2020 m. birželio 5 d. 21:43 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Mano Klaipėda

Mano Klaipėda

Reformatų bažnyčia ir bendruomenė Klaipėdoje

(20)

Reformatų bažnyčia ir bendruomenė Klaipėdoje nuotrauka, foto

© Nuotraukos iš istorinių archyvų.

"Kažkada įtakingos reformatų bendruomenės istorija dar laukia išsamesnių tyrimų, tačiau jau dabar galime pasidžiaugti, kad jos dėka Klaipėdą drąsiai galime vadinti daugiakultūriniu miestu", - sakė Klaipėdos universiteto Baltų regiono archeologijos ir istorijos instituto docentas, daktaras Arūnas Baublys, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje skaitęs paskaitą "Ankstyvasis Apšvietos amžius Europoje: Ernstas Danielius Jablonskis (1660-1741) - santarvės tarp Europos tautų architektas".

Sakėte, jog reformatai, evangelikai reformatai - J. Kalvino mokymo sekėjai, kurį Martynas Liuteris vadino didžiuoju krikščioniu. O bažnyčios pavadinimas - trumpinys iš "Dievo žodžiu reformuota Bažnyčia". Jos pasekėjų pasaulyje yra 70 milijonų. Lietuvoje šiuo metu yra vienuolika reformatų parapijų. Kaip reformacija atėjo į Mažąją Lietuvą?

Mažojoje Lietuvoje reformatų bendruomenės atsirado XVI a. vid. iš sėsliai įsikūrusių olandų ir škotų pirklių bei amatininkų, o vėliau pasipildė išeiviais iš Prancūzijos, vadinamaisiais hugenotais, Lietuvos, Lenkijos, Šveicarijos ir Vokietijos. Šiai konfesijai įsitvirtinti krašte padėjo valdančiosios Prūsijos dinastijos kunigaikščio Jono Žygimanto (Johann Sigismund) 1613 m. perėjimas į reformatų tikėjimą. Jam tapus Prūsijos hercogu, liuteroniška krašto luomų dauguma, baimindamasi priverstinio reformatų tikėjimo protegavimo iš valdančiųjų pusės, buvo nusiteikusi priešiškai, todėl reformatai viešajame krašto gyvenime buvo ne iš karto pripažinti, ir jiems buvo leidžiama melstis pilies salėje arba privačiuose namuose. Pirmąsias reformatų pamaldas Karaliaučiuje laikė kunigas Jonas Krocijus 1616 m. spalio 20 d., o pamaldos su Šv. Vakariene įvyko 1617 m. Pirmosios viešos pamaldos Karaliaučiuje įvyko 1640 m.

Kada reformatų padėtis pagerėjo?

Kai vyko trisdešimtmetis karas, Brandenburgo - Prūsijos kunigaikščių rezidencija persikėlė į Karaliaučių. Juos užtarė 1645 m. ir katalikas, Abiejų Tautų Respublikos karalius. Nuo 1658 m. bendruomenė išlaikė garsiąją pilies mokyklą.

Tik valdant Friedrichui Vilhelmui (1620-1688) 1645 m. reformatai buvo pripažinti kaip lygiateisė krikščionių bendrija, tačiau galutinis jos pripažinimas buvo pasiektas 1657 m., kai Vėluvos (Wehlau) sutartimi Prūsijai buvo suteiktas suverenitetas, kas leido kunigaikščiui įgyti atsvarą liuteronų atžvilgiu. Konfesinę įvairovę ir jos lygiateisiškumą galutinai įtvirtino 1660 m. Olivos sutartis, nutraukusi leno ryšius su Lenkija. Nuo 1646 m. reformatai rinko savą konsistoriją, tačiau sinodo neturėjo.

Friedrichui Vilhelmui III 1817 m. rugsėjo 27 paskelbus kreipimąsi dėl vieningos evangelikų bažnyčios įsteigimo, buvo sukurta Prūsijos unijinė evangelikų bažnyčia. Reformatų parapijas administravo Karaliaučiaus Konsistorija, veikė dvi reformatų inspektūros - Karaliaučiaus ir Prūsijos-Olandijos. Karaliaučiaus inspektūrai priklausė vyskupo vadovaujamos Karaliaučiaus pilies bažnyčia, Karaliaučiaus lenkiškoji reformatų bažnyčia, Piluvos, Dionhofo ir Klaipėdos reformatų bažnyčios. Gumbinės provincijoje veikė viena inspektūra, kuriai vadovavo konsistorijos narys pasaulietis. Ji jungė bažnyčias Giorituose, Įsrutyje, Jučiuose, Gumbinėje ir Tilžėje. Trylikoje reformatų bažnyčių tarnavo 13 dvasininkų, kurių 11 buvo išlaikomi iš karališkojo patronato lėšų.

