2019 m. sausio 19 d. 16:05 val., šeštadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija

(6)

2012-07-12, 19:55

"Vakarų ekspreso" inf.

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija nuotrauka, foto

POKARIO fotografija, kurioje užfiksuota galbūt Plantacijos forto statiniai.

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką", publikuoja Klaipėdos poilsio parko istorijos faktus ir klaipėdiečių prisiminimus apie šį unikalų objektą, kurie vėliau suguls į knygą.

Publikacijų ciklą tęsiame Kęstučio Demerecko surinkta medžiaga.

Plantacijos fortas

Apie Plantacijos fortą (šiandien - miesto stadionas) žinoma labai nedaug. Istorikų darbuose apie jį tik užsimenama kalbant Kopgalio tvirtovės temomis. Mokslinės literatūros apie jį nėra. Jam neskirtas joks tiriamasis darbas. Tad rašyti apie Plantacijos fortą tenka apgraibomis, nutveriant kur kokį faktą, gretinant su Karaliaučiaus fortais, kuriems skirta nemažai mokslinių darbų.

Pirmasis Plantacijos forto medžiaga aštuntajame dešimtmetyje susidomėjo Paminklų restauravimo projektavimo instituto architektas Vytautas Šliogeris. Rengiant Kopgalio tvirtovės-Jūrų muziejaus projektą, jis kartu su istoriku J. Tatoriumi vyko į Leningrado karinį archyvą, iš kur atsivežė nemažai Klaipėdos žemėlapių ir įtvirtinimų projektų kopijų. Tarp jų ir šiame straipsnyje publikuojami Plantacijos forto brėžiniai. Gaila, tačiau jokios publikacijos, nors ir raginamas, Vytautas apie šį fortą neparengė. Todėl dabar apie fortą tenka rašyti ne fortifikacijos specialistui. Rekonstruoti forto vaizdą iš surinktų mokslinių kruopelyčių labai sunku. Todėl nevengiama daryti ir hipotetinius sprendimus bei išvadas, kuriuos gal paneigs ar patvirtins vėlesnės mokslininkų studijos.

 MIESTO šventės repeticija stadione. Tarpukario nuotrauka.

Prūsijos valstybės kariniai reikalai visuomet būdavo sprendžiami nekreipiant dėmesio į jokį eilinių miestiečių norą. Taip Septynerių metų (1757-1763) karo pradžioje atžygiuojant prie Klaipėdos rusų kariuomenei komendanto įsakymu buvo sudeginti visi priemiesčiai, "kad priešas neturėtų kur pasislėpti puolimo metu". Nors tai visiškai nepadėjo išsaugoti miesto - po artilerijos apšaudymo jis pasidavė pats.

1871 m. suvienyta ir įkurta nauja Vokietijos valstybė, kurios karinė galia nepaprastai greitai augo. Po Vokietijos pergalės prieš Prancūziją (1871) vyriausybė įpareigojo sustiprinti visų Vokietijos uostų saugumą. Todėl Klaipėdos uosto ir miesto apsaugai nuspręsta skubiai pastatyti papildomus įtvirtinimus: Kopgalio tvirtovę ir Plantacijos fortą. 1872 m. įrengtas Plantacijos fortas. Tačiau manoma, kad forto statyba pradėta daug anksčiau, nes dar 1866 m. prasidėjęs Prūsijos-Austrijos karas atkreipė dėmesį į menkai apsaugotus Baltijos uostus. Kaip tvirtina istorikai, žemės paruošiamieji darbai plantacijoje pradėti 1867 m.

Plantacijos fortas (Plantagen Fort) išaugo toje vietoje, kur anksčiau buvo pagrindinis miestiečių takas (dabar - Stadiono g.) į plantaciją - iškart už Vitės ir Sandwehro kapinių. Pastatytas fortas uždarė patekimą į plantaciją. Todėl naujasis kelias į parką suko per Sandwehrą ir vedė į plantaciją iš skersinės gatvės (dabar - Parko g.). Tad galima manyti, kad fortas ne tik sunaikino taip sunkiai sodinukais apsodintą plotą (kas ir taip aišku), tačiau ir apsunkino gyventojų susisiekimą su parku. Iš pateikto žemėlapio matyti, kaip fortas įsiveržia į plantacijos žalius plotus uždarydamas Bomelsvitės ir Sandwehro kvartalus. Tačiau fortui žemės neužteko, todėl vėliau dar teko atiduoti 45 margus žemės už miesto Vitės kapinių.

KLAIPĖDOS miesto stadionas, pastatytas Plantacijos forto vietoje. 1925 m. atvirukas.

1872 m. Magistrato ataskaitoje pažymėta, kad Plantacijos fortas baigtas. Ši tvirtovė - taip ją vadina istorikas J.Tatoris - buvo netaisyklingo penkiakampio plano su poternomis. Visiškai neaišku, kodėl fortas buvo nesimetriškas. Aplink Karaliaučių 1872-1884 m. pastatyta net 12 fortų, kurių visi buvo simetriško rombo formos. Kiekvienas Karaliaučiaus fortas turėjo savo garbingą pavadinimą: pvz., Karaliaus Fridricho III, Karalienės Luizės ir t.t. Kiekviename forte buvo įrengta iki 30 įvairaus kalibro patrankų pozicijų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Norim gero stadiono dabar

2012-07-13   10:54

IP: 82.135.247.109

Rašo : " 1925 m., Klaipėda turėjo naują didžiulį stadioną. Tai buvo didžiausias stadionas to meto Lietuvoje. Jame buvo net keturios futbolo aikštės, lengvosios atletikos sektorius, pakeltos (ant buvusių forto bastionų) žiūrovų tribūnos. Lietuvos valdžia stadioną naudojo ne tik sporto reikmėms, bet ir masinėms šventėms, Klaipėdos kareivinių karių pratyboms. " Norim gero stadiono dabar Klaipėdoje

Klaipėdietė

2012-07-13   10:50

IP: 82.135.247.109

Ačiū labai idomu !

Ar tikrai

2012-07-13   08:02

IP: 86.100.107.136

Idomi nuotrauka, ar tikrai Klaipėdoje fotografuota? Ar su klaidom, ar kaip dar, bet Demereckas kažką dirba. Jau yra ką kritikuoti, kad dirba netaip. Jei jis neklibintų būtų tylu, ramu ir tiek.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Tomas Danilevičius į Klaipėdą atvežė apdovanojimą nuotrauka, foto

Sportas, Ilgamečiam dienraščio "Vakarų ekspresas" sporto žurnalistui Algirdui Auruškevičiui pagaliau į rankas įteikta...

Balinėtojai Ieva ir Leonardas: "Kai keliauji su vaiku, matai pasaulį jo akimis" nuotrauka, foto

Kelionės, Kelionės su vaikais - visai kitokios. Jose pamiršti, ką pats norėjai pamatyti,...

Kitą savaitę - šaltesni orai nuotrauka, foto

Lietuva, Savaitgalį orai bus gana ramūs. Šeštadienį netgi turėtume sulaukti saulės, LRT...

Klaipėdoje planuojami kariniai mokymai - jau šį rudenį nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje planuojami kariniai mokymai "Klaipėdos bastionas 2019", kurių metu kariai ir civiliai...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...