2019 m. vasario 17 d. 11:21 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Mano Klaipėda

Mano Klaipėda

Geografinis miesto centras - be šviežių idėjų

(15)

Geografinis miesto centras - be šviežių idėjų nuotrauka, foto

TERITORIJA tarp Taikos prospekto ir Šilutės plento urbanistiniu požiūriu nėra sutvarkyta, čia pilka ir nyku. Tiesa, dar yra galimybių padaryti ją gražią ir patrauklią, tačiau vilniečių planuotojų pateikta vizija Klaipėdos architektų nepatenkino.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Šios teritorijos detaliojo plano koncepcija buvo svarstyta Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos Ekspertų taryboje. Pasak R. Staševičiūtės, matyti vaizdeliai uostamiesčio architektų nenudžiugino. Jie buvo tos nuomonės, kad vis dėlto turėtų būti mažinamas planuotojų pasiūlytos urbanistinės kalvos užstatymo tankumas, nes ten "prifarširuota" labai daug namų.

Kita labai svarbus dalykas - nuo pat pietinės Klaipėdos dalies iki Danės upės bendrajame miesto plane aiškiai matyti per visą miestą einantis žaliasis koridorius, dviračių takai. O štai minimoje 47 ha teritorijoje ta žalioji ašis suplanuota labai siaura, nors, miesto architektų nuomone, įvertinus planuojamus gyventojų socialinius poreikius, čia turi būti formuojama bendrojo naudojimo teritorija su pėsčiųjų ir dviračių takais, vaikų žaidimų aikštelėmis.

Planuotojų akimis

Pasak V. Salapėtienės, vienas iš pagrindinių veiksnių, varžiusių planuotojus, buvo tas, kad didžioji jos dalis šios nemažos teritorijos jau užstatyta, be to, dauguma jos nėra valstybinė žemė - sudarytos žemės panaudos sutartys, suformuoti privatiems asmenims priklausantys sklypai.

"Nebuvo galimybių šioje teritorijoje planuoti kokių nors "superparkų". Ten jau stovi namai, bendrabutis, Turizmo mokykla, Statybininkų mokykla, prekybos centras "Arena", "Švyturio" arena ir t. t. Teritorija jau urbanizuota", - sakė V. Salapėtienė.

Planuotojai sprendė šios teritorijos sklypų sutvarkymo, mašinų stovėjimo aikštelių, privažiavimo kelių klausimus, prie daugiabučių namų numatė žalias teritorijas. Jų nuomone, šioje teritorijoje esantys sandėliai ir garažai nėra labai perspektyvūs ir puošiantys tą teritoriją, todėl jie numatė galimybę išaukštinti užstatymą, suformuoti urbanistinę kalvą, kad atvažiuojant nuo Vilniaus pusės teritorija neatrodytų kaip duobė.

"Ši teritorija yra prie pagrindinių kelių, prie įvažiavimo vartų, visų matoma, tad vertinga. Atvažiuojant iš Vilniaus man būtų smagiau matyti ne kokį nors garažą, o gražų šiuolaikinį pastatą. Tačiau planuotojas nieko kito negali padaryti, tik įvertinti esamą situaciją. Laisvos žemės, nesuformuotų sklypų toje teritorijoje tik kelios juostelės. Medį dar gali pasodinti, bet dideliems objektams formuoti tikrai ten nėra vietos", - sakė planuotoja.

Pastatai ant kaimynų tvoros

Paklausta, ar šioje teritorijoje atsiras naujų pastatų, V. Salapėtienė atsakė: "Mes užstatymo zonas numatėme, bet tai nereiškia, kad kai tik planas bus patvirtintas, iš karto bus griaunamas senas pastatas ir statomas kitas".

Beje, pasak jos, šioje teritorijoje ne visur yra išlaikyti norminiai atstumai - kai kas yra pasistatęs pastatą per arti kitų statinių, ir jį reikia patraukti.

"Todėl mes siūlome, kad rekonstruojant pastatą jis būtų atitrauktas per norminį atstumą, nes yra pažeistos ir kaimynų teisės, ir priešgaisriniai reikalavimai ir t. t.", - aiškino planavimo specialistė.

"Drąsiau ir lengviau planuoti yra tuščią lauką. O čia miesto centras ir jau įsisavinta teritorija - kiekviena linija buvo jautri. Sudėtinga tai, kad kertasi labai daug interesų. Norisi daryti taip, kad būtų gražiau miestui, kad ir su dviračiu būtų galima nuvažiuoti iki tos žalios erdvės. Tačiau dėl tų daugybės interesų negalima niekam lipti ant galvos", - atviravo V. Salapėtienė.

"Klaipėdos pasirinktas kelias - blogiausias"

Ramunė STAŠEVIČIŪTĖ, Klaipėdos miesto Tarybos Teritorijų planavimo komiteto pirmininkė, architektė

Kodėl tokia svarbią Klaipėdos miestui teritoriją, kaip minėtoji 47 ha teritorija, patikėta planuoti vilniečiams? Ne tiek svarbu, kurio miesto žmonės planuoja, kiek tai, kad tai darytų profesionalai. Kitas dalykas, turėtų būti aiškiau suformuluota pati planavimo užduotis plano rengėjui, kad jis labai gerai žinotų, ko miestas nori. Manau, kad daugiau dėmesio reikėtų kreipti į užduoties planavimą, daugelis dalykų, kurių reikia miestui, turėtų būti įrašyti į planavimo užduotį.

