2020 m. birželio 6 d. 12:40 val., šeštadienis

Klaipėdos TOP-10

Vytautas Pašinskas: "Nugriovę seną namą, jo vietoje būtinai pastatys "šlykštynę"

(257)

2010-03-08, 12:00

Vytautas PAŠINSKAS

Vytautas Pašinskas: "Nugriovę seną namą, jo vietoje būtinai pastatys "šlykštynę" nuotrauka, foto

"Mūsų mieste nesijaučia, kad esame jūrinė valstybė. Mes nelabai skiriamės nuo Šiaulių ar kokių Pumpėnų", - sako Lietuvos saugios laivybos administracijos laivo "Varūna" kapitono padėjėjas Vytautas Pašinskas.

Anot jo, vertybės lyg ir įprasminamos, bet labai jau iš lėto: "Man, kaip klaipėdiečiui, skaudu, kad po karo sugriautas miestas atkurtas bet kaip. Labai keista, kad senamiestyje, miesto centre, atsiranda monstrai - stiklinės šuns būdos. Negi negalima buvo atsižvelgti į Olandijos, Vokietijos patirtį - atstatyti arba sukurti būtent tą Klaipėdą, kuri buvo iki 1939 metų? Kodėl miesto vadovai nemato tokios galimybės - pastatyti tokį miestą iš naujo?"

V. Pašinskas stebisi, kad bet kam kitam atsiranda pinigų, o Pilies atstatymui, kultūrai - ne.

"Mes tikrai turime mielą, seną, įdomų miestą su be galo turtinga istorija. Dainius Elertas turi eiti su plakatais, aiškindamas, kad negalima nugriauti seno namo. Jeigu jau leido nugriaut, jo vietoje būtinai pastatys kokią šlykštynę. Namo viduje gali daryti ką nori, nors ir krištolo baseinus, bet išorė turi būti senosios architektūros. Kita vertus, aš juos suprantu: visi mūsų architektai yra iš kontinento, juo persismelkę ir miestą mato per kontinentinę prizmę. Esminis dalykas: kol mes neišrinksime mero klaipėdiečio, o ne partijos atstovo, taip ir bus. Meras yra savo miesto šeimininkas. Tėvas", - įsitikinęs pokalbininkas.

Baltų kovinis laivas

"Pasiilgstu ko nors jūrinio. Padėkim žmogų iš kokio Panevėžio į miesto centrą, aš manau, jis neatspės, kokiame jis mieste. Žadama atkurti pilį, ir vėl architektai svaičioja daryti stiklinį bokštą", - stebisi V. Pašinskas, šiuo metu statantis IX-XI amžiaus baltų kovinį laivą.

V. Pašinskas, kuris yra dar ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos Navigacijos katedros lektorius, šiais metais tikisi baigti statyti šio laivo korpusą. Šis plaukiojantis laivas stovės prie pilies ir reprezentuos Klaipėdą. Tai galėtų būti ir vienas iš miesto "topų".

"Mes Klaipėdos miesto šventę sulyginame su Jūros. Tai visiškai skirtingi dalykai. Mūsų miesto istorija yra unikali, tą šventę mes galėtume sukurti audringą, sutraukiančią tiek pat žmonių, kaip ir Jūros šventė. Kadangi mūsų miestą įkūrė būtent Livonijos ordinas, nuo to prasidėjo miesto istoriją, mes su bendraminčiais nutarėme įamžinti XII a. vidurį ir įkūrėme to meto epochos įvykių rekonstrukcinį klubą. Improvizuojame Livonijos ordino riterių kovas su žemaičiais, nors nelengva atrasti istorinės medžiagos", - pasakojo pokalbininkas.

Laivai - už tvoros

"Daug kalbame apie laivyną, jūrinį paveldą, bet kur klaipėdiečiai gali nueiti pasižiūrėti į laivus - visi jie yra už tvoros. Mūsų Danė tuščia; stovi "Meridianas" ir nuvalkioti žvejų laivukai. Suprantu valdžios požiūrį, kad tai turėtų būti reprezentuojantys laivai, bet pažiūrėkit, jie susigrūdę Pilies uostelyje. Turime keletą senų laivų: "Olgą", prekybinio Hanzos laivo "Arka" kopiją, kuri stovi tarp kitų jachtų. Jeigu ją pastatytume gražioje vietoje, reprezentuotų mūsų miestą.

Man teko būti kituose pasaulio miestuose prie vandens; nesuprantu, kodėl prie Kuršmarių, prie molo, nėra kavinukių, iš kurių būtų galima stebėti, kaip plaukioja laivai. Viskas yra labai toli nuo tų vietų. Ačiū Dievui, prie molo po dešimt metų padarė automobilių stovėjimo aikštelę. Bet net šiukšlių niekas neišveža iš ten.

Atplaukiantys į Klaipėdą jūrininkai mato paminklą "Budžio" laivo žuvimui. Galima būtų didelį paminklą pastatyti, kuris įvardintų miestą, jūrą, jūreivius.