Kaip Klaipėdoje atsirado reformatų bendruomenė?

Religiniai karai Europoje sukėlė migracinius procesus, ir, įsivyravus religinei taikai, suaktyvėjo prekyba. Į kraštą kėlėsi ir dėl religinių persekiojimų pasitraukę asmenys iš LDK, verslo ryšius plėtojantys šveicarai bei religinių karų ir persekiojimų išvarginti vokiečių reformatai.

NEVERTA. "Mums nereikia ieškoti išminties kinų ar indų filosofijoje ir praktikose. Ją galima atrasti krikščionių tikėjime", - sakė istorikas Arūnas Baublys. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdoje reformatai įsikūrė apie 1630-1635 m., kur jie galėjo naudotis pilies bažnyčia. Nuo 1667 m. jiems leista viešai laikyti pamaldas, 1669 m. jie isigijo tam tikslui namą, kuris 1678 m. didelio miesto gaisro metu sudegė.

Pirmoji bažnyčia dabartinėje Tiltų g. veikė nuo 1683 iki XVIII trečiojo dešimtmečio. Pastatas buvo nedidelis, su bokšteliu, specialiai projektuotas Prūsijoje, statybą asmeniškai kuravo krašto valdovas.

1725 m. Grįžgatvio gatvės rajone, bastiono vidinėje dalyje, įsteigtos kapinės, veikė mokykla.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2012-10-02   00:22

IP: 94.23.1.28

That's a shrewd answer to a tricky qeustoin

Klaipedietis

2012-09-29   12:02

IP: 86.100.124.149

Straipsnis labai painus ir suveltas. Bet pastebejau, kad cia ne pirmas toks Ivonos Ziemytes straipsnis. Nesuprantu - negi Vakaru Ekspresas neturi galimybes zurnalistus geresnius samdyti, kad su tokiais isgerdinejanciais suveltais kvazizurnalistais taikosi???...
Siaip butu labai smagu perskaityti rislu ir nuoseklu straipsni, su evangeliku reformatu dabartimi, ju bendruomenes dabartinemis aktualijomis ir veikla. Aciu.

Jonas

2012-09-21   12:15

IP: 195.14.177.1

kokia ta mūsų miesto istorija turtinga, vis nauji puslapiai atsiverčia, kuo jų daugiau, tuo labiau žavimės, rašykit ir daugiau.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mano Klaipėda

Filosofas, rašytojas bei publicistas Arvydas Juozaitis paskyrė 12-ą metų tam, kad kruopščiai...

„Niekuomet Klaipėda nebuvo toks lietuviškas miestas, koks yra dabar“ nuotrauka, foto

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos...

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms.

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams, vasarą ypač dažnai sulaukiantiems svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių, tenka pasukti...

Kur Klaipėdoje nuvesti svečią? nuotrauka, foto

"Tylios šventovės" jau kviečia žiūrovus nuotrauka, foto

SE, Šiuo metu Klaipėdoje pristatomas unikalus multimedijos menininkų Augustino Našlėno ir Viliaus Jokubaičio...

Olava Strikulienė: "STT užkabino ne tuos" nuotrauka, foto

Nuomonės, Sekant Valdo Sutkaus ir Manto Zalatoriaus suėmimo istoriją įdomiausia stebėti, ...

Menininkas iš Palangos stebina savo kūryba nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangos menininkas Vytautas Kusas ir vėl stebina Lietuvą. Nagingomis rankomis išgarsėjęs vyras...

Eisenos, smerkiančios rasizmą, dalyviai: svarbu kalbėti net gyvenant už Atlanto nuotrauka, foto

Lietuva, Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigiant protestų dėl juodaodžių teisių bangai, Vilniuje penktadienį suorganizuota...

SE, Paskelbta prieš 21 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 39 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...