Ir tik tokiu atveju, jeigu užduotis labai gerai parengta, galima planavimo paslaugas pirkti ir už pigiausią kainą, t. y. kad būtų atliktas tiesiog techninis darbas. O jeigu norime, kad pats projektuotojas pateiktų mums kokybiškesnį produktą, darbas turėtų būti perkamas tik pateikus koncepciją. Koncepcijos turėtų būti svarstomos viešai, išrenkamas geriausias pasiūlymas, o tada derybų būdu perkamas geriausias darbas.

Taigi yra du keliai. Kelias, kuriuo eina Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, kai konkursus laimi pasiūliusieji mažiausią kainą, yra blogiausias ir neigiamiausias. Todėl iš esmės detalieji planai ir neatsako į mūsų keliamus klausimus, neišnagrinėja visų poreikių.

Konkursų laimėjimo modelis, šiuo metu populiarus visoje Lietuvoje, gerai žinomas. Yra įsteigtos įmonės, besispecializuojančios šioje srityje ir išskyrus vadybininką ar dar vieną kitą darbuotoją, neturinčios specialistų. Jos siūlo mažiausią kainą ir laimi visus konkursus, o paskui bando išsisukti, tada samdomi specialistai ir projektą stengiamasi įgyvendinti mažiausiomis sąnaudomis. Dėl to nukenčiame visi. Sukišami ir miesto, ir europiniai pinigai, tačiau puikių rezultatų neturime.

Architektų sąjunga jau ne vienerius metus bando atkreipti savivaldybės dėmesį, kad nebūtų tenkinamasi pigiausiais projektais, tačiau mašina važiuoja toliau, ir viskas. Tai patogu, mažiausiai reikia sukti galvą, ir kol kas tas koncepcijų rengimo pagrindas labai sunkiai skinasi kelią. Niekas nemato naudos. Visi galvoja, kad koncepcijų rengimas yra pinigų išmetimas į balą. Tačiau pasaulis dirba ne taip.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klaipedietis

2013-03-31   20:55

IP: 78.61.209.223

Kuo maziau, kad butu pereju ir zaliu plotu. Darykime taip ,kad zmones kuo maziau judetu, o vaziuotu automobiliu. Nedarykime dviraciu taku ir sedekime savo dezutese. Jau nuo tada Klaipeda bus sveikas miestas....

Archyvas

2013-03-31   12:11

IP: 86.100.116.56

Dabartinė miesto valdžia neranda variantų kaip išgelbėti sanamiestį, tai nors naująją Klaipėdą su naujais projektais ir viltimis parodytų iniciatyvą. Šiandien būtina taisyti Taikos prospektą iki " Akropolio" Šiandien jis tapo miesto ašimi , tad belieka dar labiau paversti labiau mėgstama vieta, su naujais pastatais kaip ir savivaldybe.

tas pats

2013-03-30   08:36

IP: 78.61.209.223

Ismirt tarybine valdzia savivaldybej turi. Tada gal ir atsiras naujesnio poziurio. Nenaikins pereju Baltijos prospekte, o jas pozemines padarys. Metalinius garazus nenukelia, nes puosia jiems miesta matyt...? Metaliniai garazai senai neatlieka garazo funkcijos, o ten yra sandeliukai. Turi nesipjauti aplinkos gamybines su gyvenamosiomis. Rukstantys kaminai is sandeliu i gyventoju langus ir t.t.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mano Klaipėda

Filosofas, rašytojas bei publicistas Arvydas Juozaitis paskyrė 12-ą metų tam, kad kruopščiai...

„Niekuomet Klaipėda nebuvo toks lietuviškas miestas, koks yra dabar“ nuotrauka, foto

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos...

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms.

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams, vasarą ypač dažnai sulaukiantiems svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių, tenka pasukti...

Kur Klaipėdoje nuvesti svečią? nuotrauka, foto

Kazys Maksvytis: reikia pripažinti, kad perdegėme nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ Karaliaus Mindaugo taurės pusfinalio pirmajame ketvirtyje patyrė nokautą po kurio...

Netekome Algirdo Auruškevičiaus nuotrauka, foto

In Memoriam, Anapilin iškeliavo ilgametis sporto žurnalistas Algirdas Auruškevičius. 

Įsismarkavęs jaunas vyras trenkė pareigūnui nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-16, apie 05:57 val. Klaipėdoje, Danės g., greta naktinio baro, 1992 m. gimęs, neblaivus...

Vyriausybės pavasario planuose ir maisto kuponai nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybė Seimui per pavasario sesiją ketina teikti beveik 130 projektų paketą, tarp jų...

Sportas, Paskelbta prieš 10 min.

In Memoriam, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...