Aš už tai, kad atsirastų kuo daugiau mūsų miestą, uostą reprezentuojančių objektų. Galima pastatyti inkarą ar kokį laivo variklį, siurblį skvere. Mes dabar pjaustome, naikiname žvejų laivus; kiek tarybiniais metais jais Lietuvai prigaudydavome žuvies. Kodėl jų nerestauruoti, neišsaugoti kaip atminimo? Po kelių metų juos matysime tik nuotraukose. Kad ir ką kalbėtų: brangu, bet atsiprašau - juk tai mūsų miesto istorija!

Daugelio jūrinių valstybių jūreivystės mokyklos turi savo burlaivį. Galėtume turėti tokį burlaivį, kur mūsų būsimi jūreiviai praeitų praktiką, jis ir miestą reprezentuotų, ir pačią jūreivystę.

Kodėl neatplaukia jachtos

Užsienio jūreiviai pirmiausia pastebi nesutvarkytas krantines. Bent jau jachtoms rekomenduoja čia neplaukti, nes vienintelė krantinė šiandien yra Pilies uostelyje. Bet pažiūrėkit, didesnė jachta įplaukt negali. Sutvarkė Danės krantinę: tikiuosi, kad ten leis jachtoms švartuotis, bet išlipti iš aukštesnės jachtos krantinė nepritaikyta. Todėl mūsų uostelis nėra populiarus tarp nedidelių laivelių jūrininkų. Pas mus specialistai supranta, kaip reikia padaryti ir yra matę, bet nežinia, dėl kokių priežasčių nieko nedaro. Kiek metų vyksta kova, kad būtų susitvarkytas žvejų uostelis: valtininkai nori - miesto valdžia neleidžia. Tai - sabotažas respublikos mastu.

Norėčiau akcentuoti, kad gražiosios aludės senamiestyje yra ikikariniuose pastatuose. Bet 90-yje procentų niekuo neišskiriančiose kavinėse, baruose yra kas tik nori, tik ne laivukai, ne jūrinė atributika. Aišku, reprezentuoja mūsų miestą tas "Meridianas"; ponas Žičkus tiek metų eina kryžiaus kelius, kad jis išliktų. Įdomiausia, kad jį puola tie, kurie patys nieko nedaro.

Vytautas PAŠINSKAS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Klaipėdietis

2013-03-19   20:15

IP: 213.197.170.100

Siurblių ir inkarų pristatykime, tai kur nors kaime reiktų vadinasi supuvusių traktoriu pristatyti, jie irgi bulves augino. Reiktų medo dirbinių naujuose rajonuose ir pilnai užtektų. Sutinku jūrinės atributikos tikrai trūksta, ant naujų pastatų galėtų klaipėdos herbą panaudoti.

alex

2011-01-06   14:29

IP: 78.61.33.187

V.Pasinskas
, malonu matyti zmogu kuris tikrai yra miesto patrijotas, bet dar ir zinovas.Net pvz kaip poniui Puteikiui tikrai turetu daug kas dominti kas vykta miesto kultros pavelde,bet jis nieko ne tik nemato bet ir nedaro.Vytautai musu sistema kuri siai dienai yra tik kanuku sistemos dalis kuri gal butu iveikiama tiktai po ilgo laiko simtmecio.Kad siandien tai kalbama atvirai jau yra jega.

Sofija

2010-09-14   20:25

IP: 78.63.145.116

Hm...na, iswrinkite ta Pasinska meru...Kas jums reiskia :)...Visai kokybiskai maso :)...Tikrai...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos TOP-10

Daugiau nei pusę metų trukusios "Vakarų ekspreso" inicijuotos geriausiai Klaipėdą reprezentuojančių istorinių,...

Klaipėdos TOP-10: turistai matytų kitaip nuotrauka, foto

Į Klaipėdą atplaukė JAV naftos krovinys Baltarusijai nuotrauka, foto

Ūkis, Į Klaipėdą penktadienį atplaukė Baltarusijai skirtas pirmasis naftos krovinys iš JAV. 

Skaitytojo nuomonė: "Paaiškinkit prašau, kur žaisti vaikams" nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Redakciją pasiekė pasipiktinusio klaipėdiečio Tomo laiškas, kurio turiniu dalinamės su kitais skaitytojais:

Olava Strikulienė: "STT užkabino ne tuos" nuotrauka, foto

Nuomonės, Sekant Valdo Sutkaus ir Manto Zalatoriaus suėmimo istoriją įdomiausia stebėti, ...

Dvigubą išdavystę patyręs D. Bunkus: „Maldavau jos neišeiti, negriauti visko, ką sukūrėm per 4 metus“ nuotrauka, foto

Žmonės, Verslininkas Danielius Bunkus (43 m.) ir jo dukters Nicole motina Viktorija Siegel...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 51 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...