2020 m. liepos 9 d. 08:57 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Mano Klaipėda

Mano Klaipėda

Andrius Juškevičius. Manekenai senamiesčio dvasios nesukurs

(26)

2009-11-20, 12:00

Andrius JUŠKEVIČIUS, žurnalistas

Andrius Juškevičius. Manekenai senamiesčio dvasios nesukurs nuotrauka, foto

Klaipėdos senamiestyje pasikeitė ištisa gyventojų karta. Anapilin išėjo buvę senamiesčio simboliai Vytautas Kancleris ir Vytautas Šliogeris, daug žmonių, dešimtmečius gyvenusių senamiestyje, išsikraustė gyventi kitur. Dabar senamiesčio butuose dominuoja turtingesni, pasiturintys žmonės, kurie nelabai ir trokšta po savo langais turėti barus ar kavines, jiems norisi tylos ir ramybės. Taigi tyla pasiekta.

Tiesa, naujajai senamiesčio gyventojų kartai reikėtų padėkoti už aplopytus pastatų stogus, naujus langus, aptvarkytas laiptines.

Man nesuprantami senamiesčio verslininkai, kurie skundžiasi apmirusiu gyvenimu. Ne vienerius metus matau, kad jie patys yra be fantazijos, išmonės ir suvokimo ko reikia žmonėms, kad jie patrauktų į senamiestį.

Daug metų Tiltų gatvėje veikė mažas kavos baras "Pupelė", tapusi vos ne legenda tarp daugelio miesto intelektualų, menininkų, kultūros žmonių. Čia galėjai atsigerti vienintelės tokios rūšies kavos, išvirtos ypatingame aparate. Nepriklausomybės metais "Pupelę" greitai privatizavo, dabar tose patalpose prekiaujama moterišku trikotažu. Man tai vienintelė vieta senamiestyje, kurioje liko gyva jūrų keliautojo Gintaro Paulionio dvasia. Čia jis dažnai užeidavo tos nepakartojamos kavos. Viskas išgriauta, kažkam moteriški apatiniai - svarbiau.

Sunaikinta ar sunyko "Bohema", veikusi parodų rūmuose. Iš "Bohemos" uragano metu amžinybėn išėjo unikalus Klaipėdos fotografas Raimondas Urbonas.

"Bon Ton" buvo vienintelė senamiesčio kavinukė, kurioje vasarą galėjai pasėdėti romantiškame kiemelyje su fontanėliu. Čia kiekvieną dieną 11 val. galėjai sutikti Vytautą Šliogerį: su kavos puodeliu, taurele konjako ir paties susisukta cigarete jis buvo neatsiejamas senamiesčio simbolis. Naujas patalpų savininkas pasielgė kaip ir ne vienas kitas - viską sugriovė, sunaikino, čia pradėjo veikti NT agentūra.

Kiti gal prisimintų ir daugiau pavyzdžių, kaip senamiestyje buvo naikinamos jaukios, savo tradicijas turinčios kavinės, barai, parduotuvės. Dažniausiai vietoje jų atsirasdavo vitrinos su negyvais manekenais, kurie nepajėgūs senamiesčiui įpūsti gyvybės. Klasikinis tokios transformacijos pavyzdys - vietoje Turgaus gatvėje veikusios duonos parduotuvės atsiradusios patalpos, visą namą "pakabinusios" ant arkos. Atsiradus tai arkai, prabangi drabužių parduotuvė veikė gal keletą mėnesių, o dabar ar ne dešimtmetį stovi apdulkėjusiais langais. Čia nėra net negyvėlių manekenų, tik kažkokia postmodernistinės architektūros dykuma.

Dar viena ar kelios liemenukų, batų, parfumerijos, galanterijos parduotuvės nieko negelbės, laikas tai įrodė. Gal priešingai - reikia ne prabangos, ne brangenybių, o ko nors paprasto, kasdieniško, prieinamo visiems?

