2019 m. sausio 17 d. 04:23 val., ketvirtadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (28)

(8)

2013-03-21, 17:44

Jolanta NORKIENĖ

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (28) nuotrauka, foto

AŽIOTAŽAS. Šiltais vasaros vakarais į šokius parke susirinkdavo apie 500 lankytojų.

© Nuotraukos iš leidinio "Klaipėdos miesto kultūros ir poilsio parko priemonių programa. 1963 m."

Vėliau "Baltijos" laivų statyklos darbuotojai, turintys aukštalipių kvalifikaciją, išardę sunkias metalo dėžes montavo apžvalgos ratą. Jis ir dokumentuose, ir pačių klaipėdiečių buvo vadinamas "Velnio ratu".

EILĖS. Tuomet parke didžiųjų atrakcionų dar nebuvo, tačiau vasarą prie bilietų kasų vis tiek nusidriekdavo didžiulės eilės.

Parkas buvo savarankiškas ūkinis vienetas, pats save išlaikė. Tuomet jame jau veikė šokių aikštelė. Šokiai buvo labai populiarūs. Vienas bilietas kainavo apie rublį. Šiltais vasaros vakarais į šokius susirinkdavo apie 500 lankytojų.

Įmonė turėjo pinigų ir pati rūpinosi parko atnaujinimu, pirko naujus atrakcionus, rūpinosi, kur ir kaip juos gauti, iš Plungės lentpjūvės vežė pjautą miško medieną, tvarkė medines šokių aikštelės konstrukcijas.

Rūpinosi aplinka

Tuo metu parke dirbo du darbuotojai, atsakingi už kultūrinį parko gyvenimą, vienas - už sportinį bei šeši gėlininkai, kuriems vadovavo vienas agronomas, turintis aukštąjį išsilavinimą. Buvo labai rūpinamasi apželdinimo reikalais. Pats parkas turėjo savo šiltnamį, augino gėlės, kurias sodindavo parko klombose, prie takelių.

"Parko takeliai buvo labai smėlingi. Kartą pamačiau moteris kratant smėlį iš basučių, todėl pasirūpinau, kad būtų išasfaltuoti ne tik pagrindiniai parko takai, vedantys į parko administraciją, šokius, bet ir mažesni. Kreipėmės į miesto Vykdomąjį komitetą ir, gavę leidimą, iš miesto katilinių į parką vežėme šlaką. Šlakas padėdavo takams susiminti ir tapti gruntiniais, neleisdavo augti žolei. Buvo pastebėta, kad vokiečiai dar prieš karą taip elgdavosi su parko takeliais", - pasakojo V. Steponaitis.

Tuomet parko miškas buvo labai retas. Stipresnis rudeninis vėjas laužydavo medžius, o vasarą, per karščius, džiūdavo pušys. Nekaip atrodė ir po pušimis buvęs smėlis, todėl į parką imta vežti žemes, kad šios padėtų augti žolei. Tuomet mieste virė statybos, dygo gyvenamieji namai, o prieš juos statant nustumtą žemę veždavo į sąvartyną. Parko administracija paprašė, kad dar geras juodžemis būtų vežamas į parką. Čia jis būdavo paskleidžiamas po medžiais ir taip uždengiamos plikos medžių šaknys.

"Lapuočių miške beveik nebuvo. Džiaugėmės, kad po medžiais pradėjo želti paklotė, formuotis velėna. Kiekvienais metais rūpestingai sodindavome medžius - liepas, klevus, eglutes. Atsiveždavome jų iš medelyno. Tuomet geriausiai prigydavo liepos", - prisiminė buvęs parko direktorius.

Statė patys

Pirmoji parko administracija buvo įsikūrusi mažame namelyje šalia Pušyno gatvės, o ūkio dalis - toliau, netoli karių kapų. Ūkio dalyje buvo staliaus dirbtuvės, šiltnamis, sandėliai. Kadangi parko administracijos pastatas ir ūkio dalis buvo per toli viena nuo kitos, šalia ūkinio pastato nuspręsta statyti didesnį ir patogesnį parko administracinį pastatą.

Administracijoje dirbo parko direktorius, buhalteris ir sąskaitininkė, kuri surinkdavo pinigus, išdalindavo bilietus kasininkams.

"Tuomet vyravo planinis ūkis. Miesto vykdomajame komitete jau buvo patvirtinti miesto statybos planai, pradėti statyti dideli namai. Mūsų objektas jiems buvo per smulkus ir mūsų norimo statyti naujo parko administracinio pastato jie į savo planus įtraukti nenorėjo. Pastatą teko statyti patiems. Parko administracija samdė mūrininkus, tinkuotojus. Su dideliu entuziazmu patys parko darbuotojai jiems padėdavo maišydami skiedinį iš betono ir akmenų ar žvyro ir cemento mišinio, dėdami pamatus, mūrydami sienas", - pasakojo V. Steponaitis.

