2020 m. liepos 10 d. 00:17 val., penktadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (9)

(3)

2012-09-27, 18:14

Jolanta NORKIENĖ

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (9) nuotrauka, foto

1959-IEJI. Karinės prekybos "Ateljė" kolektyvas, kuriame buvo daug Jonų ir Janinų, parke švenčia Jonines.

© Vytauto RIMGAILOS asmeninio albumo nuotr.

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką", publikuoja Klaipėdos poilsio parko istorijos faktus ir klaipėdiečių prisiminimus apie šį unikalų objektą, kurie vėliau suguls į knygą.

Prisiminimais bei nuotraukomis pasidalino buvęs mokytojas, istorijos tyrinėtojas Vytautas Rimgaila. 1927 m. gimęs vyras Klaipėdoje gyveno nuo 1945 iki 2007 m., tad ją vadina savo jaunystės ir viso gyvenimo miestu. Dabar jis gyvena pas sūnų Kaune.

Niūrus pokaris

Anot V. Rimgailos, 1941 m. birželio 24 d. sovietų bombonešis bandė bombarduoti Klaipėdą, bet buvo numuštas. Parko gale, netoli viaduko per geležinkelį, buvo kapas, kuriame buvo palaidoti trys šio bombonešio įgulos nariai.

Vytauto dėdė Eduardas Rimgaila, nepriklausomybės kovų dalyvis, 1923 m. Klaipėdos krašto sukilėlis, Mordovijos mirties lagerio Nr. 385/7 politinis kalinys, savo prisiminimuose aprašė 1944-ųjų spalio įvykius, kai nesėkmingai per Klaipėdą bandė pasitraukti į Vakarus.

VAIKYSTĖ PARKE. Nuotraukoje - 1960 m. įamžintas Vytauto Rimgailos 10 mėnesių amžiaus sūnus Romas, kurio vaikystė prabėgo parke.

"1944 m. 10 mėnesį vykstant iš Palangos į Klaipėdą, sovietų kariuomenė jau apšaudė Klaipėdą ir jo apylinkes. Kelias užkimštas vokiečių kariuomenės. Klaipėda skęsta dūmuose, gaisrai po aviacijos antskrydžio. Pasiekus Klaipėdą, pamačiau pirmąsias aukas, lavonus, sužeistuosius, kurių niekas nerinko ir neteikė medicininės pagalbos. Sužeistieji šaukėsi pagalbos. Klaipėdoje prie kareivinių pabėgėlius sustabdė esesininkai, kurie įsakė visiems susirinkti parke (miške) prie kareivinių. Miške man visi takeliai žinomi. Čia gyvenau, kai tarnavau 7-ame pėstininkų pulke ir kai dalyvavau 1923 m. Klaipėdos krašto sukilime. Atvyko vokiečių karininkas ir įsakė visiems vykti į Melnragę", - rašė E. Rimgaila.

Pats Vytautas 1945-ųjų kovą buvo pakviestas į Kretingos apskrities karinio komisariato organizuotus 30 dienų karinius apmokymus, bet karinėn tarnybon dar nebuvo kviečiamas. Tad tų pačių metų rudenį atvyko į Klaipėdą ir ieškojo, kur įsidarbinti. Miesto gatvės daug kur buvo užverstos griuvėsiais.

1960-IEJI. Dar vienos "Atlejė" Joninės parke.

Baigęs dokerio-mechanizatorių kursus pradėjo dirbti Klaipėdos jūrų prekybos uoste darbininku.

Pasak Vytauto, Klaipėdos parkas tada dar nebuvo laikomas, laikytas tiesiog miško tęsiniu.

Vaizdas parke buvo siaubingas - visur buvo iškąsti apkasai, iš iškirstų medžių įrengti laikini, paskubomis statyti kariniai-inžineriniai įtvirtinimai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vytautas

2012-09-28   09:17

IP: 78.58.237.180

Tokia pat skurverta ir Juodyte

Военторг

2012-09-27   21:20

IP: 78.58.32.117

dar viena rašytoja Morkienė atsigavo.

Buvusi mokinė

2012-09-27   20:53

IP: 78.58.32.117

Skūravertys tas Rimgaila, pamenu, kai paskutiniais Sovietų imperijos metais jis rašė apie didvyriškus bolševikų pasieniečių "žygdarbius" 1941 birželio mėnesį, o po to kai atėjo mūsiškiai, jis suokia priešngai ir net bajoru apsimeta.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Net Seimui nebeaišku, kiek yra lyčių nuotrauka, foto

Lietuva, Parlamentarams būtų pravartu pasiimti biologijos vadovėlius. Gal ten rastų atsakymą, ...

Uostamiestyje - Kazimiero Budrio šeimų turnyro finalas nuotrauka, foto

Sportas, Nors prieš daugiau nei metus netekome miesto garbės piliečio ir šeimų krepšinio...

Liepos 10-ąją – jubiliejinė Sofijos Kanaverskytės paroda nuotrauka, foto

Parodos, LNDM Prano Domšaičio galerijoje 2020 m. liepos 10 d., penktadienį, 17 val....

Klaipėdos čempionate - Andriaus Gudžiaus spindesys nuotrauka, foto

Sportas, Atvirajame Klaipėdos miesto lengvosios atletikos čempionate sulaukta garbaus svečio - 2017 metų...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...