Palyginkime: baisių duobių išmaltoje J. Janonio gatvėje klesti "Bandelių pasaulis", prie Senojo turgaus, Kūlių Vartuose, bandelių parduotuvėje visada tenka pastovėti eilutėje. O šalia, Tiltų gatvėje, miršta nenumiršta tuščia sporto prekių parduotuvė, už jos sienos nuolat keičiasi kitų patalpų nuomininkai. Jau seniai aišku, kad senamiestyje prekyba panašiomis prekėmis mirė negrįžtamai. Ar ši vieta nebūtų patogi kasdieniškai kavinei su bandelėmis, sultiniais, pyragėliais, nebrangiais ir greit paruošiamais patiekalais? O vasarą ant pakylos šalia gatvės - lauko staliukai...

Krizės padariniai tęsis ne vienerius metus. Tai ar verta senamiestyje vėl atidaryti prabangią parduotuvę ir po kurio laiko iš nevilties čiulpti pirštą? Kodėl nesiorientuoti į paprastus, kasdieniškus ir visiems prieinamus dalykus, nes pagrindinė pirkėjų ir klientų masė dabar naudojasi gana patuštėjusiomis piniginėmis.

Verkti senamiesčio verslininkams lengva ir paprasta. Juk patys naikino, griovė ir sunaikino senamiesčio dvasią, buvusias tradicijas. Keista, bet argi jie niekaip nesupranta, kad moteriškų apatinių ar batų dabar ieškoma didžiuosiuose prekybos centruose? Prabangiausi manekenai senamiesčiui dvasios neįpūs. O verslo dvasinis skurdas, mąstymo vienpusiškumas, fantazijos nebuvimas, nenoras persiorientuoti senamiestį taip ir laikys ašarų pakalne nusmurgusiais fasadais.

("Friedrycho" pasažas nepatenka į šios kritikos rėmus. Belieka galvą lenkti verslininko sumanumui, kantrybei, užsispyrimui ir skoniui sukuriant tokį miesto stebuklą).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pritariu

2010-05-02   07:40

1-ajam komentarui!!!!!
Kiek tik galiu ,darau "antireklama" Taravos Anikei...Ten kicas ir pasiputimas,kuris jauciasi net ir pro sali praeinant.....:-))

ANTANAS

2010-05-02   07:40

SIAURAS IR VIENPUSIS POZIURIS O Andrius maniau pavarys ,deja ....

to atsitokėkit

2010-05-02   07:40

Niekas neperka? Tai man parduok, mielai paimsiu - jei jau taip blogai tame Senamiestyje gyventi. Arba keičiamės - tu varyk į Jūrininkų prospektą, ten gali privažiuot kad ir su tanku ir jokių parkomatų nėra, o aš keliuosi į Senamiestį. Tinka?..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mano Klaipėda

Filosofas, rašytojas bei publicistas Arvydas Juozaitis paskyrė 12-ą metų tam, kad kruopščiai...

„Niekuomet Klaipėda nebuvo toks lietuviškas miestas, koks yra dabar“ nuotrauka, foto

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos...

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms.

Klaipėdos Sąjūdžio gimimo užkulisiai (11) nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams, vasarą ypač dažnai sulaukiantiems svečių iš įvairiausių pasaulio kampelių, tenka pasukti...

Kur Klaipėdoje nuvesti svečią? nuotrauka, foto

Pajūrio lankytojai šiurpsta – vieną po kito kerta medžius nuotrauka, foto

Klaipėda, Pajūrio regioninio parko (PRP) lankytojus pašiurpino medkirčiai – ant vaizdingojo Olando...

Vytautė Pupšytė: "Liaudies dainos sugrąžino man ryšį su Lietuva" nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje gimusi ir užaugusi dainininkė Vytautė Pupšytė į gimtąjį miestą sugrįžta retai....

Girtas vairuotojas vežėsi mielą keturkojį nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos rajone sustabdytas BMW, kurį vairavo neblaivus (pūstelėjo net 2,03 prom.) vyras.

Vaikų neformaliajam švietimui - rekordinė suma nuotrauka, foto

Švietimas, Vaikų neformaliajam švietimui Vyriausybė papildomai skyrė 5,5 mln. eurų. Lėšos bus paskirstytos...

Kriminalai, Paskelbta prieš 32 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 35 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...