lentynas iki sekančio konkurso. Kam tai naudinga???

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mano Klaipėda

Filosofas, rašytojas bei publicistas Arvydas Juozaitis paskyrė 12-ą metų tam, kad kruopščiai...

„Niekuomet Klaipėda nebuvo toks lietuviškas miestas, koks yra dabar“ nuotrauka, foto

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos...

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms.

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams, vasarą ypač dažnai sulaukiantiems svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių, tenka pasukti...

Kur Klaipėdoje nuvesti svečią? nuotrauka, foto

J. Lago baiminasi, kad Lietuva taps kaip Vakarų Europa nuotrauka, foto

Lietuva, Pirmadienį Europos Parlamento rinkimuose dalyvauti ketinantis komitetas „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę“...

ES rengia naujas sankcijas Rusijai nuotrauka, foto

Užsienio ūkis, Europos Sąjunga naujomis sankcijomis reaguos į paaštrėjusį Ukrainos konfliktą. ES užsienio...

Sunkiai sergančiai Paltinienei – jaudinanti dovana nuotrauka, foto

Žmonės, Savaitgalį savo gimtadienį paminėjusi legendinė estrados dainininkė Nelly Paltinienė dar...

6,5 tūkst. eur skiriama jauno verslo skatinimui Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Kaip turinčiam idėją žmogui pradėti savo verslą Klaipėdoje. Ar verslo sąlygos...

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Užsienio ūkis, Paskelbta prieš 5 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...