Pastačius pastatą (dabartinis adresas Herkaus Manto g. 83) antrajame jo aukšte buvo įrengta didžiulė salė, kurioje repetuodavo parko pučiamasis orkestras.

Klaipėdos parkas tuo metu buvo geriausias Respublikoje. Jame įrengtas apžvalgos ratas buvo pirmasis Lietuvoje. Už gerą darbą V. Steponaitis Maskvoje buvo apdovanotas garbės raštu. Tiesa, po trejų metų parko direktoriaus darbo V. Steponaitis žadėto buto taip ir negavo...

Informacija

Visuomeninis judėjimas "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką" prašo atsiliepti žmones, turinčius įdomių prisiminimų ar nuotraukų apie parką, buvusius parko darbuotojus. Kontaktinis asmuo - Jolanta Norkienė (tel. 8 686 85468). Atsiliepusiųjų atsiminimai bus užrašyti, o nuotraukų laukiama el. paštu: klaipedaparkas@gmail.com. Nemokamai nuskenuoti senas parko fotografijas ir išsiųsti galima Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekos interneto skaitykloje. Visos Jūsų nuotraukos bus įrašytos į kompiuterines laikmenas ir padovanotos Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekai, Mažosios Lietuvos istorijos muziejui ir kt. O atsiminimai suguls į knygą apie parką.

Parko dovana

O parke mano, koks gi tu dosnus.
Vien žaluma, kiek akys užmato.
Einu ne tuščiomis ir vėlei aš namo,
Nešuos praskaidrintą, nurimusią vienatvę.

Nešuos iš parko giesmę vieversių
Ir aromatą, dvelkiantį šilojais.
Nešuos paunksmę ąžuolų žalių,
Kiek kartų po tuo ąžuolu svajojau.

Pasiimu pušų ošimą ir kvapus,
Pirmosios meilės ir kančias, ir viltį.
Nešuos gaivumą rytmečio tylos,
Ir spindulį, įsmigusį į širdį.

Pasiimu aš giedrą melsvame danguj,
O kartais ir išdykusį laisvūną vėją.
Gėles, krūmokšnius, ūkanas plačias,
Ir visai tai - savoj širdy sudėjau.

Bet dar paliko parke mūs svaja,
Jaunystės juokas iš jaunų krūtinių.
O aš laiminga grįšiu į namus,
Sušildyta mūs parko atminimų.

Julija MONTVYDAITĖ-SAMUILIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Alma

2013-03-22   14:42

IP: 78.61.114.53

Musu parkas nuostabus,tiek daug prisiminimu.Kai buvom mazi begdavom nuo pat ryto vazinetis karuselemis ,lektuveliais skraidyti,laiveliais suptis.Mes buvom tokie laimingi.Isaugom -vaiksciojom i sokius,grojo ansamblis,t.p irasai.Kiek jaunimo ,visa Klaipeda.Ziema eidavom i ciuozykla.Dabar vaikams nera laisves,nera jokiu zaidimu.Gaila,labai gaila,nes parke vaiksto daugiau pagyvene zmones.Atnaujinkit parka ,surteiksite daug dziausmo visiems.Ar girdit miesto savivaldybe?Mere...

remarka

2013-03-22   14:37

IP: 85.206.11.176

Siap tai as klaipedietis ir vaiku esant senele vesdavo i ta miska.Gyvenau visai sale ir maciau kiek darbo reikejo prideti kad is misko taptu patrauklus parkas..Veliau ir vasara ir ziema ten pastoviai buvo renginiai ir surmuliavo zmones linksminosi. Mes vakare gryze is pliazo skubedavom i parka panu merginti bei siaip muzikos pasiklausyti atraksionuose pasilinksminti. Ziema veike lauko ciuzikla grojo muzika buvo persirengimo namelis galejai isgerti kavos budavo labai smagu susitikti su draugais .Dabar net nekvepia ta tvarka ir nuotaika kuria gyveno zmones tada.Ir visa tai buvo prieinama kaina ir saugu.

to Ramūnui

2013-03-22   14:29

IP: 82.135.247.109

Kam Jums reikia panašių fotografijų ? Jų ieškoti yra didžiulis ir kantrus darbas. Kai išleis knygą apie parko istoriją jas pamatysite.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

„Dragūnas“ nepasigailėjo lygos autsaiderių - 49:21 nuotrauka, foto

Sportas, Trečiadienio vakarą namuose Lietuvos rankinio lygos rungtynes žaidę Klaipėdos „Dragūno“...

Suskubo tvarkyti byrantį balkoną nuotrauka, foto

Klaipėda, Praėjusį savaitgalį nuo Herkaus Manto gatvėje esančio 8 daugiabučio namo fasado ėmė...

Platelių ežero „žydėjimas“ užfiksuotas iš kosmoso nuotrauka, foto

Įvairybės, Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai Žemaitijos nacionalinio parko direkcijoje vietos...

Avarija Šilutės rajone: žuvo dvi moterys nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 17.31 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...